003 SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH (5-6 ŁATKI)
TEMAT: Dbamy o higienę osobistą.
CZAS ZAJĘĆ: ok. 1 godz.
CELE OGÓLNE ZAJĘĆ:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonalenia sprawności umysłowych (spostrzegania, analizowania treści),
- wdrażanie do logicznego myślenia, wyciągania wniosków przyczynowo skutkowych,
- wyrabianie umiejętności i przyzwyczajenie do systematycznego dbania o swoją czystość osobistą,
- doskonalenie umiejętności posługiwania się nożyczkami.
CELE OPERACYJNE: Dziecko
- potrafi powiedzieć, dlaczego należy dbać o higienę,
- zna podstawowe zasady dbania o higienę osobistą,
- potrafi ciąć po linii prostej,
- odpowiada na pytania dotyczące słuchanego tekstu,
- potrafi ułożyć historyjkę obrazkową w logicznej kolejności.
METODY: słowna (rozmowa, objaśnienia) , czynna (zadania do wykonania), oglądowa (pokaz)
FORMY PRACY: zbiorowa jednolita (zajęcia z całą grupą)
POMOCE DYDAKTYCZNE: nagranie z piosenką „Kot jest czysty" (F.Rybicki, R.Pisarski), 4 duże ilustracje
(historyjka obrazkowa „Ola i kot"), ilustracje do wycięcia dla każdego dziecka, kredki, nożyczki, klej, wstążki, krążki, gazety.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do zajęć - dzieci inscenizują znany im utwór „Brudas i kotki" H. Bechlerowej, następnie śpiewają piosenkę „Kot jest czysty".
- Rozmowa z dziećmi - nawiązanie do inscenizacji i piosenki. Nauczyciel pyta: Jakimi zwierzętami były kotki w inscenizacji? (czystymi), Co zrobiły z brudasem, który chciał wejść do kociego domu? (umyły go).
2. Nauczyciel zawiesza na tablicy 4 duże ilustracje (historyjkę obrazkową) pt. „Ola i kot". Rozmowa z dziećmi
- Zobaczcie, że nie zawsze koty muszą przypominać dzieciom o czystości.
- Gdzie ma miejsce ta śmieszna historia?
- Kto w niej występuje? Nadajcie imię dziewczynce i kotu.
-Jaka przygoda wydarzyła się Oli? Dlaczego kot zjadł Oli parówkę?
-Jaki był kot Oli? (psotny, sprytny, niegrzeczny)
- Dlaczego Ola myła ręce przed śniadaniem?
- Jaki tytuł nadalibyście tej historyjce? („Niegrzeczny kotek", „Psotny kotek") - nauczyciel zamieszcza na tablicy podpis do historyjki.
3. Zabawa ruchowo-naśladowcza: „Kotek łapki myje", „Kotek pije mleko", „Kot omija kałużę". Dzieci naśladują zachowania kotka.
4. Zajęcia przy stolikach - wykonywanie książeczki obrazkowej:
- wycinanie czterech ilustracji i naklejenie ich na przygotowane kartoniki („Ola i kot")
- układanie historyjki wg kolejności wydarzeń
- kolorowanie ilustracji kredkami
- łączenie kartek przy pomocy książki
5. Umieszczenie wszystkich książeczek na wystawce, wspólne ocenianie prac (czystość prac, dokładność wykonania). Poinformowanie dzieci, że będą mogły jeszcze swoje książeczki ozdabiać (inne zajęcia).
6. Zabawa ruchowo-naśladowcza:
- Kotki toczą piłeczki - dzieci formują „piłki" z kawałka gazety,
- Kotki łapią piłeczkę (raz lewą ręką, raz prawą) - zabawa w parach,
- Kotki rzucają piłeczki do celu.
7. Podsumowanie zajęć. Przypomnienie o podstawowych zasadach higieny omawianych na zajęciach.