kaletnik 744[01] z3 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ



Maria Molendowska





Ocenianie jakości wyrobów kaletniczych
744[01].Z3.03








Poradnik dla nauczyciela












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
inż. Jolanta Górska
mgr inż. Małgorzata Smerda



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Latek



Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[01].Z3.03
„Ocenianie jakości wyrobów kaletniczych”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu kaletnik 744[01]





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Zadania Kontroli Jakości

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Kontrola wstępna materiałów

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3.Kontrola międzyoperacyjna

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Metody oceny jakości wyrobów

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

31

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 przykładowymi narzędziami pomiaru
dydaktycznego w formie zestawu zadań testowych wielokrotnego wyboru, zawierającym
różnego rodzaju zadania lub testem „próby pracy”.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

































Schemat układu jednostek modułowych

744[01].Z3

Technologia wytwarzania

wyrobów kaletniczych

744[01].Z3.01

Wykonywanie montażu wyrobów

744[01].Z3.02

Zdobienie i wykończanie wyrobów

kaletniczych

744[01].Z3.03

Ocenianie

jakości

wyrobów

klaletniczych

744[01].Z3.05

Cechowanie, pakowanie oraz

przechowywanie wyrobów

kaletniczych

744[01].Z3.04
Wykonywanie

napraw, renowacji i konserwacji

wyrobów kaletniczych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się dokumentacją technologiczną i techniczną stosowaną w produkcji
wyrobów kaletniczych,

stosować podstawowe badania organoleptyczne do określania jakości materiałów użytych
do produkcji wyrobów kaletniczych,

rozróżniać materiały podstawowe i pomocnicze stosowne w produkcji wyrobów
kaletniczych,

rozróżniać maszyny, urządzenia, narzędzia i przyrządy pomiarowe stosowane
w produkcji wyrobów kaletniczych,

posługiwać się przyrządami pomiarowymi,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

korzystać z różnych źródeł informacji,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska.

































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posłużyć się przyrządami do pomiaru: długości, masy, powierzchni, grubości różnych
materiałów,

wykonać badania kontrolno-pomiarowe,

ocenić jakość wykonywanych szwów i ściegów,

ocenić organoleptycznie elementy i półprodukty wyrobów,

sprawdzić zgodność wytwarzanych wyrobów z normami oraz dokumentacją techniczną
i technologiczną na poszczególnych etapach produkcji,

podzielić gotowe wyroby kaletnicze na grupy i rodzaje asortymentowe,

ocenić dobór materiałów pod względem trwałości użytkowania,

ocenić technikę wykonania wyrobu pod względem konstrukcji i montażu,

określić sposób wykończenia wyrobu i ocenić jego estetykę,

porównać wyrób z wzorcem produkcyjnym,

zlokalizować i usunąć konstrukcyjne i technologiczne błędy wyrobów,

sporządzić dokumentację przeprowadzonych badań,

sklasyfikować wyroby kaletnicze na gatunki,

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Kaletnik 744[01]

Moduł:

„Technologia wytwarzania wyrobów kaletniczych”
744[01].Z3

Jednostka modułowa:

„Ocenianie jakości wyrobów kaletniczych” 744[01].Z3.03

Temat:

Ocena organoleptyczna torebki damskiej codziennego użytku.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności wykonywania badania organoleptycznego

gotowego wyrobu.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– przeprowadzić badanie organoleptyczne gotowego wyrobu,
– korzystać z norm,
– analizować uzyskane wyniki.

Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna.

Czas: ustala nauczyciel

Środki dydaktyczne:
1. torebka damska codziennego użytku,
2. dokumentacja techniczno – technologiczna,
3. komplet wzorników do montażu,
4. proste przyrządy pomiarowe (ściegomierz, linijka, cyrkiel),
5. przybory do pisania,
6. normy dotyczące oceny jakości gotowego wyrobu.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:

Każdy uczeń otrzymuje torebkę damską codziennego użytku.

Uczeń zapoznaje się z dokumentacją techniczno – technologiczną.

Uczeń zapoznaje się z wzorem wyrobu.

Uczeń dokonuje oceny organoleptycznej torebki damskiej.

Zapisuje wyniki w zeszycie ćwiczeń.

5. Po wykonaniu wszystkich działań uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ja poprawnie.
8. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.
9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Praca domowa
Przedstaw sposób badania poprawności wykonanego szwu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności,

– odpowiedzi ustne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Kaletnik 744[01]

Moduł:

„Technologia wytwarzania wyrobów kaletniczych”
744[01].Z3

Jednostka modułowa:

„Ocenianie jakości wyrobów kaletniczych ” 744[01].Z3.03

Temat:

Dokonaj klasyfikacji gatunkowej portfela.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności klasyfikacji gatunkowej wyrobu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– zorganizować stanowisko do przeprowadzenia klasyfikacji gatunkowej,
– przeprowadzić klasyfikację gatunkową.

Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne,

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna.

Czas: ustala nauczyciel.

Środki dydaktyczne:
1. portfel,
2. dokumentacja techniczno- technologiczna,
3. proste przyrządy pomiarowe(linijka, cyrkiel),
4. przybory do pisania,
5. wzorniki montażowe,
6. BN.

Przebieg zajęć:
1. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
2. Organizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
3. Realizacja zajęć:

Każdy uczeń otrzymuje portfel.

Uczeń zapoznaje się z dokumentacją.

Uczeń zapoznaje się z normą.

Uczeń dokonuje oceny organoleptycznej portfela.

Zapisuje wyniki oceny w zeszycie ćwiczeń.

Klasyfikuje wyrób do odpowiedniego gatunku.

4. Po wykonaniu oceny organoleptycznej dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczeń określa swoje mocne i słabe strony.
6. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy wykonał ją poprawnie.
7. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.
8. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Praca domowa
Na podstawie wykonanego ćwiczenia dokonaj analizy zaobserwowanych błędów
(dopuszczalnych lub niedopuszczalnych).

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności,

– odpowiedzi ustne,
– odpowiedzi testowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Zadania Kontroli Jakości

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zaproponuj strukturę organizacyjną DKJ w małym zakładzie produkującym wyroby

kaletnicze zatrudniającym około 25 pracowników.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przedstawić w zeszycie ćwiczeń strukturę organizacyjną DKJ z uzasadnieniem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do rysowania i pisania,

– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Przedstaw i uzasadnij cechy, jakimi powinien charakteryzować się pracownik kontroli

jakości.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapisać w zeszycie ćwiczeń cechy kontrolera jakości z uzasadnieniem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 3

Uzasadnij, potrzebę istnienia w zakładzie działu kontroli jakości.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapisać w zeszycie ćwiczeń uzasadnienie istnienia DKJ.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– przybory do pisania,
– zeszyt ćwiczeń,
– literatura z rozdziału 7.




























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Kontrola wstępna materiałów

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj oceny organoleptycznej okuć przedstawionych przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać oceny organoleptycznej okuć,
3) zapisać w zeszycie ćwiczeń uwagi i spostrzeżenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

okucia,

– przybory do pisania,
– zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dokonaj oceny organoleptycznej tkaniny na elementy zewnętrzne wyrobu kaletniczego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać oceny organoleptycznej tkaniny,
3) zapisać w zeszycie ćwiczeń uwagi i spostrzeżenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tkanina,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 3

Dokonaj oceny organoleptycznej skóry miękkiej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać oceny organoleptycznej skóry,
3) zapisać w zeszycie ćwiczeń uwagi i spostrzeżenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– przybory do pisania,
– zeszyt ćwiczeń,
– skóra miękka do kontroli organoleptycznej,
– literatura z rozdziału 7.


























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Kontrola międzyoperacyjna

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj oceny organoleptycznej jakości wyciętych elementów.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie

gdzie będzie realizowane ćwiczenie,

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) dokonać oceny jakości wyciętych elementów,
4) zapisać w zeszycie ćwiczeń spostrzeżenia dotyczące jakości elementów,
5) podzielić się uwagami z innymi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– wycięte elementy,
– grubościomierz,
– wzorniki do rozkroju,
– dokumentacja techniczno – technologiczna,
– przybory do pisania,
– zeszyt ćwiczeń,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Zaproponuj zakres pracy kontrolera jakości w dziale rozkroju.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zaproponować zakres pracy pracownika kontroli jakości,
3) zapisać zakres pracy w zeszycie ćwiczeń.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zeszyt ćwiczeń,
– przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Dokonaj oceny organoleptycznej montażu okuć w wyrobie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać oceny jakości zamontowanych okuć,
3) zapisać spostrzeżenia w zeszycie ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wyrób z zamontowanymi okuciami,

linijka,

cyrkiel,

dokumentacja techniczno-technologiczna,

– zeszyt ćwiczeń,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Przygotuj próbki do badania wytrzymałości spoiny klejowej na ścinanie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wyciąć próbki,
3) zetrzeć końce próbek papierem ściernym na szerokości 10 mm,
4) usunąć pył,
5) nanieść klej jedno lub dwukrotnie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

6) połączyć próbki,
7) zastosować docisk.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

próbki skóry do sklejenia,

wzornik,

nóż,

klej,

pędzel,

papier ścierny,

podkład,

linijka,

– literatura z rozdziału 7.







































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Metody oceny jakości wyrobów

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj oceny organoleptycznej paska męskiego, rozróżnij błędy dopuszczalne

i niedopuszczalne.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać oceny organoleptycznej wyrobu,
3) zapisać zaobserwowane błędy,
4) nazwać błędy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wyrób gotowy – pasek męski,

stół,

przyrządy pomiarowe,

zatwierdzony wzór wyrobu,

dokumentacja techniczno – technologiczna,

wzorniki,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Znając wielkość błędów dopuszczalnych zaklasyfikuj dany wyrób do odpowiedniego

gatunku.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać punktację do wskazanych błędów dopuszczalnych,
3) zsumować punktację,
4) na podstawie tabeli zaklasyfikować wyrób do gatunku,
5) zapisać wnioski w zeszycie ćwiczeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– wykaz błędów dopuszczalnych i ich wielkości,
– wyrób,
– przybory do pisania,
– zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Na podstawie danego wyrobu wskaż błędy wykonania.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać oceny wykonania wyrobu,
3) wypisać zauważone błędy wykonania,
4) zapisać wyniki w zeszycie ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wykaz błędów wykonania,

wyrób,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Dokonaj oceny jakości wykończenia gotowego wyrobu.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać oceny wykończenia wyrobu,
3) zapisać wyniki w zeszycie ćwiczeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wyrób,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Ocenianie jakości wyrobów
kaletniczych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

– zadania 3,4, 5, 6, 7, 8, 10, 11,12, 13,14, 15, 16, 17,18 są z poziomu podstawowego,
– zadania 1, 2, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za uzyskanie od 8 – 10 punktów,
– dostateczny – za uzyskanie od 11 – 13 punktów,
– dobry – za uzyskanie od 14 – 16 punktów,
– bardzo dobry – za uzyskanie od 17–20 punktów.


Klucz odpowiedzi: 1.
a, 2. c, 3. a, 4. a, 5. b, 6. b, 7. c, 8. a, 9. c, 10. b, 11. a,
12.
b, 13. d, 14. d, 15. a, 16. b, 17. b, 18. a, 19. c, 20. c.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Dobrać urządzenia do badań
wytrzymałościowych spoiny klejowej

C

PP

a

2

Dobrać sposób oceny jakościowej półproduktów

C

PP

c

3

Rozpoznać sposoby badań klejów

A

P

a

4

Określić zadania kontroli jakości

B

P

a

5

Określić liczbę błędów klasyfikujących wyrób
do I gatunku

B

P

b

6

Określić liczbę błędów dopuszczalnych

B

P

b

7

Określić zastosowanie wzorników do rozkroju

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

8

Rozpoznać błędy niedopuszczalne

C

P

a

9

Rozpoznać błędy występujące w wyrobach

C

P

c

10 Określić cel badań półproduktów

B

P

b

11 Rozpoznać przyrządy pomiarowe

A

P

a

12

Rozpoznać sposoby klasyfikacji jakościowej
wyrobów

A

P

b

13 Określić badania dla tektur

B

P

d

14 Określić cel kontroli międzyoperacyjnej

B

P

d

15

Rozpoznać metody oceny jakości wyrobów
gotowych

A

P

a

16 Określić strukturę organizacyjną DKJ

B

P

b

17

Określić zasady klasyfikacji wyrobów do
odpowiedniego gatunku

B

P

b

18 Określić zadania kontroli przedprodukcyjnej

C

P

a

19 Określić próbkę reprezentatywną skór

C

PP

c

20 Dobrać badania wytrzymałościowe nici

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas

przeznaczony na rozwiązanie testu.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

Przeczytaj uważnie instrukcję.
1. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
2. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
3. Test zawiera 20 zadań dotyczących oceniania jakości wyrobów kaletniczych. Wszystkie

pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru.

4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

– w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową).

5. Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję

z wykonanego zadania.

6. Trudności mogą przysporzyć Ci pytania: 1, 2, 19, 20 gdyż są one na poziomie

trudniejszym niż pozostałe.

7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Badania wytrzymałościowe dla połączeń klejowych wykonywane są za pomocą

a) zrywarki.
b) twardościomierza.
c) planimetru.
d) suwmiarki.

2. Poprawność naszycia kieszeni na ściankę przednią kontroler sprawdza za pomocą

a) karty wymiarów.
b) wzornika krojenia.
c) wzornika montażowego.
d) rozkładki do rozkroju.

3. Podstawą oceny jakości kleju są badania

a) laboratoryjne.
b) organoleptyczne.
c) higieniczne.
d) chemiczne.

4. Kontrola międzyoperacyjna ma na celu

a) kontrolę ciągłą wszystkich operacji procesu produkcyjnego.
b) kontrolę materiałów podstawowych.
c) kontrolę materiałów pomocniczych.
d) kontrolę klejów stosowanych w fazie produkcji.

5. Dla waliz największa dopuszczalna liczba punktów kwalifikująca je do I gatunku to

a) 5.
b) 10.
c) 12.
d) 16.

6. Dla portfeli największa liczba błędów dopuszczalnych kwalifikująca wyroby do I gatunku to

a) 2.
b) 5.
c) 8.
d) 9.

7. Kształt wyciętych elementów sprawdzany jest za pomocą

a) planimetru.
b) grubościomierza.
c) wzorników do rozkroju.
d) norm przedmiotowych.

8. Do niedopuszczalnych błędów wykonania zaliczamy

a) wadliwe ściegi.
b) wadliwe liniowanie.
c) niewłaściwe nici.
d) wytopy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9. Rozwarstwienie to

a) trwałe mechaniczne załamanie surowca.
b) kleistość powłoki kryjącej.
c) brak przyczepności między warstwami materiału.
d) mała odporność na tarcie mokre i suche.

10. Ocenę organoleptyczną i laboratoryjną półproduktów wykonujemy, aby

a) zmniejszyć zużycie materiałów.
b) zapobiec błędom w kolejnych etapach produkcji.
c) poprawić organizację produkcji.
d) usprawnić pracę działu zaopatrzenia.

11. Planimetr służy do mierzenia

a) powierzchni elementów.
b) temperatury.
c) wilgotności.
d) gęstości cieczy.

12. O zakwalifikowaniu wyrobu do pierwszego gatunku decyduje

a) liczba błędów niedopuszczalnych.
b) liczba błędów dopuszczalnych.
c) liczba niedopuszczalnych błędów materiałowych.
d) liczba niedopuszczalnych błędów wykonania.

13. Tektury w kontroli przedprodukcyjnej bada się pod kątem

a) przetłuszczenia.
b) zabarwienia.
c) przebarwienia.
d) rozwarstwiania.

14. Kontrola międzyoperacyjna montażu dotyczy

a) jakości nici i igieł.
b) jakości materiałów pomocniczych.
c) jakości materiałów podstawowych.
d) łączenia części składowych w gotowy wyrób.


15. W ocenie organoleptycznej wyrobów kontroler wykorzystuje przede wszystkim

a) wzrok i dotyk.
b) normy materiałowe.
c) analizy laboratoryjne.
d) dokumentacje techniczno- technologiczną.

16. Kierownik DKJ w zakładzie podlega bezpośrednio

a) kierownikowi produkcji.
b) dyrektorowi zakładu.
c) kierownikowi do spraw ekonomicznych.
d) kierownikowi do spraw marketingu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

17. O zaklasyfikowaniu wyrobu do odpowiedniego gatunku decyduje ilość błędów

dopuszczalnych, które określa
a) dokumentacja.
b) branżowa norma.
c) dyrektor zakładu.
d) kierownik DKJ.

18. W sferze przedprodukcyjnej kontroli jakości podlegają

a) surowce.
b) półprodukty.
c) wycięte elementy.
d) gotowy wyrób.

19. Próbka reprezentatywna oznacza liczbę

a) skór dostarczoną do zakładu produkcyjnego.
b) skór wadliwych.
c) pobranych skór do oceny jakościowej.
d) skór zwróconych do garbarni.

20. Laboratoryjne badanie nici polega na oznaczeniu ich

a) grubości.
b) koloru.
c) wydłużenia.
d) połysku.
























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Ocenianie jakości wyrobów kaletniczych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2

Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Ocenianie
jakości wyrobów kaletniczych”

Treść zadania

Wykonaj badanie wytrzymałości szwu na rozerwanie.

Postępuj zgodnie z instrukcją wykonania oznaczenia znajdującą się w laboratorium pracowni
materiałoznawstwa lub w zakładzie, w którym odbywasz praktykę.

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych

w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba
pracy”. Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom umiejętności w zakresie
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności badawczych
stwierdzających wytrzymałość wykonanego szwu w trakcie montażu wyrobu.

Uczniowie powinni wykonywać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy
wykonanych badań praktycznych.

Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie

zadania zgodnie z instrukcją przeprowadzenia oznaczenia i w określonym czasie. Należy
zapewnić uczniowi warunki do samodzielnego zaplanowania poszczególnych etapów
wykonania zadania:
– zorganizowania stanowiska pracy,
– doboru odpowiednich urządzeń i narzędzi,
– ustawienia parametrów,
– wykazania się umiejętnością wykonania badania,
– przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników.


Uczeń powinien mieć udostępnione:

– stanowisko pracy do wykonania badania,
– półwyrób, który będzie poddawany badaniu,
– instrukcje wykonania oznaczenia,
– instrukcję obsługi urządzenia,
– regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy.


Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien:

– zadbać

o

przygotowanie

odpowiedniego

stanowiska

pracy

w

laboratorium

materiałoznawstwa,

– zabezpieczyć wyrób do badania,
– przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,
– sprawdzić ubiór ochronny,
– przydzielić uczniom półwyroby do badań,
– zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań,
– określić kryteria oceny wykonywanego zadania,
– na bieżąco kontrolować pracę uczniów,
– dokonać oceny wykonanej pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Instrukcja dla ucznia


Aby zrealizować zadanie powinieneś wykonać następujące czynności:

– dobrać i założyć odzież ochronną,
– zapoznać się z instrukcją wykonania oznaczenia,
– zapisać plan działania na przykład: pobrać półwyrób, wskazać urządzenia i narzędzia

potrzebne do wykonania oznaczenia, przygotować stanowisko pracy do oznaczenia,
sprawdzić urządzenie do oznaczenia, umieścić półwyrób w szczękach urządzenia,
uruchomić przyrząd, obserwować półwyrób w czasie wykonywania badania, podać
wyniki badania,

– przedstawić plan do zatwierdzenia nauczycielowi,
– wykonać badanie,
– uporządkować stanowisko do wykonania badania,
– zaprezentować i omówić wykonanie oznaczenia,
– przedstawić wyniki do oceny.



































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Umiejętności podlegające ocenie


Lp


Czynność wykonywana przez ucznia

Punkty
do
uzyskania

Punkty
przyznane

1. Dobranie odzieży ochronnej

5

2. Zaplanowanie kolejnych czynności

15

3. Przygotowanie stanowiska pracy:

– wskazanie urządzenia potrzebnego do wykonania

oznaczenia,

– pobranie półwyrobu,
– sprawdzenie urządzenia do oznaczenia

10

4. Wykonanie oznaczenia:

umieszczenie półwyrobu w szczękach zrywarki,

uruchomienie przyrządu,

obserwowanie zachowania się półwyrobu w czasie
badania,

odczytanie i zapisanie uzyskanego wyniku,

zakończenie badania,

wyłączenie przyrządu








50

5. Uporządkowanie stanowiska pracy

5

6. Zaprezentowanie i omówienie wykonanego badania

15


Razem


100


Normy wymagań na poszczególne oceny:

Ocena

Liczba uzyskanych punktów

niedostateczny

0 ÷ 69

dopuszczający

70 ÷ 79

dostateczny

80 ÷ 85

dobry

86 ÷ 90

bardzo dobry

91 ÷ 100

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. LITERATURA

1. Christ J. W. Kaletnictwo. WSiP, Warszawa 1987
2. Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa 1996
3. Giera K., Werpachowski W.: Księga jakości. MCNEMT, Radom 1994
4. Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe Cz.II. WSiP, Warszawa 1986

5. Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa

1992

6. Aktualne normy dotyczące oceniania jakości wyrobów skórzanych

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000

