konspekty, Piłka ręczna - Ćwiczenia przygotowawcze do gry bramkarza ( obrona RR,NN,RN ), KONSPEKT LEKCJI: 29

KONSPEKT LEKCJI: 39

DATA: 14.X.2004

DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA

TEMAT: Ćwiczenia przygotowawcze do gry bramkarza ( obrona RR,NN,RN ).

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1. „Berek liniowy”- uczniowie poruszają się po liniach boiska do koszykówki. Jeżeli osoba uciekająca wyjdzie poza linie lub przekroczy boisko to zmienia się w berka. Berek biega za zawodnikiem po linii.

Ćwiczenia sprawnościowe bez piłki:

1.Krążenia ramion w przód, tył

2.Wymachy nóg bokiem, w tył, w przód

3.Krążenia, skłony i skręty tułowia.

4.Szybkie powstanie z siadu, leżenie przodem i tyłem.

5.Bieg w przód, co parę kroków pad w przód na ręce, szybkie powstanie i wyskok w górę.

6.Ćw. j. w. Tylko wykonujemy przewrót w przód i w tył przez materac.

7.W biegu przysiad, wyskok w górę, ramiona w bok.

8.Podskoki na jednej nodze z wymachem drugiej w różnych kierunkach.

9.Wymachy nóg przy drabinkach- w tył i w bok.

10.Z przysiadu podpartego wyrzuty nóg w tył w szybkim tempie.

11.W siadzie płotkarskim dynamiczne skrętoskłony - zmiany nóg.

Ćwiczenia z piłką:

1. Kozłowanie piłki - siad, powstanie- leżenie przodem.

2.Wyrzut piłki w górę - leżenie przodem, szybkie powstanie- chwyt piłki.

3. Wyrzut piłki w górę - leżenie tyłem, szybkie powstanie- chwyt piłki.

4.Poruszanie się krokiem dostawnym- podanie piłki łukiem nad głową.

2 min.

10 min.

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Pokaz i objaśnienie techniki gry bramkarz w piłce ręcznej.

1. Ćwiczący wykonują siad prosty i na sygnał prowadzącego przejście do pozycji stojącej, a następnie 3 wyskoki w górę, połączone z rozkrokiem nóg w bok.

2. Z postawy wyjściowej na sygnał prowadzącego ćwiczący wykonują krok w lewo lub w prawo z wyciągnięciem ręki w górę (wymachem).

3.Ćwiczący stoi w bramce, a prowadzący na środku pola bramkowego. Ćwiczący reaguje na ruchy prowadzącego, który pokazuje , w które miejsce oddany będzie rzut. Ćwiczący reaguje na sygnał jak na rzut piłki.

4.Ćwiczący wykonuje podpór leżąc przodem na środku linii bramkowej, przejście do interwencji rzutu dolnego w lewy lub prawy róg bramki. Po interwencji powrót do pozycji wyjściowej.

5.Ćwiczący ustawiony w leżeniu podpartym przodem, prowadzący podrzuca nad ćwiczącym piłki, zadaniem ćwiczącego jest szybka interwencja (powstać skoczyć w górę i pochwycić piłkę, a następnie przejść do pozycji wyjściowej). To ćwiczenie dotyczy obrony rąk.

6.Ćwiczący ustawiony w półprzysiadzie tyłem do drabinki, chwyt za szczebel na wysokości barków, obrona rzutów dolnych(tylko nogami).

7.Z postawy zasadniczej wyskok w górę, rozkrok, obrona rzutu na lewą lub prawą nogę.

8.Ćwiczący ustawiony przy słupku bliższym. Prowadzący ustawiony na pozycji skrzydłowego wykonuje 5 rzuty w dalszy dolny róg bramki.

9.To samo j.w. tylko rzuty wykonywane w dalszy górny róg btramki.

10.Ćwiczący ustawieni w dwóch rzędach na pozycjach bocznych rozgrywających wykonują kolejno dowolne rzuty. Bramkarz broni, zmieniając ustawieni. (obrona RR i NN).

11.Ćwiczący z piłkami ustawieni co dwa metry wzdłuż całej linii pola bramkowego na wysokości rzutów wolnych wykonują kolejne rzuty. Bramkarz broni szybko, zmieniając ustawienie i przyjmując prawidłową postawę w zależności od miejsca oddania rzutu.

12. „ MUSI, NIE MUSI”- z pośród ćwiczących wybieramy jednego bramkarza, który ustawia się na bramce. Reszta ćwiczących ustawia się na wysokości rzutów karnych, każdy z piłką na wprost bramkarza w jednym rzędzie. Zadaniem ćwiczących jest wykonanie rzutu na bramkę a zadaniem bramkarza obrona. Jeśli pierwszy zawodnik rzuci bramkę to drugi też musi rzucić bramkę, jeśli natomiast nie rzuci to odpada. Jeżeli pierwszy zawodnik nie rzuciłby bramki to wtedy drugi zawodnik nie musi rzucać bramki, ale może i wtedy cała reszta musi rzucić i tak aż do końca. Wygrywa osoba, która zostanie do końca sama.

13. Gra szkolna do 10 bramek. Wybieramy dwie drużyny, jedna posiada szarfy. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie 10 bramek.

1 min.

1 min.

1 min.

1 min.

1 min.

2 min.

1 min.

1 min.

2 min.

2 min.

2 min.

2 min.

3 min.

6 min.

Pokaz prawidłowo pokazywany z użyciem bramki. Ćwiczący ustawieni w siadzie skrzyżnym.