KONSPEKT LEKCJI: 38
DATA: 13.IX.2004
DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA
TEMAT: Krycie przeciwnika bez piłki i z piłką. Nauka elementów obrony
indywidualnej, krycie każdy swego w formie gier i zabaw.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: I szkoły średniej/ M
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki ręczne, szarfy
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi kryć przeciwnika bez piłki i z piłką oraz potrafi wykonać elementy obrony indywidualnej (postawa, krok odstawno- dostawny, doskok i odskok)
2.Wiadomości. : uczeń zna technikę wykonania elementów obrony indywidualnej(postawa, krok odstawno- dostawny, odskok i doskok)
3.Sprawność motoryczna. : szybkość reakcji, zwinność, siła RR
4.Akcent wychowawczy: zdyscyplinowanie
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka
2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska
- nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
1. „Berek liniowy”- uczniowie poruszają się po liniach boiska do piłki ręcznej. Jeżeli osoba uciekająca wyjdzie poza linie lub przekroczy boisko to zmienia się w berka. Berek biega za zawodnikiem po linii. 2.Bieg dookoła sali, podchodzimy po piłki. 3.Bieg z toczeniem piłki PiL ręką. 4.Uderzenie piłki o parkiet oburącz,2 krążenia RR w tył. 5.J. w. w przód. 6.Zamykamy koło - poprzez wykonanie kozła staramy się przyspieszyć i złapać piłkę osoby przed nami. 7.J. w. w biegu tyłem wykonujemy obrót i chwytamy piłkę, znowu bieg tyłem. 8.Bieg - na gwizdek zatrzymanie na jedno tempo i podanie piłki pod NN. 9.W parach: 1 - leżenie tyłem RR w górze trzymają piłkę, 2 - leżenie tyłem.1 - skłon T w przód wkłada piłkę między NN partnera,2 - wykonuje leżenie przewrotne i powrót do leżenia tyłem,1 - zabiera piłkę z jego NN i przechodzi do leżenia tyłem. 10.W siadzie rozkrocznym toczenie piłki wokół siebie i podanie po ziemi do partnera. 11.Stojąc chwytamy jednocześnie piłkę i przeciągamy partnera na swoją stronę. 12.Chwytamy piłkę j. w. - wykonujemy obroty z podskokami. |
2 min.
1 min. 3x 3x 3x 5x
5x 4x 5x 1i2
5x 1i2 1 min. 1 min. |
- prowadzący wybiera berków (dwóch) - w rozsypce na sali na liniach boiska - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego
-w parach na całej sali
-w parach na całej sali
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Nauka elementów obrony indywidualnej: 1. Ćwiczenie „lustro”. Ustawienie ćwiczących w formie frontalnej przed prowadzącym. Ćwiczący na sygnał poruszają się krokiem odstawno- dostawnym we wskazanych kierunkach. 2. Ćwiczący ustawieni na obwodzie koła w postawie obrońcy, a prowadzący jest w środku. Prowadzący obraca się w prawo lub w lewo wokół własnej osi. Ćwiczący, poruszając się krokiem odstawnym w bok , zmieniają kierunek poruszania się. 3. Ćwiczący ćwiczą trójkami i ustawieni są jak na rysunku obok. Obrońcy kryją zawodników ataku A, usiłują dotknąć rękę atakujących B, przebywających za linią X. Atakujący B poruszają się za plecami obrońców, zdobywając dogodną pozycję do dotknięcia. 4. Trzech ćwiczących przebywa poza obwodem koła o średnicy 4m i usiłują nagrać piłkę partnerowi, który znajduje się wewnątrz koła. Obrońca znajdujący się także w wewnątrz koła przeszkadza w nagraniu piłki. 5. Sześciu ćwiczących (jeden z nich ma piłkę) ustawionych jest na obwodzie koła o średnicy około 6m. Wewnątrz koła, 2m od atakujących , stoi trzech obrońców (w odstępach 1,5 m od siebie). Atakujący podają piłkę między sobą po obwodzie koła, a obrońcy, nie zbliżają się do nich, poruszają się krokiem dostawnym zgodnie z kierunkiem podań. Piłka jest rozgrywana najpierw wolno, potem coraz szybciej, z częstą zmianą kierunku. Po pewnym czasie następuje zmiana obrońców. 6. Dwóch zawodników obrony ustawionych na linii pola bramkowego. Naprzeciw nich ustawione są dwa rzędy atakujących. Zawodnicy rozgrywający atakują w kierunku bramki, zmuszając do wyjścia w przód obrońcę. Atakujący po zaatakowaniu podaje piłkę wybiegającemu w przód pierwszemu z sąsiedniego rzędu, a sam wycofuje się na koniec swego rzędu. Zadaniem obrońcy jest wyjście do atakującego, a następnie cofnięcie się do linii pola bramkowego z jednoczesnym zamknięciem strefy. 7. „Rzut do bramki”- zawodnicy ataku poruszają się w stronę bramki podając między sobą piłkę. Natomiast na ich przeszkodzie stoją obrońcy , którzy kryją przydzielonych zawodników ataku. W tej grze jest jednakowa ilość obrońców i atakujących. Zadaniem atakujących jest oddanie rzutu na bramkę, jeśli to się uda to zdobywają punkt, jeśli natomiast obrońcą się uda przejąć piłkę następuje zmiana ról. Wygrywa ta drużyna, która w określonym czasie zdobędzie więcej punktów. 8. Ćwiczenie j.w. z tym, że każdy z zawodników atakujących posiada piłkę i prowadzi ją kozłowaniem w różnych kierunkach. Obrońcy poruszają się prawidłowo, zajmują pozycję pomiędzy atakującym a bramką. 9. Gra szkolna do 10 bramek. Wybieramy dwie drużyny, jedna posiada szarfy. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie 10 bramek. |
1 min. 2min.
2 min.
3 min.
3 min.
3 min.
3 min.
3 min.
1 min.
5 min. |
Prowadzący dokładnie opisuje i pokazuje elementy indywidualnej obrony oraz krycie zawodnika z piłką i bez piłki i w jakich sytuacjach to najczęściej występuje i co jest celem.
-w tej grze występuje krycie każdy swego
-po pewnym czasie następuje zmiana ról |
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|