005 SCENARIUSZ ZAJĘĆ TEMAT: „W CZYSTYM CIELE, ZDROWY DUCH"
1. CEL GŁÓWNY:
- wyrabianie nawyków dbania o zdrowie i higienę.
2. CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- wie, że trzeba myć ręce przed posiłkiem i owoce przed zjedzeniem ich,
- rozumie dlaczego należy wykonywać codzienne zabiegi higieniczne,
S. METODY:
-ćwiczeniowa, pogadanka,
4. FORMY PRACY:
- grupowa
- indywidualna
5. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- przybory toaletowe, magnetofon, taśmy z piosenkami, PRZEBIEG ZAJĘĆ
1) Zabawa integracyjna „Kroki"
Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel prosi by „krok" do przodu zrobiły dzieci, które np.:
- rano myją zęby
- myją ręce przed jedzeniem
- myją owoce przed zjedzeniem ich
- lubią chodzić na spacery
- lubią się gimnastykować
- lubią marchewkę itd.
Zabawa kończy się gdy dzieci spotykają się w małym kręgu. Nauczyciel podkreśla, że wszystkie te czynności służą zdrowiu, więc dzieci które te czynności wykonują, dbają o swoje zdrowie.
2) „Czarodziejski worek"- zabawa uwrażliwiająca zmysły.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel układa na środku grzebień, mydło, szczotkę do mycia rąk i paznokci, ręcznik, szczoteczkę do zębów, pastę do zębów. Dzieci nazywają przedmioty i starają się określić do czego one służą. Nauczyciel wkłada przedmioty do worka a następnie zakrywa oczy 5- ciu osobą. Dzieci losują przedmioty z worka, rozpoznają po dotyku a następnie podają nazwę.( Przedmioty lądują w worku. Zadanie wykonują kolejne osoby-każdemu dajemy szansę na rozpoznanie przedmiotu po kształcie.)
3) „W łazience"- rozwiązywanie zagadek.
Nauczyciel czyta, dzieci odpowiadają.
Służy do picia, służy do mycia.
Bez niej na ziemi nie byłoby życia.(woda)
Przyjemnie pachnie, dobrze się pieni, a brudne rączki w czyste zamieni.(mydło)
Czasem jest biała i siedzi w tubie,
zęby nią czyścić bardzo lubię.(pasta do zębów)
Duży lub mały jest w każdej łazience, kiedy skończysz mycie, wytrze ci ręce.(ręcznik)
4) Zabawa muzyczno- ruchowa przy piosence „Tak, czy nie" (sł. Janina Golczowa)
Dzieci tańczą wg. własnych pomysłów.
Kiedy ktoś ma brudne ręce i rękami tymi je
- potrafi rozpoznać przedmioty po kształcie,
- obrazuje wg. własnych pomysłów wskazane czynności związane z higieną,
- zna przeznaczenie i nazwy produktów toaletowych.
Czy powiecie, że to zdrowo, moi drodzy? Bo Ja nie, nie, nie.
Kiedy ktoś nie myje zębów, szczotki, pasty ani tknie.
Potem biega do dentysty, czy wam żal go? Bo mnie nie.
Gdy ktoś przed grzebieniem zmyka, płacząc, że mu włosy rwie.
Czy go za to pochwalicie? Moi drodzy, bo Ja nie, nie, nie.
Komu woda, mydło, szczotka niepotrzebne i nie w smak.
Czy nazwiecie go brudasem, bo Ja- tak.
5) Rozmowa z dziećmi o treści piosenki:
- wyliczanie przedmiotów do utrzymania czystości osobistej
- kogo nazwiemy brudasem?
- dlaczego powinniśmy myć zęby?
- dlaczego powinniśmy się czesać?
- dlaczego należy myć ręce przed jedzeniem?
6) Zabawa taneczna przy piosence „Mydło" (Fasolki).
Dzieci tańczą wg. własnych pomysłów.
Po zakończonym utworze, dzieci obrazują ruchem czynności wymienione przez nauczyciela wg. instrukcji:
- pokaż jak myjesz buzię
- pokaż jak myjesz zęby
- pokaż jak się czeszesz
- pokaż jak myjesz ręce
7) Burza mózgów w zabawie, wypowiedzi dzieci na temat: „Zdrowy człowiek to ten, który..."(nie zjada dużo cukierków i chipsów, nie spędza zbyt wiele czasu przed telewizorem, dba o swoją higienę osobistą, spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, gimnastykuje się itp.)
8) Mycie rąk w łazience. Dzieci omawiają czynności jakie wykonują.