Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Doskonalenie podań i chwytów oburącz sprzed klatki piersiowej.
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi poprawnie podać i chwycić piłkę podaną od partnera.
- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje koordynację ruchową.
- Wiadomości : Uczeń wie jak prawidłowo wykonać podanie i chwyt piłki sprzed klatki piersiowej.
- Postawy i Motywacje: Uczeń potrafi współpracować z partnerem podczas ćwiczeń.
Data: 19.09.2011
Środki dydaktyczne: piłki koszykowe, szarfy.
Liczba uczniów: 14
Klasa: 3ad dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
Tok lekcji (zadania ogólne)
|
Treści szczegółowe
|
Realizacja celów
|
Uwagi organizacyjno-metodyczne
|
1.Część wstępna (10' - 15') 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3.Rozgrzewka
a) bieżna
b) kształtująca
2. Część główna (20' - 25') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
3. Część końcowa (3' - 5') 5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjno - porządkowe. Podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
1.Zbiórka. 2.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3.Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę doskonalonych elementów technicznych w grze.
Zabawa ożywiająca: „wolni i złapani” Wybieramy i oznaczamy szarfami 4 berków którzy gonią i dotykają tylu ćwiczących ilu zdołają. Złapani podskakują w miejscu, dopóki nie dotknie ich którykolwiek z niezłapanych ćwiczących. Biegamy po całej powierzchni sali w różnych kierunkach i w różnym tempie.
Ćwiczenia w truchcie:
Ćwiczenia w miejscu: 1. Skłony w przód z pogłębieniem, wyprost 2. Krążenia głową lewo/ prawo 3. Wypady nóg w tył 4. Krążenia tułowia 5. Skrętoskłony do kostek 6. W leżeniu przodem dotknięcie prawą stopą lewej nogi 7. Brzuszki 8. Siad równoważny 9. Pajacyki
Siad skrzyżny, ręce na kolanach, na wdech ręce w górę, na wydech kładziemy je na ziemi, na wdech powrót do pozycji.
1. Zebranie przyborów i sprzętu. 2. Zbiórka. 3. Omówienie lekcji. Wskazanie najczęstszych błędów i najlepiej ćwiczących.
4. Wdrażanie uczniów do aktywności poza zajęciami. |
U
U, SM
U, SM
U, SM SM
U, SM, W, PiM
U, SM, W, PiM
U, SM, W, PiM
U, SM, W, PiM
U, SM, W, PiM
U, SM, W, PiM
U, SM, W, PiM
U, SM, W, PiM
|
W dwuszeregu
4 szarfy dla berków
Piłka dla każdego ucznia, wszyscy na obwodzie koła twarzą do środka
Uczniowie łączą się w pary stojąc naprzeciwko siebie w odległości ok. 7 metrów, jedna piłka na parę
Uczniowie siedzą w kole, twarzą do środka koła
Zbiórka w dwuszeregu |