Stronę przygotował Witold Janczys

Sukces biathlonistów z Wileńszczyzny na Mistrzostwach Litwy w Ignalinie

__SPRINTEM _

Ruta Meilutyte operowana

Pływaczka Ruta Meilutyte doznała kontuzji łokcia, na skutek czego przeszła nieskomplikowaną operację, informuje Litewska Federacja Pływania. Mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata kontuzji nabawiła się jadąc na rowerze na trening w Plymouth — upadła i złamała lewy łokieć. Rehabilitacja potrwa około dwóch tygodni.

Etiopczyk wygrał Maraton Wileński

Teklu Getu z Etiopii i Lo-reta Bliujiene wygrali dwunasty maraton wileński „Danske Bank Vilniaus maratonas". Ulicami Wilna w niedzielę przebiegło ponad 16 tys. sportowców. Pierwsi na metę wpadli jednak pół-maratończycy. Najszybszy był Valdas Dopolskas, drugi finiszował Ignas Brasevićius. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Monika Vilćinskaite. Na dystansie 42 km i 195 m triumfował Teklu Getu z Etiopi, drugi był Andrej Jegorov. Rywalizację kobiet wygrała Loreta Bliujiene.

Mo Farah z rekordem

Mistrz olimpijski i świata w biegach na 5 000 i 10 000 m Brytyjczyk Mo Farah wygrał półmaraton w Newcastle. Wynikiem 59.23 ustanowił rekord Europy. Farah nie zwalnia tempa. Pod koniec sierpnia, w mistrzostwach globu w Pekinie, był najszybszy na 5 000 i 10 000 m, podobnie jak trzy łata wcześniej w igrzyskach w Londynie.

W dniu 12 września najsilniejsi biathloniści Litwy zjechali się do Ignaliny, żeby walczyć o medale Mistrzostw Litwy w wyścigu indywidualnym na nartorolkach. Biathloniści rywalizowali na dystansach od 6 do 15 km z podziałem na kategorie wiekowe ze strzelaniem leżąc+stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał dodawano po karnej minucie do czasu uzyskanego na pokonanie dystansu.

Zawody rozpoczęli mężczyźni i juniorzy, startujący na dystansie 15 km, wśród których byli dwaj przedstawiciele rejonu wileńskiego — Karol Dąbrowski i Radosław Aleksandrów. Karol dobrze rozpoczął wyścig, szybko jechał na nartorolkach. Pierwsze strzelanie leżąc Karol wykonał bezbłędnie, na drugim strzelaniu stojąc popełnił jeden błąd i objął prowadzenie, ale na trzecim strzelaniu leżąc aż trzy kule poleciały w „mleko” i Karol zajmował 3. pozycję. Na ostatnim strzelaniu stojąc Karol zarobił jeszcze 2 karne minuty i tylko zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji szybko pokonał ostatnie 3 km dystansu i na mecie finiszował 2., zdobywając srebrny medal Mistrzostw Litwy w biathlonie, pokonując 15 km za 46 min 52 a Radosław Aleksandrów także dobrze rozpoczął wyścig, pierwsze strzelanie leżąc wykonał bezbłędnie i na drugi krąg 3 km wyjechał liderem. Strzelając stojąc popełnił 3 błędy, ale szybka jazda na nartorolkach pozwoliła zachować prowadzenie. 3 błędy popełnione na strzelaniu leżąc zepchnęły Radosława na trzecią pozycję, którą zachował, popełniając jeden błąd na ostatnim strzelaniu stojąc. Ostatnie 3 km do mety nie przyniosły zmian i Radosław Aleksandrów zajął trzecie miejsce, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Litwy w biathlonie z czasem 55 min 03 s. Arnold Lepiochin w grupie chłopców 1997-1998 r. ur. Zajął 5. miejsce na dystansie 12 km z czasem 47 min 31 s, popełniając 13 błędów na strzelnicy. Karina Mickevićiute w grupie dziewcząt 1999-2000 r. ur. zajęła 9. miejsce, pokonując 8 km za 54 min 17 s (13 k. min)

Bardzo dobrze wystąpili mieszkańcy Zujun — Wiktoria i Nikita Romanowowie — od niedawna uczniowie Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie i trenujący biathlon w Szkole Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, zdobywając złote medale w swoich grupach wiekowych. Wiktoria zajęła 1. miejsce wśród dziewcząt 2001 r. ur. i młodsze, pokonując 6 km za 23 min 51 s, popełniając 6 błędów na strzelnicy. Wśród chłopców 1999-2000 r. ur. Nikita Romanow w ostrej walce z przewagą

23 s zwyciężył nad przedstawicielem Ignaliny. Zawdzięczając szybkiej jeździe na nartorolkach przy jednakowej liczbie błędów na strzelaniu — po 9 karnych minut. Nikita 10 km pokonał za 39 min 12 s i zajął 1. miejsce. Jeszcze jeden medal dla reprezentacji rejonu wileńskiego zdobył Romuald Aleksandrów w grupie chłopców 2001 r. ur. i młodsi na dystansie 8 km. Romek na strzelaniu popełnił 7 błędów i zajął 3. miejsce, pokonując dystans za 27 min 14 s. Gratulujemy Karolowi, Radosławowi, Nikicie, Romualdowi oraz Wiktorii zdobytych medali i życzymy kolejnych sukcesów.    0

Marian Kaczanowski dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Fot. autor