Małgorzata Łatkowska
grupa wiekowa : 3 - latki
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELA STAŻYSTY
Temat : „Jabłuszko rumiane” - blok integralny.
Cele :
dzieci będą:
potrafiły określić cechy charakterystyczne jabłka
przełamywały niechęć do spożywania owoców
potrafiły wskazać i nazwać kolory: czerwony, zielony
doskonaliły sprawność manualną
Środki dydaktyczne :
surowe jabłka
podwójny kontur jabłka
czerwona bibuła
kredki w kolorze zielonym
klej, wilgotne ściereczki
nagrania piosenek: „Jabłuszko rumiane”, „Nad polami, nad lasami”
samoprzylepne jabłuszka dla każdego dziecka
Metody :
zadania stawiane do wykonania
samodzielne doświadczenia
pedagogika zabawy
Przebieg :
Powitanie.
Witam wszystkie dzieci, które lubią wesołą zabawę
Witam wszystkie dzieci, które mają czerwone ubrania
Witam wszystkie dzieci, które potrafią klaskać w ręce
Witam obecnego dzisiaj gościa - panią Hanię
Kto czuje się powitany, niech zaklaszcze w ręce!
„Jabłuszko rumiane” - piosenka
Dzieci ustawione w kole, podają ręce, śpiewają piosenkę i chodzą w kole (przy drugiej zwrotce zmieniają kierunek)
Jabłuszko rumiane, jakże cię dostanę? Ale wiem, co zrobię, drugie poślę tobie.
Jedno mi zleciało, lecz to dla mnie mało Jak się namyślicie, obydwa zlecicie.
Jedno mi zleciało, lecz to dla mnie mało. Jak się namyślicie, obydwa zlecicie.
„W sadzie” - zabawa ruchowa
N-lka włącza spokojną muzykę, dzieci „wybierają się” z koszami do sadu. Naśladują ruchem czynności zrywania jabłek i zbierania do koszy.
„Czy znasz ten owoc?” - działanie dzieci
N-lka prezentuje jabłka. Dzieci opisują wygląd zewnętrzny.
N-lka zapowiada, że za chwilę każdy będzie mógł spróbować, jak smakuje jabłko i pyta, o co należy wykonać przed jedzeniem.
Rozdaje dzieciom jabłka, dzieci samodzielnie idą do łazienki myć owoce.
N-lka kroi swoje jabłko na pół, prezentuje dzieciom połówki, dzieci opisują budowę, kilkakrotnie powtarzając słowo : miąższ. N-lka wymienia powody dlaczego należy jeść owoce.
Każde dziecko zjada swoje jabłko.
„Czerwone jabłuszko”
N-lka omawia zgromadzony na stolikach materiał : kontur jabłka, bibuła, klej, kredki.
Prezentuje sposób wypełnienia konturów wydzieranką z bibuły, listek koloruje zieloną kredką.
Dzieci zajmują miejsca przy stolikach, wykonują własną pracę.
„W sadzie” - prezentacja prac.
Dzieci wieszają gotowe jabłka na gałęzi, podziwiają prace kolegów, n-lka chwali dzieci za staranne i prawidłowe wykonanie jabłek.
Zakończenie.
Dzieci żegnają gościa piosenką „Nad polami, nad lasami”,
w nagrodę za aktywność otrzymują samoprzylepne jabłuszka.
Nad polami, nad lasami wędrowało słonko,
Przystanęło, zajaśniało nad naszą jabłonką.
Przystanęło, zajaśniało nad naszą jabłonką.
Rzuca słonko na jabłonkę tysiąc swych promieni
I już tysiąc na jabłonce jabłek się rumieni
I już tysiąc na jabłonce jabłek się rumieni.
Literatura :
A. Misiurska, Kalendarz plastyczny w przedszkolu, WSiP , Warszawa 1998
Prace plastyczne dla 6-latków, MAC Edukacja, Kielce 2001
U. Smoczyńska - Nachtmann, Podajmy sobie ręce, WSiP, Warszawa, 1997