io
A. CZERMIŃSKI
film lub reportaż telewizyjny obrazujący funkcjonowanie fragmentów rzeczywistości. Środki audiowizualne umożliwiają w ten sposób tak istotne w nauczaniu łączenie teorii z praktyką.
L. W. Landa w swoich rozważaniach prezentuje tezę, że w procesie dydaktycznym występują trzy podstawowe elementy: nauczyciel akademicki, student i urządzenia nauczające (środki dydaktyczne). Zadaniem nauczyciela jako kierownika i reżysera procesu nauczania jest racjonalny, a więc uzasadniony pedagogicznie i ekonomicznie, pobór pomocy dydaktycznych koniecznych do danego wykładu lub ćwiczeń. Nauczyciel akademicki przygotowując wykłady z wykorzystaniem pomocy audiowizualnych, w pierwszej kolejności wykorzystuje materiały gotowe, w przypadku gdy analiza procesu dydaktycznego wymaga zastosowania dalszych materiałów, których nie ma, powinien on zaprojektować je, włączając do ich realizacji studentów. Włączanie studentów do przygotowywania pomocy dydaktycznych pozwala na rozbudzenie zainteresowania przedmiotem nauczania. Dla sprawnego przebiegu zajęć nauczyciel akademicki powinien przygotować konspekt-scenariusz zajęć, szczególnie przy zajęciach obudowanych. Wprawdzie w naszej praktyce dydaktycznej nie ma obowiązku pisania konspektów, jednak byłoby to wskazane dla uwieńczenia zajęć pełnym powodzeniem, szczególnie dla młodszych pracowników, nie mających pełnego przygotowania pedagogicznego. Nauczyciel, przygotowując scenariusz obmyśla przebieg zajęć, projektuje jego szczegóły dotyczące celów i treści nauczania. Oto jedna z sugestii budowy scenariusza:
— Temat
— Cel wykładu (założone efekty, wiedza i umiejętności)
— Forma, metody zajęć
— Przebieg zajęć
Kolejne ogniwa zajęć |
Czynności nauczyciela, studentów. Treść merytoryczna |
Zastosowane środki dydaktyczne i ich funkcje |
— Pytania i ćwiczenia kontrolne
— Wskazówki bibliograficzne.
Po przygotowaniu takiego scenariusz nauczyciel może przystąpić do realizacji zajęć.