kominiarz 714[02] z1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Grzegorz Pośpiech






Przygotowanie materiałów stosowanych w konstrukcjach
ognioodpornych 714[02].Z1.03








Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci: mgr inż. Halina Gołąbek
mgr inż. Bogumiła Porębska




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech




Konsultacja:
mgr Krzysztof Wojewoda




Korekta:





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z1.03
,,Przygotowanie materiałów stosowanych w konstrukcjach ognioodpornych’’ zawartej
w modułowym programie nauczania dla zawodu kominiarz.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI



1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia

9

5.1. Cegły i pustaki ceramiczne stosowane w konstrukcjach ognioodpornych

9

5.1.1. Ćwiczenia 9
5.2. Przygotowanie cegieł i pustaków do zastosowania w konstrukcjach

ognioodpornych

11

5.2.1. Ćwiczenia 11
5.3. Budowa i rodzaje kafli piecowych

14

5.3.1. Ćwiczenia 14
5.4. Przygotowanie kafli piecowych do zastosowania w konstrukcjach

ognioodpornych

17

5.4.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Przygotowanie materiałów

stosowanych w konstrukcjach ognioodpornych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w zawodzie kominiarz 714[02].

W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne,

− cele kształcenia,

− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych i intelektualnych,

− przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

− wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,

− ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktację zadań ,

− propozycje norm wymagań,

− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,

− kartę odpowiedzi,

− zestaw zadań testowych.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4























Schemat układu jednostek modułowych







Moduł 714[02].Z1

Konstrukcje zduńskie i kominiarskie

Moduł 714[02].Z1.01

Spalanie paliw technicznych

Moduł 714[02].Z1.02

Prowadzenie kanałów wentylacyjnych,

spalinowych i dymowych

Moduł 714[02].Z1.03

Przygotowanie materiałów stosowanych

w konstrukcjach ognioodpornych

Moduł 714[02].Z1.04

Przygotowanie zapraw ognioodpornych

Moduł 714[02].Z1.05

Wykonywanie podstawowych operacji

technologicznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

− rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

i ochrony środowiska,

− magazynować, składować i transportować materiały budowlane,

− stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące

na stanowisku pracy,


































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

− zastosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej

obowiązujące podczas przygotowywania materiałów stosowanych w konstrukcjach
ognioodpornych,

− scharakteryzować materiały stosowane w konstrukcjach ognioodpornych pod względem

właściwości fizycznych, chemicznych i mechanicznych,

− określić przeznaczenie poszczególnych materiałów stosowanych w konstrukcjach

ognioodpornych,

− rozpoznać rodzaje cegieł ogniotrwałych,

− sprawdzić wytrzymałość gatunku cegły,

− zastosować różne gatunki cegły do budowy obiektów zduńskich i kominiarskich,
− przygotować tłuczeń do wypełnienia kafli,

− przyciąć cegły na określony wymiar,

− dokonać moczenia cegieł,
− rozpoznać rodzaje kafli ceramicznych,

− przeprowadzić badanie kafli na włoskowatość szkliwa i wytrzymałość,

− wykonać składowanie kafli,
− wykonać cieniowanie, kolorowanie kafli,

− wykonać sortowanie kafli środkowych,

− ułożyć kafle,
− znaczyć obrys na szkliwie czerepu kafla,

− przyciąć kafle na określony wymiar,

− oszlifować brzegi kafli,
− wyciąć otwory w kaflach,

− wyciąć małą powierzchnię w kaflach,

− nałożyć zaprawę na kołnierz kafli i ścianki cegieł,
− rozpoznać osprzęt pieców i trzonów kuchennych,

− wykonać spinanie kafli,

− dobrać kafle do rodzaju pieca.














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca: ………………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Konstrukcje zduńskie i kominiarskie714[02].Z1
Jednostka modułowa: Przygotowanie materiałów stosowanych w konstrukcjach
ognioodpornych 714[02].Z1.03

Temat: Materiały ceramiczne stosowane w konstrukcjach ognioodpornych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania materiałów ceramicznych
ognioodpornych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− rozpoznać rodzaje cegieł ogniotrwałych,
− scharakteryzować materiały stosowane w konstrukcjach ognioodpornych pod

względem właściwości fizycznych, chemicznych i mechanicznych,

− określić przeznaczenie poszczególnych materiałów stosowanych w konstrukcjach

ognioodpornych.

Metody nauczania:

−instruktaż i pokaz z objaśnieniem,
−wykład.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

−zbiorowa.

Czas: 90 min
Środki dydaktyczne:

− zestaw wyrobów ceramicznych.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

− nauczyciel kolejno prezentuje wyroby ceramiczne,

− nauczyciel charakteryzuje cechy i zastosowanie wyrobów ceramicznych.

4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć.

Zakończenie zajęć
5. Uporządkowanie klasopracowni.
Praca domowa
Przygotuj informacje dotyczące sposobu produkcji kafli piecowych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca: ………………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Konstrukcje zduńskie i kominiarskie714[02].Z1
Jednostka modułowa: Przygotowanie materiałów stosowanych w konstrukcjach
ognioodpornych 714[02].Z1.03

Temat: Przygotowanie cegieł do konstrukcji ognioodpornych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonania cegieł ułamkowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania cegieł ułamkowych,
−wykonać cegły ułamkowe.

Metody nauczania:

−ćwiczenie praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

−indywidualna

Czas: 90 min
Środki dydaktyczne:

− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

− narzędzia murarskie,

− cegła ceramiczna,
− podstawowy sprzęt pomiarowy.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu zadania.
3. Realizacja tematu:
− uczniowie organizują stanowisko pracy,
− uczniowie przecinają cegły,

− uczniowie sprawdzają dokładność wykonania zadania.
4. Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie.

Zakończenie zajęć
6. Posprzątanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Sporządź notatkę na temat rodzajów kafli piecowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

5. ĆWICZENIA

5.1. Cegły i pustaki ceramiczne stosowane w konstrukcjach

ognioodpornych


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie przełamu cegły ceramicznej oceń jej jakość.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać kilka cegieł z miejsca składowania,
2) przełamać cegły,
3) zanotować wnioski wynikające z przełamu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zestaw różnych cegieł ceramicznych,
– arkusz papieru,
– ołówki lub długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Z zestawu wyrobów ceramicznych wybierz te, które stosuje się do konstrukcji

ognioodpornych i podaj ich cechy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować miejsce składowania wybranych wyrobów,
2) wybrać odpowiednie materiały,
3) napisać charakterystykę techniczną poszczególnych wyrobów,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zestaw materiałów ceramicznych,
– arkusz papieru,
– ołówki lub długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Z zestawu wyrobów ceramicznych wybierz te, które można zastosować do przewodów

dymowych lub wentylacyjnych, charakteryzując ich typy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować miejsce składowania wybranych wyrobów,
2) wybrać odpowiednie materiały,
3) napisać charakterystykę techniczną poszczególnych wyrobów,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zestaw materiałów ceramicznych,
– arkusz papieru,
– ołówki lub długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.2. Przygotowanie cegieł i pustaków do zastosowania

w konstrukcjach ognioodpornych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj przy pomocy młotka murarskiego cegłę ułamkową połówkę i dziewiątkę.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać kilka cegieł z miejsca składowania,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) wykonać cegły ułamkowe zgodnie z zasadami,
4) posprzątać stanowisko pracy,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich,

− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,
– podstawowy sprzęt pomiarowy,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj przy pomocy szlifierki kątowej cegłę ułamkową połówkę i dziewiątkę.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać kilka cegieł z miejsca składowania,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) wykonać cegły ułamkowe zgodnie z zasadami,
4) posprzątać stanowisko pracy,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich,

− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,
– podstawowy sprzęt pomiarowy,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj badanie wytrzymałości cegły.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko do wykonania badania,
2) wybrać kilka cegieł z miejsca składowania,
3) wykonać zrzucenie z wysokości 1,5m,
4) zanotować wnioski wynikające z przełamu,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zestaw różnych cegieł ceramicznych,
– arkusz papieru,
– ołówki lub długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Wykonaj przy pomocy młotka murarskiego cegłę ułamkową beleczkę.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać kilka cegieł z miejsca składowania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) wykonać cegły ułamkowe zgodnie z zasadami,
4) posprzątać stanowisko pracy,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich,

− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,
– podstawowy sprzęt pomiarowy,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Budowa i rodzaje kafli piecowych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz zestaw kafli do budowy pieca kaflowego wg dokumentacji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją,
2) wynotować potrzebne dane,
3) wybrać odpowiedni materiał,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– dokumentacja techniczna pieca kaflowego,
– zestaw kafli piecowych różnych typów i barw,
– arkusz papieru,
– ołówki lub długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Dopasuj odpowiednie kafle do osadzenia armatury piecowej wg dokumentacji

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją,
2) wynotować potrzebne dane,
3) wybrać odpowiedni materiał,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– dokumentacja techniczna pieca kaflowego,
– zestaw kafli piecowych różnych typów i barw,
– elementy armatury piecowej,
– arkusz papieru,
– ołówki lub długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Spośród większej liczby różnych typów kafli wybierz kafle jednego typu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć materiał przygotowanych do ćwiczeń,
2) wybrać odpowiednie kafle,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zestaw kafli piecowych różnych typów i barw,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Z większej liczby kafli różnych kształtów wybierz kafle jednego kształtu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć materiał przygotowanych do ćwiczeń,
2) wybrać odpowiednie kafle,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– zestaw kafli piecowych różnych typów i barw,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 5

Obejrzyj kafel i nazwij jego części składowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wskazać i nazwać elementy kafla,
2) zaprezentować efekty swojej pracy,
3) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zestaw kafli piecowych różnych typów i barw,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 6

W kaflach jednej barwy wskaż kafle o podobnym odcieniu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć materiał przygotowanych do ćwiczeń,
2) wybrać odpowiednie kafle,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zestaw kafli piecowych różnych typów i barw,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4.

Przygotowanie kafli piecowych do zastosowania
w konstrukcjach ognioodpornych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotować kafle piecowe do konstrukcji zduńskich.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać ostrzenie brzegów,
4) wykonać obcięcie brzegów,
5) oczyścić narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− zestaw kafli piecowych,

− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do obróbki materiałów ceramicznych,

− urządzenia mechaniczne do obróbki kamienia i ceramiki,
− podstawowy sprzęt pomiarowy,

− apteczka,

− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj cięcie kafla piecowego, przy użyciu narzędzi, według zadanych wymiarów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiednie narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3) zaznaczyć linię przecięcia,
4) dokonać lekkich uderzeń wzdłuż linii cięcia,
5) powtórzyć czynność nieco silniej do momentu zmiany dźwięku,
6) usunąć część zbędną,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

− zestaw kafli piecowych,

− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do obróbki materiałów ceramicznych,
− urządzenia mechaniczne do obróbki kamienia i ceramiki,

− podstawowy sprzęt pomiarowy,

− apteczka,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj szlifowanie przeciętego kafla piecowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiednie narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać szlifowanie ruchami od strony szkliwionej,
4) oczyścić sprzęt i narzędzia,
5) posprzątać stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− zestaw kafli piecowych,

− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do obróbki materiałów ceramicznych,

− urządzenia mechaniczne do obróbki kamienia i ceramiki,
− podstawowy sprzęt pomiarowy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

− apteczka,

− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Wykonaj cięcie kafla piecowego, przy użyciu sprzętu mechanicznego, według zadanych

wymiarów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wymierzyć otwory w kaflu,
5) wykonać otwory zgodnie z zastosowanym sprzętem,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

− zestaw kafli piecowych,
− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do obróbki materiałów ceramicznych,

− urządzenia mechaniczne do obróbki kamienia i ceramiki,

− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,
− podstawowy sprzęt pomiarowy,

− apteczka,

− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 5

Wykonaj otwory w kaflu piecowym, przy użyciu sprzętu mechanicznego, według

zadanych średnic.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wymierzyć otwory w kaflu,
5) wykonać otwory,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– instruktaż i pokaz czynności,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

− zestaw kafli piecowych,

− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do obróbki materiałów ceramicznych,
− urządzenia mechaniczne do obróbki kamienia i ceramiki,

− podstawowy sprzęt pomiarowy,

− apteczka,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Przygotowanie materiałów
stosowanych w konstrukcjach ognioodpornych”


Test składa się z 20 zadań, z których:
– zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,
– zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej

brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
c, 2. b, 3. d, 4. b, 5. c, 6. d, 7. a, 8. b, 9. c, 10. c, 11. b,
12.
b, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. c, 18. c, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1 Wyjaśnić pojęcie klasy cegły

B

P

c

2 Określić wymiary główki cegły C P

b

3 Określić klasę cegły stosowanej do

wznoszenia kominów

C

P

d

4 Określić temperaturę stosowania kształtek

krzemionkowych

C P b

5 Określić skład zaprawy krzemionkowej

C

P

c

6 Określić klasy cegły kominówki

C

P

d

7 Scharakteryzować pustaki do przewodów

dymowych

C

P

a

8 Określić sposób sprawdzenia czy cegła

jest klasy wyższej niż 10

C P b

9 Określić rodzaj cegieł ułamkowych

C P

c

10 Określić grubość muru obudowy

przewodów dymowych

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

11

Określić technologię wykonania kafli

C

P

b

12 Rozróżnić element kafla

B

P

b

13

Określić rodzaj kafla

C

P

c

14 Nazwać element do zamykania okrągłego

otworu służącego do usuwania sadzy

B P

b

15 Określić kąt między płaszczyznami

licowymi w kaflu narożnym

C

P a

16 Określić wartość wytrzymałości kafli

kwadratowych na złamanie

C

P

d

17 Określić sposób przecięcia kafla

narożnego

C PP

c

18 Scharakteryzować sposób odcięcia naroża

kafla

C

PP c

19 Określić sposób odcięcia wąskiego paska

kafla

C

PP

a

20 Wyjaśnić kiedy krawędzie kafla nie

wymagają oszlifowania

B

PP d







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.

12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4. Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania materiałów stosowanych

w

konstrukcjach ognioodpornych. Zarówno w części podstawowej jak

i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest

prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Klasę cegły określa:

a) wymiary cegły,
b) czas wypalania masy ceramicznej,
c) minimalna wytrzymałość na ściskanie wyrażona w megapaskalach,
d) maksymalna wytrzymałość na ściskanie wyrażona w megapaskalach.

2. Płaszczyzna cegły określana jako główka ma wymiary:

a) 12x250mm,
b) 120x65 mm,
c) 65x250mm,
d) 12x12mm.

3. Do budowy kominów stosuje się cegły klas:

a) 10, 7,5 i 5,
b) 10 i 5,
c) 7,5 i 5,
d) 20, 15, 10.

4. Temperatura stosowania kształtek krzemionkowych wynosi:

a) 1550°C,
b) 1450°C,
c) 1250°C,
d) 1000°C.

5. Zaprawa krzemionkowa składa się ze zmielonego kwarcu, piasku i:

a) gipsu,
b) wapna,
c) gliny ogniotrwałej,
d) cementu.

6. Cegły kominówki produkuje się w dwóch klasach:

a) 15 i 40,
b) 10 i 12,
c) 20 i 50,
d) 25 i 18.

7. Powierzchnie boczne są rowkowane w:

a) pustakach do przewodów dymowych,
b) pustakach do przewodów wentylacyjnych,
c) cegłach kominówkach,
d) cegłach szamotowych.

8. Cegła klasy wyższej niż 10 nie powinna pęknąć po zrzuceniu na inne cegły z wysokości:

a) 1,0m,
b) 1,5m,
c) 2,0m,
d) 2,5m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9. Rozróżniamy następujące cegły przycinane: trzyćwierciówki, połówki, ćwiartki i:

a) calówki,
b) kwaterki,
c) beleczki,
d) dziesiątki.


10. Ścianki pustaków dymowych są cienkie i łatwo się nagrzewają, dlatego przewody dymowe

obudowuje się murem ceglanym grubości co najmniej:
a) 6cm,
b) 10cm,
c) 12cm,
d) 25cm.

11. Szkliwo nanosi się na wyroby surowe:

a) po ich uformowaniu,
b) po ich wysuszeniu,
c) po ich wypaleniu,
d) przed uformowaniem.

12.

Na rysunku obok numerem 1 oznaczony jest element

:

a) wewnętrzny kołnierz,
b) płyta licowa,
c) zewnętrzny kołnierz,
d) wygięcie.








13. Na rysunku obok przedstawiony jest:

a) kafel narożny,
b) kafel środkowy,
c) kafel wieńczący,
d) kafel cokołowy.

14. Kafel do zamykania okrągłego otworu służącego do usuwania sadzy to:

a) wycior,
b) korek,
c) czopuch,
d) okrąglak.

15. Płyty licowe kafla narożnego muszą tworzyć kąt:

a) 90°,
b) 75°,
c) 45°,
d) 60°.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

16. Wytrzymałość kafli kwadratowych na złamanie powinna wynosić powyżej:

a) 2,4kN,
b) 2,0kN,
c) 1,0kN,
d) 1,2kN.

17. Kafel narożny przecinamy punktakiem następująco:

a) nacinamy naroże wzdłuż linii równoległej do naroża kafla,
b) nacinamy naroże wzdłuż linii prostopadłej do naroża kafla,
c) nacinamy kafel wzdłuż linii prostopadłej do krawędzi narożnej leżącej na jednej

potem na drugiej płaszczyźnie,

d) w narożu kafla wykonujemy otwór i nacinamy naroże wzdłuż linii prostopadłej do

naroża.

18. Przecięcie kafla wzdłuż linii łamanej polegające na odcięciu wycinka prostokątnego na

brzegu kafla rozpoczynamy od:
a) oszlifowania krawędzi,
b) przecięcia linii łamanej,
c) przebicia punktakiem otworu na wylot w punkcie załamania linii,
d) przebicia punktakiem otworu na wylot w punkcie.


19. Jeżeli chcemy odciąć bardzo wąski pasek kafla, to najlepiej jest zbić powierzchnię

oszkliwioną punktakiem, po czym kafel:
a) przepiłować piłką,
b) przeciąć nożem,
c) odbić małym młotkiem zduńskim,
d) odbić dużym młotkiem zduńskim.

20. Krawędzie kafla nie wymagają oszlifowania jeżeli kafel został przecięty:

a) nożem,
b) młotkiem,
c) punktakiem,
d) piłką.









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Przygotowanie materiałów stosowanych w konstrukcjach
ognioodpornych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1 a

b

c

d

2 a

b

c

d

3 a

b

c

d

4 a

b

c

d

5 a

b

c

d

6 a

b

c

d

7 a

b

c

d

8 a

b

c

d

9 a

b

c

d

10 a

b

c

d

11 a

b

c

d

12 a

b

c

d

13 a

b

c

d

14 a

b

c

d

15 a

b

c

d

16 a

b

c

d

17 a

b

c

d

18 a

b

c

d

19 a

b

c

d

20 a

b

c

d

∑ punktów

…………………………………………

Ocena













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Przygotowanie materiałów
stosowanych w konstrukcjach ognioodpornych”


Test składa się z 20 zadań, z których:
– zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,
– zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej

brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
a, 2. c, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. b, 8. d, 9. c, 10. c, 11. b,
12.
a, 13. a, 14. d, 15. c, 16. a, 17. c, 18. c, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1 Określić strukturę cegły ceramicznej

pełnej

C P a

2 Określić wymiary wozówki cegły C P

c

3 Określić klasy cegły, której nie stosuje się

do wznoszenia kominów

C

P

c

4 Określić temperaturę stosowania kształtek

wysokoglinowych

C P a

5 Określić skład zaprawy krzemionkowej

C

P

d

6 Określić format cegły kominówki

C

P

b

7 Określić typy pustaków do przewodów

dymowych

C

P

b

8 Określić klasę cegły

C

P

d

9 Określić rodzaj cegieł ułamkowych

C P

c

10 Określić grubość muru obudowy

przewodów dymowych

C

P

c

11

Określić czas moczenia kafli

C

P

b

12 Rozróżnić element kafla

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

13

Określić rodzaj kafla

C

P

a

14 Określić położenie kafla stopkowego

B

P

d

15 Rozpoznać podstawkę skrzynkową

połówkową

C

P c

16 Określić wartość wytrzymałości kafli

prostokątnych na złamanie

C

P

a

17 Określić sposób przecięcia kafla

narożnego

C PP

c

18 Określić cel przebicia otworu w linii

łamanej

C

PP c

19 Określić odległość w jakiej zaczynamy

przecięcie kafla

C

PP

a

20 Określić początek pękania kafla

B

PP d






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.

12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4. Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania materiałów stosowanych

w

konstrukcjach ognioodpornych. W części podstawowej znajdują się zadania

wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa), natomiast w części

ponadpodstawowej zadania typu otwartego wymagające uzupełnienia luki.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach otwartych wpisz krótką odpowiedź.

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

11. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Cegła ceramiczna pełna jest zaliczana do wyrobów ceramicznych o strukturze:

a) porowatej,
b) zwartej,
c) półzwartej,
d) zbitej.

2. Płaszczyzna cegły określana jako wozówka ma wymiary:

a) 12x250mm,
b) 120x65 mm,
c) 250x65mm,
d) 12x12mm.

3.

Do budowy kominów nie stosuje się cegły klas

:

a) 10, 7,5 i 5,
b) 10 i 5,
c) 7,5 i 5,
d) 20, 15, 10.

4.

Temperatura stosowania kształtek wysokoglinowych wynosi

:

a) 1550°C,
b) 1450°C,
c) 1250°C,
d) 1000°C.

5. Zaprawa krzemionkowa składa się ze zmielonego piasku, gliny ogniotrwałej i:

a) gipsu,
b) wapna,
c) cementu,
d) kwarcu.

6. Cegły kominówki wyrabia się w czterech formatach różniących się:

a) klasą,
b) promieniem komina,
c) grubością cegły,
d) szerokością cegły.

7. Pustaki do przewodów dymowych dzieli się na dwa typy:

a) P i S,
b) PO i P,
c) PS i P,
d) S i PS.

8. Jeżeli po zrzuceniu na inne cegły z wysokości 1,5m cegła nie pęka to oznacza że jest ona

klasy wyższej niż:
a) 15,
b) 7,5,
c) 5,
d) 10.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. Rozróżniamy następujące cegły przycinane: trzyćwierciówki, połówki, beleczki i:

a) dziewiątki,
b) kwaterki,
c) ćwiartki,
d) dziesiątki.

10. Ścianki pustaków dymowych są cienkie i łatwo się nagrzewają, dlatego przewody dymowe

obudowuje się murem ceglanym grubości co najmniej:
a) 6cm,
b) 10cm,
c) 12cm,
d) 25cm.

11. Cegła piecowa czyli wypalana z chudej gliny powinna być namoczona w wodzie:

a) na kilka dni przed murowaniem,
b) na kilka godzin przed murowaniem,
c) na kilka minut przed murowaniem,
d) co najmniej dwa dni przed murowaniem.

12.

Na rysunku obok numerem 2 oznaczony jest element

:

a) wewnętrzny kołnierz,
b) płyta licowa,
c) zewnętrzny kołnierz,
d) wygięcie.








13. Na rysunku obok przedstawiony jest:

a) kafel narożny,
b) kafel środkowy,
c) kafel wieńczący,
d) kafel cokołowy.



14. Kafel stopkowy znajduje się:

a) w narożu,
b) w części środkowej,
c) u góry,
d) u dołu.

15. Na rysunku obok przedstawiony jest element:

a) kafel wieńczący,
b) kafel narożny,
c) podstawa skrzynkowa połówkowa,
d) cegła ceramiczna pełna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

16. Wytrzymałość kafli prostokątnych na złamanie powinna wynosić powyżej:

a) 0,8kN,
b) 2,0kN,
c) 1,0kN,
d) 1,2kN.


17. Kafel narożny przecinamy punktakiem następująco:

a) nacinamy naroże wzdłuż linii równoległej do naroża kafla,
b) nacinamy naroże wzdłuż linii prostopadłej do naroża kafla,
c) nacinamy kafel wzdłuż linii prostopadłej do krawędzi narożnej leżącej na jednej

potem na drugiej płaszczyźnie,

d) w narożu kafla wykonujemy otwór i nacinamy naroże wzdłuż linii prostopadłej do

naroża.

18. Przebicie punktakiem otworu na wylot w punkcie załamania linii łamanej wykonuje się

aby:
a) zaznaczyć początek cięcia,
b) zaznaczyć koniec cięcia,
c) zapobiec pęknięciu kafla na całej długości,
d) sprawdzić grubość płyty licowej.

19. Ponieważ przy nacinaniu brzegu łatwo o uszkodzenie kafla przecinanie zaczynamy:

a) w odległości 8÷10mm od brzegu,
b) od środka,
c) w odległości 20÷40mm od brzegu,
d) w odległości 15÷30mm od brzegu.

20. Początek pękania kafla sygnalizuje:

a) pojawienie się rysy,
b) zwiększenie odprysku,
c) poszerzanie się rysy,
d) zmiana dźwięku.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Przygotowanie materiałów stosowanych w konstrukcjach
ognioodpornych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1 a

b

c

d

2 a

b

c

d

3 a

b

c

d

4 a

b

c

d

5 a

b

c

d

6 a

b

c

d

7 a

b

c

d

8 a

b

c

d

9 a

b

c

d

10 a

b

c

d

11 a

b

c

d

12 a

b

c

d

13 a

b

c

d

14 a

b

c

d

15 a

b

c

d

16 a

b

c

d

17 a

b

c

d

18 a

b

c

d

19 a

b

c

d

20 a

b

c

d

∑ punktów

…………………………………………

Ocena




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze,

Warszawa 1985

2. Paradistal A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973
3. Szymański E. Wrześniowski W.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa

1997r.

4. Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988
5. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa

1997

6. Katalogi producentów

