kusnierz 743[02] z2 03 n

background image

___________________________________________________________________________

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Jadwiga Mucha




Wykonywanie błamów ze skór futerkowych
743[02].Z2.03


Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

1

Recenzenci:
dr inż. Jadwiga Rudecka
mgr inż. Ewelina Śmiszkiewicz




Opracowanie redakcyjne:
inż. Jadwiga Mucha



Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[02].Z2.03
„Wykonywanie błamów ze skór futerkowych” zawartego w programie nauczania dla zawodu
kuśnierz.



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

6

3.

Cele kształcenia

7

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

8

5.

Ćwiczenia

12

5.1.

Konfekcjonowanie ze skór pospolitych

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2.

Konfekcjonowanie błamów ze skór szlachetnych

17

5.2.1. Ćwiczenia

17

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

7.

Literatura

23
35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

kuśnierz.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do
nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi
na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie.
Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej umiejętności, jaką
uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu technicznego ze
zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji
usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ć

wiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne

możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.

Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie
odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia przez
ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania. W tym
miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela, sposobu
prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń niezainteresowany

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

4

materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni umiejętności
założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak zwaną
„ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać uwagę
na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może
lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę
możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od
ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu
oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie praktyczne,

tekstu przewodniego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

5




























Schemat układu jednostek modułowych

743[02].Z2

Technologia wytwarzania

wyrobów futrzarskich

743[02].Z2.01

Dobieranie skór do produkcji

wyrobów futrzarskich

743[02].Z2.02

Użytkowanie maszyn,

urządzeń i narzędzi

kuśnierskich

743[02].Z2.03

Wykonywanie

błamów ze skór

futerkowych

743[02].Z2.04

Wykonywanie odzieży

futrzanej

743[02].Z2.05
Wykonywanie

galanterii futrzanej

743[02].Z2.06

Wykonywanie usług

kuśnierskich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

6

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

−−−−

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej

.

−−−−

charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie,

−−−−

określać zasady regulacji oraz konserwacji maszyn i urządzeń technicznych,

−−−−

charakteryzować budowę histologiczną oraz topograficzną skóry surowej i włosa,

−−−−

charakteryzować główne procesy wyprawy i wykończania skór,

−−−−

określać właściwości skór wyprawionych i metody ich badań,

−−−−

rozpoznawać wady i uszkodzenia skór wyprawionych,

−−−−

oceniać jakość skór wyprawionych,

−−−−

charakteryzować materiały pomocnicze i dodatki stosowane w konfekcjonowaniu
wyrobów futrzarskich,

−−−−

odczytywać rysunki techniczne prostych wyrobów futrzarskich,

−−−−

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

−−−−

użytkować podstawowe maszyny i urządzenia kuśnierskie,

−−−−

posługiwać się przyborami i narzędziami kuśnierskimi,

−−−−

rozróżniać, sortować oraz dobierać skóry futerkowe według charakteru okrywy włosowej
i tkanki skórnej,

−−−−

charakteryzować grupy rodzajowe skór i asortymenty wyrobów futrzarskich,

−−−−

wyjaśniać zasady doboru skór futerkowych na różnego rodzaju wyroby futrzarskie,

−−−−

stosować zasady doboru barwy i charakteru okrywy włosowej oraz cech tkanki skórnej,

−−−−

organizować stanowisko dobierania skór zgodnie z wymaganiami ergonomii oraz
wymaganiami procesu technologicznego,

−−−−

sortować skóry futerkowe na różne asortymenty wyrobów futrzarskich,

−−−−

dobierać skóry futerkowe na wyroby futrzarskie,

−−−−

stosować zasady oznaczania i składowania dobranych kompletów wyrobów,

−−−−

posługiwać się obowiązującymi normami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

7

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

−−−−

scharakteryzować błamy ze skór futerkowych,

−−−−

określić przeznaczenia błamów,

−−−−

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

−−−−

zastosować zasady sortowania skór futerkowych na błamy,

−−−−

rozpoznać i oznaczyć wady i uszkodzenia skór,

−−−−

określić sposoby reperacji skór futerkowych pospolitych i szlachetnych,

−−−−

dobrać skóry futerkowe na błamy,

−−−−

określić etapy wykonywania błamów ze skór futerkowych pospolitych i szlachetnych,

−−−−

określić zasady kroju i łączenia skór pospolitych w błamach,

−−−−

wykonać szablony do rozkroju skór w błamy,

−−−−

dobrać skóry i materiały pomocnicze do wykonania błamu,

−−−−

zastosować zasady reperacji i rozkroju skór futerkowych na błamy,

−−−−

dobrać igły i nici do rodzaju skór futerkowych,

−−−−

zastosować szwy łączeniowe skór na maszynie kuśnierskiej,

−−−−

zastosować metodę formowania błamów przez nabijanie,

−−−−

wysuszyć i obrównać błamy według form,

−−−−

zastosować zasady wykończania błamów,

−−−−

ocenić jakość wykonania błamu,

−−−−

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Kuśnierz 743[02]

Moduł:

Technologia wytwarzania wyrobów futrzarskich

743[02].Z2
Jednostka modułowa:

Wykonywanie błamów ze skór futerkowych
743[02].Z2.03

Temat: Reperacja skór futerkowych różnymi metodami.

Cel ogólny: Usuwanie uszkodzeń w skórach futerkowych.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii,

określić sposoby reperacji skór futerkowych pospolitych i szlachetnych,

zastosować zasady reperacji skór,

dobrać igły i nici do rodzaju reperowanych skór,

przestrzegać przepisy bhp przy pracy na maszynie kuśnierskiej,


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie praktyczne,


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych.


Czas:
5 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne

skóry futerkowe,

plansze, rysunki obrazujące sposoby reperacji skór,

narzędzia kuśnierskie,

maszyny kuśnierskie,

przybory kuśnierskie,

instrukcje obsługi maszyn.


Zadanie dla ucznia

Wyreperuj skóry futerkowe, dobierając odpowiednie metody do rodzaju skór i uszkodzenia.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Podanie tematu zajęć.
2.Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia.
3. Przypomnienie przepisów bhp i regulaminu pracowni.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

9

Faza właściwa
1.

Realizacja tematu

nauczyciel omawia rodzaje uszkodzeń występujące w skórach futerkowych

przedstawia

różne rodzaje uszkodzeń, które wymagają reperacji,

nauczyciel omawia zasady i metody reperacji skór futerkowych w zależności od rodzaju
uszkodzenia i rodzaju skór, posługując się pomocami dydaktycznymi (plansze, uszkodzone
skóry

futerkowe,

wyreperowane

różnymi

metodami

skóry

pospolite

i szlachetne),

nauczyciel demonstruje stosowane metody reperacji skór, wskazując na właściwy dobór
metody do rodzaju uszkodzenia,

nauczyciel dzieli uczniów na grupy i przydziela potrzebne materiały do wykonania
zadania,

nauczyciel sprawdza poziom przygotowania uczniów do wykonania zadania praktycznego,
zadając pytania:


1)

Jakie wady i uszkodzenia występują w skórach futerkowych?

2)

Jak przygotować skóry do reperacji?

3)

W jaki sposób wyznacza się linię grzbietową?

4)

Jakie są zasady reperacji skór futerkowych?

5)

Jakimi metodami reperuje się skóry futerkowe?


2.

Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego.

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych,

uczniowie przygotowują stanowiska pracy,

uczniowie reperują skóry różnymi metodami według poznanych zasad,

nauczyciel obserwuje uczniów w czasie pracy, w razie potrzeby udziela wskazówek.


3.

Prezentacja i analiza ćwiczeń

uczniowie prezentują wykonane zadania,

uczniowie dyskutują na temat poprawności wykonanych ćwiczeń własnych i kolegów.


Faza kończąca
1.

Podsumowanie zajęć

nauczyciel wskazuje trudności, które wystąpiły w trakcie wykonywania ćwiczeń,

nauczyciel podsumowuje wykonanie zadania wskazuje jakie wystąpiły nieprawidłowości
i jak ich unikać na przyszłość.

2. Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów.

nauczyciel ocenia uczniów pod względem wkładu pracy, przygotowania teoretycznego
stopnia aktywności oraz poprawności wykonania zadania,

nauczyciel podaje temat następnych zajęć.


Praca domowa

Wypisz w zeszycie metody reperacji skór futerkowych. Przedstaw w formie rysunków

instruktażowych sposoby reperacji skór pospolitych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach
Uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Kuśnierz 743[02]

Moduł:

Technologia wytwarzania wyrobów futrzarskich

743[02].Z2
Jednostka modułowa:

Wykonywanie błamów ze skór futerkowych
743[02].Z2.03

Temat: Szablony pomocnicze do łączenia i rozkroju skór futerkowych w błamy.

Cel ogólny: Dobieranie szablonów do obrównania skór w zależności od profilu i powierzchni
użytkowej.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

określić powierzchnię użytkową skóry futerkowej,

określić zasady kroju i łączenia skór futerkowych pospolitych i szlachetnych,

wykonać szablony do rozkroju i łączenia skór futerkowych.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych


Czas: 3 godziny dydaktyczne


Środki dydaktyczne:

ć

wiczenia opracowane dla każdego zespołu uczniowskiego,

pytania prowadzące,

zestaw skór futerkowych,

szablony do obrównania i łączenia skór,

plansze z wykonanymi połączeniami skór futerkowych,

papier szary.


Zadanie dla ucznia

Dobierz i opracuj szablon do obrównania skór na błam, na podstawie danej skóry

futerkowej, biorąc pod uwagę rodzaj skóry, profil i jej powierzchnię użytkową.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.

Podanie tematu zajęć.

2.

Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia.

3.

Przypomnienie przepisów bhp i regulaminów pracowni.


Faza właściwa
1. Realizacja tematu:

nauczyciel objaśnia temat posługując się środkami dydaktycznymi (plansze obrazujące
szablony do obrównania skór i kształty wykrojów stosowanych przy łączeniu elementów
skór),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

11

nauczyciel zadaje pytania sprawdzające zrozumienie tematu,

uczniowie odpowiadają na zadane pytania,

nauczyciel weryfikuje odpowiedzi i w zależności od potrzeb udziela dodatkowych
objaśnień posługując się przygotowanymi pomocami dydaktycznymi,

nauczyciel dzieli uczniów na grupy i każdej z nich przydziela inną skórę do wykonania
zadania.

2. Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego:

uczniowie pracują w grupach, charakteryzują przydzielone skóry i analizują ich cechy,

dyskutują w grupach i dobierają najwłaściwszy kształt szablonu, który należy zastosować
do danej skóry,

konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń, korygując ewentualne błędy,

opracowują szablon do obrównania danej skóry,

nauczyciel obserwuje uczniów podczas wykonywania zadania, udziela w miarę potrzeby
dodatkowych informacji.

3. Prezentacja i analiza ćwiczenia:

przedstawiciele grup prezentują na forum klasy wykonane zadanie, uzasadniając swój
wybór,

uczniowie dyskutują na temat poprawności wykonanych ćwiczeń własnych i kolegów,

nauczyciel kieruje dyskusją.


Faza kończąca
1. Podsumowanie zajęć:

nauczyciel podsumowuje pracę uczniów wskazuje jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak
ich unikać na przyszłość.

2. Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów:

nauczyciel ocenia prawidłowość i estetykę wykonania ćwiczenia na podstawie obserwacji
czynności i zachowania indywidualnych uczniów oraz poszczególnych grup podczas
wykonywania zadania.


Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości dotyczących wykonywania błamów ze skór

futerkowych pospolitych. Wypisz w zeszycie zasady dobierania skór na błamy.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: uczniowie wypełniają
ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

12

5. ĆWICZENIA


5.1. Konfekcjonowanie błamów ze skór pospolitych


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zaznacz powierzchnię użytkową otrzymanej skóry króliczej. Opracuj możliwe wersje

szablonów celem jej obrównania do połączenia w błam.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować sposób

zaznaczania powierzchni użytkowej skór oraz opracowania szablonów do obrównania, omówić
zakres i techniki wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych sposoby obrównania skór króliczych w błamy,

2)

wyznaczyć pola topograficzne danej skóry,

3)

zaznaczyć powierzchnię użytkową,

4)

wykonać szablony do obrównania skóry ( wszystkie możliwe wersje), biorąc pod uwagę jej
powierzchnię użytkową,

5)

określić według którego szablonu rozkrój skór na błamy będzie najbardziej ekonomiczny,

6)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik ucznia,

skóra królicza,

papier,

przybory do rysowania,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj i oznacz wady i uszkodzenia skór futerkowych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować

i wyjaśnić metody rozpoznawania i oznaczania wad i uszkodzeń skór futerkowych, omówić
zakres i techniki wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

13

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczących ćwiczenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy do przeglądania skór futerkowych zgodnie z zasadami bhp
i ergonomii pracy,

3)

przejrzeć skóry, wyszukać uszkodzenia tkanki skórnej i okrywy włosowej,

4)

oznaczyć uszkodzenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia

skóry futerkowe,

narzędzia kuśnierskie: nóż kuśnierski, grzebień kuśnierski,

przybory kuśnierskie: szpilki, kreda,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wyreperuj skóry futerkowe pospolite, stosując odpowiednio dobrane do rodzaju

uszkodzenia metody reperacji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zasady

i metody reperacji skór futerkowych oraz zademonstrować sposoby reperacji skór różnymi
metodami zwracając szczególną uwagę na dobór metody do rodzaju skór i uszkodzenia.
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,

2)

przejrzeć skóry, wyszukać uszkodzenia i oznaczyć je,

3)

wyznaczyć pręgę grzbietową w skórach,

4)

dobrać metody reperacji do uszkodzenia i uzasadnić wybór,

5)

wyreperować skóry,

6)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

skóry pospolite: królicze, owcze itp.

narzędzia kuśnierskie: nóż kuśnierski, grzebień kuśnierski,

przybory kuśnierskie: szpilki, kreda, linijka z podziałką,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

14

stół do krojenia,

maszyna kuśnierska,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Obrównaj dobrane i wyreperowane skóry królicze - strzyżone do połączenia w typowy

błam.

Wskazówki do realizacji
Przed

przystąpieniem

do

realizacji

ć

wiczenia

nauczyciel

powinien

omówić

i zademonstrować sposób obrównywania skór do połączenia w błam. Zapoznać uczniów
z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dobrać odpowiedni sposób łączenia skór w błam mając, na uwadze skóry strzyżone,

2)

wykonać wzorniki do obrównania skór w szeregach,

3)

wyrysować kredą kontury błamu na desce kuśnierskiej,

4)

rozmieścić skóry na odrysowanym konturze błamu zgodnie z ich oznaczeniem,

5)

sprawdzić poprawność wyznaczenia pręgi grzbietowej podczas reperacji skór,

6)

obrównać skóry według wzorników,

7)

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,

8)

złożyć skóry rzędami do zszycia,

9)

zaprezentować wyniki swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

skóry królicze,

narzędzia kuśnierskie: nóż kuśnierski, grzebień kuśnierski,

przybory kuśnierskie: szpilki, kreda, taśma centymetrowa, linijka z podziałką,

preszpan do wykonania wzorników,

przybory do rysowania,

stół do krojenia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Zszyj skóry królicze w błam.

Wskazówki do realizacji
Przed

przystąpieniem

do

realizacji

ć

wiczenia

nauczyciel

powinien

omówić

i zademonstrować łączenie obrównywanych skór króliczych na maszynie kuśnierskiej.
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

15

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,

2)

dobrać igły i nici biorąc pod uwagę grubość i zwięzłość dermy,

3)

przygotować maszynę kuśnierską do szycia,

4)

zszyć skóry w rzędy na maszynie kuśnierskiej,

5)

zaznaczyć w rzędach położonych obok siebie kilka punktów spotkań,

6)

zszyć rzędy w szerz błamu utrzymując równe szeregi skór,

7)

sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,

8)

zaprezentować wyniki swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

skrojony błam ze skór króliczych,

maszyna kuśnierska,

nici,

narzędzia kuśnierskie: szpikulec do zapychania włosa, nóż kuśnierski,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 6

Nabij błam ze skór pospolitych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować

nabijanie zestawionych błamów według ustalonych wymiarów, omówić zakres i techniki
wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

nawilżyć błam i odłożyć do odleżenia,

2)

wyrysować kontury błamu według wymiarów na desce do nabijania,

3)

nabić błam według obowiązujących zasad,

4)

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,

5)

odstawić deskę z nabitym błamem do suszenia,

6)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

stół do nawilżania błamu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

16

stół do nabijania błamu,

narzędzia: kleszcze kuśnierskie,

przybory kuśnierskie: gwoździe kuśnierskie, kreda, linia, taśma centymetrowa,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 7

Zdejmij z deski nabity błam ze skór króliczych i obrównaj według szablonu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować sposób

zdejmowania błamu z deski i obrównania go według szablonów, omówić jego zakres i techniki
wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zdjąć z deski nabity błam posługując się kleszczami kuśnierskimi,

2)

przejrzeć błam i usunąć ewentualne uszkodzenia, które mogły powstać w czasie nabijania
lub po nabiciu,

3)

odłożyć błam do odleżenia lub rozbić dermę klinem w celu przywrócenia mu naturalnej
elastyczności,

4)

odrysować cienko zastruganą kredą szablon na błamie, zwracając uwagę na zachowanie
symetryczności połówek błamu względem jego środka,

5)

obrównać błam, pozostawiając obrysowane kredą kontury szablonu na obrównanym
błamie,

6)

sprawdzić poprawność obrównania błamu,

7)

wykonać czynności kosmetyczne błamu: wytrzepać, wyczesać, obciąć końcówki nici, zmyć
okrywę włosową wodą,

8)

zaprezentować wyniki pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

nabity na deskę kuśnierską błam ze skór króliczych,

narzędzia kuśnierskie: nóż kuśnierski, grzebień kuśnierski, igła kuśnierska,

przybory kuśnierskie: kreda, linia z podziałką, taśma centymetrowa, naparstek,

szablon błamu,

stół do krojenia,

maszyna kuśnierska,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

17

5.2. Konfekcjonowanie błamów ze skór szlachetnych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wyreperuj skórę tchórza stosując metodę przestawiania zwierciadlanego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować

reperację skór szlachetnych metodą przestawienia zwierciadlanego, omówić zakres i techniki
wykonania ćwiczenia, oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiale dydaktycznym treści dotyczące reperacji skór szlachetnych,

2)

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,

3)

przejrzeć skórę odszukać uszkodzenia i oznaczyć,

4)

wyznaczyć i narysować na skórze powierzchnię potrzebną do wyreperowania uszkodzenia,

5)

dokonać odpowiednich cięć na skórze,

6)

wyreperować skórę,

7)

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik ucznia,

skóra tchórza,

narzędzia kuśnierskie: nóż kuśnierski, grzebień kuśnierski,

przybory do rysowania na skórze,

maszyna kuśnierska,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Rozrysuj układ skór nutrii na szablonie błamu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić najczęściej

stosowane układy i sposoby łączenia skór nutrii w błamach oraz zakres i technikę wykonania
ć

wiczenia, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odrysować szablon błamu na arkuszu papieru,

2)

dokonać analizy budowy topograficznej i pomiaru skór,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

18

3)

wybrać sposób łączenia skór w błam, biorąc pod uwagę ekonomiczne wykorzystanie
powierzchni użytkowej skór,

4)

na podstawie wymiarów skór wyliczyć ilość szeregów i rzędów w błamie,

5)

narysować szeregi i rzędy i zaznaczyć sposób łączenia skór,

6)

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

skóry nutrii,

arkusz szarego papieru,

przybory kuśnierskie,

przybory do pisania,

stół do pracy ręcznej,

literatura z rozdziału 6.


Ćwiczenie 3

Dobierz skóry tchórzy na błam o wymiarach 150 x 115 x 130 cm według układu skór

przedstawionego na rysunku w poradniku ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed

przystąpieniem

do

realizacji

ć

wiczenia

nauczyciel

powinien

omówić

i zademonstrować sposób dobierania skór tchórzy na blam oraz zapoznać uczniów z zasadami
bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy,

2)

odszukać w materiałach dydaktycznych zasady doboru skór na błamy (J. m. Z2.01),

3)

odszukać w poradniku ucznia rysunek instruktażowy błamu ze skór tchórzy,

4)

odczytać rysunek,

5)

przejrzeć skóry,

6)

przygotować skóry do dobierania: rozciąć wzdłuż linii środka brzucha jeśli są wyprawione

workowo, lekko nawilżyć, rozprostować, pozostawić rozłożone na stole mizdrą do
wierzchu do przeschnięcia,

7)

odrysować szablon błamu na stole do dobierania,

8)

dobrać skóry na błam według informacji odczytanych z rysunku błamu,

9)

oznaczyć skóry w komplecie,

10)

zaprezentować wykonanie ćwiczenia,

11)

dokonać samooceny wykonanej pracy.

Zalecone metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

skóry tchórzy,

stół do dobierania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

19

szablon błamu,

kreda,

przybory do nawilżania skór: szczotka i miska na wodę,

szpilki,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Dokonaj rozkroju dobranych skór tchórzy na typowy błam.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zasady

opracowania wzorników do obrównania skór tchórzy na błam oraz zademonstrować
obrównywanie skór tchórzy. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem dydaktycznym dotyczącym wykonania ćwiczenia,

2)

rozprzestrzenić skóry (lekko nawilżyć i wyprostować przeciągając je na krawędzi stołu),

3)

oznaczyć w skórach oś grzbietu,

4)

przejrzeć skóry, wyszukać uszkodzenia, oznaczyć i wyreperować,

5)

wykonać wzorniki do obrównania skór w szeregach,

6)

wyrysować kredą kontury błamu na desce kuśnierskiej,

7)

rozmieścić skóry na odrysowanym konturze błamu zgodnie z ich oznaczeniem,

8)

obrównać skóry według wzorników,

9)

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,

10)

złożyć skóry rzędami do zszycia

11)

zaprezentować wyniki swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

skóry tchórzy dobrane w komplety,

narzędzia kuśnierskie: nóż kuśnierski, grzebień kuśnierski,

przybory kuśnierskie: szpilki, kreda, taśma centymetrowa, linia z podziałką,

preszpan do wykonania wzorników,

przybory do rysowania,

stół do krojenia,

literatura z rozdziału 6.


Ćwiczenie 5

Zszyj skóry tchórzy w błam.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

20

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować

zszywanie skór tchórzy na maszynie, omówić zakres i techniki wykonania ćwiczenia oraz
zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy,

2)

dobrać igły i nici biorąc pod uwagę grubość i zwięzłość dermy,

3)

przygotować maszynę kuśnierską do szycia,

4)

zszyć skóry w rzędy na maszynie kuśnierskiej, zwracając uwagę, aby oś ogonka była
przyszywana w osi karczku,

5)

zaznaczyć w rzędach położonych obok siebie kilka punktów spotkań,

6)

zszyć rzędy w szerz błamu utrzymując równe szeregi skór,

7)

sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,

8)

zaprezentować wyniki swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

skrojony błam ze skór tchórzy,

maszyna kuśnierska,

nici,

narzędzia kuśnierskie: szpikulec do zapychania włosa, nóż kuśnierski,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 6

Nabij błam ze skór tchórzy.

Wskazówki do realizacji
Przed

przystąpieniem

do

realizacji

ć

wiczenia

nauczyciel

powinien

omówić

i zademonstrować sposób nawilżania, nabijania i suszenia blamu ze skór tchórzy oraz zapoznać
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiale dydaktycznym treści dotyczących wykonania ćwiczenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

nawilżyć błam i odłożyć do odleżenia,

4)

wyrysować kontury błamu według wymiarów na desce do nabijania,

5)

nabić błam według obowiązujących zasad,

6)

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,

7)

odstawić deskę z nabitym błamem do suszenia,

8)

zaprezentować wyniki pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

uszyty błam ze skór tchórzy,

stół do nawilżania błamu,

stół do nabijania błamu,

narzędzia: kleszcze kuśnierskie,

przybory kuśnierskie: szczotka , miska na wodę, gwoździe kuśnierskie, kreda, linia, taśma

centymetrowa,

szablon błamu,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 7

Zdejmij z deski nabity błam ze skór tchórzy i wykończ go.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować sposób

zdejmowania nabitego błamu oraz wykończania, omówić zakres i techniki wykonania
ć

wiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiale dydaktycznym treści dotyczących wykonania ćwiczenia,

2)

zdjąć z deski nabity błam posługując się kleszczami kuśnierskimi,

3)

przejrzeć błam i usunąć ewentualne uszkodzenia, które mogły powstać w czasie nabijania
lub po nabiciu,

4)

odłożyć błam do odleżenia lub rozbić dermę klinem w celu przywrócenia mu naturalnej
elastyczności,

5)

odrysować cienko zastruganą kredą szablon na błamie, zwracając uwagę na zachowanie
symetryczności połówek błamu względem jego środka,

6)

obrównać błam, pozostawiając obrysowane kredą kontury szablonu na obrównanym
błamie,

7)

sprawdzić poprawność obrównania błamu,

8)

wykonać czynności związane z kosmetyką błamu,

9)

dokonać oceny jakości wykonanego błamu,

10)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne,

instruktaż z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

nabity na deskę kuśnierską błam ze skór tchórzy,

narzędzia kuśnierskie: nóż kuśnierski, grzebień kuśnierski, igła kuśnierska,

przybory kuśnierskie: kreda, linia z podziałką, taśma centymetrowa, naparstek,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

22

szablon błamu,

stół kuśnierski,

maszyna kuśnierska,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 8

Obrównaj skóry piżmaków – brzuszki i połącz je w płaty stosując szwy nadkładane

według przedstawionego wzoru.

Rysunek do ćwiczenia 3

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zademonstrować sposób

obrównywania i łączenia skór piżmaków w płaty na maszynie kusnierskiej, omówić zakres
i techniki wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy,

2)

dobrać skórki piżmaków,

3)

wykonać szablon pomocniczy do rozkroju skór,

4)

obrównać skórki według szablonu,

5)

wyznaczyć szerokość nadłożenia,

6)

przygotować maszynę kuśnierskie do szycia,

7)

zszyć skórki według wzoru,

8)

sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

skóry piżmaków – brzuszki,

stół kuśnierski do krojenia skór ,

maszyna kuśnierska,

narzędzia kuśnierskie: nóż kuśnierski, grzebień kuśnierski,

−−−−

przybory kuśnierskie: szablon do obrównania skór, kreda, szpilki, linia,

−−−−

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie błamów ze skór
futerkowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9,10, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 5, 6,11, 16, 17 poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. c, 4. a, 5. c, 6. b, 7. c, 8. b, 9. b, 10. b, 11. b,
12. b, 13. b, 14. c, 15. b, 16. d, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Przedstawić wymiary typowych błamów

B

P

a

2

Znać powierzchnię użytkową skóry króliczej

A

P

d

3

Znaćć zastosowanie szablonu

A

P

c

4

Rozpoznać profil skóry futerkowej

B

P

a

5

Określić rodzaj skór reperowanych za pomocą
wstawek

C

PP

c

6

Obliczyć zużycie skór na błam

C

PP

b

7

Rozpoznać zastosowanie szablonów

B

P

c

8

Rozpoznać sposób nawilżania skór futerkowych

B

P

b

9

Znać optymalną temperaturę suszenia skór
futerkowych

A

P

b

10 Znać temperaturę wody do nawilżania skór

A

P

b

11 Określić rodzaje skór reperowanych za pomocą

przestawiania zwierciadlanego

C

PP

b

12 Znać przeznaczenie błamu

A

P

b

13 Znać zasadę nabijania błamów

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

24

14 Rozpoznać profil skóry

B

P

c

15 Rozpoznać profil skóry

B

P

b

16 Określić zasady dobierania skór na błamy

C

PP

d

17 Określić zasady sortowania skór

C

PP

b

18 Rozpoznać układ skór stosowany w błamach

B

P

a

19 Znać rodzaj skór w których reperuje się sutki na

grzbiecie

A

P

d

20 Znać kryteria doboru igieł i nici przy zszywaniu

skór w błam

A

P

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1

1.

Typowe błamy skór futerkowych mają wymiary:
a)

długość 105, 110, 115cm, szerokość dołem150 cm ,szerokość górą 130cm.

b)

długość 120, 125, 130 cm, szerokość dołem 170, szerokość górą 130 cm.

c)

długość 100 cm, szerokość dołem 170 cm, szerokość górą 130 cm

d)

długość 130 cm, szerokość dołem 170 cm, szerokość górą 150cm.

2. Powierzchnia użytkowa skóry króliczej obejmuje

a)

całą skórę.

b)

grzbiet skóry.

c)

brzuch skóry.

d)

ś

rodkową część skóry.

3. Przedstawiony na rysunku

szablon stosuje się do obrównywania skór

a)

jagnięcych.

b)

piżmaków.

c)

króliczych.

d)

nutrii.



4. Na rysunku przedstawiono profil skóry

a)

króliczej.

b)

owczej.

c)

nutrii.

d)

tchórza.



5. Reperowanie skór futerkowych za pomocą wstawek stosuje się do skór

a)

szlachetnych.

b)

półszlachetnych.

c)

pospolitych.

d)

barwionych.


6. Na wykonanie błamu o wymiarach 150 cm – szerokość dołem, 130 cm – szerokość górą,

120 cm – długość błamu, należy użyć skór jagnięcych w ilości
a)

10 szt.

b)

18 szt.

c)

20 szt.

d)

24 szt.


7. Przedstawione na rysunku szablony do obrównywania skór mają zastosowanie

w skórach
a)

króliczych.

b)

jagnięcych.

c)

nutrii.

d)

lisów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

26

8. Skóry futerkowe nawilża się

a)

kąpielowo.

b)

szczotką.

c)

natryskiem.

d)

zraszaczem.

9. Optymalna temperatura suszenia skór futerkowych wynosi

a)

10ºC.

b)

30ºC.

c)

45ºC.

d)

80ºC.

10. Temperatura wody do nawilżania skór nie powinna przekraczać

a)

20ºC.

b)

30ºC.

c)

40ºC.

d)

60ºC.


11. Reperowanie skór metodą przestawienia zwierciadlanego stosowana jest do skór

a)

pospolitych.

b)

szlachetnych.

c)

barwionych.

d)

długowłosych.


12. Błam to wyrób kuśnierski stosowany jako

a)

narzuta futrzana.

b)

podbicie pelisy.

c)

dywanik dekoracyjny.

d)

bodies na futro.

13. Nabijanie błamu rozpoczyna się od nabicia

a)

bocznych krawędzi.

b)

dołu błamu.

c)

góry błamu.

d)

ś

rodka błamu.

14. Rysunek przedstawia profil skóry

a)

owczej.

b)

króliczej.

c)

jagnięcej.

d)

nutrii.


15. Rysunek przedstawia profil skóry

a)

jagnięcej.

b)

nutrii.

c)

tchórza.

d)

króliczej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

27

16. Najładniejsze skóry w błamie powinny znajdować się

a)

w środkowej części błamu.

b)

na bokach.

c)

u dołu błamu.

d)

na przodach.

17. Na błamy przeznacza się skóry

a)

najlepszej jakości.

b)

gorszej jakości.

c)

takie jak na futra.

d)

o bardzo gęstej okrywie włosowej.


18. Układ skór w błamie powinien być

a)

pionowy z włosami do dołu.

b)

poziomy z włosami do dołu.

c)

skośny.

d)

kombinowany.

19. Sutki na grzbiecie reperuje się w skórach

a)

piżmaków.

b)

królików.

c)

karakułów.

d)

nutrii.

20. Przy zszywaniu skór w błamy, grubość igieł i nici dobiera się do

a)

gęstości okrywy włosowej.

b)

grubości tkanki skórnej.

c)

elastyczności tkanki skórnej.

d)

ciągliwości skóry.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ..............................................................................................................................

Wykonywanie błamów ze skór futerkowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

29

Test 2

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19 są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 5, 10, 11, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. b, 4. c, 5. a, 6. b, 7. a, 8. a, 9. d, 10. a, 11. b,
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. b, 19. a, 20. b.
Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać profil skóry

B

P

b

2

Rozpoznać metodę reperacji skór szlachetnych

B

P

d

3

Rozpoznać sposób reperacji skóry pospolitej

B

P

b

4

Znać kształt typowego błamu

A

P

c

5

Obliczać zużycie skór na błam

C

PP

a

6

Przedstawić zasady dobierania skór na błam

B

P

b

7

Znać kierunek włosa w błamach

A

P

a

8

Znać temperaturę wody do nawilżania skór

A

P

a

9

Rozróżnić części topograficzne skóry króliczej

B

P

d

10 Dobrać nici do zszywania skór króliczych

C

PP

a

11 Dobrać igły do zszywania skór króliczych

C

PP

b

12 Rozpoznać czynności związane z kosmetyką

błamów

B

P

a

13 Zdefiniować szereg w układzie szeregowo-

rzędowym

A

P

b

14 Rozróżnić przybory do obrównywania skór

B

P

a

15 Znać sposoby łączenia pasów skór w błamy

A

P

b

16 Rozpoznać szablon pomocniczy do rozkroju skór

B

P

a

17 Dobrać wielkość i kształt szablonów do

obrównywania skór futerkowych

C

PP

a

18 Rozpoznać sposób rozkroju skóry nutrii

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

30

19 Znać części topograficzne skóry nutrii nadające się

do epilowania

A

P

a

20 Określić cel wykorzystania ogonków w błamach ze

skór tchórzy

C

PP

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.
2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów zgodną z ilością uczniów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.
5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 35 minut.

Powodzenia!



Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

2

1.

Na rysunku przedstawiono profil skóry

a)

króliczej.

b)

owczej.

c)

Nutrii.

d)

karakułowej

2.

Na rysunku przedstawiono sposób reperacji metodą
a)

wstawek.

b)

wsuwek.

c)

przestawienia zwierciadła.

d)

wzdłużnych przesunięć.




3.

Na rysunku przedstawiono sposób reperacji skóry króliczej metodą
a)

wstawek i elips.

b)

wsuwek i elips.

c)

przesunięć i wstawek.

d)

przesunięć i elips.



4.

Typowy błam ze skór futerkowych ma kształt
a)

kwadratu.

b)

prostokąta.

c)

trapezu.

d)

równoległoboku.

5.

Na wykonanie typowego błamu, potrzeba użyć skór króliczych o powierzchni użytkowej:
długości 40 cm, szerokości 30 cm w liczbie

a)

20 szt.

b)

18 szt.

c)

15 szt.

d)

10 szt.


6.

Dobierając błam, najdłuższe skóry umieszcza się

a)

w górnym szeregu.

b)

w dolnym szeregu.

c)

w środkowym szeregu.

d)

w dowolnym szeregu.

7.

Kierunek włosa w błamach powinien być skierowany

a)

pionowo do dołu.

b)

pionowo do góry.

c)

poziomo do środka błamu.

d)

skośnie do środka błamu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

32

8.

Błamy nawilża się wodą o temperaturze

a)

30

ºC.

b)

40

ºC.

c)

60

ºC.

d)

dowolnej.

9.

Baki to część topograficzna skóry króliczej znajdująca się

a)

w środkowej części skóry.

b)

dolnej części skóry.

c)

na bokach skóry.

d)

w górnej części skóry po bokach łba.

10.

Do zszywania skór króliczych w błamy stosuje się nici o numerze

a)

40 ÷ 50.

b)

60 ÷ 70.

c)

90 ÷ 100.

d)

110 ÷ 120.

11.

Do zszywania skór króliczych stosuje się igły o numerach

a)

50 ÷ 40.

b)

60 ÷ 70.

c)

90 ÷ 100.

d)

110 ÷ 120.

12.

Kosmetyka błamu to

a)

trzepanie, czesanie, zmywanie okrywy włosowej.

b)

trzepanie, obrównywanie, nabijanie.

c)

trzepanie, obcinanie, nawilżanie.

d)

trzepanie, rozciąganie, czyszczenie.


13.

W układzie skór szeregowo-rzędowym szeregiem nazywamy skóry ułożone

a)

wzdłuż błamu.

b)

wszerz błamu.

c)

pionowo wzdłuż.

d)

poziomo zbieżnie.


14.

Do obrównywania skór futerkowych na błamy stosuje się

a)

szablony do wykroju skór.

b)

przykładnice.

c)

kątowniki.

d)

szablony błamów.


15.

Łączenie pasów skór futerkowych w szerokości błamu wykonuje się po liniach
a)

falistych.

b)

prostych.

c)

schodkowych.

d)

ząbkowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

33

16.

Na rysunku przedstawiono szablony do wykroju skór

a)

nutrii i piżmaków.

b)

królików i piżmaków.

c)

tchórzy i królików.

d)

tchórzy i owczych.



17.

Wielkość i kształt szablonów do obrównywania skór dostosowana jest do profilu skór i

a)

powierzchni użytkowej.

b)

długości włosa.

c)

gęstości włosa.

d)

grubości tkanki skórnej.

18.

Na rysunku przedstawiono skórę nutrii rozkrojoną wzdłuż

a)

brzuszka.

b)

grzbietu.

c)

boku.

d)

sutków.




19.

W skórach nutrii epilowanie (usuwanie włosa ościstego) wykonuje się w

a)

brzuszkach.

b)

grzbietach.

c)

całych skórach.

d)

dolnej części skóry.


20.

Ogonki w błamach ze skór tchórzy zostawia się w celu

a)

zatuszowania łączenia skór.

b)

wyrównywania wysokości okrywy włosowej w błamie.

c)

stonowaniu kolorystyki błamu.

d)

ozdoby błamu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ..............................................................................................................................

Wykonywanie błamów ze skór futerkowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

35

7. LITERATURA


1.

Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo 2. WSiP, Warszawa 1986

2.

Burzyński Cz., Dzieża R., Suliga A., Duda I.: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1986

3.

Burzyński Cz., Suliga A.: Kuśnierstwo cz.1. WSiP, Warszawa 1986

4.

Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy WSiP, Warszawa 1989

