Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Elementy gry drużynowej - „Piłka nożna”
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi umiejętnie poruszać się po określonej przestrzeni w czasie gier z przyborem. Uczeń potrafi panować nad piłką.
- Sprawność motoryczna : Uczeń rozwija wytrzymałość oraz siłę mięśni.
- Wiadomości : Uczeń zna podstawowe zasady gry w piłkę nożną.
- Postawy i Motywacje : Uczeń jest zmotywowany do udziału w zajęciach, zwraca uwagę na bezpieczeństwo swoje i innych.
Data: 26.09.2011
Środki dydaktyczne: piłki nożne, 3 obręcz, 6 sztuk stojaków
Liczba uczniów: 14
Klasa: 3ad dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
Tok lekcji |
Treści lekcji |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno- metodyczne |
I. Część wstępna (10' - 15') 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka.
a) bieżna
b) kształtująca |
1.Zbiórka. 2.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3.Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę prowadzonych gier i zabaw ruchowych.
Zabawa ożywiająca: „Berek z piłką” - dwóch uczniów wyznaczonych przez nauczyciela goni trzymając piłkę w rękach, reszta uczniów ucieka. Zmiana goniącego następuje po dotknięciu piłką uciekającego przez goniącego.
|
PiM 1
|
Dwuszereg
|
III. Część końcowa (3' - 5') 5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjno - porządkowe. Podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
|
Zabawa uspokajająca:
Ćwiczący z piłkami ustawieni w rzędzie, pierwszy w odległości około 5 m od pachołków; każdy ma 3 próby, aby trafić w dowolny pachołek ( trafiać można tylko poprzez uderzenie piłki dowolną częścią stopy)
1. Zebranie przyborów i sprzętu.
2. Zbiórka. 3. Omówienie lekcji. Wskazanie najczęstszych błędów i najlepiej ćwiczących.
4. Wdrażanie uczniów do aktywności poza zajęciami. |
P i M |
|