IV.CZŁOWIEK WALCZĄCY O WOLNOŚĆ I PRAWA, 37.Wojna polsko-rosyjska 1831 r., Marek Biesiada


Marek Biesiada 13. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Wojna polsko-rosyjska 1831 r.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Gdzie utworzono Królestwo Polskie?

    • Jaki statut miało Królestwo Polskie?

    • Kto nadał konstytucję Królestwa Polskiego?

    • Jakie były postanowienia konstytucji Królestwa Polskiego?

    • Kto był władcą Królestwa Polskiego?

    • Jak społeczeństwo zareagowało na decyzje cara w sprawie Królestwa Polskiego?

    • Jakie nadzieje miało społeczeństwo polskie Królestwa Polskiego?

    • Jak władze carskie łamały postanowienia konstytucji?

    • Którzy carscy dygnitarze łamali postanowienia konstytucji?

    • Kto występował przeciwko łamaniu postanowień konstytucji?

    • Jakie działania podjęły władze carskie w celu uniemożliwienia opozycji podjęcia legalnych działań?

    • Wśród jakich środowisk społecznych powstawały tajne organizacje?

    • Jaką organizację stworzyli studenci i jaki był jej los?

    • Kto był najwybitniejszym członkiem Towarzystwa Filomatów?

    • Jaka organizacja powstała wśród inteligencji?

    • Jakie cele stawiało sobie Towarzystwo Patriotyczne?

    • Jak potraktowano przywódcę Towarzystwa Patriotycznego Waleriana Łukasińskiego?

    • Jaka tajna organizacja powstała wśród wojskowych?

    • Kto kierował Sprzysiężeniem Podchorążych?

    • Jakie było główne zadanie Sprzysiężenia Podchorążych?

    • Jaki plan działania mieli spiskowcy?

    • Dlaczego spiskowcy podjęli decyzję o rozpoczęciu powstania w dniu 29 listopada 1830 r.?

    • Jaki był przebieg wydarzeń w nocy z 29/30 listopada 1830 r.?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Wojna polsko-rosyjska 1831 r.

    1. Przyczyny wybuchu

    • Jakie było główne zadanie Sprzysiężenia Podchorążych?

    • Jaki plan działania mieli spiskowcy?

    • Dlaczego Sprzysiężenie Podchorążych podjęło decyzję o rozpoczęciu powstania w dniu 29 listopada 1830 r.?

    2. Noc listopadowa

    • Jaki był przebieg wydarzeń w nocy z 29/30 listopada 1830 r.?

    3. Działania zbrojne

    • Kto przejął władzę nad powstaniem po nocy listopadowej?

    • Jakie działania podjął gen. Józef Chłopicki?

    • Dlaczego Chłopicki zrezygnował z urzędu dyktatora i dowództwa armii polskiej?

    • Kiedy miała miejsce bitwa pod Grochowem?

    • Kiedy i gdzie armia polska odnosiła zwycięstwa?

    • Komu armia polska zawdzięczała zwycięstwa w bitwach?

    • Dlaczego zwycięstwa nie zostały wykorzystane?

    • Gdzie i kiedy armia polska poniosła klęskę pod Ostrołęką?

    • Jakie były konsekwencje klęski pod Ostrołęką?

    • Kto przejął dowództwo nad armią polską po dymisji gen. Skrzyneckiego?

    • Jak porażki armii polskiej wpłynęły na nastroje w Warszawie?

    • Kto przejął dowództwo armii polskiej po gen. Dembińskim?

    • Kiedy została zdobyta Warszawa?

    • Jakie skutki miało zdobycie Warszawy przez wojska rosyjskie?

    4. Przyczyny upadku powstania listopadowego

    • Jakie były przyczyny upadku powstania listopadowego?

    • Dlaczego najwyżsi oficerowie nie wierzyli w sukces powstania listopadowego?

    5. Znaczenie powstania listopadowego

    • Jakie było znaczenie powstania listopadowego?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 168. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Przyczyny wybuchu

    • policja wpadła na trop Sprzysiężenia

    • wieść o rewolucji we Francji i powstaniu belgijskim oraz sukcesach Greków

    • obawy podchorążych, że wojsko polskie może zostać skierowane na wyprawę do Francji w celu stłumienia tamtejszej rewolucji

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 169. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Noc listopadowa

    • atak spiskowców na Belweder siedzibę wielkiego księcia Konstantego - ucieczka dowódcy armii polskiej

    • zdobycie arsenału, koszar rosyjskich, mostów na Wiśle i prochownię na Pradze

    • brak poparcie dla powstania przez generałów polskich

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 169-171. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Działania zbrojne

    a) dyktatura gen. Józefa Chłopickiego

    • starał się podjąć negocjacje z carem w celu uratowania autonomii Królestwa Polskiego

    • Petersburg odrzucił jakiekolwiek możliwości pertraktacji i zażądał podania się Polaków oraz zdanie się na łaskę cara

    • rezygnacja Chłopickiego z dowództwa nad armią polską i dyktaturą

    b) bitwa pod Grochowem - 24 i 25 luty 1831 r. - nierozstrzygnięta

    c) zwycięstwa armii polskiej w bitwach:

    • Wawrem (31 marzec)

    • Dębem Wielkim (31 marzec)

    • Iganiami (10 kwiecień)

    • plan gen. Ignacego Prądzyńskiego

    • sukcesy armii polskiej nie zostały wykorzystane przez jej dowódcę Jana Skrzyneckiego

    d) klęska w bitwie pod Ostrołęką (26 maj)

    • uratowanie armii polskiej

    • dymisja gen. Jana Skrzyneckiego

    e) dowództwo gen. Henryka Dembińskiego

    f) zamieszki w Warszawie

    d) dyktatura gen. Jana Krukowieckiego

      • „grabarz powstania”

    e) obrona Woli przez gen. Sowińskiego i zdobycie Warszawy przez wojska rosyjskie 8 września

    e) klęska powstania listopadowego

    • opuszczenie Warszawy przez armię polska, sejm i rząd

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 172. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Przyczyny upadku powstania listopadowego

    • niewykorzystanie przez naczelnych wodzów zwycięstw odniesionych przez armię polską

    • klęsce byli winni generałowie służący jeszcze w czasach Napoleona

    • nie starano się pozyskać poparcia chłopów dla sprawy powstania

    • brak poparcia państw Europy Zachodniej dla sprawy powstania

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 172. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Znaczenie powstania listopadowego

    • armia polska prowadziła równorzędną walkę z wojskami rosyjskimi

    • powstanie pokazało patriotyzm Polaków

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie było główne zadanie Sprzysiężenia Podchorążych?

    • Jaki plan działania mieli spiskowcy?

    • Dlaczego Sprzysiężenie Podchorążych podjęło decyzję o rozpoczęciu powstania w dniu 29 listopada 1830 r.?

    • Jaki był przebieg wydarzeń w nocy z 29/30 listopada 1830 r.?

    • Kto przejął władzę nad powstaniem po nocy listopadowej?

    • Jakie działania podjął gen. Józef Chłopicki?

    • Dlaczego Chłopicki zrezygnował z urzędu dyktatora i dowództwa armii polskiej?

    • Kiedy miała miejsce bitwa pod Grochowem?

    • Kiedy i gdzie armia polska odnosiła zwycięstwa?

    • Komu armia polska zawdzięczała zwycięstwa w bitwach?

    • Dlaczego zwycięstwa nie zostały wykorzystane?

    • Gdzie i kiedy armia polska poniosła klęskę pod Ostrołęką?

    • Jakie były konsekwencje klęski pod Ostrołęką?

    • Kto przejął dowództwo nad armią polską po dymisji gen. Skrzyneckiego?

    • Jak porażki armii polskiej wpłynęły na nastroje w Warszawie?

    • Kto przejął dowództwo armii polskiej po gen. Dembińskim?

    • Kiedy została zdobyta Warszawa?

    • Jakie skutki miało zdobycie Warszawy przez wojska rosyjskie?

    • Jakie były przyczyny upadku powstania listopadowego?

    • Dlaczego najwyżsi oficerowie nie wierzyli w sukces powstania listopadowego?

    • Jakie było znaczenie powstania listopadowego?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania: 7,8/99-100.

    P Zadania: 3,4/173.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


