22 Dobieranie obudów górniczych


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Arkadiusz Pawlikowski
Dobieranie obudów górniczych 311[15].Z4.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr in\. Jan Kania
dr in\. Janusz Makówka
Opracowanie redakcyjne:
mgr in\. Danuta Pawełczyk
Konsultacja:
mgr in\. Gabriela Poloczek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[15].Z4.03
 Dobieranie obudów górniczych , zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik górnictwa podziemnego.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 12
5.1. Obudowa wyrobisk korytarzowych 12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Obudowa wyrobisk komorowych 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Połączenia wyrobisk korytarzowych i komorowych 16
5.3.1. Ćwiczenia 16
5.4. Obudowa wyrobisk wybierkowych 18
5.4.1. Ćwiczenia 18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 20
7. Literatura 37
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik górnictwa podziemnego
311[15].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- ewaluację osiągnięć ucznia,
- wykaz literatury, z jakiej mo\na korzystać podczas zajęć.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- metody tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze wyrobisk górniczych),
- projekcji filmów, przezroczy i foliogramów,
- ćwiczeń praktycznych,
- symulacji na stanowiskach w warsztatach, w rzeczywistych warunkach pracy
(w kopalni), na stanowiskach demonstracyjnych np. w ośrodkach mechanizacji
górnictwa.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Sprawdzanie i ocenianie postępów ucznia powinno być realizowane za pomocą badań
kształtujących i sumatywnych. W tym celu nauczyciel mo\e posłu\yć się zamieszczonym
w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano równie\:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
Sprawdzanie i ocenianie osiągnięć ucznia powinno być realizowane z uwzględnieniem
ustalonych wymagań i zgodnie z wewnątrzszkolnym systemem oceniania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
311[15].Z4
Eksploatacja górnicza złó\
311[15].Z4.01
Udostępnianie i przygotowywanie
zło\a do eksploatacji
311[15].Z4.02
Klasyfikowanie systemów
eksploatacji złó\
311[15].Z4.03
Dobieranie obudów górniczych
311[15].Z4.04 311[15].Z4.05 311[15].Z4.06
Przewietrzanie kopalń U\ytkowanie środków Dobieranie metod
strzałowych i organizowanie procesu
wzbogacania kopalin
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować jednostki układu SI,
- przeliczać jednostki,
- rozró\niać podstawowe wielkości mechaniczne oraz ich jednostki,
- posługiwać się typowo górniczymi określeniami stosowanymi w nomenklaturze
górniczej,
- charakteryzować i rozró\niać poszczególne wyrobiska górnicze,
- charakteryzować wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy,
- korzystać z ró\nych zródeł informacji,
- obsługiwać komputer,
- współpracować w grupie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- dobrać rodzaj obudowy do warunków górniczo-geologicznych,
- dobrać rodzaj obudowy w zale\ności od przeznaczenia wyrobiska,
- wykonać obliczenia wytrzymałościowe obudowy,
- scharakteryzować rodzaj i sposoby wykonania podstawowych obudów wyrobisk
korytarzowych, komorowych i wybierkowych,
- obliczyć obcią\enia obudowy wyrobisk,
- postawić wybrane rodzaje obudowy wyrobisk górniczych,
- wykonać połączenia obudowy drewnianej,
- wykonać obudowę kotwową,
- wykonać obudowy skrzy\owań i rozwidleń wyrobisk,
- wzmocnić obudowę wyrobisk górniczych,
- wymienić kolejność czynności podczas monta\u obudowy,
- scharakteryzować technologię likwidacji obudowy wyrobisk górniczych,
- rozró\nić rodzaje obudowy zmechanizowanych i scharakteryzować ich pracę,
- określić funkcję obudów zmechanizowanych,
- wyjaśnić budowę i zasadę pracy zestawu obudowy,
- sterować obudowami zmechanizowanymi,
- scharakteryzować budowę i zasadę pracy obudowy stalowo-członowej,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zabezpieczenia
przeciwpo\arowego podczas stawiania i likwidowania obudów górniczych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Modułowy program nauczania: Technik górnictwa podziemnego 311[15]
Moduł: Eksploatacja górnicza złó\ 311[15].Z4
Jednostka modułowa: Dobieranie obudów górniczych 311[15].Z4.03
Temat: Obudowa metalowa wyrobisk korytarzowych.
Cel ogólny: Wykonywanie i rabowanie obudowy metalowej podatnej AP.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznać obudowę AP,
- znać budowę i przeznaczenie obudowy AP,
- scharakteryzować obudowę AP,
- przedstawić tok postępowania przy wykonywaniu obudowy AP,
- przedstawić tok postępowania przy rabowaniu obudowy AP,
- stosować przepisy bhp przy wykonywaniu i rabowaniu obudowy AP.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowanie i planowanie zajęć,
- pracy w zespole,
- oceny pracy zespołu,
- prezentacji uzyskanych wyników.
Metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze wyrobisk górniczych),
- projekcji filmów, przezroczy i foliogramów,
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zestaw pytań prowadzących,
- materiały dydaktyczne,
- poradnik górnika,
- modele obudowy AP.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w zespołach 2 osobowych.
Uczestnicy:
- uczniowie technikum górniczego kształcącego w zawodzie technik górnictwa
podziemnego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Zadanie dla ucznia:
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego, pokazu z objaśnieniem,
projekcji filmów, przezroczy i foliogramów,
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego, pokazu z objaśnieniem oraz projekcja filmów,
przezroczy i foliogramów.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Co to jest obudowa AP?
2. Z jakich elementów składa się obudowa AP?
3. Co to jest obudowa podatna?
4. Co to jest wykładka i z czego mo\e być wykonana?
5. Jakie są wymagania stawiane obudowie górniczej?
Faza II. Planowanie
1. Jaką mamy wielkość wyrobiska korytarzowego?
2. Jaki rozmiar obudowy AP zastosujemy?
3. Jaki rodzaj wykładki zostanie zastosowany?
Faza III. Ustalenie
Uczniowie:
1. ustalają kolejność wykonywanych prac podczas stawiania obudowy AP.
2. ustalają kolejność wykonywanych prac podczas rabowania obudowy AP.
3. ustalają czynności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywanych
prac.
4. pracując w zespołach i podejmują decyzje,
5. konsultują wypracowane w grupie ustalenia z nauczycielem i wnoszą ewentualne
poprawki.
Faza IV. Wykonanie
Uczniowie:
1. samodzielnie wykonują schemat wyrobiska górniczego z obudową AP (w dwóch
kopiach),
2. na jednym schemacie nanoszą kolejność wykonywanych czynności podczas stawiania
obudowy,
3. na drugim schemacie nanoszą kolejność wykonywanych czynności podczas rabowania
obudowy,
4. przy ka\dym schemacie opisują etapy prac,
5. prezentują wykonane przez siebie prace.
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania.
2. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik górnictwa podziemnego 311[15]
Moduł: Eksploatacja górnicza złó\ 311[15].Z4
Jednostka modułowa: Dobieranie obudów górniczych 311[15].Z4.03
Temat: Budowa sekcji obudowy zmechanizowanej.
Cel ogólny: Poznanie szczegółowej budowy sekcji obudowy zmechanizowanej oraz metod
sterowania obudowami zmechanizowanymi.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- sklasyfikować sekcje obudowy zmechanizowanej,
- rozpoznawać typy sekcji obudowy zmechanizowanej,
- wymienić elementy podstawowe sekcji,
- wymienić elementy pomocnicze sekcji,
- scharakteryzować przeznaczenie poszczególnych elementów sekcji,
- opisać sposoby zasilania i sterowania sekcjami obudowy zmechanizowanej,
- rozró\niać rodzaje podporności,
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowania i planowania pracy,
- pracy w zespole,
- oceny pracy zespołu,
Metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze sekcji obudowy zmechanizowanej),
- projekcji filmów, przezroczy i foliogramów.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zestaw pytań prowadzących,
- materiały dydaktyczne,
- plansze i modele,
- poradnik górnika.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w zespołach 2 osobowych.
Uczestnicy:
- uczniowie technikum górniczego kształcącego w zawodzie technik górnictwa
podziemnego.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Wykonywanie ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Zadanie dla ucznia:
Na podstawie materiałów otrzymanych od nauczyciela dokonaj szczegółowej analizy budowy
sekcji obudowy zmechanizowanej. Opisz budowę poszczególnych elementów sekcji oraz
zadania jakie spełniają. Opisz metody zasilania i sterowania sekcjami obudowy
zmechanizowanej.
Instrukcja do wykonania ćwiczenia:
- Zapoznaj się dokładnie z treścią zadania.
- Przeanalizuj rysunki, schematy i modele które otrzymałeś od nauczyciela.
- Przygotuj przybory do rysowania,
- Opisz budowę poszczególnych elementów sekcji oraz zadania jakie spełniają,
- Opisz metody zasilania i sterowania sekcji obudowy zmechanizowanej.
- Przeanalizuj jakość wykonanej pracy.
4. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
- uczniowie prezentują swoje prace,
- nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony,
- uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Praca domowa:
Odszukaj w literaturze inne rozwiązania konstrukcyjne sekcji obudowy
zmechanizowanej. Przeanalizuj zasadę pracy oraz wykonaj schematy kinematyczne
odszukanych postaci konstrukcyjnych sekcji.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Obudowa wyrobisk korytarzowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sklasyfikuj wskazane przez nauczyciela rodzaje obudów stosowanych w wyrobiskach
korytarzowych na podstawie opisu ich budowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na klasyfikowanie rodzajów obudów
stosowanych w wyrobiskach korytarzowych na podstawie opisu ich budowy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji obudów wyrobisk
korytarzowych,
2) dokonać analizy budowy na podstawie opisów,
3) rozpoznać rodzaje obudowy,
4) zapisać przy rozpoznanych obudowach krótką ich charakterystykę i nazwy
sklasyfikowanych obudów.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze).
Środki dydaktyczne:
- papier formatu A4, przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Korzystając z literatury wskazanej przez nauczyciela przeanalizuj sposób projektowania
obudowy AP oraz dla zało\onych wymiarów wyrobiska, przyjętego kształtownika
o profilu V, przyjętego strzemienia oraz obcią\enia obliczeniowego oblicz rozstaw odrzwi na
podstawie warunku nośności granicznej obudowy i złącza. Wykorzystaj do obliczeń
opracowane nomogramy nośności obudowy odrzwiowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nale\y podać uczniom dane wejściowe do obliczeń oraz pomóc
w przeanalizowaniu sposobu projektowania obudowy AP. Nale\y zwrócić uwagę na
poprawność wykonanych obliczeń.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych metodę projektowania obudowy AP,
2) przeanalizować tok obliczeniowy,
3) zapisać kolejność czynności wykonywanych przy projektowaniu obudowy AP,
4) dla zało\onych danych wykonać niezbędne obliczenia,
5) zapisać krótką charakterystykę obudowy AP oraz opisać sposób wykonywania
obudowy AP.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 papier formatu A4, przybory do pisania,
 poradnik dla ucznia,
 materiały dydaktyczne,
 literatura wskazana przez nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Obudowa wyrobisk komorowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sklasyfikuj wskazane przez nauczyciela rodzaje obudów stosowanych w wyrobiskach
komorowych na podstawie opisu ich budowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na klasyfikowanie rodzajów obudów
stosowanych w wyrobiskach komorowych na podstawie opisu ich budowy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji obudów wyrobisk
komorowych,
2) dokonać analizy obudowy na podstawie opisów,
3) rozpoznać rodzaje obudowy,
4) zapisać przy rozpoznanych obudowach krótką ich charakterystykę i nazwy
sklasyfikowanych obudów.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze).
Środki dydaktyczne:
- papier formatu A4, przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie dostępnej literatury narysuj schemat wykonywania wlotu szybowego
wykonywanego od strony podszybia oraz zbiornika wyrównawczego typu szybikowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na poprawność narysowania schematów
oraz prawidłowego zaznaczenia kolejności poszczególnych etapów prac.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych technologię wykonywania wlotu od strony
podszybia oraz zbiornika wyrównawczego typu szybikowego,
2) przeanalizować powy\sze technologie oraz określić kiedy mo\na je stosować,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
3) narysować schemat wlotu szybowego oraz zaznaczyć kolejność wykonywanych faz
robót,
4) narysować schemat wykonywania zbiornika wyrównawczego typu szybikowego oraz
zaznacz kolejność wykonywanych faz robót,
5) scharakteryzować oraz opisać powy\sze technologie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- papier formatu A4,
- przybory do pisania i kreślenia,
- poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- literatura wskazana przez nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.3. Połączenia wyrobisk korytarzowych i komorowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sklasyfikuj wskazane przez nauczyciela rodzaje połączeń stosowanych w wyrobiskach
górniczych na podstawie opisu ich budowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na klasyfikowanie rodzajów połączeń
stosowanych w wyrobiskach górniczych na podstawie opisu ich budowy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji połączeń wyrobisk
górniczych,
2) dokonać analizy budowy na podstawie opisów,
3) rozpoznać rodzaje obudowy,
4) zapisać przy rozpoznanych obudowach krótką ich charakterystykę i nazwy
sklasyfikowanych obudów.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze).
Środki dydaktyczne:
- papier formatu A4, przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie dostępnej literatury narysuj schemat wykonywania odgałęzień pod kątem
prostym wykonywanych w obudowie kamiennej, obudowie metalowej, stalowo-drewnianej
oraz stalowo-murowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na poprawność narysowania schematów
oraz prawidłowego zaznaczenia kolejności poszczególnych etapów prac.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych etapy wykonywania odgałęzień pod kątem
prostym wykonywanych w obudowie kamiennej, obudowie metalowej, stalowo-
drewnianej oraz stalowo-murowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
2) przeanalizować kolejność wykonywanych prac przy stawianiu poszczególnych obudów,
3) narysować schematy wykonywania powy\szych obudów odgałęzień,
4) scharakteryzować wymienione rodzaje obudowy odgałęzień oraz opisać etapy
wykonywanych prac.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- papier formatu A4,
- przybory do pisania i kreślenia,
- poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- literatura wskazana przez nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.4. Obudowa wyrobisk wybierkowych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sklasyfikuj wskazane przez nauczyciela rodzaje obudów stosowanych w wyrobiskach
wybierkowych na podstawie opisu ich budowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na klasyfikowanie rodzajów obudów
stosowanych w wyrobiskach wybierkowych na podstawie opisu ich budowy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji obudów wyrobisk
wybierkowych,
2) dokonać analizy budowy na podstawie opisów,
3) rozpoznać rodzaje obudowy,
4) zapisać przy rozpoznanych obudowach krótką ich charakterystykę i nazwy
sklasyfikowanych obudów.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze).
Środki dydaktyczne:
- papier formatu A4, przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Odszukaj w literaturze wskazanej przez nauczyciela wiadomości dotyczące obudowy
stalowo-członowej. Narysuj układy stosowania tej obudowy w ścianach zawałowych
i ścianach podsadzkowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na poprawność narysowania układów
stosowania obudowy stalowo-członowej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości dotyczące obudowy stalowo-
członowej,
2) scharakteryzować budowę i zasadę pracy obudowy stalowo-członowej,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
3) narysować układy obudowy stalowo-członowej stosowane w ścianach zawałowych
i ścianach podsadzkowych,
4) opisać fazy pracy obudowy stalowo-członowej w wyrobisku górniczym dla
poszczególnych układów.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- papier formatu A4,
- przybory do pisania i kreślenia,
- poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- literatura wskazana przez nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Dobieranie obudów
górniczych
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1 15 są z poziomu podstawowego,
- zadania 16 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. a, 4. b, 5. b, 6. b, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. b,
12. b, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Scharakteryzować zadania obudowy
1 A P d
górniczej
2 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych A P b
3 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych A P a
Scharakteryzować fazy pracy obudowy
4 B P b
górniczej
Scharakteryzować zasadę pracy obudowy
5 B P b
górniczej
6 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych A P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
7 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych A P c
8 Opisać budowę obudowy górniczej A P a
Scharakteryzować zastosowanie obudowy
9 C P d
górniczej
10 Opisać budowę obudowy górniczej B P b
Rozró\niać połączenia wyrobisk
11 A P b
górniczych
Rozró\niać połączenia wyrobisk
12 A P b
górniczych
13 Rozró\niać obudowy połączeń górniczych A P c
Rozró\niać rodzaje sekcji obudowy
14 C P b
zmechanizowanej
Scharakteryzować fazy pracy obudowy
15 B P b
górniczej
Scharakteryzować fazy pracy obudowy
16 B PP b
górniczej
17 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych A PP b
Opisać budowę sekcji obudowy
18 C PP b
zmechanizowanej
19 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych A PP b
Opisać sposób wykonania obudowy
20 C PP b
górniczej
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich mo\liwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbli\ającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru o ró\nym stopniu trudności. Tylko jedna
odpowiedz jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
Prawidłową odpowiedz zaznacz X (w przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi na zadanie będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 16 20, gdy\ są one na poziomie trudniejszym ni\ pozostałe.
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Głównym zadaniem obudowy górniczej jest
a) niedopuszczenie do wypływu gazów ze skał otaczających do wyrobiska.
b) zamykanie dopływu wód.
c) zmniejszenie oporów powietrza przepływającego w wyrobisku.
d) zapewnienie stateczności wyrobiska.
2. Obudowa kamienna jest obudową
a) podatną.
b) sztywną.
c) cierną.
d) kotwiową.
3. Obudowa AP jest obudową
a) podatną.
b) sztywną.
c) hydrauliczną.
d) kotwową.
4. Podporność robocza obudowy to wielkość
a) docisku pomiędzy stropem a górną powierzchnią obudowy, który mo\na wytworzyć
podczas jej stawiania.
b) siły oporu obudowy w chwili, gdy płaszczyzna odsłonięcia skały zaczyna się
deformować (sprę\yście lub plastycznie), a obudowa przejmuje częściowy nacisk skał.
c) reakcji obudowy na naciski otaczającego górotworu, po przekroczeniu której ulega
ona zniszczeniu.
d) siły tarcia między obudową a skałami otaczającymi.
5. Obudowa podatna to obudowa górnicza:
a) składająca się z elementów sztywnych, tzn. wykazujących podatność na obcią\enia
jedynie w granicach odkształceń materiału (sprę\ystych).
b) zło\ona z zestawów lub elementów, które pod wpływem nacisków górotworu
zsuwają się lub odkształcają się do zało\onej konstrukcyjnie długości.
c) przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie tarcia.
d) przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie hydraulicznej.
6. Obudowa kotwowa to obudowa
a) kamienna.
b) metalowa.
c) drewniana.
d) natryskowa.
7. Obudowa podwieszana przyczółkowa to obudowa
a) drewniana.
b) kotwowa.
c) metalowa.
d) natryskowa.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
8. Obudowa kotwowa zwykła to obudowa, w które
a) obna\one powierzchnie wyrobiska z otaczającymi warstwami calizny spinane są za
pomocą kotwi.
b) na spinających strop wyrobiska kotwiach zawieszone są stropnice, podtrzymujące
strop między kotwiami.
c) na spinających strop wyrobiska górniczego kotwiach zawieszona jest siatka
osłaniająca.
d) spinające strop kotwie zaopatrzone są w płyty podtrzymujące strop wyrobiska
górniczego.
9. W kopalniach rud stosuje się najczęściej kotew
a) klinową.
b) szczękową.
c) wklejaną.
d) ekspansywną rozprę\ną.
10. Przedstawione na rysunku wiązanie obudowy drewnianej to wiązanie
a) angielskie.
b) polskie.
c) niemieckie.
d) szwedzkie.
11. Na rysunku przedstawiono
a) odgałęzienie.
b) skrzy\owanie.
c) rozwidlenie.
d) odgałęzienie ukośne.
12. Na rysunku przedstawiono
a) odgałęzienie ukośne.
b) rozwidlenie.
c) skrzy\owanie ukośne.
d) odgałęzienie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
13. Na rysunku przedstawiono odgałęzienie w obudowie
a) kamiennej.
b) drewnianej.
c) kotwowej.
d) betonowej.
14. Obudowy zmechanizowane, w których nacisk skał stropowych przenoszony jest przez
stropnicę podpartą stojakami, mają osłonę odzawałową, która dodatkowo mo\e być
podparta stojakami, to obudowy
a) podporowe.
b) podporowo  osłonowe.
c) osłonowe.
d) osłonowo  podporowe.
15. Podporność nominalna PN sekcji obudowy zmechanizowanej to siła z jaką
a) sekcja obudowy zmechanizowanej oddziałuje na strop wyrobiska w momencie
rozparcia odpowiadająca ciśnieniu zasilania aktualnie występującego w magistrali
zasilającej ściany.
b) sekcja obudowy zmechanizowanej oddziałuje na strop odpowiadająca ciśnieniu
ustawionemu na zaworze przelewowym stojakowego bloku zaworowego.
c) sekcja obudowy zmechanizowanej podpiera strop, wywołana naciskiem skał
stropowych.
d) przesuwana jest sekcja obudowy zmechanizowanej do czoła ściany.
16. Na rysunku przedstawiono kolejność faz pracy
a) sekcji obudowy zmechanizowanej pracującej z krokiem w przód.
b) sekcji obudowy zmechanizowanej pracującej z krokiem wstecz.
c) obudowy indywidualnej hydraulicznej.
d) stojaka indywidualnego ciernego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
17. Na rysunku przedstawiono
a) obudowę odrzwiową.
b) stojak cierny.
c) stojak hydrauliczny.
d) kotew.
18. Na rysunku przedstawiono
a) układ przesuwny sekcji obudowy zmechanizowanej  bezpośredni.
b) układ przesuwny sekcji obudowy zmechanizowanej  odwrócony.
c) układ przesuwny sekcji obudowy zmechanizowanej  prosty.
d) stojak hydrauliczny.
19. Obudowa typu Moll nale\y do obudów
a) kombinowanych powłokowych.
b) mieszanych.
c) z tworzyw sztucznych.
d) metalowych.
20. Torkretnicą wykonuje się obudowę
a) betonową.
b) natryskową.
c) siatkobetonową.
d) strunobetonową.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko................................................................................................
Dobieranie obudów górniczych
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Dobieranie obudów
górniczych
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1 15 są z poziomu podstawowego,
- zadania 16 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. a, 4. b, 5. c, 6. a, 7. c, 8. d, 9. d, 10. c, 11. d,
12. c, 13. c, 14. c, 15. b, 16. a, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Scharakteryzować fazy pracy obudowy
1 B P a
górniczej
Scharakteryzować zadania obudowy
2 A P d
górniczej
Scharakteryzować zasadę pracy obudowy
3 B P a
górniczej
4 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych A P b
5 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych A P c
6 Rozró\niać rodzaje wyrobisk komorowych B P a
7 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych A P c
8 Opisać budowę obudowy górniczej B P d
9 Rozró\niać połączenia wyrobisk górniczych A P d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
10 Rozró\niać połączenia wyrobisk górniczych A P c
11 Rozró\niać rodzaje kotwi C P d
Rozró\niać rodzaje sekcji obudowy
12 C P c
zmechanizowanej
Scharakteryzować fazy pracy obudowy
13 B P c
górniczej
14 Rozró\niać obudowy połączeń górniczych A P c
15 Rozró\niać elementy obudowy górniczej C P b
Scharakteryzować fazy pracy obudowy
16 C PP a
górniczej
17 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych C PP c
Opisać budowę sekcji obudowy
18 C PP a
zmechanizowanej
19 Rozró\niać obudowy wyrobisk górniczych C PP b
20 Opisać sposób wykonania obudowy górniczej C PP b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich mo\liwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbli\ającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o ró\nym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi  zaznacz prawidłową
odpowiedz znakiem X (w przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 16 20, gdy\ są one na poziomie trudniejszym ni\ pozostałe.
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Podporność wstępna obudowy to wielkość
a) docisku pomiędzy stropem a górną powierzchnią obudowy, który mo\na wytworzyć
podczas jej stawiania.
b) siły oporu obudowy w chwili, gdy płaszczyzna odsłonięcia skały zaczyna się
deformować (sprę\yście lub plastycznie), a obudowa przejmuje częściowy nacisk
skał.
c) reakcji obudowy na naciski otaczającego górotworu, po przekroczeniu której ulega
ona zniszczeniu.
d) siły tarcia między obudową a skałami otaczającymi.
2. Głównym zadaniem obudowy górniczej jest
a) niedopuszczenie do wypływu gazów ze skał otaczających do wyrobiska.
b) zamykanie dopływu wód.
c) zmniejszenie oporów powietrza przepływającego w wyrobisku.
d) zapewnienie stateczności wyrobiska.
3. Obudowa cierna to obudowa górnicza
a) składająca się z elementów sztywnych, tzn. wykazujących podatność na obcią\enia
jedynie w granicach odkształceń materiału (sprę\ystych).
b) zło\ona z zestawów lub elementów, które pod wpływem nacisków górotworu
zsuwają się lub odkształcają się do zało\onej konstrukcyjnie długości.
c) przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie tarcia.
d) przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie hydraulicznej.
4. Obudowa murowana z cegły i betonitów to obudowa
a) mieszana.
b) kamienna.
c) kombinowana powłokowa.
d) podatna.
5. Obudowa AP to obudowa
a) drewniana.
b) metalowa sztywna.
c) metalowa podatna.
d) kotwowa.
6. Komorą oddziałową nie jest komora
a) materiałów wybuchowych.
b) przeciwpo\arowa.
c) punktu załadowczego.
d) narzędziowa.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
7. Na rysunku przedstawiono obudowę
a) drewnianą.
b) metalową.
c) przegubową.
d) typu Moll.
8. Przedstawione na rysunku wiązanie obudowy drewnianej to wiązanie
a) angielskie.
b) polskie.
c) niemieckie.
d) szwedzkie.
9. Na rysunku przedstawiono
a) skrzy\owanie ukośne.
b) skrzy\owanie.
c) rozwidlenie.
d) odgałęzienie ukośne.
10. Na rysunku przedstawiono
a) odgałęzienie ukośne.
b) rozwidlenie.
c) skrzy\owanie.
d) odgałęzienie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
11. Na rysunku przedstawiono kotew
a) klinową.
b) szczękowo-nasadkową.
c) uniwersalną.
d) szczękowo-linową.
12. Obudowy zmechanizowane, w których nacisk skał stropowych przenoszony jest przez
osłonę podpartą stojakami, pełniącą rolę stropnicy i osłony odzawałowej, to obudowy
a) podporowe.
b) podporowo-osłonowe.
c) osłonowe.
d) osłonowo-podporowe.
13. Podporność robocza Pr sekcji obudowy zmechanizowanej to siła z jaką
a) sekcja obudowy zmechanizowanej oddziałuje na strop wyrobiska w momencie
rozparcia odpowiadająca ciśnieniu zasilania aktualnie występującego w magistrali
zasilającej ściany.
b) sekcja obudowy zmechanizowanej oddziałuje na strop odpowiadająca ciśnieniu
ustawionemu na zaworze przelewowym stojakowego bloku zaworowego.
c) sekcja obudowy zmechanizowanej podpiera strop, wywołana naciskiem skał
stropowych.
d) przesuwana jest sekcja obudowy zmechanizowanej do czoła ściany.
14. Na rysunku przedstawiono rozwidlenie w obudowie
a) kamiennej.
b) drewnianej.
c) AP.
d) kotwowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
15. Na rysunku przedstawiono
a) stropnicę dwuteową.
b) stropnicę skrzynkową..
c) stojak indywidualny.
d) kotew.
16. Na rysunku przedstawiono kolejność faz pracy
a) sekcji obudowy zmechanizowanej pracującej z krokiem w przód.
b) sekcji obudowy zmechanizowanej pracującej z krokiem wstecz.
c) obudowy indywidualnej hydraulicznej.
d) stojaka indywidualnego ciernego.
17. Na rysunku przedstawiono
a) obudowę odrzwiową.
b) stojak cierny.
c) stojak hydrauliczny.
d) kotew.
18. Na rysunku przedstawiono
a) układ przesuwny sekcji obudowy zmechanizowanej  bezpośredni.
b) układ przesuwny sekcji obudowy zmechanizowanej  odwrócony.
c) układ przesuwny sekcji obudowy zmechanizowanej  prosty.
d) stojak hydrauliczny.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
19. Obudowa typu Moll nale\y do obudów
a) kombinowanych powłokowych.
b) mieszanych.
c) z tworzyw sztucznych.
d) metalowych.
20. Torkretnicą wykonuje się obudowę
a) betonową.
b) natryskową.
c) siatkobetonową.
d) strunobetonową.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko................................................................................................
Dobieranie obudów górniczych
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
7. LITERATURA
1. Bielewicz T., Prus B., Honysz J.: Górnictwo. Cz. I II. Wydawnictwo Śląsk, Katowice
1993
2. Broen A.: Kombajny chodnikowe. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1992
3. Chudek M., Pach A.: Obudowa wyrobisk eksploatacyjnych w kopalniach węgla
kamiennego. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2002
4. Chudek M., Wilczyński S., śyliński R.: Podstawy górnictwa. Wydawnictwo Śląsk,
Katowice 1979
5. Chudek M.: Obudowa wyrobisk górniczych. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1986
6. Czasopisma: Wiadomości Górnicze, Przegląd Górniczy, Bezpieczeństwo Pracy
i Ochrony Środowiska w Górnictwie, Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa.
7. Katalogi firmowe maszyn i urządzeń do urabiania
8. Poradnik górnika. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1982
9. Smurzyński J.: Obudowy zmechanizowane. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1993
10. Warachim W., Maciejczyk J.: Ścianowe kombajny węglowe. Wydawnictwo Śląsk,
Katowice 1992
11. Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej: Seria Górnictwo. Gliwice
12. http://images.google.pl/imghp
Literatura metodyczna
1. Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych.
KOWEZiU, Warszawa 2003
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 1998
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37

