7506567138

7506567138



Scenariusz: Ochrona przyrody


Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima


Cel główny: Poznanie form ochrony przyrody.

Cele operacyjne:

•    rozumie potrzebę ochrony przyrody,

•    zna formy ochrony przyrody,

•    wyjaśnia pojęcia park narodowy, park krajobrazowy, pomnik przyrody,

•    zna cele ochrony przyrody,

•    prowadzi obserwacje w terenie,

•    wyszukuje obszary i obiekty, które należałoby objęć ochronę.

Czas trwania zajęć: 90 minut + zajęcia tematyczne

Środki dydaktyczne:

zalęcznik nr 1A, 1B, 1C, 1D,

zalęcznik nr 1: prezentacja multimedialna pt. „Ochrona przyrody", zadania aktywizujęce, przewodniki po obszarach chronionych, fragmenty tekstu Ustawy o ochronie przyrody, mapa ścienna Polski, centymetry krawieckie, fragmenty filmów o obszarach chronionych na świecie, mapy parków narodowych

Metody: wykład, pogadanka, dyskusja, obserwacja, praca w grupach, metaplan.

^ PRZEBIEG ZAJĘĆ


KLASY I-III SP

więzania eliminatki prowadzęcy wybiera 15 uczniów. Każdy z nich po kolei otrzymuje karteczkę z cyfrę oznaczającą ilość pól jakie należy przeskoczyć w eliminatce. Uczniowie rozpoczynaję od zaciemnionego pola i poruszaję się zgodnie z ruchem wskazówek


Każdy z uczniów wypisuje odgadniętę literę na tablicy. Litery utworzę hasto - temat lekcji - ochrona przyrody.

2.    Prowadzęcy wyjaśnia pojęcie ochrona przyrody, wymienia cele w jakich chroni się przyrodę, wyjaśnia, że informacje dotyczęce ochrony przyrody zawarte sę w Ustawie o ochronie przyrody.

3.    Prowadzęcy rozpoczyna pogadankę na temat tego, w jaki sposób można chronić przyrodę. Uświadamia uczniom, że istnieję poszczególne formy ochrony przyrody takie jak parki narodowe, krajobrazowe, rezerwaty, pomniki przyrody, użytki ekologiczne, stanowiska dokumentacyjne, zespoły przyrodniczo krajobrazowe.

4.    Prowadzęcy prosi uczniów o wymienienie sposobów, w jakie oni sami mogę się przyczynić do ochrony przyrody. Uczniowie wymie-niaję segregację odpadów, oszczędzanie prędu, wody itp. Prowadzęcy uświadamia uczniom, że ochrona przyrody, mimo odgórnie ustalonych reguł, nie jest czymś stałym i niezmiennym. Nawet pojedynczy człowiek ma wpływ na to, jak w Polsce chroniona jest przyroda - np. może składać wnioski o uznanie starych, grubych drzew pomnikami przyrody.

5.    Prowadzęcy skrótowo wyjaśnia pojęcie park narodowy. Charakteryzuje Park Narodowy Borów Tucholskich, Wielkopolski Park

-7-


