logopedia w szkole zajęcia otwarte dla klasy 2


Scenariusz zajęć otwartych
dla uczniów klas drugich SP 37 przeprowadzonych w dniu 10.04.06 r.
Prowadzący: mgr Agnieszka Bierła, mgr Teresa Kowalska
Konsultacja metodyczna: mgr Bogusława Rajska
Blok tematyczny: Od zródła do morza.
Temat: Wypływamy w rejs.
Cele ogólne:
- rozwijanie wrażliwości ortograficznej;
- kształtowanie twórczego rozwiązywania problemów;
- rozwijanie umiejętności posługiwania się różnym kodem językowym.
Cele operacyjne
Uczeń:
- dobiera wyrazy do nazw odpowiednich środków transportu;
- uzupełnia wyraz z luką ortograficzną;
- rozwiązuje krzyżówkę z hasłem sprawdzającym;
- składa papierowy statek według instrukcji czytanej przez nauczyciela;
- układa brakujące rymy w treści krótkiego wiersza;
- wyznacza kierunek geograficzny za pomocą busoli;
- koduje wyraz za pomocą alfabetu Morse a;
- układa działania z zastosowaniem mnożenia;
- mnoży w zakresie 40;
- odczytuje treść przysłowia;
- dobiera w logiczną parę przysłowie z jego objaśnieniem;
- rytmicznie wypowiada tekst wierszyka w formie kanonu;
- śpiewa marynarską piosenkę;
- tańczy przy piosence.
Metody:
wg W. Okonia
- metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy: burza mózgów, gry dydaktyczne.
- metody waloryzacyjne: metody ekspresyjne (niedokończony wiersz, pląsy przy piosence)
- metody praktyczne: metody ćwiczebne (ćwiczenia z busolą, z Alfabetem Morse a)
wg M. Krzyżewskiej
- metody aktywne: metody tworzenia i definiowania pojęć  mapa pojęciowa
- twórczego myślenia: kreatywne myślenie
Formy pracy: jednolita, grupowa
Środki dydaktyczne:
- koło z wyrazami klasyfikowanymi wg rodzajów środków transportu;
- ilustracje wodnych środków transportu;
- krzyżówka z hasłem sprawdzającym;
- 5 statków wykonanych techniką orgiami;
- karty pracy zawierające: niedokończony wiersz, wykres kierunków świata, tekst znanych
przysłów związanych z tematem;
- wyrazy z lukami określające kierunki świata;
- busole;
- 5 butelek;
- listy z Alfabetem Morse a;
- 20 kostek do gry;
- 20 wędek (magnesy przywiązane do szpagatu)
- ponton;
- słodycze;
Literatura:
Chomka Felicja, Zimecka Krystyna, Wędrówki Kuby po bursztynowym wybrzeżu - zagadki,
rebusy, gry, WSIP 1998
Dudzinska Irena, Fiutowska Teresa, W co i jak się bawić?, Wydawnictwo Didasko 1998
Iwanowicz Małgorzata, Wycieczki słowno  ortograficzne dla uczniów 9-12 lat  Na
bezludnej wyspie, Wydawnictwo Literatura 1998
Krzyżewska Jadwiga, Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej - część 1,
Suwałki 1998
PRZEBIEG ZAJĆ
1. Podział zespołu uczniów na grupy.
" Uczniowie losują kartkę z wyrazem. Odczytują wyraz i dokonują klasyfikacji 
dopasowują wyraz do rodzajów środków transportu.
STATEK SAMOLOT POCIG SAMOCHÓD ROWER
ster lotnik konduktor kierowca dzwonek
morze chmury wagon klakson rowerzysta
pirat lotnisko lokomotywa skrzyżowanie kolarz
marynarz stewardessa tory autostrada odblaski
" Odczytanie przez nauczyciela krótkiego rymowanego tekstu  zapowiedz
następnego zadania:
Dziś zanim w podróż wyruszymy krzyżówkę rozwiązać musimy.
2. Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem sprawdzającym  wyznaczenie sposobu
podróżowania.
" Każda z 5 grup otrzymuje jedną ilustrację przedstawiającą środek transportu i jego
nazwę. Zadaniem grupy jest wpisać brakujące litery oraz uzupełnić krzyżówkę na
tablicy.
" Wspólne odczytanie hasła.
Rymowana zapowiedz kolejnego etapu zajęć:
Teraz już wiemy statkiem popłyniemy. Spakujemy bagaże i wyruszymy w rejs naszych
marzeń.
3. Składanie statków z kolorowego papieru techniką orgiami.
Podpisywanie  statków  wizytówek swoimi imionami.
" Grupy otrzymują jeden duży statek zgodnie z wylosowanym kolorem, umieszczają go
na mapie na szlaku podróży w pierwszym porcie.
" Ponowne odczytanie przez nauczyciela rymowanego tekstu i zapowiedz następnego
zadania:
Kapitana mądrego mamy, co nie boi się żadnej wyprawy,
bo w rejs zabrał z sobą dzielnych marynarzy.
Więc, na statku wciąż się trudzimy i rymowane wierszyki tworzymy.
4. Dopisywanie brakujących rymów do tekstu wierszyka Małgorzaty Strzałkowskiej
pt.  Pływało stateczkiem po rzece słoneczko .
Pływało stateczkiem po rzece słoneczko.
Błękitnym stateczkiem pływało w ................
Słuchało muzyczki, chrupało .......................
Czyściło ściereczką złociste .........................
Leczyło serduszko siekaną ............................
i ptaszkom szeptało sekrety na .....................,
a gdy już się zbliżał do końca dzioneczek,
zawinął do portu błękitny...............................
Zasnęło w łóżeczku zmęczone.......................
i zaraz się ciemno zrobiło nad .....................
" Po wykonaniu zadania każda grupa umieszcza swoją kartę pracy
z uzupełnionym wierszem w drugim porcie oraz przesuwa swój statek
z portu nr 1 do portu nr 2.
" Kolejne odczytanie rymowanego tekstu:
Na morzu się nie zgubimy, bo kierunki świata wyznaczać musimy.
Busola nam w tym pomoże, ona wyznaczyć je może.
Zaraz, więc się dowiemy, w którym kierunku popłyniemy
i w następnym porcie zacumujemy.
5. Wyznaczanie kierunków świata za pomocą busoli.
" Uczniowie wymieniają kierunki świata.
Następnie każda grupa otrzymuje kartę pracy, na której musi umieścić we właściwym
miejscu nazwy kierunków świata oraz uzupełnić w nazwach brakujące litery  ó ,  u .
" Każda grupa wyznacza poszczególne kierunki świata za pomocą busoli.
" Po wykonaniu zadania grupy umieszczają swoją kartę pracy w trzecim porcie oraz
przesuwają swój statek z portu nr 2 do portu nr 3.
" Odczytanie tekstu przez nauczyciela.
Na pełnym morzu będziemy sami, ale już wiemy, w którym kierunku płyniemy.
Choć silni z nas marynarze i wesołe mamy twarze, to ciężka praca nas strudziła, więc na
zabawę przyszła chwila.
Gdy odwagi nabierzemy, to w kolejnym porcie zacumujemy.
6. Zabawa ruchowa  pląs w formie kanonu:
" Po zabawie każda grupa przesuwa swój statek z portu nr 3 do portu nr 4.
" Odczytanie rymowanki przez nauczyciela.
Statek zacumował w porcie nieznanym, w dziwnej krainie co z ciszy słynie.
By poznać nazwę owej krainy, list od mieszkańców odczytać musimy.
Oni tu dziwne znaki stawiają i Alfabetem Morsa je nazywają.
7. Odkodowanie nazwy krainy Mnożolandia za pomocą Alfabetu Morse a  zabawa
z kostkami do gry.
" Każda grupa odszukuje butelkę z wiadomością od mieszkańców (alfabetem Morsa).
W grupach uczniowie dobierają się w pary. Jedna z osób jest pisarzem, zaś druga
dyktuje znaki pokazywane przez nauczyciela.
Następnie uczniowie sprawdzają czy poprawnie zapisali znaki.
Korzystając z listu mieszkańców(Alfabetu Morsa) odszyfrowują nazwę krainy.
" Pary uczniowskie otrzymują po 2 kostki do gry.
Zadanie polega na wykonywaniu rzutów kostką, zaś z liczb oczek na kostce, które
zostaną wyrzucone, mają ułożyć działanie z zastosowaniem mnożenia, wykonać
obliczenia i zapisać je na karcie pracy.
Każda para ma wykonać po 5 rzutów, czyli ułożyć i obliczyć 5 działań.
Zadanie uznaje się za zakończone wówczas, gdy cała 4-osobowa grupa wykona
poprawnie działania.
" Po wykonaniu zadania każda grupa umieszcza swoje karty pracy z wykonanym
działaniem w piątym porcie 5 i przesuwa swój statek z portu nr 4 do portu nr 5.
" Rymowana zapowiedz następnego zadania:
Czas już płynąć w morze dalej, bo Posejdon wznosi fale.
Marynarze z nas wytrwali, nie boimy się tej fali.
Wędki w morze zarzucimy, smaczne rybki dziś złowimy.
8. Aowienie rybek z tekstem przysłów na wędkę - zabawa pt.  Przysłowie prawdę ci
powie
" W pontonie znajduje się 20 papierowych ryb. Na 10 z nich znajdują się zapisane
przysłowia, na pozostałych znajdują się wyjaśnienia do przysłów.
Uczniowie łowią rybki z przysłowiami oraz ich wyjaśnieniami, odczytują i dobierają
w pary.
9. Aączenie czasownika z rzeczownikiem  dobór nazwy wykonywanej podczas zajęć
czynności do rzeczownika charakteryzującego dany etap zajęć.
10. Pląs przy piosence pt.:  Morza i oceany .
11. Podsumowanie i ewaluacja zajęć.
PODOBNE JAK DWIE
KROPLE WODY.
TAKIE SAME, JEDNAKOWE,
IDENTYCZNE.
CZUĆ SI
JAK RYBA W WODZIE.
CZUĆ SI PEWNIE, DOBRZE
WIEDZIEĆ CO ROBIĆ
I JAK SOBIE RADZIĆ.
PALCEM NA WODZIE
PISANE.
OBIECYWAĆ COŚ
NIEMOŻLIWEGO DO
WYKONANIA.
WYPAYNĆ NA SZROKIE
WODY.
WIELE OSIGNĆ.
OSIGNĆ SUKCES.
PRZEPADA JAK KAMIEC
W WOD.
ZAGINA BEZ ŚLADU.
CICHA WODA BRZEGI RWIE.
NIEPOZORNA I NIESMIAAA
OSOBA, KTÓRA POTRAFI
DUŻO OSIGNĆ.
DUŻO WODY UPAYNAO.
MINAO DUŻO CZASU,
BYAO TO DAWNO TEMU.
DZIESITA WODA PO
KISIELU.
BARDZO DALEKI KREWNY,
KTOŚ DALEKI Z RODZINY.
WRZUCILI GO NA GABOK
WOD.
KTOŚ ZNALAZA SI
W BARDZO TRUDNEJ
SYTUACJI, KTÓREJ SI
NIE SPODZIEWAA.
PRZEŻYA O CHLEBIE
I WODZIE.
ŻYA BIEDNIE .
Dnia 12 kwietnia o godzinie 11.55
serdecznie w daleką podróż zapraszamy.
Statkiem w dwugodzinny rejs wyruszamy.
Wspólnie przez nieznane morza
i oceany popływamy.
Z poważaniem
majtkowie z klas drugich.
& & & & & & & & & & & & ..
Dnia 12 kwietnia o godzinie 11.55
serdecznie w daleką podróż zapraszamy.
Statkiem w dwugodzinny rejs wyruszamy.
Wspólnie przez nieznane morza
i oceany popływamy.
Z poważaniem
majtkowie z klas drugich.

