J. polski klasa 2 - głoska a litera, klejność alfabetu, Joanna Tkaczyk


Joanna Tkaczyk

Konspekt zajęć dnia 9 września 2009

Szkoła: Szkoła podstawowa nr 7 im. Kazimierza Wielkiego Czechowicach- Dziedzicach

Opiekun praktyki: mgr Beata Połowczuk

Opiekun lekcji: mgr Małgorzata Żelazny

Temat: „Wyróżnianie zwrotek w wierszu „Znów urosłem”. Kolejność liter alfabetu. Liczby w zakresie 10. Klasyfikacja i przeliczanie. Regulamin bezpiecznego postępowania. Wykonanie piłki-szmacianki. Zabawy i gry rzutne z piłką-szmacianką”

Metody: Pogadanka, praca z podręcznikiem,

Forma pracy: praca indywidualna

Klasa: 2C

Cele:

Uczeń:

- płynnie czyta wiersz „Znów urosłem” respektując znaki interpunkcyjne

- tworzy dłuższe wielozdaniowe wypowiedzi na zadany temat

-zna poprawną kolejność liter w alfabecie

-rozróżnia litery i głoski w wyrazach

Środki dydaktyczne:

-podręcznik

- karta pracy ucznia

-przybory szkolne

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie dzieci, przedstawienie się, sprawdzenie listy obecności (ok. 5 MINUT)

  2. Rozmowa z dziećmi o tym, nad czym dziś będziemy pracować (ok. 5 MINUT)

  3. Zabawa integracyjna. Dzieci siadają w kręgu, każde z nich podpisuje się na planszy, która jest w środku kręgu. Podpisy tworzą niby węża. (ok. 10 MINUT)

  4. Porównanie naszego węża z wężem z podręcznika (ok. 2 MINUTY)

  5. Dyskusja - co to jest alfabet?! (ok.. 5 MINUT)

  6. Sprawdzenie na ile literek z alfabetu rozpoczynają się imiona w naszej klasie. Wypisanie literek na tablicy. Ćwiczenie nr 2 z podręcznika i nr 1 i 2 z karty pracy (ok.20 MINUT)

  7. Czytanie przez uczniów wiersza ”Znów urosłem” (ok. 5 MINUT)

  8. Wyróżnianie zwrotek. Co to jest zwrotka? (ok. 5 MINUT)

  9. Zwrócenie uwagi na środek stylistyczny: personifikacja szkoły „wzywa nas”, „pyta” itp. (Ok. 5 MINUT)

  10. Przypomnienie różnicy między głoską a literą. Przeczytanie dwuznaków z podręcznika. Ćwiczenie nr 3 z podręcznika. (ok.10 MINUT)

  11. Praca z kartami pracy. Ćwiczenie nr,2,3,4,5. (Gdy czas będzie się kończył ćwiczenie 5 będzie na zadanie domowe.) (ok. 10 MINUT)

  12. Podsumowanie. Podziękowanie dzieciom za współpracę. (ok.1 MINUTA)


