Scenariusz zajęć w klasie II z edukacji polonistycznej z zastosowaniem multimedialnego programu edukacyjnego „ Klik uczy ortografii”

Ośrodek tematyczny: W świecie książek

Temat: Wizyta w szkolnej bibliotece. Praca bibliotekarza. Zachowanie się w bibliotece. Znaczenie katalogów alfabetycznych i działowych. Utrwalenie pisowni wyrazów z rz i ż.

Wyodrębnianie postaci i zdarzeń w utworze literackim. Czytanie wybranych fragmentów z podziałem na role.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Uczeń wie jak

Metody:

Słowne, działania praktycznego

Formy:

zbiorowa, indywidualna

Pomoce: nagranie piosenki pt: „ Z książka za pan brat” CD WSiP „Wesoła szkoła”, multimedialny program edukacyjny „ Klik uczy ortografii”

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do zajęć

2. Wizyta w szkolnej bibliotece

Urządzenie biblioteki.

Katalogi: alfabetyczny i działowy.

Praca bibliotekarki. Wypożyczanie książek

Poszanowanie zniszczonych egzemplarzy. Oklejanie taśmą klejąca.

3. Powrót do pracowni

Porównanie szkolnej biblioteki z wyglądem tej, która przedstawiona jest na ilustracji w

Podręczniku „Wesoła szkoła” Proponowane pytania:

  1. Wyjście do pracowni komputerowej.

Ćwiczenie z programu komputerowego „ Klik uczy ortografii”

Ćwiczenia z grupy „Wielka czy mała litera”

( ćwiczenie poprzedza rozmowa na temat znaczenia alfabetu oraz jego wykorzystania

w bibliotece)

5. Odczytanie tekstu pt. „ Przygoda w bibliotece”

  1. Katalogi działowe.

Ciche czytanie ze zrozumieniem. Umieszczanie nalepek w odpowiednich miejscach. Czytanie tytułów książek umieszczonych według działów, np.: baśnie, legendy, słowniki

Zapisywanie w zeszytach po jednej wybranej książce z każdego działu. Wielka litera w

nazwach własnych.

  1. Podsumowanie zajęć i samoocena.

Pytania ewaluacyjne skierowane do uczniów:

Opracowanie:

Jadwiga Stelmaszuk

Szkoła Podstawowa

im. K. Makuszyńskiego

w Piszczacu