ciesla 712[02] z1 13 n

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ




Jolanta Skoczylas





Deskowanie stropów 712[02].Z1.13












Poradnik dla nauczyciela















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Lidia Staniszewska
mgr inż. Sylwester Karbowiak


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jolanta Skoczylas


Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka


Korekta:





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z1.13
„Deskowanie stropów”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu cieśla.



























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Materiały na deskowania stropów

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Rodzaje deskowanych stropów

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Deskowanie i stemplowanie stropów płytowych

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Deskowanie i stemplowanie stropów płytowo-żebrowych

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

36































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa „Deskowanie stropów” stanowi jeden z elementów modułu

712[02].Z1 i jest zaznaczona na zamieszczonym schemacie na stronie 4.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

712[02].Z1

Technologia robót ciesielskich


































Schemat układu jednostek modułowych

712[02].Z1.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn

do robót ciesielskich

712[02].Z1.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów

w robotach ciesielskich

712[02].Z1.03

Ręczna obróbka drewna

712[02].Z1.04

Mechaniczna obróbka drewna

712[02].Z1.05

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich

712[02].Z1.17

Zabezpieczanie drewna

przed szkodliwymi

czynnikami zewnętrznymi

712[02].Z1.16

Wykonywanie napraw

konstrukcji ciesielskich

712[02].Z1.18

Rozliczanie

robót ciesielskich

712[02].Z1.06

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych

712[02].Z1.07

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych

712[02].Z1.08

Wykonywanie ścian wieńcowych

712[02].Z1.09

Wykonywanie stropów drewnianych

712[02].Z1.10

Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych

712[02].Z1.15

Zabezpieczanie ścian wykopów

712[02].Z1.14

Deskowanie schodów

712[02].Z1.13

Deskowanie stropów

712[02].Z1.12

Deskowanie ścian i słupów

712[02].Z1.11

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,

wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna,

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,

wykonywać i demontować rusztowania,

wykonywać drewniane ściany szkieletowe,

wykonywać ściany wieńcowe,

wykonywać stropy drewniane,

wykonywać wiązary i dźwigary dachowe,

wykonywać deskowanie fundamentów,

wykonywać deskowanie ścian i słupów,

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji.





























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć.

dobrać narzędzia i sprzęt do deskowania stropów,

dobrać materiały do deskowania stropów,

wyznaczyć poziom stropu pod deskowanie,

wykonać deskowanie stropu na belkach stalowych,

wykonać deskowanie stropów płytowych i gęstożebrowych,

wykonać deskowanie płyt stropowych przy zastosowaniu specjalnych dźwigarów
stalowych,

wykonać deskowanie stropów żebrowych,

wykonać deskowanie belek i podciągów,

wykonać deskowanie stropów grzybkowych,

wykonać rozbiórkę deskowania,

wykonać deskowanie stropów z zachowaniem zasad bhp i ochrony ppoż.


































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł:Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa: Deskowanie stropów. 712[02].Z1.13

Temat: Deskowanie stropu płytowego.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania deskowania stropu płytowego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko do wykonywania deskowania stropu zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobrać materiały i narzędzia do wykonania deskowania stropu płytowego,

wykonać deskowanie stropu płytowego,

zaprezentować wykonaną pracę.

Metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 1 godzina 30 minut

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Środki dydaktyczne:

krawędziaki,

deski,

gwoździe,

młotek,

piła lub pilarka,

składana miarka drewniana lub stalowa,

ołówek.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie deskowania stropu płytowego.


FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów

z pracą metodą przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

INFORMACJE
1. Z jakich materiałów wykonuje się deskowanie stropu płytowego?
2. Z jakich elementów składa się deskowanie stropu płytowego?
3. Czy potrafisz przygotować materiały do wykonania deskowania stropu płytowego?
4. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia do wykonania deskowania stropu

płytowego?


PLANOWANIE
1. Określ miejsce wykonania ćwiczenia.
2. Zaplanuj materiały do wykonania ćwiczenia.
3. Zaplanuj narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia.
4. Zaplanuj kolejność czynności wykonania deskowania stropu płytowego.

UZGODNIENIE

1.

Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.

2.

Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.


WYKONANIE
1. Sprawdź poziom powierzchni.
2. Przytnij na wymiar krawędziaki na stemple i podciąg.
3. Przytnij deski na rygle, podkład, podwaliny i krzyżulce.
4. Przygotuj kliny.
5. Ustaw stemple na podwalinach.
6. Połącz stemple z podciągiem i ryglami.
7. Wykonaj stężenie powstałej ramki krzyżulcami.
8. Na ryglach przybij deski (podkład).
9. Sprawdź poziom deskowania.
10. Dokonaj regulacji poziomu za pomocą klinów.
11. Zwróć uwagę na dokładność i estetykę swojej pracy.
12. Przygotuj się do zaprezentowania efektów swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane stemple?
2. Czy poprawnie zostały wykonane tarcze?
3. Czy poprawnie zostały wykonane rygle, podciąg i krzyżulce?
4. Czy prawidłowo zostały połączone elementy?
5. Czy prawidłowo zostało wykonane deskowanie?

ANALIZA

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel

podsumowuje całe ćwiczenie, określa jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i sposoby ich unikania w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Deskowanie stropów płytowych. Na

podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj nazwy elementów do wykonywania
deskowań stropów płytowych i napisz je w zeszycie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i nabytych umiejętności.



































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł: Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa: Deskowanie stropów 712[02].Z1.13

Temat: Deskowanie i stemplowanie stropu żebrowego.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania deskowania i stemplowania stropu

żebrowego.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić zakres czynności przy wykonywaniu deskowania i stemplowania stropów
żebrowych,

scharakteryzować elementy służące do wykonania deskowania i stemplowania stropów
żebrowych,

dobrać materiały do wykonania deskowania stropu żebrowego,

dobrać narzędzia do wykonania stropu żebrowego,

wykonać deskowanie stropu zgodnie z przepisami bhp,

zaprezentować wykonaną pracę.


Metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 2 godziny 15 minut

Środki dydaktyczne:

tarcze z desek,

krawędziaki,

deski,

gwoździe,

młotek,

metrówka,

ołówek,

instrukcja montażu deskowania.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie sposobu wykonania deskowania stropu żebrowego.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z przepisami bhp.
5. Realizacja tematu:

uczeń otrzymuje instrukcję montażu deskowania,

uczeń po zapoznaniu się z instrukcją przystępuje do czynności technologicznych

związanych z wykonaniem deskowania (w razie trudności korzysta z pomocy
nauczyciela),

na przygotowanym miejscu ustawia stemple,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

usztywnia stemple tężnikami,

przybija do stempli rygle,

przybija tarcze do rygli gwoździami,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania.

6. Po wykonaniu pracy uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
9. Uczniowie prezentują pracę w kolejności jej wykonywania.
10. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie ćwiczenia wykonanego w klasie, sporządź opis wykonania deskowania

stropu płytowego w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i nabytych umiejętności.






























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Materiały na deskowanie stropów

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opisz rodzaje drewna używane do wykonywania deskowania stropów na podstawie

foliogramów oraz kartek z nazwami gatunków drewna i elementów deskowania stropów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film o rodzajach drewna używanego do wykonywania deskowania stropów,
2) odszukać na przygotowanych wcześniej kartkach nazwy gatunków drewna, które obejrzał

na foliogramach,

3) przyporządkować wybrane kartki z nazwami do wykonania elementów deskowania

stropów,

4) opisać w zeszycie rodzaje drewna do wykonania elementów deskowania stropów,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

foliogramy o rodzajach drewna używanego do wykonywania deskowania stropów,

kartki samoprzylepne z nazwami gatunków drewna,

kartki samoprzylepne z nazwami elementów deskowania stropów,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Na jednych kartkach zapisano nazwy deskowań stropów, a na drugich podano ich

zastosowanie. Dopasuj kartki z zastosowaniem rusztowań do odpowiednich nazw.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać spośród przygotowanych kartek te, które dotyczą nazw deskowań,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

2) zapoznać się z zastosowaniem deskowań,
3) przyporządkować przeznaczenie deskowania do nazwy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) przepisać ćwiczenie do zeszytu.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami deskowań,

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi możliwościami zastosowania deskowań,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.



































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Rodzaje deskowanych stropów

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Obejrzyj film dydaktyczny dotyczący różnych rodzajów stropów. Odszukaj na

przygotowanych kartkach nazwy stropów i przyporządkuj je do rodzajów stropów
obejrzanych na filmie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film o rodzajach stropów,
2) odszukać na przygotowanych wcześniej kartkach nazwy stropów, które obejrzał na

filmie,

3) przyporządkować wybrane kartki z nazwami do rodzaju stropów,
4) przepisać rozwiązanie do zeszytu,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

film o rodzajach stropów,

kartki samoprzylepne z nazwami stropów,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wyznacz poziom powierzchni stropu przy pomocy poziomnicy wężowej z dokładnością

do 1cm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować poziomnicę wężową,
3) przyjąć rzędną według której będzie wyznaczony poziom stropu,
4) odmierzyć od przyjętej rzędnej wysokość równą 20cm i zaznaczyć kreską poziomą na

ścianie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5) przyłożyć rurkę szklaną poziomnicy wężowej do zaznaczonej kreski tak, aby poziom

wody pokrywał się z kreską,

6) sprawdzić poziom w drugiej rurce i zaznaczyć na ścianie z dokładnością do 1cm,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać samooceny.
9) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poziomnica wężowa,

składana miarka drewniana lub stalowa,

ołówek.


Ćwiczenie 3

Przyporządkuj rysunki stropów do ich nazw zapisanych na kartkach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć rysunki stropów,
2) odnaleźć na kartkach nazwy stropów,
3) przyporządkować nazwy do odpowiednich rysunków,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać samooceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunki stropów,

kartki z nazwami stropów,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Przyporządkuj wszystkie elementy stropu płytowego zapisane na kartkach do modelu

stropu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć model stropu płytowego,
2) odnaleźć na kartkach nazwy elementów stropu,
3) przyporządkować nazwy do odpowiednich miejscach znajdujących się na modelu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

model stropu płytowego,

kartki z nazwami elementów stropu,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Deskowanie i stemplowanie stropów płytowych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opisz

wykonanie

deskowania

podwieszonego

do

belek

stropowych

z wykorzystaniem poprzecznic z krawędziaków, drutów i klinów na podstawie modelu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) obejrzeć model deskowania,
3) rozpoznać wszystkie elementy deskowania,
4) zapisać na kartce nazwy wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania deskowania,
5) zapisać na kartce nazwy narzędzi do wykonania deskowania,
6) zapisać na kartce kolejność czynności podczas wykonania deskowania,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać samooceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

model deskowania podwieszonego do belek stropowych,

kartka papieru,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj deskowanie fragmentu stropu płytowego z wykorzystaniem stempli

drewnianych, krawędziaków, desek na podwaliny oraz klinów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać krawędziaki na stemple,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) dobrać deski,
5) dobrać gwoździe,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6) przyciąć na zadany wymiar krawędziaki na stemple i podciąg,
7) przyciąć na zadany wymiar deski na rygle, podkład, podwaliny i krzyżulce,
8) przygotować kliny ,
9) ustawić stemple na podwalinach,
10) połączyć stemple z podciągiem i ryglami,
11) stężyć powstałą ramkę krzyżulcami ,
12) przybić na ryglach deski (podkład),
13) sprawdzić poziom deskowania,
14) dokonać regulacji poziomu za pomocą klinów,
15) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
16) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

krawędziaki,

deski,

gwoździe,

piła lub pilarka,

składana miarka drewniana lub stalowa,

młotek,

ołówek,

poziomnica,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj deskowanie płyt stropowych na stemplach stalowych o zmiennej wysokości.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać stemple stalowe,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) dobrać tarcze,
5) dobrać gwoździe,
6) przyciąć na zadany wymiar deski na rygle i podwaliny,
7) ustawić stemple na podwalinach,
8) połączyć stemple z ryglami,
9) ułożyć tarcze na ryglach,
10) sprawdzić poziom deskowania,
11) dokonać regulacji poziomu za pomocą dźwigarków,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) zlikwidować stanowisko pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

deski,

tarcze,

stemple stalowe,

gwoździe,

piła lub pilarka,

składana miarka drewniana lub stalowa,

młotek,

ołówek,

poziomnica,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Opisz wykonanie deskowania stropu grzybkowego na podstawie foliogramu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć foliogram przedstawiający deskowanie stropu grzybkowego,
2) opisać kolejność czynności podczas deskowania na podstawie foliogramu,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

foliogram przedstawiający deskowanie stropu grzybkowego,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Deskowanie i stemplowanie stropów płytowo-żebrowych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj deskowanie fragmentu stropu żebrowego przy zastosowaniu stempli, rygli

z desek i tarcz z desek.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) zapoznać się z instrukcją montażu deskowania,
3) dobrać krawędziaki na stemple,
4) dobrać deski na rygle i tężniki,
5) dobrać gwoździe,
6) dobrać narzędzia i sprzęt,
7) ustawić stemple,
8) usztywnić stemple tężnikami,
9) przybić do stempli rygle
10) przybić tarcze do rygli gwoździami,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny ćwiczenia,
13) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tarcze z desek,

krawędziaki,

deski,

gwoździe,

młotek,

składana miarka drewniana lub stalowa,

ołówek,

instrukcja montażu deskowania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj deskowanie belek i podciągu z gotowych tarcz przy wykorzystaniu stempli

i rygli.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać gotowe tarzce,
3) dobrać krawędziaki na stemple,
4) dobrać deski na rygle i podciąg,
5) dobrać gwoździe,
6) dobrać narzędzia i sprzęt,
7) ustawić stemple,
8) przybić do stempli rygle,
9) przybić tarcze do rygli gwoździami,
10) złączyć tarcze w koryto,
11) ustawić koryto na ryglach,
12) podeprzeć boczne tarcze belek zastrzałami,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać samooceny ćwiczenia,
15) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tarcze z desek

krawędziaki,

deski,

gwoździe,

młotek,

składana miarka drewniana lub stalowa,

ołówek,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj rozbiórkę deskowania stropu żebrowego przy użyciu żabki i siekiery.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać narzędzia i sprzęt,
3) wybić kliny spod stempli,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

4) oderwać rygle od stempli,
5) wyjąć tarcze,
6) posegregować materiał z rozbiórki deskowania,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać samooceny ćwiczenia,
9) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

deskowanie stropu płytowo-żebrowego

młotek,

żabka,

siekiera,

literatura z rozdziału 7.

































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Deskowanie stropów”.

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17÷21 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. b, 5. d, 6. d, 7. c, 8. b, 9. a, 10. a, 11. d, 12.
c, 13. a, 14. b, 15. b, 16. a, 17. a, 18. b, 19. d, 20. c, 21. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić nazwę deskowania ścian wielokrotnego
użytku.

B

P

d

2

Określić rodzaje desek do wykonywania tarcz do
deskowań stropów.

C

P

b

3

Rozróżnić stropy, które wykonuje się w deskowaniach.

B

P

c

4

Wymienić elementy z jakich składa się deskowanie
stropów płytowych.

B

P

b

5

Określić czym stęża się deskowanie stropu
gęstożebrowego.

C

P

d

6

Określić zastosowanie podwalin i klinów
w stemplowaniu.

C

P

d

7

Rozpoznać na rysunku element deskowania
podwieszonego do belek stalowych.

A

P

c

8

Ustalić średnicę lub wymiar boku stempli do deskowań
stropów.

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

9

Rozpoznać na rysunku rodzaj stropu.

A

P

a

10

Ustalić odstępy rozstawu stempli do stemplowania
stropów płytowo-żebrowych.

C

P

a

11

Ustalić elementy słupa stalowego do stemplowania
deskowań.

C

P

d

12

Ustalić wysokość w deskowaniu zinwentaryzowanym,
od której ustawia się stemplowanie w dwóch
kondygnacjach.

C

P

c

13

Rozróżnić i opisać elementy deskowania stropu
płytowo-żebrowego przedstawione na schemacie.

B

P

a

14

Ustalić

kolejność

czynności

podczas

rozbiórki

deskowania podwieszonego do belki stalowej.

C

P

b

15

Ustalić elementy z jakich składa się deskowanie stropu
grzybkowego.

C

P

b

16

Rozróżnić elementy deskowania belki żelbetowej
przedstawione na schemacie.

B

P

a

17

Ustalić

oznaczenie

elementu

stropu

Kleina

przedstawione na rysunku.

C

PP

a

18

Określić maksymalną długość tarcz w deskowaniu
stropu płytowo-żebrowego.

C

PP

b

19

Obliczyć zużycie desek do wykonania deskowania
belek.

D

PP

d

20

Obliczyć ilość sztuk desek do wykonania tarcz do
deskowania stropu.

C

PP

c

21 Obliczyć zużycie okrąglaków do stemplowania belek.

D

PP

b


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
8. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; zaznacz
ją znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od17 do21).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Deskowanie stropów do wielokrotnego użytku nazywamy:

a) zespolonymi.
b) drewnianymi.
c) powtarzalnymi.
d) inwentaryzowanymi.


2. Tarcze deskowań stropów wykonuje się najczęściej z desek:

a) dębowych.
b) sosnowych.
c) brzozowych.
d) jesionowych.

3. W deskowaniach wykonuje się stropy:

a) stalowe.
b) drewniane.
c) monolityczne.
d) prefabrykowane.

4. Deskowanie stropów płytowych składa się z: podciągu, rygli i stempli oraz:

a) koryta belki i tarczy.
b) krzyżulców i tarcz.
c) belki i poprzecznicy.
d) dgłowicy stempla i tarcz.

5. Deskowanie stropu gęstożebrowego podpiera się stemplami, które należy stężyć:

a) deską.
b) drutem.
c) podpórką.
d) krzyżulcem.

6. Stemple ustawia się na podwalinach i klinach, które służą do:

a) podtrzymania stempli.
b) stabilizacji rusztowania.
c) ustawienia w pionie stempli.
d) regulacji poziomu deskowania.

7. Na schemacie przedstawione jest deskowanie podwieszone do belek stalowych. Cyfrą 1

oznaczona jest:

a) belka.
b) podpórka.
c) poprzecznica.
d) głowica stempla.

8. Stemple do deskowań stropów wykonuje się z okrąglaków lub krawędziaków, których

średnica lub wymiar boku najczęściej wynoszą:
a) 3÷ 9 cm.
b) 8÷ 15 cm.
c) 14÷20 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

d) 19÷28.cm.

9. Na schemacie przedstawiony jest strop:

a)

grzybkowy.

b)

gęstożebrowy.

c)

płytowy żebrowy.

d)

na belkach stalowych.

10. Stemple stropów płytowo-żebrowych zaopatruje się w głowice podparte zastrzałami.

Rozstaw stempli należy przyjąć w odstępach co:
a) 1 m tylko pod korytami belek.
b) 1 m pod całym deskowaniem.
c) 2 m tylko pod korytami belek.
d) 2 m pod całym deskowaniem.

11. Słup stalowy do stemplowania deskowania składa się z segmentów umożliwiających

zmianę jego wysokości oraz:
a) dźwigara stalowego.
b) dwóch teleskopów do regulacji wysokości.
c) dźwignika hydraulicznego połączonego wężem.
d) dwóch dźwigników śrubowych w głowicy i stopie.


12.. W deskowaniach zinwentaryzowanych stosuje się stemplowanie ustawione w dwóch

kondygnacjach od wysokości:
a) 4 m.
b) 5 m.
c) 6 m.
d) 7 m.

13. Na schemacie przedstawiono fragment deskowania stropu płytowo-żebrowego, który

tworzą:

a) 1-tarcza, 2-koryto belki, 3-rygiel, 4-głowica stempla, 5-

stempel.

b) 1- tarcza, 2- żebro, 3- podciąg, 4- tężnik, 5-głowica stempla.
c) 1- deski, 2- podciąg, 3- podparcie, 4- poprzecznica, 5-stempel.
d) 1- deski, 2- nakładka, 3- podwalina, 4- belka, 5-podpora.


14. Rozbiórkę deskowania podwieszonego do belek stalowych rozpoczyna się od wybicia

klinów poprzecznic, a następnie:
a) oderwaniu desek od rygla i opuszczeniu ich.
b) wyjęciu pary poprzecznic i wyciągnięciu desek.
c) oderwaniu rygla od stempli i wyciągnięciu desek.
d) oderwaniu desek od poprzecznic i ich wyciągnięciu.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

15. Deskowanie stropu grzybkowego składa się z płyty oraz

a) belek i żeber.
b) słupów i głowic.
c) belek i podciągów.
d) słupów i podciągów.

16. Na rysunku przedstawiono schemat deskowania belki żelbetowej, które składa się

z następujących elementów:

a) 1-tarczy bocznej, 2-nakładki, 3-tarczy dennej, 4-zastrzału.
b) 1-.tarczy bocznej,2-podkładki,3-tarczy belki, 4- krzyżulca.
c) 1-ścianki bocznej,2-deski, 3-tarczy spodniej, 4- stężenia.
d) 1-ścianki bocznej,2-rozpórki,3-deski, 4- deski oporowej.

17. Na rysunku przedstawiono przekrój poprzeczny stropu Kleina na belkach stalowych.

Cyfrą 1 oznaczono

a) beton.
b) gruz z wapnem.
c) zaprawę cementową.
d) zaprawę cementowo-wapienną.


18. Maksymalna długość tarcz w deskowaniu stropów płytowo-żebrowych może wynosić

a) 4,0 m.
b) 6,5 m.
c) 8,5 m.
d) 9,0 m.


19. Należy wykonać deskowanie trzech belek w kształcie koryta otwartego o wymiarach:

szerokość dna koryta 50 cm, wysokość 30 cm, długość 400cm. Oblicz, ile m³ desek
grubości 25 mm trzeba przygotować?

a) 0,08 m³.
b) 0,11 m³.
c) 0,24 m³.
d) 0,33 m³.


21. Oblicz, ile desek o długości 300 cm i szerokości 120 mm należy przygotować do

wykonania tarcz do deskowania stropu o wymiarach 3,0x3,6 m?
a) 10 sztuk.
b) 20 sztuk.
c) 30 sztuk.
d) 40 sztuk.

22. Do stemplowania 2 belek należy przygotować okrąglaki o średnicy 150 mm i długości

3 m. Oblicz, ile metrów bieżących okrąglaków należy zakupić, jeśli długość belki wynosi
5 m, a rozstaw stempli wynosi 1 m?
a) 18 mb.
b) 24 mb.
c) 26 mb.
d) d30 mb.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Deskowanie stropów

Zakreśl poprawną odpowiedź ,wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.



Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

Razem











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Deskowanie stropów”.

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17÷21 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. d, 4. b, 5. b, 6. d, 7. d, 8. d, 9. b, 10. d, 11. a, 12.
c, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. c, 18. d, 19. b, 20. c, 21. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić klasę drewna, której wykonuje się
najczęściej deskowanie.

B

P

d

2

Określić rodzaje desek do wykonywania
tarcz do deskowań stropów.

C

P

c

3

Rozpoznać strop przedstawiony na rysunku..

A

P

d

4

Określić grubość desek z jakich najczęściej
zbija się tarcze do deskowania płyty stropu.

C

P

b

5

Określić szerokość tarcz zbijanych z desek do

deskowania stropów płytowych.

C

P

b

6

Określić sposób mocowania stempli do
deskowań.

C

P

d

7

Wskazać, co można zastosować zamiast
stemplowania do podparcia deskowania.

B

P

d

8

Ustalić sposób łączenia rygli wykonanych
z krawędziaków ze stemplami.

C

P

d

9

Rozpoznać na rysunku rodzaj deskowania
stropu..

C

P

b

10

Określić na czym należy ustawić stemple,
aby dokonać regulacji poziomu deskowania.

C

P

d

11

Rozpoznać element przedstawiony na
rysunku, służący do stemplowania.

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

12

Ustalić czynność, od której należy rozpocząć

rozbiórkę deskowania podwieszonego do
belki stalowej.

C

P

c

13

Rozróżnić elementy deskowania belki
żebrowej na stojaku pojedynczym.

B

P

c

14

Rozpoznać na rysunku element deskowania

podwieszonego do belek stalowych.

A

P

b

15

Rozróżnić stropy, które wykonuje się
w deskowaniach.

B

P

b

16

Rozróżnić elementy deskowania stropu
płytowo-żebrowego.

B

P

b

17

Określić wysokość, od której przy montażu
rusztowań mogą być zatrudnieni tylko
pracownicy pełnoletni.

C

PP

c

18

Określić sposób oparcia i zbrojenia płyty
stropów żelbetowych krzyżowo zbrojonych.

C

PP

d

19

Obliczyć ilość sztuk desek do wykonania
tarcz do deskowania stropu.

C

PP

b

20

Obliczyć zużycie desek do wykonania
deskowania belek.

D

PP

c

21

Obliczyć zużycie okrąglaków do
stemplowania belek.

D

PP

d




























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
8. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; zaznacz
ją znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od17 do21).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Deskowania wykonuje się najczęściej z drzew iglastych, przeważnie z tarcicy klasy

a) 0.
b) I.
c) II.
d) III.


2. Tarcze do deskowań wykonuje się z desek sosnowych, ale także

a) grabowych i bukowych.
b) dębowych i brzozowych.
c) jodłowych i świerkowych.
d) jesionowych i klonowych.


3. Na rysunku przedstawiony jest strop

a) płytowy.
b) belkowy.
c) grzybkowy.
d) płytowo-żebrowy.


4. Tarcze do deskowania płyty stropu zbija się z najczęściej z desek grubości

a) 20 mm.
b) 25 mm.
c) 35 mm.
d) 45 mm.


5. Tarcze zbijane z desek do deskowania stropów płytowych mają najczęściej szerokość

a) do 0,6 m.
b) 0,6÷0,8 m.
c) 0,8÷1,0 m.
d) powyżej 1,0 m.


6. Stemple do deskowań mocuje się u góry

a) liną.
b) nadprożem.
c) stężeniem.
d) podciągiem.


7. Zamiast stemplowania do podparcia deskowania można zastosować

a) słupy.
b) krzyżulce.
c) podwaliny.
d) dźwigary stalowe.

8. Rygle wykonane z krawędziaków łączy się ze stemplami:

a) linami.
b) drutem.
c) sworzniami.
d) klamrami ciesielskimi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

9. Na schemacie przedstawione jest deskowanie stropu:

a) belkowego.
b) żebrowego
c) gęstożebrowego.
d) płytowego głowicowego.


10. Aby dokonać regulacji poziomu deskowania stemple należy ustawiać na:

a) podkładce.
b) krawędziakach.
c) ubitym gruncie.
d) podwalinach i klinach.


11. Element przedstawiony na rysunku służący do stemplowania to:

a) dźwigar stalowy.
b) stempel.
c) podciąg.
d) tężnik.

12. Rozbiórkę deskowania podwieszonego do belek stalowych należy rozpocząć od:

a) wyjęcia pary poprzecznic.
b) oderwania desek od rygla.
c) wybicia klinów poprzecznic.
d) oderwania desek od poprzecznic.


13. Deskowanie belki żebrowej na stojaku pojedynczym składa się:

a) ze ścianek bocznych, desek, tarczy spodniej i stężeń.
b) z tarcz bocznych, podkładki, tarcz belki i krzyżulców.
c) z tarcz bocznych, nakładek, tarczy dennej, zastrzałów i rygli.
d) ze ścianek bocznych, rozpórek, desek oporowych i podpór.


14. Na schemacie przedstawione jest deskowanie podwieszone do belek stalowych. Cyfrą 1

oznaczono:
a) klin.
b) drut.
c) belkę.
d) deskę.


15. W deskowaniach wykonuje się stropy

a) drewniane.
b) grzybkowe.
c) prefabrykowane.
d) na belkach drewnianych.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

16. Na schemacie przedstawiono fragment deskowania stropu żebrowego. Cyfrą 1 oznaczono

a) żebro.

b) rygiel.
c) tarczę.
d) podporę.


17. Montaż rusztowań mogą wykonywać tylko pracownicy pełnoletni, jeśli prace

wykonywane są na wysokości powyżej
a) 2,5 m.
b) 3,0 m.
c) 4,0 m.
d) 4,5 m.


18. Płyty stropów żelbetowych krzyżowo zbrojonych są oparte na

a) dwóch krawędziach i pojedynczo zbrojone.
b) dwóch krawędziach i dwukierunkowo zbrojone.
c) czterech krawędziach i pojedynczo zbrojone.
d) czterech krawędziach i dwukierunkowo zbrojone.


19. Oblicz, ile sztuk desek należy przygotować do wykonania tarcz do deskowania stropu

o wymiarach 2,5 x2,5m, jeśli dysponujemy deskami o długości 2500 mm i szerokości
125 mm?
a) 18 sztuk.
b) 20 sztuk.
c) 22 sztuki.
d) 24 sztuki.


20. Ile m³ desek należy przygotować do wykonania deskowania 4 belek w kształcie

otwartego koryta o wymiarach: szerokość dna koryta 600 mm, wysokość 300 mm,
długość 4000 mm, a grubość użytych desek wynosi 25 mm.
a) 0,08m³.
b) 0,09m³.
c) 0,10m³.
d) 0,12m³.


21. Ile metrów bieżących okrąglaków należy przygotować do stemplowania 3 belek

o długości 5 m jeśli wiadomo, że długość stempla wynosi 3 m, a rozstaw między
stemplami 1 m?
a) 24 mb.
b) 27 mb.
c) 36 mb.
d) 45 mb.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Deskowanie stropów

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.


Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

Razem








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA


1. Kuczyński A., Lenkiewicz W.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, 2000
2. Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Mirski J., Łącki K.: Budownictwo z technologią 2. WSiP, Warszawa 1998
4. Panas J. (red): Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 2005
5. Czasopisma: „Materiały budowlane”, „Murator”.

