Pewnego dnia na brzegu rzeki pojawiła się rura. Z tej rury wprost do rzeki wypłynęła czarna tłusta woda. Nasze śliczne futerka pokryło dziwne, tłuste błoto. Wszystkie raki, które żyły sobie szczęśliwie na dnie rzeki, zaczęły uciekać. Jesteśmy bardzo zrozpaczeni i przerażeni. Nie mamy gdzie się chronić i musimy opuścić naszą rzekę, bo inaczej tu zginiemy.
W tym słoiku przysyłam Wam brudną wodę z naszej rzeki. Popatrzcie jaka jest ta woda i co w niej pływa. Drogie Motylki pomóżcie nam! Poradźcie co można zrobić, jak oczyścić wodę, aby uratować naszą rzekę. Nie chcemy jej opuszczać, chcemy tu dalej szczęśliwie żyć. Wierzymy, że nam pomożecie. Wiemy, że kochacie zwierzęta, rośliny i całą przyrodę. Za dobre rady i pomoc przesyłamy Wam znaczki "przyjaciele przyrody".
Bóbr i przyjaciele.
4. Rozmowa na temat listu.
5. Oglądanie słoika z zanieczyszczoną wodą.
6. Wyjaśnienie sposobu oczyszczania wody - robienie filtrów ze słoików, gazy, waty, gumki oraz z filtrów z ekspresu do kawy - zabawa badawcza z podziałem na zespoły.
7. Oglądanie zanieczyszczonej wody przed i po filtrowaniu przez lupę.
8. Wyciąganie wniosków z przeprowadzonego doświadczenia.
Scenariusz 4
Temat: „Kolory w kropli wody” - praca plastyczna
Cele: Rozwijanie wyobraźni dziecka i inspirowanie go do wyrażania słowem własnych wyobrażeń na temat abstrakcyjnych prac plastycznych.
Cele operacyjne:
• opisuje swoje odczucia przy zetknięciu z kroplą wody
• tworzy pracę plastyczną rozdmuchując farbę na papierze
• mówi o własnych wyobrażeniach na temat abstrakcyjnych prac plastycznych.
Pomoce dydaktyczne:
płyta z muzyką relaksacyjną, kartki papieru o formacie A3, farby, słomki, woda, pędzelki, Przebieg zajęć:
1. Zabawa relaksacyjna pt. „Co czujesz”
Dzieci siedzą w kręgu z zamkniętymi oczyma. Cicha, spokojna muzyka. Nauczyciel każdemu dziecku na czoło puszcz kropelkę wody wcześniej uprzedzając o tym dzieci. Dzieci opisują swoje odczucia, gdy kropelka spływała im po twarzy.
2. Zabawa „Deszczyk” wg Klanza.
3. Przygotowanie do malowania: przygotowanie farb, kartek, słomek do napoi i pędzli.
4. Dzieci nanoszą na kartki kolorowe kropelki wody /pędzelkiem/ i rozdmuchują je za pomocą słomki w fantazyjne kształty. Nauczyciel zwraca dzieciom uwagę na nowe kolory powstające w wyniku łączenia się kolorów podstawowych.
5. „Co to jest, co ci to przypomina?” - wspólne oglądanie prac i wypowiedzi dzieci na
ich temat. Na koniec wypowiada się autor pracy i to on nadaje jej tytuł.
6. Wystawa prac.