modelarz odlewniczy 722[01] o1 06 n

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ

Ewa Pogorzelska

Organizowanie produkcji odlewów 722[01].O1.06





Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
Dr inż. Marian Grabkowski
Mgr inż. Marian Cymerys


Opracowanie redakcyjne:
Mgr inż. Ewa Pogorzelska


Konsultacja:
Dr inż. Jacek Przepiórka


Korekta:



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 722[01].O1.06
Organizowanie produkcji odlewów, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu modelarz odlewniczy.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Odlewnia w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa produkcyjnego i jako
samodzielna jednostka produkcyjna

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Organizacja stanowisk pracy w odlewni i wyposażenie techniczne odlewni

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Kwalifikacje zatrudnianych pracowników i zdolność produkcyjna odlewni

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów

20

7. Literatura

34

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Organizowanie produkcji odlewów”,

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
modelarz odlewniczy 722[01].

W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,

− wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć,

− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

− wykaz literatury, z której uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami aktywizującymi
ze szczególnym uwzględnieniem:
− metody ćwiczeń praktycznych,

− metody projektów,

− metody tekstu przewodniego,
− pokazu z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane – począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może się
posłużyć zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

− plan testu w formie tabelarycznej,

− punktacje zadań i uczenia się,

− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,

− instrukcję dla ucznia,

− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4































Schemat układu jednostek modułowych







Moduł 722[01].O1

Podstawy odlewnictwa

722[01].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska

722[01].O1.02

Stosowanie zasad eksploatacji

maszyn i urządzeń

722[01].O1.03

Charakteryzowanie procesu wykonania odlewu

722[01].O1.04

Porównywanie metod wykonania odlewów

722[01].O1.05

Ocenianie jakości odlewów

722[01].O1.06

Organizowanie produkcji odlewów

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− korzystać z różnych źródeł informacji,

− stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony ppoż,
− zstosować procedury udzielania pierwszej pomocy,

− wyszukiwać potrzebne informacje w dokumentach,

− organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
− pracować indywidualnie,

− współpracować w grupie,

− prezentować wyniki pracy własnej i grupowej,
− uczestniczyć w dyskusji,

− interpretować wskazany tekst,

− posługiwać się instrukcją przy wykonywaniu ćwiczeń,
− wykonywać proste obliczenia techniczne,

− rozpoznawać podstawowe maszyny i urządzenia stosowane w odlewniach

− stosować poprawną terminologię techniczną,
− charakteryzować procesy wykonania odlewów,

− rozróżniać maszyny i urządzenia odlewnicze,

− charakteryzować podstawowe metody formowania ręcznego i maszynowego,
− wykonywać ręcznie rdzenie i formy piaskowe,

− dobierać narzędzia , przyrządy i metody do wybranej metody produkcji odlewów,

− charakteryzować specjalne metody odlewania,
− rozróżniać formy odlewnicze,

− charakteryzować piece odlewnicze,

− porównywać metody wykonywania odlewów,
− interpretować zjawiska zachodzące w formie zalanej ciekłym metalem,

− określać pojęcie jakości,

− rozróżniać wady odlewów i określić przyczyny ich powstawania,
− określać zadania kontroli wstępnej, międzyoperacyjnej i ostatecznej,

− wyjaśniać wpływ cech modelu na jakość odlewu,

− wyjaśniać związek między jakością odlewu a kosztami produkcji.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w Poradniku uczeń powinien umieć:

− zastosować terminologię techniczną,

− scharakteryzować formy organizacyjne odlewni:
− zinterpretować procedurę uruchomienia odlewni jako samodzielnej firmy,

− wypełnić dokumenty niezbędne do zarejestrowania działalności gospodarczej,

− określić organizację i zadania odlewni jako samodzielnej firmy,
− określić organizację i zadania odlewni wchodzącej w skład przedsiębiorstwa

produkcyjnego,

− zaplanować wyposażenie techniczne typowej odlewni,

− zaplanować strukturę organizacyjną małej odlewni,
− zaplanować układ stanowisk pracy w małej odlewni,

− określić wymagane kwalifikacje pracowników odlewni,

− przewidzieć zatrudnienie,
− określić zdolność produkcyjną odlewni.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………….
Modułowy program nauczania: Modelarz odlewniczy 722[01]
Moduł:

722.[01].O1

Jednostka modułowa:

Organizowanie produkcji odlewów 722[01].O1.06

Temat: Zaprojektuj organizację stanowisk pracy w małej odlewni aluminium,
wykonującej odlewy w formach piaskowych
.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności projektowania organizacji stanowisk pracy w
odlewni.

Po

zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− zdefiniować pojęcie: schemat organizacyjny,
− zorganizować stanowisko pracy do wykonania schematu organizacyjnego,

− wymienić stanowiska pracy niezbędne do funkcjonowania odlewni,

− określić zadania tych stanowisk w procesie produkcji odlewów,
− określić drogi przepływu materiału przez odlewnię,

− wykonać schemat organizacji stanowisk pracy,

− zaprezentować efekty swojej pracy,
− dokonać oceny swojej pracy.

Metody nauczania;

− ćwiczenia praktyczne,

− metoda tekstu przewodniego,
− pogadanka.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna,

− grupowa

Środki dydaktyczne:

− blok rysunkowy formatu A4,

− ołówek,

− przybory kreślarskie,
− gumka.

Czas: 90 minut


Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, podział klasy na grupy,
zaznajomienie uczniów z pracą metodą przewodniego tekstu.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
Zapoznaj się z zadaniem, które masz wykonać, dokonaj przeglądu materiałów źródłowych,
podobnych rozwiązań zadania. Postaraj się odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Jakie stanowiska pracy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania odlewni?
2. Jaką rolę pełnią poszczególne stanowiska w procesie produkcji odlewu?
3. Jak przebiega przepływ materiałów w odlewni?
4. Jak powinny być usytuowane stanowiska pracy przy uwzględnieniu przepływu

materiałów?

5. Czy potrafisz zorganizować stanowisko pracy do wykonania schematu organizacyjnego?

PLANOWANIE
1. Określ stanowiska pracy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania odlewni.
2. Określ drogę przepływu materiałów ( formierskich, wsadowych, skrzynek formierskich)

przez odlewnię.

3. Zaplanuj sposób graficznego przedstawienia schematu.
4. Ustal wymiary prostokątów, w których będziesz umieszczał nazwy poszczególnych

stanowisk pracy.

5. Ustal format kartki papieru, na którym będziesz rysował schemat.

Uczniowie wykorzystują literaturę fachową.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Wypisz na kartce papieru nazwy wszystkich stanowisk pracy w odlewni.
2. Wypisz na kartce drogę przepływu materiałów formierskich i wsadowych oraz skrzynek

formierskich przez poszczególne stanowiska pracy.

3. Narysuj na kartce drogi przepływu materiałów przez poszczególne stanowiska pracy,

stanowiska pracy oznacz jako prostokąty z wpisanymi nazwami.


SPRAWDZANIE
1. Czy prawidłowo zostały wypisane na kartce nazwy poszczególnych stanowisk pracy?
2. Czy prawidłowo zostały wypisane drogi przepływu poszczególnych materiałów przez

stanowiska pracy?

3. Czy prawidłowo zostały narysowane drogi poszczególnych materiałów?
4. Czy prawidłowo zostały umieszczone oznaczenia stanowisk pracy?
5. Czy poprawnie zostały nazwane stanowiska pracy na schemacie?
6. Czy schemat jest czytelny i estetyczny?

ANALIZA
Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel
podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Praca domowa:
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Wyposażenie techniczne stanowisk pracy w
odlewni.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania ćwiczenia i zdobytych umiejętności.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………….
Modułowy program nauczania: Modelarz odlewniczy 722[01]
Moduł:

722.[01].O1

Jednostka modułowa:

Organizowanie produkcji odlewów 722[01].O1.06

Temat: Dobierz wyposażenie techniczne stanowisk pracy w odlewni, które
zaprojektowałeś.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania nazw i zastosowania maszyn
i urządzeń odlewniczych, a także narzędzi odlewniczych.


Po

zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

− nazwać maszyny i urządzenia stosowane na różnych stanowiskach pracy w odlewni,
− nazwać przyrządy stosowane na różnych stanowiskach pracy w odlewni,

− określić zastosowanie maszyn, urządzeń i przyrządów,

− dobrać maszyny, urządzenia i przyrządy do stanowiska pracy,
− zaprezentować efekty swojej pracy,

− dokonać oceny swojej pracy.

Metody nauczania:

− ćwiczenia praktyczne,

− pogadanka.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna

Środki dydaktyczne:

− projekt stanowisk pracy w odlewni,

− kartki samoprzylepne,

− ołówek,
− gumka,

− poradniki,

− literatura fachowa.

Czas: 90 minut.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

− każdy uczeń otrzymuje projekt stanowisk pracy w odlewni,
− uczeń wykorzystując posiadany projekt dobiera do każdego stanowiska pracy

odpowiednie maszyny i urządzenia,

− wypisuje ich nazwy na kartkach,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

− przykleja kartki w odpowiednich miejscach projektu.

5. Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
6. Po wykonaniu ćwiczenia uczeń próbuje dokonać analizy wykonanej pracy.
7. Uczeń wskazuje swoje słabe i mocne strony.
8. Nauczyciel dokonuje analizy pracy ucznia.
9. Uczeń prezentuje swoją pracę.
10. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Kwalifikacje pracowników odlewni.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania ćwiczenia i zdobytych umiejętności.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1.Odlewnia w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa

produkcyjnego i jako samodzielna jednostka produkcyjna

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wpisz nazwy spółek kapitałowych i osobowych w odpowiednie miejsca w tabeli.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami na temat rodzajów spółek,
3) wpisać w tabeli odpowiednie nazwy spółek kapitałowych i osobowych,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny pracy.

Spółki kapitałowe Spółki osobowe


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− plansza z tabelą j.w.,

− literatura fachowa,

− ołówek,
− gumka.

Ćwiczenie 2

Ułóż w odpowiedniej kolejności kartki z nazwami poszczególnych etapów

przygotowania produkcji w odlewni.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy


background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami na temat kolejności etapów przygotowania produkcji

w odlewni,

3) ułożyć na planszy, w odpowiedniej kolejności, kartki z nazwami poszczególnych etapów

przygotowania produkcji,

4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− pogadanka,
− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:
− plansza,

− literatura fachowa,
− kartki z nazwami etapów przygotowania produkcji.

Ćwiczenie 3

Narysuj schemat organizacyjny małej odlewni stopów aluminium, odlewającej małe

ilości odlewów średniej wielkości w formach piaskowych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami na temat organizacji małej odlewni jako samodzielnego

zakładu,

3) narysować schemat organizacyjny małej odlewni, zawierający wszystkie działy,

podstawowe i pomocnicze, niezbędne do jej funkcjonowania,

4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− blok techniczny formatu A4,
− literatura fachowa,

− ołówki,

− przybory kreślarskie,
− gumka.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 4
Wypełnij dokumenty, niezbędne do zarejestrowania działalności małej odlewni jako
spółki jawnej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami na temat rodzajów spółek, na temat spółki jawnej oraz

na temat dokumentów, jakie trzeba wypełnić rozpoczynając działalność gospodarczą,

3) wypełnić wzory dokumentów znajdujące się na stanowisku pracy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− wzory dokumentów:

− wniosek o rejestrację do Krajowego Rejestru Sądowego,

− wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego podmiotów Gospodarki

Narodowej RG-1

− zgłoszenie identyfikacyjne NIP-1,
− zgłoszenie rejestracyjne VAT-R,

− formularz ZUS-ZFA,

− formularz ZUS – ZZA.

− ołówek,

− gumka.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Organizacja stanowisk pracy w odlewni i wyposażenie

techniczne odlewni

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Zaprojektuj

organizację stanowisk pracy w małej odlewni aluminium, wykonującej

odlewy w formach piaskowych.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami na temat organizacji stanowisk pracy w małej odlewni

piaskowej,

3) narysować układ stanowisk pracy w małej odlewni aluminium uwzględniając przepływ

materiałów przez poszczególne stanowiska pracy,

4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

− blok techniczny formatu A4,

− literatura fachowa,

− ołówki,
− przybory kreślarskie,

− gumka.

− literatura techniczna.

Ćwiczenie 2
Zaprojektuj

wyposażenie techniczne odlewni, której organizację stanowisk pracy

projektowałeś w poprzednim ćwiczeniu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

2) zapoznać się z wiadomościami na temat wyposażenia technicznego stanowisk pracy

w małej odlewni piaskowej,

3) wykonać na kartkach samoprzylepnych napisy, określające rodzaj maszyn i urządzeń,

niezbędnych na określonym stanowisku pracy,

4) przykleić kartki w odpowiednich miejscach schematu organizacji stanowisk pracy

w odlewni,

5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− schemat organizacji stanowisk pracy, wykonany w ćwiczeniu 1,

− literatura fachowa,
− kartki samoprzylepne,

− ołówki,

− przybory kreślarskie,
− gumka.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3 Kwalifikacje pracowników i zdolność produkcyjna odlewni

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Do nazw stanowisk pracy, wypisanych na planszy, dobierz nazwy zawodów
pracowników.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami na temat nazw zawodów pracowników zatrudnionych

na poszczególnych stanowiskach pracy,

3) wykonać na kartkach samoprzylepnych napisy z nazwami zawodów pracowników

odlewni,

4) przykleić odpowiednie kartki w miejscach na planszy, gdzie wypisane są nazwy

stanowisk pracy,

5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− pogadanka,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− plansza z wypisanymi stanowiskami pracy w odlewni,

− literatura fachowa,

− kartki samoprzylepne,
− ołówek,

− gumka.

Ćwiczenie 2

Do nazw stanowisk pracy, wypisanych na planszy, dobierz pracowników o odpowiednich

kwalifikacjach.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

2) zapoznać się z wiadomościami na temat kwalifikacji pracowników zatrudnionych

na poszczególnych stanowiskach pracy,

3) przykleić odpowiednie kartki w miejscach na planszy, gdzie wypisane są nazwy

stanowisk pracy,

4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− plansza z wypisanymi stanowiskami pracy w odlewni,
− literatura fachowa,

− kartki samoprzylepne z wypisanymi kwalifikacjami pracowników.

Ćwiczenie 3

Do nazw zawodów pracowników odlewni, dobierz nazwy czynności, jakie wykonują

podczas pracy.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami na temat czynności wykonywanych przez pracowników

zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach pracy w odlewni,

3) napisać nazwy czynności, wykonywanych przez poszczególnych pracowników, na

kartkach samoprzylepnych,

4) przykleić odpowiednie kartki w miejscach na planszy, gdzie wypisane są nazwy

stanowisk pracy,

5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− pogadanka,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− plansza z wypisanymi stanowiskami pracy w odlewni,

− literatura fachowa,
− kartki samoprzylepne,

− ołówek,

− gumka.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 4

Dobierz pracowników do stanowisk pracy w zaprojektowanej przez ciebie w poprzednich

ćwiczeniach odlewni.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami na temat nazw zawodów pracowników zatrudnionych

na poszczególnych stanowiskach pracy,

3) zapoznać się z wiadomościami na temat kwalifikacji zawodowych niezbędnych do pracy

na poszczególnych stanowiskach,

4) wykonać na kartkach samoprzylepnych napisy z nazwami zawodów pracowników

odlewni,

5) przykleić odpowiednie karki w odpowiednich miejscach na schemacie organizacji

stanowisk pracy,

6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− schemat organizacji stanowisk pracy, wykonany w ćwiczeniu 1,
− literatura fachowa,

− kartki samoprzylepne,

− ołówki,
− przybory kreślarskie,

− gumka

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Organizowanie produkcji

odlewów”

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
-

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6 ,7 ,8 ,9 ,10, 11, 12,13, 14, 15, 16, 17, są poziomu podstawowego,

-

zadania: 18, 19, 20, 21, 22, 23, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi:

1.b, 2.a, 3.c, 4.c, 5.a, 6.d, 7.b, 8.b, 9.a, 10.b, 11.d, 12.c, 13.c,

14.c, 15.d, 16.a, 17.a, 18.a, 19.a, 20.b, 21.a, 22.c, 23.d.


Plan testu

Nr
zad

.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria
celu

Poziom
wymagań

Poprawna
odpowiedź

1

Wyjaśnić pojęcie odlewni

B

P

b

2

Określić zadania topialni

B P a

3

Nazwać miejsce przygotowywania modeli

A

P

c

4

Określić zadania stacji przerobu mas

B

P

c

5

Nazwać miejsce, w którym oczyszcza się odlewy

A

P a

6

Nazwać miejsce wykonywania rdzeni

A

P d

7

Określić zadania laboratorium

C

P

b

8 Określić zadania formierni

B

P b

9 Podać działy główne i pomocnicze odlewni

B

P

a

10 Określić rolę rady pracowniczej

B

P b

11 Podać definicję aportu

A

P d

12 Określić zadania pracownika stacji przerobu mas

C

P c

13 Określić zadania formierza

B

P c

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

14 Określić zadania oczyszczacza

B

P c

15

Określić maszyny stanowiące wyposażenie
stanowiska wybijania

B

P d

16 Podać sposób transportu ciekłego metalu

B

P

a

17 Określić rodzaje spółek C

P

a

18 Określić pojęcie spółka z o. o.

C

PP

a

19

Nazwać maszyny wchodzące w skład
wyposażenia stacji przerobu mas

D PP a

20

Podać maszyny wchodzące w skład wyposażenia
oczyszczalni

C PP b

21 Określić wyposażenie formierni ręcznej

C

PP a

22 Nazwać urządzenia transportowe w odlewni

C

PP

c

23 Określić wyposażenie rdzeniarni

C

PP

d

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielenia odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu unikniecie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.

4. Test zawiera 23 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego

wyboru. Dla każdego pytania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź

jest poprawna.

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. Za błędną odpowiedź lub jej

brak otrzymujesz 0 punktów.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,

a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

7. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć

Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

11. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

I część

1. Odlewnia jest to przedsiębiorstwo

a) wytwarzające odlewy na zamówienie klientów zewnętrznych.
b) będące częścią zakładu produkcyjnego, dla którego produkuje odlewy.
c) produkujące modele odlewnicze.
d) produkujące formy odlewnicze.


2. Ciekły metal do wypełniania form odlewniczych przygotowywany jest w

a) topialni.
b) formierni.
c) wrdzeniarni.
d) modelarni.


3. Modelarnia jest to dział, w którym przygotowuje się

a) formy odlewnicze.
b) rdzenie.
c) modele odlewnicze.
d) kokile.


4. Stacja przerobu mas przygotowuje

a) formy odlewnicze.
b) skrzynki rdzeniowe.
c) masy formierskie.
d) skrzynki formierskie.

5. Układy wlewowe odcina się od odlewów w

a) oczyszczalni.
b) formierni.
c) kokilowni.
d) rdzeniarni.


6. Rdzenie wykonuje się w

a) stacji przerobu mas.
b) formierni.
c) modelarni.
d) rdzeniarni.


7. Badania składu chemicznego stopu dokonuje się

a) w topialni.
b) w laboratorium.
c) w formierni.
d) na stanowisku zalewania form.




background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

8. Formiernia zajmuje się przygotowaniem

a) kokil.
b) form piaskowych.
c) modeli.
d) rdzeni.


9. Dział mechanika odlewni jest działem

a) pomocniczym.
b) głównym.
c) zajmującym się odlewaniem.
d) zajmującym się zaopatrzeniem.


10. Rada pracownicza jest organem

a) przedsiębiorstwa prywatnego.
b) przedsiębiorstwa państwowego.
c) spółki prawa handlowego.
d) spółdzielni.


11. Aport jest to

a) wkład finansowy wniesiony do spółki.
b) umowa o utworzeniu spółki.
c) umowa o utworzeniu spółdzielni.
d) wkład rzeczowy wniesiony do spółki.


12. O właściwy skład masy formierskiej dba

a) wytapiacz.
b) formierz.
c) pracownik stacji przerobu mas.
d) pracownik rdzeniarni.


13. Formierz zajmuje się wykonywaniem

a) skrzynek formierskich.
b) kokil.
c) form piaskowych.
d) modeli.


14. Usuwaniem układów wlewowych zajmuje się

a) formierz.
b) modelarz.
c) oczyszczacz.
d) zalewacz form.


15. Krata wstrząsowa powinna znajdować się

a) w rdzeniarni.
b) w oczyszczalni.
c) na stanowisku zalewania.
d) na stanowisku wybijania.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

16. Kadź służy do transportu

a) ciekłego metalu na stanowisko zalewania.
b) skrzynek formierskich na stanowisko formowania.
c) masy formierskiej.
d) masy rdzeniowej.


17. Spółka jawna jest spółką

a) prawa handlowego.
b) cywilną.
c) kapitałową.
d) komandytową.


II część
18. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką

a) kapitałową.
b) osobową.
c) cywilną.
d) akcyjną.


19. Suszarka fluidyzacyjna znajduje się w

a) stacji przerobu mas.
b) formierni.
c) oczyszczalni.
d) modelarni.


20. Piły taśmowe znajdują się w

a) topialni.
b) oczyszczalni.
c) formierni.
d) rdzeniarni.


21. Do wyposażenia formierni ręcznej nie należy

a) piła tarczowa.
b) ubijak pneumatyczny.
c) zgarniaczka.
d) nakłuwak.


22. Do urządzeń transportowych w odlewni nie zalicza się

a) suwnica.
b) przenośnik rolkowy.
c) tygiel.
d) wózek widłowy.


23. Do wyposażenia rdzeniarni nie należy

a) stół rdzeniarski.
b) suszarka.
c) rdzennica.
d) piła taśmowa.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko....................................................................................

Organizowanie produkcji odlewów


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr
zadania

Odpowiedź Punkty

1

a b c d

2

a b c d

3

a b c d

4

a b c d

5

a b c d

6

a b c d

7

a b c d

8

a b c d

9

a b c d

10

a b c d

11

a b c d

12

a b c d

13

a b c d

14

a b c d

15

a b c d

16

a b c d

17

a b c d

18

a b c d

19

a b c d

20

a b c d

21

a b c d

22

a b c d

23

a b c d

Razem








background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Organizowanie produkcji

odlewów”

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
-

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6 ,7 ,8 ,9 ,10, 11, 12,13, 14, 15, 16, 17, są poziomu podstawowego,

-

zadania: 18, 19, 20, 21, 22, 23, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

-

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi:1.b, 2.a, 3.c, 4.c, 5.a, 6.d, 7.b, 8.b, 9.a, 10.b, 11.d, 12.c, 13.c,
14.
c, 15.c, 16.a, 17.a, 18.a, 19.a, 20.b, 21.a, 22.c, 23.d.

Plan testu

Nr
zad

.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria
celu

Poziom
wymagań

Poprawna
odpowiedź

1

Wyjaśnić pojęcie odlewni

B

P

b

2

Nazwać miejsce przygotowania ciekłego metalu

B P a

3

Określić zadania modelarni

B

P

c

4

Określić zadania stacji przerobu mas

B

P

c

5

Określić wyposażenie oczyszczalni

B

P a

6

Podać definicję rdzeniarni

A

P d

7

Określić zadania laboratorium

C

P

b

8 Określić zadania formierni

B

P b

9 Określić rolę działu mechanika odlewni

B

P

a

10 Określić rolę rady nadzorczej

B

P b

11 Podać definicję aportu

A

P d

12 Określić zadania pracownika stacji przerobu mas

C

P c

13 Określić zadania formierza

B

P c

14 Podać zakres pracy oczyszczacza odlewów

C

P c

15

Określić maszyny stanowiące wyposażenie
stanowiska wybijania

B

P c

16 Podać sposób transportu ciekłego metalu

B

P

a

17 Określić rodzaje spółek C

P

a

18 Określić pojęcie spółdzielni C

PP

a

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

19

Nazwać maszyny wchodzące w skład
wyposażenia stacji przerobu mas

D PP a

20 Określić zadania oczyszczacza

D

PP

b

21 Określić wyposażenie topialni

C

PP a

22 Określić wyposażenie kokilowni

C

PP

c

23 Określić wyposażenie oczyszczalni

C

PP

d

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielenia odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu unikniecie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.

4. Test zawiera 23 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego

wyboru. Dla każdego pytania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź

jest poprawna.

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. Za błędną odpowiedź lub jej

brak otrzymujesz 0 punktów.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,

a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

7. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć

Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

11. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,

− karta odpowiedzi.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

I część

1. Część zakładu produkcyjnego wykonująca odlewy to

a) modelarnia.
b) odlewnia.
c) rdzeniarnia.
d) formiernia.


2. Topialnia jest to część odlewni przygotowująca

a) ciekły metal.
b) skrzynki formierskie.
c) rdzenie.
d) formy metalowe.


3. Modele odlewnicze przygotowuje się w

a) rdzeniarni.
b) laboratorium.
c) modelarni.
d) formierni.


4. Masy formierskie świeże i wypełniające przygotowuje się w

a) formierni.
b) rdzeniarni.
c) stacji przerobu mas.
d) modelarni.


5. Do wyposażenia oczyszczalni należą

a) piły taśmowe.
b) formierki
c) rdzennice
d) kadzie.


6. Rdzeniarnia przygotowuje

a) skrzynki formierskie.
b) modele.
c) formy.
d) rdzenie.


7. Laboratorium odlewni sprawdza

a) wysokość skrzynek formierskich.
b) właściwości mas formierskich.
c) grubość rdzeni.
d) kształt rdzeni.



background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

8. Wykonywanie form piaskowych odbywa się w

a) kokilowni.
b) formierni.
c) modelarni.
d) stacji przerobu mas.


9. Do działów pomocniczych odlewni zalicza się dział

a) transportu.
b) formierni.
c) oczyszczalni.
d) rdzeniarni.


10. Rada nadzorcza jest organem

a) spółki jawnej.
b) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
c) spółki komandytowej.
d) przedsiębiorstwa państwowego.


11. Wkład rzeczowy wniesiony do spółki to

a) akt notarialny.
b) statut.
c) zysk.
d) aport.


12. Pracownik stacji przerobu mas przygotowuje

a) skrzynki formierskie.
b) skrzynki rdzeniowe.
c) masy formierskie.
d) modele odlewnicze.


13. Zadaniem formierza jest

a) przygotowanie skrzynek formierskich.
b) wykonywanie rdzeni.
c) wykonywanie form piaskowych.
d) wykonywanie kokil.


14. Oczyszczacz zajmuje się

a) wykonywaniem rdzeni.
b) transportem skrzynek formierskich.
c) odcinaniem układów wlewowych.
d) wykonywaniem form.


15. Do wyposażenia stanowiska wybijania odlewów należy

a) mieszarka krążnikowa.
b) ubijak pneumatyczny.
c) krata wstrząsowa.
d) zgarniaczka.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

16. Ciekły metal transportuje się z pieca na stanowisko zalewania w

a) kadzi.
b) beczce.
c) kubełku przenośnika kubełkowego.
d) chwytaku.


17. Spółka komandytowa jest spółką

a) osobową.
b) kapitałową.
c) cywilną.
d) akcyjną.


II część
18. Spółdzielnia jest zrzeszeniem

a) nieograniczonej liczby osób.
b) ograniczonej liczby osób.
c) poniżej 10 osób fizycznych.
d) poniżej 3 osób prawnych.


19. Do wyposażenia stacji przerobu mas zalicza się

a) suszarka fluidyzacyjna.
b) krata wstrząsowa.
c) formierka.
d) oczyszczarka.


20. Zadaniem oczyszczacza jest oczyszczanie

a) form po wybiciu odlewu.
b) powierzchni odlewów po wybiciu.
c) rdzennic.
d) rdzeni.


21. Do wyposażenia topialni nie należy

a) mieszarka krążnikowa.
b) piec.
c) kadź.
d) tygiel.


22. Do wyposażenia kokilowni nie należy

a) kokila.
b) piec podgrzewczy.
c) formierka.
d) kokilarka.


23. Do wyposażenia oczyszczalni nie należy

a) piła taśmowa.
b) oczyszczarka bębnowa.
c) frezarka.
d) gniotownik.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko....................................................................................

Organizowanie produkcji odlewów


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr
zadania

Odpowiedź Punkty

1

a b c d

2

a b c d

3

a b c d

4

a b c d

5

a b c d

6

a b c d

7

a b c d

8

a b c d

9

a b c d

10

a b c d

11

a b c d

12

a b c d

13

a b c d

14

a b c d

15

a b c d

16

a b c d

17

a b c d

18

a b c d

19

a b c d

20

a b c d

21

a b c d

22

a b c d

23

a b c d

Razem

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7.

LITERATURA

1. Błaszkowski K.: Technologia mechanizacje odlewnictwa. WSiP, Warszawa 1992
2. Data L.: Technologia odlewnictwa. Cz.1. WSiP, Warszawa 1975
3. Dębski S. Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw. Cz.1. WSiP, Warszawa 1997
4. Chudzikiewicz R.: Mechanizacja odlewni. WN-T, Warszawa 1974
5. Chudzikiewicz R.: Mechanizacja i automatyzacja odlewni. WN-T, Warszawa 1980
6. Falęcki Z.: Podstawy formowania z modeli odlewniczych. Wyd. AGH, Kraków 1994
7. Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 1996
8. Pietraszewski M. Zarys wiedzy o gospodarce. Wyd.empi s.c., Poznań 2000
9. Reymer B (red): Poradnik inżyniera: Odlewnictwo. Cz1 i 2. WN-T, Warszawa 1986
10. Samsonowicz Z.: Automatyzacja procesów odlewniczych. WN-T, Warszawa 1985

