kusnierz 743[02] z2 02 n

background image

___________________________________________________________________________

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Lidia Mnich




Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich
743[02].Z2.02


Poradnik dla nauczyciela












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Jadwiga Rudecka
mgr inż. Ewelina Śmiszkiewicz



Opracowanie redakcyjne:
inż. Lidia Mnich



Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[02].Z2.02.
„Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich”, zawartego w programie nauczania
dla zawodu kuśnierz.



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

12

5.1. Maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Narzędzia i przybory stosowane w kuśnierstwie

17

5.2.1. Ćwiczenia

17

5.3. Technika szycia ręcznego

19

5.3.1. Ćwiczenia

19

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

7.

Literatura

22
34

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla

nauczyciela, który

będzie pomocny

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

kuśnierz. W poradniku

zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować

samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy

jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają

ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest

udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając, czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić
proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich
umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz z objaśnieniem,

pokaz z instruktażem,

ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5



























Schemat układu jednostek modułowych

743[02].Z2

Technologia wytwarzania
wyrobów futrzarskich

743[02].Z2.01

Dobieranie skór do produkcji
wyrobów futrzarskich

743[02].Z2.02

Użytkowanie maszyn,

urządzeń i narzędzi

kuśnierskich

743[02].Z2.03

Wykonywanie

błamów

ze skór futerkowych

743[02].Z2.04

Wykonywanie odzieży

futrzanej

743[02].Z2.05
Wykonywanie

galanterii futrzanej

743[02].Z2.06

Wykonywanie usług

kuśnierskich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu mechaniki i wytrzymałości
materiałów,

klasyfikować maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie,

wyjaśniać budowę i zasadę działania maszyn szwalniczych: kuśnierskiej,

określać podstawowe i specjalne wyposażenie maszyn,

określać parametry techniczne maszyn stosowanych w kuśnierstwie,

charakteryzować instalacje elektryczne oraz zabezpieczenia przeciwporażeniowe,

określać podstawowe mechanizmy w maszynie kuśnierskiej i stębnowej,

odczytywać schematy kinematyczne maszyn,

określać rodzaje i zastosowanie napędów,

rozróżniać dodatkowe oprzyrządowanie maszyn szwalniczych,

charakteryzować maszyny o przeznaczeniu specjalnym,

charakteryzować urządzenia stosowane w kuśnierstwie,

charakteryzować maszyny do rozkroju skór,

charakteryzować maszyny do kosmetyki wyrobów futrzarskich,

charakteryzować maszyny i urządzenia do warstwowania materiałów,

rozróżniać maszyny do krojenia nakładów i wykrawania materiałów wykończeniowych,

rozróżniać rodzaje pras do klejenia materiałów wzmacniających i usztywniających,

określać rolę zabezpieczeń stosowanych w maszynach i urządzeniach,

planować czynności związane z obsługą maszyn i urządzeń stosowanych w kuśnierstwie,

dokonywać regulacji maszyn i urządzeń,

określać zasady wypełniania dokumentacji eksploatacyjnej maszyn i urządzeń,

określać zasady przeprowadzania okresowych przeglądów maszyn i urządzeń,

określać zasady czyszczenia i bieżącej konserwacji maszyn i urządzeń,

korzystać ze źródeł informacji technicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

określić podstawowe funkcje maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w kuśnierstwie,

dokonać podziału maszyn szwalniczych ze względu na rodzaj tworzonego ściegu,

scharakteryzować budowę i zasady działania maszyn: szwalniczej, kuśnierskiej
i stębnowej,

określić kryteria doboru maszyn szwalniczych,

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia do poszczególnych operacji technologicznych,

dobrać maszyny o przeznaczeniu specjalnym,

posłużyć się dokumentacją techniczno-ruchową, instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń,

wyjaśnić zasady doboru igieł i nici maszynowych do rodzaju zszywanych skór,

dobrać narzędzia i przybory do wykonywania określonych prac kuśnierskich,

posłużyć się narzędziami i przyborami do obróbki ręcznej materiałów,

scharakteryzować ściegi ręczne podstawowe, specjalne i ozdobne,

wykonać ściegi ręczne,

przygotować maszyny i urządzenia do pracy,

obsłużyć maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie,

dokonać regulacji maszyn i urządzeń,

wykonać szwy maszynowe zgodnie z normą,

wykonać szycie maszynowe po liniach wzoru o zróżnicowanym stopniu trudności,

ocenić stan techniczny maszyn i urządzeń,

dokonać podstawowej konserwacji maszyn i urządzeń,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas użytkowania maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w kuśnierstwie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….…………………….

Modułowy program nauczania:

Kuśnierz 743[02]

Moduł:

Technologia wytwarzania wyrobów futrzarskich
743[02].Z2

Jednostka modułowa:

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich

743[02].Z2.02

Temat: Użytkowanie maszyny kuśnierskiej.

Cel ogólny:
Obsługiwanie maszyny kuśnierskiej.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

zastosować przepisy bhp oraz ochrony przeciwpożarowej podczas użytkowania maszyny,

określić przeznaczenie maszyny kuśnierskiej,

ocenić stan techniczny maszyny,

posłużyć się instrukcją obsługi maszyny kuśnierskiej,

przygotować maszynę kuśnierską do szycia,

uruchomić maszynę kuśnierską,

wykonać szew próbny,

dokonać regulacji maszyny,

dokonać podstawowej konserwacji.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz objaśnieniem,

pokaz z instruktorem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują indywidualnie lub w grupach 2-osobowych.


Czas:
5 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne

maszyny kuśnierskie,

maszyna kuśnierska w przekroju,

narzędzia do regulacji maszyn,

plansze i katalogi ściegów maszynowych,

instrukcja obsługi maszyny kuśnierskiej.


Zadanie dla ucznia

Przygotuj maszynę kuśnierską do szycia i wykonaj próbne szycie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Podanie tematu zajęć.
2. Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia.

Faza właściwa
1. Rozwinięcie tematu zajęć:

− nauczyciel omawia zasady działania mechanizmów w maszynie kuśnierskiej

w oparciu o przekrój maszyny lub plansze,

− nauczyciel podaje zasady bhp przy pracy na maszynie kuśnierskiej,
− wskazuje na zagrożenie wynikające z lekceważenia zasad bhp,
− nauczyciel przeprowadza pokaz z instruktażem, dotyczący obsługi maszyny

kuśnierskiej.

2. Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego:

uczniowie pracują indywidualnie lub w grupach 2-osobowych,

uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi maszyny kuśnierskiej,

uczniowie w oparciu o instruktaż nauczyciela i instrukcje obsługi maszyny oceniają

stan techniczny maszyny,

przygotowują maszyny do szycia – wkręcają igły dobierają i zakładają nici,

uruchamiają maszyny,

wykonują próbny szew,

dokonują ewentualnie regulacji,

nauczyciel obserwuje uczniów w czasie pracy i przeprowadza instruktaż bieżący,

uczniowie dokonują podstawowej konserwacji − czyszczenia maszyn po zakończonej

pracy.

3. Prezentacja i analiza ćwiczenia:

uczniowie sprawdzają poprawność wykonania ćwiczenia,

prezentują wykonanie ćwiczenia,

nauczyciel podsumowuje ćwiczenia wskazują jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak

ich unikać na przyszłość.

Faza kończąca
1. Podsumowanie zajęć:

nauczyciel podsumowuje zajęcia i z pomocą uczniów stawia wnioski końcowe,

nauczyciel ocenia uczniów na podstawie obserwacji prowadzonej podczas

wykonywania zadania , ocenia stopień aktywności i zaangażowania oraz poprawność
wykonywania zadania,

nauczyciel podaje temat następnych zajęć.


Praca domowa
Wypisz w zeszycie najczęściej występujące usterki w pracy maszyny kuśnierskiej
i przyczyny ich powstawania.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: uczniowie wypełniają
ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….…………………….

Modułowy program nauczania:

Kuśnierz 743[02]

Moduł:

Technologia wytwarzania wyrobów futrzarskich
743[02].Z2

Jednostka modułowa:

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich

743[02].Z2.02

Temat: Ściegi specjalne stosowane w kuśnierstwie.

Cel ogólny: Wykonywanie ściegów specjalnych.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

scharakteryzować ściegi specjalne,

określić zastosowanie ściegów specjalnych,

wykonać ściegi specjalne.


Metody nauczania−uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują indywidualnie.


Czas:
5 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

plansze schematów ściegów specjalnych,

próbki ściegów,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Zadanie dla ucznia
Wykonaj ściegi specjalne na kawałkach skór lub na kawałkach materiałów włókienniczych.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Podanie tematu zajęć.
2. Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia.

Faza właściwa
1. Rozwinięcie tematu zajęć:

nauczyciel charakteryzuje ściegi specjalne, przedstawia plansze ze schematami

wykonania i próbki wykonanych ściegów specjalnych,

nauczyciel demonstruje sposoby wykonywania ściegów,

przydziela materiały potrzebne do wykonania zadania,

2. Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego:

uczniowie pracują indywidualnie,

uczniowie wykonują poszczególne ściegi specjalne na kawałkach skór,

nauczyciel obserwuje uczniów w czasie pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

3. Prezentacja i analiza ćwiczenia:

uczniowie dokonują samooceny ćwiczeń,

prezentują wykonanie zadania,

nauczyciel podsumowuje ćwiczenia, wskazuje jakie wystąpiły nieprawidłowości.


Faza kończąca
1.

Podsumowanie zajęć:

nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i zaangażowanie w pracy na podstawie

obserwacji w trakcie wykonywania ćwiczeń,

nauczyciel zadaje pracę domową.

Praca domowa
Wykonaj rysunki ściegów specjalnych w zeszycie ćwiczeń.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: uczniowie wypełniają
ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA


5.1. Maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wypisz w zeszycie mechanizmy tworzenia ściegu w maszynie stębnowej i kuśnierskiej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale nauczania treści dotyczących budowy i działania wskazanych

maszyn,

2) wypisać mechanizmy tworzenia ściegu maszyny stębnowej,
3) wypisać mechanizmy tworzenia ściegu maszyny kuśnierskiej,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania−uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

zeszyt,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 6.


Ćwiczenie2

Przygotuj maszynę stębnową do pracy.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób

przygotowania maszyny stębnowej do pracy, omówić zakres i techniki wykonania ćwiczenia.
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać narzędzia i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zaplanować kolejność czynności przygotowujących maszynę stębnową do szycia,
3) przygotować maszynę stębnową do szycia,
4) uruchomić maszynę,
5) wykonać próbny szew,
6) dokonać samooceny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

maszyna stębnowa,

przybory i narzędzia do obsługi maszyny,

poradnik dla ucznia,

instrukcja obsługi maszyny stębnowej,

normy szwów klasyfikacji i oznaczenia szwów,

resztki tkanin do wykonywania próbnego szycia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Przygotuj maszynę kuśnierską do szycia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób

przygotowania maszyny kuśnierskiej do szycia, omówić zakres i techniki wykonania
ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać narzędzia i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zaplanować kolejność czynności przygotowujących maszynę do szycia,
3) przygotować maszynę kuśnierską do szycia,
4) uruchomić maszynę,
5) wykonać próbny szew,
6) dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

maszyna kuśnierska,

przybory i narzędzia do obsługi maszyny,

poradnik dla ucznia,

instrukcja obsługi maszyny kuśnierskiej,

normy szwów,

odpad ze skór futerkowych do wykonywania próbnego szycia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj na maszynie stębnowej próbki dwóch dowolnie wybranych szwów zwykłych.

Wyboru dokonaj z poniżej przedstawionych schematów szwów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Rys. do ćwiczenia 3

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z normami szwów,
3) wybrać dwa szwy zwykłe,
4) przerysować z norm do zeszytu schematy wybranych szwów,
5) wykonać próbki szwów maszynowych,
6) zaprezentować wykonanie ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

maszyna stębnowa,

normy szwów,

resztki tkanin z przeznaczeniem wykonania próbek szwów,

przybory krawieckie,

przybory do rysowania i pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 5

Zszyj odpad ze skór futerkowych na maszynie kuśnierskiej po liniach prostych, falistych,

łamanych według rysunku.

Rysunek do ćwiczenia 4

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel u powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii,
2) przygotować odpad ze skór futerkowych do zszywania – obrównać odpad zgodnie

z wymogami ćwiczenia,

3) pozszywać odpad,
4) dokonać samooceny wykonywanych szwów,
5) przedstawić wnioski i spostrzeżenia,

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

maszyna kuśnierska,

odpad ze skór futerkowych,

nóż kuśnierski, nożyczki,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 6

Oczyść i przeprowadź podstawową konserwację maszyny kuśnierskiej i stębnowej po

zakończonej pracy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

wykonania ćwiczenia uczniów uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się kolejność instrukcją obsługi maszyn,
2) oczyścić zewnętrzne części maszyn,
3) nasmarować maszyny zgodnie z instrukcją obsługi ,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

− maszyna kuśnierska,
− maszyna stębnowa,
− instrukcje obsługi maszyn,
− poradnik dla ucznia,
− literatura.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.2. Narzędzia i przybory stosowane w kuśnierstwie

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Obrównaj odpad ze skór owczych według określonego szablonu (prostokąt o wymiarach

60 mm x 40 mm), posługując się nożem kuśnierskim.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i zaprezentować technikę wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej
pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii,
2) wykonać szablon do obrównywania odpadu,
3) dobrać odpad,
4) obrysować szablon na odpadzie zwracając uwagę na ekonomiczne wykorzystanie

powierzchni odpadu,

5) przygotować nóż kuśnierski,
6) wykroić odrysowane elementy,
7) dokonać samooceny wykonania ćwiczenia,
8) przedstawić wnioski i spostrzeżenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

nóż kuśnierski,

przybory do rysowania na skórach,

tektura lub preszpan do wykonania wzorniku,

stół do krojenia,

odpad ze skór owczych kl. II,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Nabij skóry królicze, posługując się narzędziami i przyborami do nabijania skór.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i zaprezentować technikę wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej
pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do nabijania skór futerkowych zgodnie z zasadami bhp

i ergonomii,

2) wyznaczyć w skórach pręgę grzbietową,
3) nawilżyć skóry i złożyć do odleżenia.
4) nabić skóry zgodnie z zasadami technologicznymi,
5) dokonać samooceny wykonania ćwiczenia,
6) przedstawić wnioski spostrzeżenia,
7) odstawić skóry do suszenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i przybory do nabijania skór,

stół do nabijania,

stół do zwilżania skór,

skóry królicze,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wytnij odrysowane na papierze szablony poszczególnych elementów futra, posługując

się nożycami.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii,
2) odrysować na papierze szablony futra,
3) wyciąć szablony posługując się nożycami, szczególną uwagę zwrócić na dokładne

wycinanie po liniach wklęsłych (np. podkrój pachy )i wypukłych (np. kula rękawa),

4) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
5) przedłożyć pracę do oceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stół kuśnierski,

szablony futra,

papier,

nożyce,

przybory do rysowania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3 Technika szycia ręcznego

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz przybory kuśnierskie do szycia ręcznego, zademonstruj posługiwanie się nimi.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować

posługiwanie się igłą z naparstkiem, omówić zakres i techniki wykonania ćwiczenia.
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przyjąć prawidłową postawę przy szyciu,
3) zademonstrować sposób posługiwania się igłą i naparstkiem,
4) powtórzyć wielokrotne czynności wbijania igły w skórę przy pomocy naparstka.

Zalecane metody nauczania–uczenia się

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory kuśnierskie: igła, naparstek,

skrawki skór futerkowych,

stanowisko do szycia ręcznego,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj ściegi podstawowe na skrawkach skór lub materiałów włókienniczych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób

wykonywania ściegów podstawowych, omówić zakres i techniki wykonania ćwiczenia.
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp i ergonomii,
2) przygotować próbki skór lub materiałów do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać ściegi podstawowe w zeszycie ćwiczeń,
4) wykonać ściegi podstawowe,
5) dokonać samooceny wykonanych ściegów,
6) przedłożyć pracę do oceny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stół do szycia ręcznego,

przybory i narzędzia do szycia ręcznego,

skrawki skór lub materiałów włókienniczych,

nici,

poradnik ucznia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj ściegi ręczne specjalne na skrawkach skór futerkowych i sporządź rysunki

ściegów w zeszycie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób

wykonywania ściegów specjalnych, omówić jego zakres i techniki wykonania. Zapoznać
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp i ergonomii,
2) przygotować próbki skór lub materiałów do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać ściegi specjalne w zeszycie ćwiczeń,
4) wykonać ściegi specjalne,
5) sporządzić rysunki ściegów w zeszycie,
6) dokonać samooceny wykonanych ściegów,
7) przedłożyć pracę do oceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stół do szycia ręcznego,

przybory i narzędzia do szycia ręcznego,

kawałki skór lub materiałów włókienniczych,

nici do szycia ręcznego,

przybory do rysowania,

poradnik ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ćwiczenie 4

Wykonaj ściegi ręczne ozdobne na skrawkach skór lub materiałów włókienniczych.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób

wykonywania ściegów ozdobnych, omówić jego zakres i techniki wykonania. Zapoznać
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp i ergonomii,
2) wypisać ściegi ozdobne w zeszycie ćwiczeń,
3) przygotować próbki skór lub materiałów włókienniczych,
4) wykonać ściegi ozdobne,
5) dokonać samooceny wykonanych ściegów,
6) przedłożyć pracę do oceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stół do szycia ręcznego,

przybory i narzędzia do szycia ręcznego,

skrawki skór lub materiałów włókienniczych,

nici,

poradnik ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Użytkowanie maszyn,
urządzeń i narzędzi kuśnierskich”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18 , 20 są poziomu podstawowego,

zadania 5, 8, 16, 19, są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. c, 8. b, 9. b, 10. b, 11. a,
12. c, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać maszyny do zszywania skór
futerkowych

B

P

c

2

Znać urządzenie do dobierania skór

A

P

a

3

Znać narzędzie do nabijania skór

A

P

d

4

Rozpoznać ścieg wykonywany na maszynie
kuśnierskiej

B

P

c

5

Określić technikę szycia na maszynie kuśnierskiej

C

PP

b

6

Wyjaśnić technikę szycia na maszynie kuśnierskiej

B

P

c

7

Znać zagrożenia przy krojeniu nożem kuśnierskim

A

P

c

8

Określić przyczyny rozchodzenia się zszytych
krawędzi skór

C

PP

b

9

Znać maszyny specjalne stosowane do kosmetyki
wyrobów

A

P

b

10 Podać zastosowanie maszyny stębnowej

B

P

b

11 Znać przeznaczenie naparstka

A

P

a

12 Rozpoznać ostrze igły kuśnierskiej

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

13 Rozpoznać ścieg

B

P

b

14 Znać zastosowanie ściegu okrętkowego

A

P

a

15 Rozpoznać ścieg ozdobny

B

P

b

16 Określić sposób postępowania w przypadku

zauważenia usterki w pracy maszyny

C

PP

a

17 Rozpoznać rodzaj ściegu

B

P

c

18 Podać zastosowanie narzędzi kuśnierskich

B

P

b

19 Określić skutek zbyt dużego naciągu nici

w maszynie kuśnierskiej

C

PP

a

20 Rozpoznać przeznaczenie urządzenia

B

P

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami

punktowania.

4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 30 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Skóry futerkowe zszywamy na maszynie

a) stębnowej.
b) pikówce.
c) kuśnierskiej.
d) zygzakowej.


2. Urządzenie do dobierania skór to stół

a) z uchylnym blatem.
b) z blatem perforowanym.
c) z blatem szklanym.
d) z blatem laminowanym.

3. Do nabijania skór służy

a) radełko.
b) grzebień.
c) młotek.
d) kleszcze kuśnierskie.

4. Maszyna kuśnierska szyje ściegiem

a) zygzakowym.
b) stębnowym.
c) łańcuszkowym.
d) niewidocznym.

5. Przy zszywaniu skór na maszynie kuśnierskiej należy

a) włos wykładać na zewnątrz krawędzi.
b) włos wpychać dokładnie pomiędzy zszywane krawędzie.
c) wycinać włos.
d) zszywać skóry z minimalnie wystającym włosem ponad krawędzie.

6. Po zakończonym szyciu na maszynie kuśnierskiej ucinamy nić

a) przy igle wbitej w zszywane krawędzie skór.
b) przy podniesionej stopce.
c) przy cofniętym położeniu igły i rozsuniętych tarczach.
d) przy igle cofniętej i zaciśniętych tarczach.

7. Podczas krojenia nożem kuśnierskim występuje zagrożenie

a) poparzeniem.
b) stłuczeniem.
c) skaleczeniem.
d) zatruciem.

8. Rozchodzenie się zszytych krawędzi skór spowodowane jest

a) zbyt mocnym naciągiem nici.
b) zbyt słabym naciągiem nici.
c) zastosowaniem zbyt grubej nici.
d) zastosowaniem zbyt cienkiej nici.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9. Maszyny specjalne stosowane do kosmetyki wyrobów to

a) zgrzewarki.
b) maszyny do trzepania.
c) krajarki.
d) pikówki.


10. Maszyna stębnowa w kuśnierstwie służy do

a) zszywania skór futerkowych.
b) zszywania materiałów włókienniczych.
c) wykonywania dziurek.
d) wszywania kołnierzy do futer.

11. Naparstek służy do ochrony palca

a) środkowego ręki przy szyciu ręcznym.
b) kciuka ręki przy szyciu ręcznym.
c) środkowego przy nabijaniu gwoździ.
d) kciuka przy wyjmowaniu gwoździ.

12. Ostrze igły kuśnierskiej ręcznej jest

a) okrągłe.
b) zakończone kulką.
c) w kształcie grotu.
d) w kształcie stożka.

13. Na rysunku przedstawiono ścieg

a) maszynowy.
b) podszyciowy.
c) zaciągający podbiciowy.
d) polski.


14. Ścieg okrętkowy służy do

a) zszywania skór.
b) przyszywania tkaniny wzmacniającej.
c) tasiemkowania brzgów wyrobu.
d) przyszywania watoliny.

15. Do grupy ściegów ozdobnych należy ścieg.

a) okrętkowy.
b) dziergany.
c) polski.
d) fastrygowy.

16. W przypadku zauważenia usterek w pracy maszyny należy

a) odłączyć maszynę od prądu i wezwać przełożonego.
b) usunąć usterkę.
c) wykonać przegląd maszyny.
d) wyjąć bębenek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

17. Na rysunku przedstawiono sposób wykonywania ściegu

a) okrętkowego.
b) polskiego.
c) zaciągajacego prawdziwego.
d) rygującego.

18. Przedstawione na rysunku narzędzia służą kuśnierzowi do

a) rozprzestrzeniania skór.
b) rozczesywania włosa.
c) strzyżenia włosa.
d) wyciągania gwoździ.


19. Zbyt mocny naciąg nici może być przyczyną.

a) zrywania nici.
b) opuszczania ściegów.
c) rozchodzenia się zszytych krawędzi.
d) pętelkowania ściegu.

20. Urządzenie przedstawione na rysunku służy do

a) wieszania czapek i kapeluszy.
b) wieszania futer i kurtek.
c) modelowania nakryć głowy.
d) nabijania czapek i kapeluszy.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...........................................................................................................................

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich



Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Użytkowanie maszyn,
urządzeń i narzędzi kuśnierskich”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 18, 19 są poziomu podstawowego,

zadania 5, 13, 16, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. c, 8. b, 9. b, 10. a, 11. b,
12. a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. a, 18. b, 19. c, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić urządzenia stosowane w kuśnierstwie

B

P

b

2

Znać rodzaj noża do krojenia skór

A

P

a

3

Rozpoznać stół do nawilżania skór

B

P

c

4

Znać deski do nabijania skór

A

P

b

5

Określić zależność między numerem igły a jej
wymiarem

C

PP

a

6

Wyjaśnić przyczynę przerywania się zszytych
krawędzi skór wzdłuż ściegu

B

P

b

7

Przedstawić konserwację maszyny

B

P

c

8

Znać zastosowanie manekinów

A

P

b

9

Znać zastosowanie kleszczy

A

P

b

10 Rozpoznać grupę ściegów ręcznych

B

P

a

11 Rozpoznać ściegi ręczne podstawowe

B

P

b

12 Rozpoznać urządzenia kuśnierskie

B

P

a

13 Określić rodzaj ściegu na podstawie schematu

C

PP

b

14 Podać sposób postępowania w przypadku

zauważenia wyrwanego gniazda wtykowego

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

15 Podać kryteria doboru igły w maszynie kuśnierskiej

B

P

b

16 Określić przeznaczenie maszyny pikówki

C

PP

b

17 Określić przyczyny zrywania nici podczas pracy

maszyny kuśnierskiej

C

PP

a

18 Znać przeznaczenie urządzenia kuśnierskiego

A

P

b

19 Znać przeznaczenie taśmy metrycznej

A

P

c

20 Określić maszynę szyjącą na podstawie ściegu

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do urządzeń kuśnierskich zaliczane są

a) kleszcze kuśnierskie, nóż kuśnierski.
b) stoły do dobierania skór, stojaki, manekiny.
c) radełka, nożyce, szablony.
d) kleszcze, grzebienie, żelazko.

2. Skóry futerkowe kroi się nożem

a) kuśnierskim.
b) ręcznym tarczowym.
c) taśmowym.
d) stołowym.

3. Blat stołu do zwilżania skór futer wykonany jest z płyty

a) pokrytyej filcem.
b) paździerzowej.
c) perforowanej.
d) laminowanej.

4. Deski do nabijania skór powinny być wykonane z drewna

a) twardego drzew liściastych.
b) miękkiego drzew liściastych.
c) drzew iglastych.
d) sklejkowego

5. Zależność między numerem igły a jej wymiarami

a) wyższy numer - grubsza igła.
b) niższy numer - grubsza igła.
c) wyższy numer - dłuższa igła.
d) niższy numer - dłuższa igła.

6. Przerwanie się zszytych skór wzdłuż ściegu, spowodowane jest zastosowaniem

a) słabych nici
b) zbyt gęstego ściegu.
c) zbyt mocnych nici.
d) za długiej igły.


7. Konserwacja maszyny polega na

a) opuszczeniu stopki i wyłączeniu maszyny.
b) wyłączeniu maszyny.
c) oczyszczeniu zewnętrznych części maszyny i nasmarowaniu.
d) przykryciu pokrowcem.


8. Manekiny służą do

a) wieszania wyrobów gotowych.
b) modelowania i wykonywania przymiarek.
c) ozdoby pracowni kuśnierskiej.
d) prasowania podszewki po uszyciu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

9. Kleszcze kuśnierskie służą do

a) wkręcania igły do maszyny.
b) nabijania skór i wyjmowania gwoździ.
c) wieszania skór.
d) sortowania skór.

10. Przedstawione na rysunku ściegi należą do grupy ściegów

a) ozdobnych.
b) specjalnych.
c) podstawowych.
d) zwykłych.

11. Na rysunku przedstawiono ścieg

a) polski.
b) okrętkowy.
c) kurpiowski.
d) krzyżykowy.


12. Przedstawione na zdjęciu urządzenie służy do

a) trzepania skór.
b) epilowania skór.
c) rozciągania skór.
d) wytłaczania wzorów na dermie.

13. Na rysunku przedstawiono schemat ściegu maszynowego

a) prawidłowego kuśnierskiego.
b) prawidłowego stębnowego.
c) nieprawidłowego kuśnierskiego.
d) nieprawidłowego stębnowego.


14. W przypadku zauważenia wyrwanego gniazda wtykowego ze ściany należy

a) przystąpić do naprawy gniazda.
b) ostrożnie włożyć wtyczkę maszyny do gniazda.
c) zgłosić fakt przełożonemu.
d) odciąć dopływ prądu.


15. Dobór numeru igły w maszynie kuśnierskiej zależy od

a) długości ściegu maszyny.
b) grubości tkanki skórnej.
c) grupy rodzajowej skór.
d) rodzaju asortymentu.


16. Maszyna pikówka zaliczana jest do maszyn

a) podstawowych stosowanych w kuśnierstwie.
b) pomocniczych stosowanych w kuśnierstwie.
c) krojczych.
d) montażowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

17. Przyczyną zrywania nici podczas pracy maszyny kuśnierskiej jest

a) zbyt mocny naciąg nici
b) zbyt słaby naciąg nici.
c) zbyt gruba igła.
d) zbyt cienka igła.

18. Urządzenie przedstawione na rysunku służy do

a) suszenia skór.
b) wieszania i przewożenia futer.
c) wieszania czapek i kapeluszy.
d) nanoszenia poprawek w wyrobach kuśnierskich.


19. Taśma metryczna służy do

a) kreśleniu linii.
b) spinaniu skór.
c) wykonywaniu pomiarów.
d) wiązaniu skór w komplety.


20. Na rysunku przestawiono ścieg wykonany na maszynie
a) stębnowej.

b) kuśnierskiej.
c) zygzakowej.
d) pikowej.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...........................................................................................................................

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. LITERATURA

1. Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym. Podręcznik dla ZSZ.

WSiP, Warszawa1995

2. Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo. WSiP, Warszawa 1986.
3. Burzyński Cz., Dzieża R., Suliga A., Duda J.: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1986
4. Burzyński Cz., Suliga A.: Kuśnierstwo. Część 1. WSiP, Warszawa 1986
5. Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa1992.

