Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Piłka ręczna - doskonalenie podań i chwytów.
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi wykonać prawidłowy rzut piłką ręczną.
- Sprawność motoryczna : Uczeń doskonali siłę i precyzję rzutów.
- Wiadomości : Uczeń zna podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania rzutów.
- Postawy i Motywacje : Uczeń zna i stosuje zasady współpracy w grupie, jest wytrwały w dążeniu do opanowania umiejętności ruchowych.
Data: 28.09.2011
Środki dydaktyczne: piłki ręczne
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2c dziewczęta
Miejsce: Boisko szkolne
Część lekcji |
Tok lekcji |
|
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno- porządkowe |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|||||
I część wstępna (10-15 minut)
|
1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka
a) zabawa ożywiająca
b) bieżna
c) kształtująca
|
( Wyznaczona osoba goni pozostałych ćwiczących, osoba która zostanie dotknięta staje się kolejnym berkiem ale równocześnie goniąc musi trzymać się za to miejsce, w które została zraniona)
|
PM
|
Zbiórka w szeregu.
Ćwiczący rozstawieni w rozsypce.
Ćwiczący rozstawieni równomiernie na obwodzie sali.
|
|||||
II część główna (20-25 minut)
III część końcowa (5minut)
|
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
Ćwiczenia z piłkami.
5. Uspokojenie organizmu
6. Podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
Zabawa uspokajająca: Odbicia piłki o podłoże i chwyt, toczenie piłki po podłożu.
Ćwiczenia oddechowe
- zbiórka - omówienie lekcji , wskazanie najczęściej występujących błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących .
- wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu , wskazanie zastosowań utylitarnych nauczanego bądź doskonalonego elementu. |
U,SM,W,PM
PM |
Marsz parami dookoła sali. Piłka na parę.
W marszu dookoła sali wykonywanie głębokich oddechów z unoszeniem RR bokiem w górę.
Zbiórka w dwuszeregu.
|