KONSPEKT LEKCJI NR 42.
TEMAT: Leżenie na grzbiecie.
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
1.UMIEJĘTNOŚCI: leżenie na grzbiecie, doskonalenie pracy NN w poślizgu na piersiach
2.MOTORYCZNOŚĆ: siła NN, orientacja w wodzie
3.WIADOMOŚCI: co to jest wyporność
4.AKCENT WYCH.: dyscyplina na lekcjach
KLASA: I a, DZ
MIEJSCE: basen pływacki
CZAS: `45
L.ĆW.:
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: deski pływackie, piłka gumowa
TOK LEKCJI
|
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
UWAGI ORG.-METOD.
|
1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć |
Wyprowadzenie UU z szatni Zbiórka i sportowe przywitanie Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
|
Szereg przed N |
2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji |
Podanie tematu lekcji Omówienie lekcji Inf. o zachowaniu się ciała ludzkiego w wodzie W. |
Ustawienie j.w.
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka. |
Rozgrzewka jak w lekcji 2 od punktu 1 do 10. UU pływają na szerokość basenu . UU, którzy się boją wody to pływają w części płytkiej basenu Zabawa w wodzie - „Gra do pięciu podań” Poślizgi na piersiach - z odbicia od dna basenu - stajemy do wdechu i odbijamy się ponownie Deska mała w RR w górze - poślizg i praca NN do kraula na piersiach „Meduzy w wodzie” |
Podział na dwa zespoły 4 szer.
4 szer. - UU stają do wdechu
po 5 |
4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw. zdolności twórczych |
1. Zabawa „Nakładanie skarpetek w wodzie” Zabawa „Korek w wodzie „ - wytrzymujemy tak długo, aż woda wypchnie na powierzchnię. Zabawa „Pływaki” - jedni trzymają drugich za ręce , na sygnał N zwalniają uchwyt Jeden z ćwiczących kładzie się na wodzie na grzbiecie - drugi podtrzymując go pod głową lub pod RR J.w. lecz chwyt za NN Poślizg na piersiach z pracą NN do kraula Mała deska między NN, duża w RR w górze i wykonujemy leżenie na grzbiecie J.w. lecz bez małej deski, a duża w RR na wysokości bioder J.w. deska w RR w górze Skoki delfina Leżenie bez deski na grzbiecie
Podczas leżenia na grzbiecie UU starają się miarowo oddychać 12. Berek - przekazywanie berka przez rzucenie piłką gumową |
W siadzie, kto nie potrafi to przez skłon.
Podział przez odliczenie
2 szer. po 5
po 5
po5 2 szer.
x 2 x 2 x 2
`2
|
5.Uspokojenie org. |
„Kto pokaże jak najwięcej pozycji w wodzie” |
Rozsypka na całym basenie |
6.Czynności org.-wychowawcze. |
Wyjście z wody Pochwała UU i postawienie ocen Uwagi o dyscyplinie na lekcjach pływania W. |
Szereg przed N N pyta UU jak powinni się zachowywać |
7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym. |
1. Wiadomości co to jest wyporność i jak sobie ją sprawdzić W. 2. Sportowe pożegnanie 3. Wyprowadzenie pod prysznic |
Ustawienie j.w.
|