KONSPEKT LEKCJI: 9
DATA: 27.09.2007
DYSCYPLINA: KOSZYKÓWKA
TEMAT: Wykorzystanie rywalizacji w doskonaleniu techniki rzutów.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: IB / K
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki do koszykówki, tyczki
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać rzuty w różnych formach
2.Wiadomości. : z zakresu techniki wykonania rzutów w koszykówce oraz przepisów gry w koszykówkę.
3.Sprawność motoryczna. : zwinność, koordynacja, siła
4.Akcent wychowawczy: współpraca w grupie, zdyscyplinowanie
Imię i nazwisko prowadzącego:Łukasz Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka
2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska
- nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
1.Zabawa ożywiająca- „Berek z piłką” Zabawa odbywa się na połowie boiska do koszykówki. Spośród uczestników wybieramy jednego berka, który otrzymuje piłkę. Zadaniem jego jest trafienie piłką jednego z uciekających. Gdy któryś z uciekających zostanie trafiony lub jeśli wyjdzie poza linie wyznaczające boisko do zabawy to zmienia berka. 2.Ćwiczący dobierają się w pary, stoją w rozkroku tyłem do siebie, poprzez skręt tułowia następuje przekazanie piłki do partnera. 3.Ćwiczący stoją w postawie rozkrocznej tyłem do siebie, jeden z pary trzyma piłkę. Wykonuje on skłon tułowia w przód (drugi jednocześnie wykonuje skłon tułowia w przód) następuje przekazanie piłki między nogami. Następnie wykonują wyprost i przez skłon tułowia w tył ma miejsce przekazanie piłki nad głową. 4.Ćwiczący stoją naprzeciw siebie w odległości 2-3 metrów w pozycji wykroczno- rozkrocznej wykonują naprzemianstronne podskoki (zmiana nogi zakrocznej i wykrocznej) z jednoczesnymi podaniami oburącz sprzed klatki piersiowej. 5.Ćwiczący stoją j.w. w pozycji rozkrocznej wykonują podania jednorącz do partnera raz pod prawym raz pod lewym kolanem. 6.Ćwiczący stoją j.w. piłka trzymana oburącz za plecami, przez skłon tułowia w przód wyrzut piłki do partnera. 7.Ćwiczący stoją j.w. w pozycji zwartej, ćwiczący z piłką wykonuje przysiad, podskok w przysiadzie, a następnie wyskok z jednoczesnym podaniem piłki do partnera. 8.Ćwiczący stoją j.w. wykonują kozłowanie w biegu w kierunku partnera z jego obiegnięciem i wracają na swoje miejsce, wykonują zatrzymanie na 1 tempo, następnie obrót na prawej nodze i podanie oburącz sprzed klatki piersiowej do partnera.(drugim wykonuje to samo). 9.Ćwiczący wykonują siad prosty naprzeciw siebie stopy znajdują się na wysokości kolan. Jeden trzyma piłkę stopami(między kostkami) przenosi ją nad nogami partnera raz na prawą raz na lewą stronę. 10. Ćwiczący wykonują leżenie przodem naprzeciw siebie w odległości około 2-3 metrów. Jeden trzyma piłkę wykonuje skłon tułowia w tył z jednoczesnym podaniem do partnera. |
2 min.
11 min. |
„Rzut” w uciekającego musi zostać wykonany oburącz sprzed klatki piersiowej. Trafienie ma mieć miejsce w nogi uciekającego.
Jedna piłka przypada na parę. Wykonujemy 10 powtórzeń. Ćwiczenie powtarzamy dziesięć razy.
Wykonujemy około 15-20 podań.
Wykonujemy około 10 podań pod każdym kolanem. Wykonujemy 10 powtórzeń.
j.w.
Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
j.w.
j.w.
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
1. Ćwiczący ustawieni w dwójkach. Jedna piłka na parę. Pierwszy z pary ustawia się z piłką przed koszem na wysokości rzutów wolnych, natomiast drugi z pary ustawia się pod koszem, aby mógł zebrać piłkę rzuconą przez pierwszego. Pierwszy rzuca na kosz z miejsca, jeżeli trafi rzuca dalej, jeżeli nie to wtedy następuje zmiana ćwiczących. Wygrywa ten ćwiczący, który zdobędzie 10 punktów. 2.Ćwiczący ustawieni w dwójkach na wysokości połowy boiska do koszykówki. Pomiędzy każdą dwójką znajduje się nauczyciel w środku, który trzyma piłkę. Na sygnał prowadzący wyrzuca piłkę do przodu w stronę kosza i w tym samym momencie startuje pierwsza para. Ten, który pierwszy z pary dobiegnie do piłki wykonuje dwutakt i rzut na kosz, natomiast drugi z pary odpuszcza. 3.Z pośród ćwiczących wybieramy trzy drużyny. Na sygnał prowadzącego każda drużyna wykonuje rzuty wolne z miejsca i rzuca, aż do momentu zdobycia 10 punktów. Pierwszy z drużyny, gdy trafi lub nie trafi do kosza zbiera piłkę i przekazuje ją następnej osobie w drużynie i wraca na koniec rzędu. Drużyny, które przegrają wykonują po 10 pompek. 4. „Kto pierwszy do piłki”- z pośród ćwiczących wybieramy dwa zespoły, ustawione w rzędach na wysokości 10 metrów od kosza. Prowadzący znajduje się przed zespołami( ok. 4m od zespołów)ustawiony do nich przodem, gdzie ma ramiona wyprostowane z boku i trzyma dwie piłki z jednej i drugiej strony ramienia. Każda osoba z rzędu posiada numer. Prowadzący wybiera numer np. 2 i uczestnicy wykonują bieg do prowadzącego, zabierają piłkę i wykonują rzut z wyskoku. Uczestnik, który trafi zdobywa punkt dla swojego zespołu, jeżeli nie trafi to nie ma punktu, następnie zbiera piłkę i przekazuje piłkę prowadzącemu. Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów. 5. „Sztafeta z rzutem na kosz”- z pośród uczestników wybieramy dwie drużyny. Jedna piłka na drużynę. Pierwszy z rzędu kozłuje dowolną ręką w stronę tyczek( trzech),następnie omija je kozłując, gdzie następnie chwyta piłkę i wykonuje rzut po kozłowaniu( dwutakt), zbiera piłkę(czy trafi do kosz, czy nie trafi) i wraca do drużyny kozłując piłkę. Gdzie przekazuje piłkę drugiemu w rzędzie, który wykonuje dokładnie to samo. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie 10 punktów. 6.Gra w koszykówkę ze zwróceniem uwagi na wykorzystanie wszystkich rzutów w koszykówce. |
25 min. |
-przegrana osoba wykonuje 10 przysiadów
-jedna piłka na parę
-jedna piłka na drużynę -każda drużyna ustawiona jest pod koszem w rzędzie na wysokości rzutów wolnych
-przegrani wykonują 10 przysiadów
-ustawienie w rzędach na linii bocznej boiska do koszykówki -przegrani wykonują 10 żołnierzyków
|
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|