Scenariusz lekcji dla uczniów klasy VI wraz z załącznikami. Temat: Strach przed poezją.
Czas: 2 godziny lekcyjne
Cele: Kształtowanie postawy aktywnego odbiorcy, dostrzegającego wartości artystyczne w utworach literackich, rozwijanie wrażliwości, wyobraźni
Cele operacyjne:
Uczeń umie czytać wiersz ze zrozumieniem, potrafi samodzielnie sformułować osobiste refleksje, umie dociekać sensu wiersza, plastycznie odzwierciedla sens wiersza
Metoda: samodzielna praca uczniów, dyskusja, zagadki komputerowe w programie Hot Potatoeos , słuchanie nagrania z Internetu wiersza Wisławy Szymborskiej w wykonaniu poetki.
Tok lekcji:
1. Powitanie uczniów
2. Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat: co można lubić? Prosi by uczniowie dopisali na przygotowanych kartkach do frazy „lubi się” swoje dokończenie. Uczniowie po chwili odczytują swoje dopowiedzi.
3. Nauczyciel pyta:
o Czy lubicie czytać poezję? Czy poezja to coś podobnego do przedmiotu, przyzwyczajeń, komplementów, kolorów? o Do czego potrzebna jest poezja? Czy w ogóle jest potrzebna? Po co ludzie czytają poezję?
o Jaką rolę w poezji gra wyobraźnia? o W jakim wieku są czytelnicy poezji?
Nauczyciel cytuje fragment powieści i filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”: Zdradzę wam tajemnicę: nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna.
Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego a człowiek ma uczucia.
Medycyna, prawo, finanse czy technika
to wspaniałe dziedziny,
ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości.
Nauczyciel z uczniami odpowiada na poszczególne pytania.
o Poezję ludzie czytają po to, aby szukać wiedzy o sobie: próbować odpowiedzieć na pytanie: kim jestem? Dokąd idę? Czego pragnę? Aby szukać swego miejsca na ziemi.
o Każdy z nas odczytuje dzieło na nowo. Czytanie to moja rozmowa intymna z autorem