Konspekt lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie drugiej liceum ogólnokształcącego
Opracowała: Iwona Pazdan
Temat lekcji: Bohater liryczny i jego kreacje w Sonetach krymskich Adama
Mickiewicza
Cele lekcji
I Cel ogólny: rozwijanie umiejętności odbioru romantycznego utworu lirycznego.
II Cele operacyjne
1) na poziomie wiadomości uczeń:
a) zna i rozumie pojęcia: bohater bajroniczny, homo viator, pojęcia z zakresu poetyki;
b) wie, na czym polega nowatorstwo kreacji bohatera lirycznego Sonetów krymskich ;
c) wie, na czym polega romantyczna koncepcja natury w Sonetach krymskich ;
d) zna Sonety krymskie ;
2) na poziomie umiejętności uczeń:
a) analizuje sposób kreacji bohatera lirycznego sonetów;
b) nazywa emocje bohatera lirycznego i wskazuje środki służące ekspresji w sonetach;
c) rozpoznaje pejzaż romantyczny;
d) dokonuje przekładu intersemiotycznego, dostrzega korespondencję sztuk (poezja-obraz);
e) określa sposób funkcjonowania motywu wędrówki w sonetach;
III Cele wychowania:
a) poszukiwanie w literaturze problematyki egzystencjalnej i ogólnoludzkiej;
b) rozbudzanie aktywności intelektualnej;
c) doskonalenie umiejętności pracy w grupie.
Metody pracy: polimetoda ( problemowa analiza tekstu poetyckiego, przekład intersemiotyczny,
plakat i tabela jako formy zapisu notatki).
Formy pracy: grupowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: teksty sonetów: Burza , Widok gór ze stepów Kozłowa , Bakczysaraj ,
Pielgrzym , Droga nad przepaścią Czufut- Kale , Ajudah ; reprodukcje obrazów: Tratwa
Meduzy T. Géricault, WÄ™drowiec ponad morzem chmur C. D. Friedricha, Ruiny gotyckiego
kościoła C. Blechena, Pielgrzym z laską i zawiniątkiem C. K. Norwida, Skały kredowe na Rugii
C. D. Friedricha, Mickiewicz na Judahu skale W. Wańkowicza; karty pracy dla grup.
Tok lekcji
I Wprowadzenie
1. Nawiązanie do poprzednich zajęć- przypomnienie, że geneza Sonetów krymskich wiąże się z
romantyczną podróżą, wędrówką na Wschód Mickiewicza. Taka wędrówka to stały motyw literatury
romantycznej.
2. Objaśnienie celów lekcji ( konieczność przyjrzenia się wędrowcowi z sonetów Mickiewicza,
analiza jego portretu psychologicznego na podstawie analizy wybranych utworów).
3. Zapisanie tematu lekcji.
II Analiza materiału literackiego
1.Określenie tożsamości bohatera lirycznego sonetów Mickiewicza, wskazanie jego cech (praca
zespołowa):
" jest przybyszem z Litwy, którą opuścił wbrew własnej woli, do której nie ma nadziei
powrócić,
" podróżuje przez kraj obcy mu kulturowo, egzotyczny,
" znajduje się nad brzegiem morza, błądzi po stepie, dolinach Krymu, wdziera się na
krymskie szczyty, zwiedza ruiny dawnej stolicy chanów krymskich,
" doświadcza gwałtownych uczuć, samotności, wyobcowania, tęsknoty, czuje się
zagubiony w obcej przestrzeni,
" nie znamy jego imienia, nazwiska, jest tajemniczy,
" to typ bohatera bajronicznego,
" to homo viator.
2. Portret psychologiczny bohatera- analiza wybranych sonetów w grupach wg poleceń na kartach
pracy.
3. Prezentacja efektów pracy w grupach (propozycja zapisu w tabeli)
Tytuł sonetu Sposób widzenia Uczucia, emocje Środki służące Komentarz
natury bohatera ekspresji plastyczny
lirycznego
Burza -Natura to żywioł, - Jest jakby -Kontrast w - Obraz T. Gericault
nieprzewidywalne i obojętny wobec sposobie pt. Tratwa Meduzy
nieokiełznane siły, skutków żywiołu. zachowania nawiązuje do
wobec których -Jego spokój bohatera i motywu natury
człowiek pozostaje wynika z pozostałych pojmowanej jako
bezsilny, bezbronny. samotności wobec podróżnych. niebezpieczny
-Personifikacja i Boga( nie umie się -Kontrast w żywioł.
animizacja natury, np. modlić), wobec konstrukcji -Ogromna fala z
ryk wód , wicher z ludzi( nie ma się z składniowej I i II lewej strony tratwy
tryumfem zawył . kim żegnać). części sonetu symbolizuje
-Porównanie (krótkie, urywane nieustanną grozę
prowadzące do zdania i sytuacji, choć
alegorii żywiołu jako równoważniki wydaje się, że dzieło
geniusza śmierci, zdań oddające zniszczenia już się
który szturmuje statek chaos poczynań dokonało (w sonecie
jak żołnierz. podróżnych i ono się właśnie
jedno, dokonuje).
rozbudowane -Twarze postaci
zdanie odnoszące rozbitków nie
się do zachowania wyrażają
bohatera w II dramatycznych
części utworu). uczuć, co kojarzy się
z obojętnością,
spokojem bohatera
sonetu.
Widok gór - Cztyrdah to -Pielgrzym ulega - Urozmaicona -Na obrazie C. D.
ze stepów monumentalna góra, fascynacji składnia (liczne Friedricha pt.
Kozłowa potężna, pozostająca monumentalizme pytania Wędrowiec ponad
jakby poza zasięgiem m natury. retoryczne) oddaje morzem chmur
ludzi, a w gestii - Ma jednocześnie zdumienie pojawia się
Allacha i aniołów. poczucie małości bohatera. romantyczny pejzaż
- Hiperbolizacji góry wobec niej. - Największy mistycznej refleksji.
służą metafory, np. ładunek emocji Natura to jakby
Allach postawił kryje się w medium między
ścianą morze lodu , początkowym i Bogiem a ludzmi.
tron odlał z końcowym -Stojący tyłem do
zamrożonej chmury , wykrzyknieniu obserwatora
góra to mury z ( Tam! , Aa! ). tajemniczy
ćwierci lądu , które wędrowiec wydaje
nie przepuszczają się urzeczony kopułą
karawany gwiazd , a wyłaniającej się z
zachodzące nad górą oddali góry (jej
słońce to łuna , kształt symbolizuje
pożar Carogrodu , Górę-Boga). Drga do
rozświetlona przez nieskończoności jest
Allacha latarnia dla przed nim otwarta.
światów żeglujących -Przypomina więc
po morzu natury . bohatera sonetu,
- Niezwykłość góry który uległ magii
polega też i na tym, że Czatyrdahu,
Å‚Ä…czy ona w sobie dostrzegajÄ…c w nim
kontrasty (lód i ogień). element boskości.
Bakczysaraj - Natura pochłania to, - Bohater myśli o - Puenta, w której -Obraz Ruiny
co niegdyś wydarła jej przemijaniu, spersonifikowana gotyckiego kościoła
cywilizacja, tryumfuje nietrwałości fontanna, lejąc C. Blechena
nad dokonaniami człowieka i jego perłowe łzy , wykorzystuje,
człowieka, nawet tymi dokonań. odkrywa zasadę podobnie jak sonet,
najbardziej dumnymi, - Ma poczucie relacji człowiek- motyw ruiny, którą
co podkreśla aluzja małości wobec natura. porastają zdziczałe
biblijna I pisze tryumfującej -Ekspresję jej rośliny.
Baltazara zgłoskami natury, której wypowiedzi -Oglądaniu obrazu
RUINA . cechą jest trwanie. podkreślają towarzyszy refleksja
-To ona trwa, gdy wykrzyknienia: O o nietrwałości
dzieło ludzkich rąk hańbo! , dokonań człowieka,
pochłania czas. Gdzieżeś jest ale też przekonanie o
Dlatego zródło (które (...)! . dawnej
tradycyjnie kojarzy siÄ™ -Opiera siÄ™ ona na monumentalnej
z przemijaniem, kontraście i świetności (jej ślady
płynącą wodą) to paradoksie: to, co przebiją przez ruinę
symbol trwania miało trwać, w postaci niemal
przeciwstawiony przemija, to, co siÄ™ koronkowej
temu, co człowiek zmienia, jest dekoracji
uznaje za symbolem trwania. fragmentów).
nieprzemijajÄ…ce -Ruina przemawia
( miłości, potędze i do tego, kto potrafi
chwale ), a co ociera słyszeć głos
o nicość. przeszłości.
-EkspansjÄ™ natury
sygnalizujÄ…
czasowniki:
przeskakuje
szarańcza , obwija
gadzina , powoju
roślina wdziera się
w ściany i sklepienia,
zajmuje dzieło
ludzi .
Pielgrzym -Natura krainy - Bohater - Urozmaicona - Pielgrzym z laskÄ… i
dostatków i krasy doświadcza składnia (pytania zawiniątkiem to
przeciwstawiona tęsknoty retoryczny, rysunek C.K.
pejzażowi Litwy. spowodowanej apostrofa do Norwida pokazujący
-Egzotyczny Krym poczuciem obcości Litwy, szczególnego
przyciąga w pięknym, ale wykrzyknienia bohatera. Bycie
intensywnością egzotycznym Niestety! , Tak pielgrzymem
doznań zmysłowych, miejscu. daleki! ) zdradzają oznacza nie tylko
bogactwem barw i - Jego rezygnacja poczucie wędrowanie, ale
dzwięków, co wynika ze bezradności, zmierzanie w
rejestrują epitety: świadomości, że niepokój. kierunku świętego
słowiki Bajdaru , może być -Gra znaczeń celu, miejsca. W tym
Salhiry dziewice , szczęśliwy tylko kochanka-Litwa. kontekście bohater
rubinowe morwy , na Litwie, a tam -Kompozycja sonetu Mickiewicza
złote ananasy . nie ma nadziei oparta na zastaje niejako
-Ale pejzaż może też powrócić. kontraście tu i uświęcony przez
mieć wartość - Stąd żal za tam , teraz i nieosiągalny dla
emocjonalnÄ…. Litwa- utraconym przedtem . siebie cel, jaki jest
mimo swej prostoty szczęściem i powrót do utraconej
lasów i trzęsawisk- świadomość, że ojczyzny.
jest atrakcyjniejsza dla należy ono do
bohatera właśnie ze przeszłości.
względu na związane -Przyczyną
z niÄ… emocje. smutku bohatera
-Wartościowanie jest jego pamięć
natury odbywa siÄ™ ze (skarb i
względu na te emocje, jednocześnie
a nie estetycznie ujęte przekleństwo).
piękno.
Droga nad - Górska sceneria -Bohater- - Wykrzyknienie - Skały kredowe na
przepaścią w (natura) fascynuje i Pielgrzym staje się a ja spojrzałem Rugii C. D.
Czufut- Kale przeraża jednocześnie. uosobieniem zdradza Friedricha ,
- Przeprawa nad romantyka. zuchwałość podobnie jak sonet,
przepaścią okazuje się Poszukuje tego, co bohatera. pokazują ogromną
bardzo ryzykowna, co przekracza zwykły - Jego wypowiedz ciekawość świata,
poświadczają świat i ludzki jest jednak zachwyt wywołany
przestrogi i pouczenia język. lakoniczna, bo przez
przewodnika- Mirzy: - W kontakcie z język okazał się rozpościerające się
tam nie patrz , ręką naturą doświadcza zbyt przed oczyma
tam nie wskazuj , jej wzniosłości, niedoskonałym przestrzenie, ale i
myśli tam nie która go fascynuje narzędziem niepewność próby
puszczaj . Znalazło to urzeka, każe wyrażania myśli i docieczenia jakiejś
również potwierdzenie zlekceważyć obrazu. prawdy o świecie.
w kształcie niebezpieczeństwo -Co chcą dostrzec
wersyfikacyjnym grozbę śmierci. bohaterowie obrazu,
sonetu- tam, gdzie - To, co zobaczył nie wiadomo, ale jest
urywa się droga, tam w świata to coś, co znajduje
urywa się wers i kresu szczelinie , się w głębi, poza
dobiega strofa. okazało się ramą skał, w oddali.
Przerwa między niewyrażalne, Ten fascynujący
zwrotkami zbiega się prawdopodobnie świat ukazuje się
z obrazem szczeliny było obrazem celu tylko wycinkowo,
między skałami. pielgrzymki przez szparę między
bohatera. skałami.
-To, ku czemu
zwracaja siÄ™ ludzie,
co będzie w
przyszłości,
rozświetla się coraz
bardziej, staje siÄ™
promiennie jasne, co
kojarzy siÄ™ z
nadziejÄ….
-Czy równie
optymistyczne było
spojrzenie przez
świata szczeliny
bohatera sonetu, nie
wiadomo, bo język
okazał się bardziej
bezradny wobec
tajemnicy niż
symbol światła na
obrazie
niemieckiego
malarza.
Ajudah - Skaliste wybrzeże to -Bohater, poeta, -Bohater nazywa - Obraz W.
obraz niespokojnej, obserwując naturę, swoje uczucia, Wańkowicza pt.
dynamicznej natury, dostrzega w niej mówi lubię . Mickiewicz na
co podkreślają podobieństwo do - Apostrofa do Judahu skale ma
animizacje i własnego wnętrza. młodego poety jest bardzo wyrazistego
porównania fal do -Zmienność natury w zasadzie bohatera, który
szeregów bałwanów i każe mu myśleć o zwrotem do zajmuje większą
wojska wielorybów zmienności samego siebie. część płótna. To on
zdobywającego ląd. własnych uczuć, o - Paralele poezji i jest tutaj
-Różnorodność natury, prawach natury podkreśla najważniejszy,
jej bogactwo sugerują przemijania i porównanie, które pejzaż pojawia się
epitety, np. czarne trwania w poezji. staje się dominantą tylko jako tło.
szeregi , srebrne -Różnorodność kompozycyjną -Ten bohater to
śniegi , wyliczenia: doświadczeń poety sonetu. siedzący w
muszle, perły i to zródło jego dramatycznej pozie
korale . poetyckiej romantyczny poeta,
-Natura ta to symbol inspiracji, więc zapatrzony w dal, a
zmienności i choć to, czego tak naprawdę
powtarzalności, doświadcza poeta, zapatrzony w siebie.
trwania jednocześnie. jest przemijające,
pozostawia trwały
ślad w postaci
nieśmiertelnych
pieśni.
Wnioski z tabeli:
1. Natura ma ambiwalentne cechy, jest piękna, fascynująca, ale też grozna,
niebezpieczna.
2. Kontemplacja natury prowadzi do kontemplacji siebie, pejzaż często bywa
paralelny do pejzażu duszy albo prowadzi do wniosków wynikających z
dostrzeżenia kontrastu między naturą a człowiekiem.
3. Bohater sonetów koncentruje się na sobie, siebie czyni postacią centralną.
4. W Sonetach krymskich odnajdujemy typowo romantyczne pejzaże, znane
z dzieł malarzy epoki. Te ostatnie mogą stać się często swoistymi
komentarzami utworów poetyckich.
III Podsumowanie
1. Zebranie wniosków na temat sposobu funkcjonowania motywu wędrówki w Sonetach
krymskich A. Mickiewicza ( praca indywidualna- uzupełnianie plakatu-schematu):
Podróż w przestrzeni WDRÓWKA Podróż w czasie
.................................. ..............................
.................................... ...............................
.................................... ...............................
Podróż w głąb siebie
.......................................
.......................................
........................................
2.Ocena pracy uczniów na lekcji.
3. Praca domowa
I Opracuj notatkÄ™ wg schematu:
1. Tożsamość bohatera lirycznego Sonetów krymskich .
2. Portret psychologiczny bohatera.
3. Sposób funkcjonowania motywu wędrówki w Sonetach krymskich .
Wykorzystaj zaproponowane na lekcji formy zapisu- tabelÄ™ i plakat.
II Przygotuj się do omawiania Konrada Wallenroda . Zwróć uwagę na czas akcji, wydarzenia
historyczne, o których mowa w utworze, postacie historyczne, obyczajowość średniowieczną.
Zapoznaj siÄ™ z genezÄ… utworu.
ZAACZNIK- KARTA PRACY DLA GRUP
1. Określ sytuację liryczną w wierszu.
2. Jakie cechy przypisuje naturze podmiot liryczny? Wskaż środki językowe, które o tym
świadczą.
3. Nazwij emocje, których doświadcza bohater liryczny sonetu. Wskaż środki służące wyrażeniu
tych emocji.
4. Obejrzyj obraz romantycznego malarza. Znajdz argumenty, które potwierdzałyby tezę o tym,
że mógłby on stać się malarskim komentarzem do sonetu Mickiewicza.
Każda grupa pracuje według identycznego schematu. Różnica polega jedynie na przydziale tekstów i
obrazów:
A) grupa I- Burza Mickiewicza i Tratwa Meduzy Géricault;
B) grupa II- Widok gór ze stepów Kozłowa Mickiewicza i Wędrowiec ponad morzem
chmur C. D. Friedricha;
C) grupa III- Bakczysaraj Mickiewicza i Ruiny gotyckiego kościoła C. Blechena;
D) grupa IV- Pielgrzym Mickiewicza i Pielgrzym z laskÄ… i zawiniÄ…tkiem C.K.
Norwida;
E) grupa V- Droga nad przepaścią w Czufut- Kale Mickiewicza i Kredowe skały na
Rugii C. D. Friedricha;
F) grupa VI- Ajudah Mickiewicza i Mickiewicz na Judahu skale W. Wańkowicza.