SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 - LETNICH
TEMAT: „Przedszkolak w ruchu drogowym”
TERMIN: 31. 10. 2007 r.
PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Puk
CEL OGÓLNY:
- podsumowanie wiedzy oraz umiejętności dzieci dotyczących bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze i w jej okolicy.
METODY:
Słowna - rozmowa, piosenka, objaśnienie,
Oglądowa - pokaz, obserwacja,
Czynna - stawianie zadań do wykonania.
FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
CZAS REALIZACJI:
Około 30 min
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p. |
Sytuacje edukacyjne |
Zakładane efekty (cele operacyjne) |
Środki dydaktyczne |
„Radosne powitanie” - powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was”. |
Dzieci: - śpiewem witają nauczyciela oraz gościa; - zbiorowo śpiewają piosenkę; - ruchem obrazują treść piosenki. |
|
|
„Co to za gość! Któż to przybył do przedszkola?” - przedstawienie gościa (funkcjonariusz służby mundurowej - funkcjonariusz służby więziennej) |
Dzieci: - poznają gościa przybyłego na zajęcia; - uważnie słuchają wypowiedzi gościa na temat jego pracy. |
|
|
„Światło zielone - idź! Światło czerwone - stój!” - pokaz umiejętności prawidłowego zachowania się na przejściu dla pieszych. |
Dziecko: - sprawnie reaguje na polecenie nauczyciela; - ustawia się w parach; - przechodzi się przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym (pasy). Wyjaśnia dlaczego tak być powinno; - przed wejściem na przejście dla pieszych, na którym nie ma świateł rozgląda się w dwóch kierunkach (w lewo, prawo, a następnie w lewo); - przez przejście dla pieszych przechodzi równym - sprawnym krokiem - nie przebiega się, nie zatrzymuje się na nim; - na przejściu, na którym znajduje się sygnalizator świetlny przechodzi, gdy zapali się światło zielone. Gdy zapali się światło czerwone - nie przechodzi na drugą stronę. |
Makieta ulicy wraz z przejściem dla pieszych, koło - obręcz zielona oraz koło - obręcz czerwona - imitujące światła sygnalizatora. |
|
„Przez jezdnię przechodź zawsze w miejscu wyznaczonym!” - rozmowa oraz szablon kolorowanki, podsumowanie wiedzy i umiejętności dzieci dotyczących przechodzenia przez przejście dla pieszych. |
Dziecko: - opowiada dlaczego przechodzi się przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym (pasy). Wyjaśnia dlaczego tak być powinno; - wyraża swoje zdanie na określony temat; - udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela/ gościa; - wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek - oczekuje na swoją kolej wypowiedzi. - rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni); - rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych; - rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej - pracuje nad starannością wykonania pracy. |
Szablon kolorowanki (załącznik), kredki świecowe, woskowe i ołówkowe. |
|
„Tak czy nie?” - zabawa dydaktyczno - ruchowa podsumowująca wiedzę dotyczącą zachowania bezpieczeństwa na drodze i w jej okolicy. Losowanie ilustracji przedstawiających sytuacje związane z ruchem drogowym. Ocenianie sytuacji jako bezpiecznej i niebezpiecznej. |
Dziecko: - opowiada dlaczego przechodzi się przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym (pasy). Wyjaśnia dlaczego tak być powinno; - opowiada dlaczego nie powinno bawić się w pobliżu ulicy. Wyjaśnia dlaczego nie wolno…; - opowiada dlaczego niewolno chwytać się pojazdów znajdujących się w ruchu. Wyjaśnia dlaczego nie wolno…; - opowiada dlaczego niewolno wybiegać na ulicę. Wyjaśnia dlaczego nie wolno…; - opowiada dlaczego podczas zabaw zimowych niewolno zjeżdżać na ulicę. Wyjaśnia dlaczego nie wolno… |
Obrazki przedstawiające poszczególne sytuacje - zdarzenia, które przedstawiają bezpieczne i niebezpieczne zachowania dzieci związane z ruchem drogowym (załącznik), obręcz czerwona oznaczająca NIE, obręcz zielona - TAK ustawione w odpowiedniej odległości od siebie. |
|
„O numerach alarmowych” - zapoznanie dzieci z jednostkami ratowniczymi - pogotowiem, strażą pożarną oraz policją - a także ich numerami alarmowymi. |
Dziecko: - wymienia i nazywa jednostki ratownicze, do których może zwrócić się o pomoc; - opowiada, w jaki sposób zaalarmować jednostkę ratowniczą. |
Plansza z symbolami jednostek ratowniczych (ambulans, wóz strażacki, radiowóz) oraz z numerami alarmowymi poszczególnych jednostek. |
|
„ Do kogo po pomoc?” - zabawa dydaktyczno - ruchowa.
|
Dziecko: - wymienia i nazywa jednostki ratownicze, do których może zwrócić się o pomoc; - opowiada, w jaki sposób zaalarmować jednostkę ratowniczą; - rozpoznaje przypadki, w których dana jednostka ratownicza udzieli pomocy (pożar - straż pożarna, wypadek - ambulans, lekarz, kradzież, rozbój - policja); - dziecko sprawnie reaguje na sygnał (słowo wypowiedziane przez nauczyciela). |
Zabawkowy ambulans, wóz strażacki oraz postać policjanta ułożone w oddalonych od siebie miejscach sali. |
|
„Opowieść o mundurze” - zaprezentowanie umundurowania gościa oraz wyjaśnienie znaczenia poszczególnych elementów munduru. |
Dziecko: - podejmuje próby zadawania pytań gościowi dotyczących jego umundurowania; - opowiada z czego składa się umundurowanie (czapka, bluza, pas, spodnie, buty); - wyraża swoje zdanie na określony temat. |
Umundurowanie funkcjonariusza służby mundurowej. |
|
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci. |
Dziecko: - wyraża swoje zdanie na określony temat; - wyraża swoje emocje.
|
Kartka z szablonem twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna) |
1
1. WITAM WAS
Wszyscy są,
Witam Was,
Zaczynamy już czas,
Jestem Ja,
Jesteś Ty,
Raz, dwa i trzy.