figury , Małgorzata Łatkowska


Małgorzata Łatkowska

grupa wiekowa : 6 - latki

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELA STAŻYSTY

Temat : „Trójkąt, koło, kwadrat.”

Cele :

dzieci będą:

- rozpoznawać i segregować przedmioty wg kształtu (trójkąt, koło, kwadrat)

- przeliczać figury geometryczne w zakresie 7

- tworzyć obrazki z figur geometrycznych

- samodzielnie dokonywać wyboru

Środki dydaktyczne :

- kosz z plastikowymi figurami geometrycznymi

- kartoniki z figurami geometrycznymi

- kartoniki z cyframi od 1 do 9

- 3 sztalugi z planszami z labiryntem

- figury geometryczne z kolorowego papieru

- mazaki, klej,

- kartki z bloku rysunkowego

Metody :

- zadania stawiane do wykonania

- wiersz

- pedagogika zabawy

Przebieg :

  1. Powitanie.

  1. Porządkowanie figur.

N - lka niesie kosz z figurami geometrycznymi i recytuje wiersz :

Koszyk pełen figur mam

Pomieszały mi się tam.

Bardzo proszę Was, kochani

ułóżcie je zgodnie z kształtami.

Dzieci segregują figury do kuwet oznaczonych kartonikami z odpowiednim kształtem

( trójkąt, kwadrat, koło).

  1. Ile figur?

Dzieci nazywają kolejno posegregowane figury, przeliczają je i oznaczają kartonikiem z odpowiednią cyfrą.

  1. Zabawa ruchowa.

N - lka trzyma trzy lizaki w kształcie : koła, kwadratu, trójkąta.

W czasie trwania muzyki dzieci tańczą dowolnie po całej sali.

Na przerwę w muzyce n - lka podnosi w górę lizak. Dzieci wspólnie tworzą wskazaną figurę układając się na dywanie.

Zabawa powtarza się trzy razy tak, aby dzieci utworzyły każdy rodzaj figur.

  1. Rozwiąż labirynt.

Dzieci stają w kole, odliczają do 6 (powstaje 6 grup). Każda grupa (jedynek, dwójek …itd.)

Staje przy sztaludze z odpowiednią cyfrą (grupa jedynek staje przy sztaludze z cyfrą 1, …itd.)

Na sztaludze jest plansza z labiryntem (zał. Nr 1)

Dzieci rozwiązują labirynt, rysują figury wg wskazań cyfry.

  1. „Dziwne zwierzęta”

N - lka recytuje wiersz :

Ależ wymyśliłam plan!

Zaraz o nim powiem Wam.

Założę w domu hodowlę zwierząt,

różnych - małych i dużych.

Kwadratowe będą tam

tygrys i hipopotam.

Z kółek zrobię małpki dwie,

myślę, że nie zjedzą się.

Kangur - to trójkątów sześć

i trójkątny jeż, bo to miły zwierz.

Te zwierzęta kolorowe

wciąż zaprzątają moją głowę.

Teraz proszę Was, kochani

zróbcie te zwierzęta sami.

Dzieci siadają do stolików. Z przygotowanych figur układają zwierzęta wg własnych pomysłów

i naklejają je na kartkę.

  1. Ocena prac.

Każde dziecko przypina swoją pracę na tablicy. Dzieci nazywają swoje zwierzęta, opowiadają ile i jakie figury wykorzystały, dzielą się wrażeniami z tego, jak im się pracowało.

N - lka chwali dzieci za staranność i niezwykłą pomysłowość.

  1. Ewaluacja zajęcia.

Dzieci wybierają sobie dowolną figurę wyciętą z folii samoprzylepnej (po jednej dla każdego dziecka). Kolejno naklejają je na planszy :

ZAŁĄCZNIK NR 1

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

7

4

5


