obuwnik 744[02] z4 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Ewa Jasińska








Łączenie elementów wierzchu obuwia
744[02].Z4.01










Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Smerda
mgr inż. Małgorzata Stępniak



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Ewa Jasińska



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[02].Z4.01
„Łączenie elementów wierzchu obuwia”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu obuwnik.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Łączenie elementów cholewki za pomocą szycia

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Stosowanie połączeń klejonych w cholewce

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Łączenie elementów cholewki za pomocą zgrzewania

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Stosowanie łączników sztywnych w połączeniach konstrukcyjnych

i ozdobnych

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

32

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które uczeń
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej,

cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki
modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia,

wykaz literatury, z jakiej uczeń może korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do
nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować

samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest

przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne udzielanie odpowiedzi na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają

ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne
możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie

odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę
możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od
ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu
oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.


















Schemat układu jednostek modułowych

744[02].Z4.02

Przygotowanie elementów

do montażu cholewek

744[02].Z4.03

Montaż i wykończanie cholewek

744[02].Z4

Technologia wytwarzania cholewek

744[02].Z4.01

Łączenie elementów wierzchu

obuwia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobierać maszyny, urządzenia i narzędzia do określonych operacji technologicznych,

charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze stosowane w produkcji obuwia,

określać wymagania techniczne i przetwórcze dla skór i innych materiałów na spody
obuwia,

określać parametry techniczne materiałów pomocniczych stosowanych w produkcji
obuwia,

dobierać materiały podstawowe i pomocnicze, półprodukty oraz środki wykończalnicze
odpowiednio do konstrukcji, typu, przeznaczenia i techniki wytwarzania obuwia,

przestrzegać zasad eksploatacji maszyn i urządzeń,

stosować metody i techniki rozkroju materiałów,

dobierać i stosować techniki obróbki elementów obuwia,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach przy pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać parametry połączeń elementów cholewek w zależności od typu, konstrukcji oraz
rodzaju stosowanych materiałów,

określić czynniki wpływające na jakość i wytrzymałość połączeń,

dobrać igły, nici, ściegi i szwy w zależności od rodzaju łączonych materiałów,

zastosować kleje w zależności od rodzaju łączonych materiałów i funkcji połączeń,

dobrać matryce i elektrody do zgrzewania i zdobienia elementów,

dobrać łączniki sztywne do połączeń konstrukcyjnych i ozdobnych,

wykonać połączenia oaz określić ich wytrzymałość,

określić wady powstające w procesie łączenia elementów oraz sposoby ich usuwania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………

Modułowy program nauczania:

Obuwnik 744[02]

Moduł:

Technologia wytwarzania cholewek 7441[02].Z4

Jednostka modułowa:

Łączenie elementów wierzchu obuwia 744[02].Z4.01

Temat:

Zasady

doboru

kleju

do

wykonywania

poszczególnych

czynności

technologicznych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru kleju.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy do klejenia,

dobrać urządzenia i narzędzia pomocnicze do klejenia,

dobrać odzież ochronną obowiązującą na stanowisku pracy,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku i podczas klejenia,

ustalić zasady doboru kleju do wykonania poszczególnych czynności technologicznych,

korzystać z instrukcji stosowania kleju,

sporządzić wykaz czynności technologicznych procesu klejenia występujących przy
wykonywaniu poszczególnych operacji,

dokonać samooceny wykonanej pracy.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

praca w zespole,

ocena pracy zespołu.

Metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach dwuosobowych.


Czas: 2 godziny dydaktyczne – 90 minut.

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Środki dydaktyczne:

próbki klejów z instrukcjami stosowania,

narzędzia i urządzenia do ręcznego zawijania cholewki,

ręcznie zawinięte cholewki,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Określenie tematu zajęć.
3. Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
4. Podział uczniów na zespoły i wybór lidera.
5. Wykonanie przez uczniów ćwiczenia praktycznego.
Ćwiczenie: Wykonaj czynność ręcznego zawijania cholewki, dobierając odpowiedni klej.

każdy zespół otrzymuje cholewki do wykonania ćwiczenia, próbki klejów
z instrukcjami stosowania,

uczniowie dobierają klej do wykonania czynności zgodnie z instrukcją,

wykonują czynność ręcznego zawijania.

6. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany uczeń z grupy prezentuje wykonaną pracę omawiając

zasady doboru kleju.

7. Nauczyciel sprawdza dokładność wyboru kleju i jakość wykonanej pracy.
8. Uczniowie oceniają wzajemnie wykonane ćwiczenie.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć:
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły im
trudności. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazując jakie umiejętności były ćwiczone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

nauczyciel ocenia uczniów podczas prowadzonych zajęć metodą obserwacji, zwracając

uwagę na stopień ich aktywności, zaangażowanie w wykonywanie ćwiczenia, poprawność
wykonywania ćwiczenia,

ocenia końcowe efekty pracy,

przeprowadza anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć,

trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………

Modułowy program nauczania:

Obuwnik 744[02]

Moduł:

Technologia wytwarzania cholewek 7441[02].Z4

Jednostka modułowa:

Łączenie elementów wierzchu obuwia 744[02].Z4.01

Temat:

Ściegi i szwy stosowane do łączenia elementów cholewki.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania ściegów i szwów oraz ich

zastosowania w łączeniu elementów cholewki.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy do szycia,

dobrać urządzenia i narzędzia pomocnicze,

przygotować maszynę do szycia, dokonać regulacji naprężenia nici,

rozpoznać ściegi i szwy stosowane do łączenia elementów cholewki,

wykonać wskazane przez nauczyciela szwy,

dobrać ściegi i szwy do łączenia poszczególnych elementów cholewki,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku i podczas
użytkowania maszyny, dobrać odzież ochronną obowiązującą na stanowisku pracy,

dokonać samooceny wykonanej pracy.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

praca w zespole,

ocena pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach 2 osobowych.


Czas: 2 godziny dydaktyczne - 90 minut.

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Środki dydaktyczne:

próbki ściegów i szwów, cholewki uszyte z zastosowaniem różnych ściegów i szwów,

plansze obrazujące ściegi i szwy oraz ich zastosowanie,

maszyna szyjąca, narzędzia i urządzenia pomocnicze,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Zastosuj poznane ściegi i szwy do połączenia elementów cholewki wskazanych przez
nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
4. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą ćwiczeń praktycznych, pokazu z objaśnieniem.
5. Podział uczniów na grupy.

Faza właściwa

Praca metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych.


Informacje
Pytania prowadzące:
1. W jaki sposób można zdefiniować ściegi i szwy?
2. Jakie znasz ściegi i szwy stosowane w obuwnictwie?
3. W jaki sposób wykonuje się poszczególne ściegi i szwy?
4. Gdzie w cholewce można zastosować poszczególne ściegi i szwy?
5. Na czym polega przygotowanie maszyny do szycia?
6. W jaki sposób reguluje się naprężenie nici?

Planowanie
1. Zaplanuj czynności, które należy wykonać przed połączeniem elementów cholewki.
2. Zaplanuj ściegi i szwy do połączenia wskazanych elementów cholewki.

Ustalenie
1. Uczniowie pracując w zespołach zastanawiają się nad czynnościami, które należy

wykonać przed połączeniem elementów cholewki.

2. Uczniowie pracując w zespołach ustalają wybór ściegów i szwów.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wyboru ściegów i szwów.

Wykonanie
1. Uczniowie przygotowują maszynę do szycia, regulują naprężenie nici.
2. Uczniowie łączą elementy cholewki.

Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność i dokładność wykonania pracy.
2. Uczniowie wzajemnie oceniają sobie wykonaną pracę.
3. Każdy uczeń pokazuje nauczycielowi do oceny uszytą cholewkę.

Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły

im najwięcej trudności. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazując jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

nauczyciel oceniając uczniów podczas prowadzonych zajęć zwraca uwagę na stopień ich

aktywności, zaangażowanie w wykonywanie ćwiczenia, poprawność wykonywania ćwiczenia,

ocenia efekty końcowe pracy,

przeprowadza anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć,

trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

ĆWICZENIA

5.1. Łączenie elementów cholewki za pomocą szycia

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj na planszy wskazane przez nauczyciela ściegi i szwy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pokazać wzory ściegów i szwów oraz ilustrujące je plansze. Uczeń powinien przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie
powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na
dokładność rozpoznawania ściegów i szwów. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się
w klasie dyskusja.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) pokazać na planszy wskazane przez nauczyciela ściegi i szwy,
4) scharakteryzować pisemnie rozpoznane ściegi i szwy,
5) dokonać samooceny wykonanej pracy,
6) zaprezentować wyniki pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

zbiór próbek materiałów prezentujących ściegi i szwy,

plansze obrazujące ściegi i szwy,

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wybierz ze zbioru próbek materiałów przedstawiających różne ściegi i szwy te, które

wskaże Ci nauczyciel.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pokazać wzory ściegów i szwów oraz ilustrujące je plansze. Uczeń powinien przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie
powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na
dokładność wyboru. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) wybrać wskazane przez nauczyciela próbki ściegów i szwów,
4) scharakteryzować pisemnie rozpoznane ściegi i szwy,
5) dokonać samooceny wykonanej pracy,
6) zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

zbiór próbek materiałów prezentujących ściegi i szwy,

plansze obrazujące ściegi i szwy,

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj próbkę szwu wskazanego drogą losowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pokazać próbki różnych szwów. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na staranność i dokładność
wykonania próbki. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy: wybrać maszynę, narzędzia i urządzenia, próbki

materiałów,

3) przygotować maszynę do szycia,
4) scharakteryzować wybrany drogą losowania szew,
5) wykonać próbkę wylosowanego szwu,
6) dokonać samooceny wykonanej pracy,
7) zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

zbiór próbek materiałów prezentujących ściegi i szwy,

plansze obrazujące ściegi i szwy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

maszyna szyjąca, igły, nici, wkrętak, oliwiarka,

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Dobierz igłę i nici do łączenia elementów z tworzyw skóropodobnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dokonać przykładowego doboru igły i nici. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie lub w zespołach dwuosobowych. Należy zwrócić uwagę na staranność
i dokładność doboru narzędzi i urządzeń. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się
w klasie dyskusja.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać igłę z odpowiednim profilem ostrza,
4) dobrać nici w zależności od grubości igły,
5) wykonać próbkę łączenia elementów,
6) uzasadnić swój wybór,
7) dokonać samooceny wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

Środki dydaktyczne:

zbiór igieł z różnymi profilami ostrzy, zbiór próbek nici,

plansze obrazujące budowę igły,

maszyna szyjąca, wkrętak, oliwiarka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Wykonaj czynności przygotowujące maszynę do szycia. Dokonaj regulacji naprężenia

nici górnej i dolnej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pokazać sposób przygotowania maszyny do szycia. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być
wykonywane samodzielnie przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na staranność
i dokładność przygotowania maszyny oraz prawidłowość regulacji naprężenia nici górnej
i dolnej. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) założyć igłę, nawlec nitkę górną, założyć szpulkę z nicią dolną do bębenka, nałożyć

bębenek,

4) przeciągnąć nitkę dolną na zewnątrz płyty maszyny,
5) przesunąć końce nitek do tyłu i podłożyć pod stopkę próbki materiałów,
6) wykonać próbkę szycia,
7) dokonać regulacji naprężenia nici górnej i dolnej,
8) uzasadnić kolejność wykonywanych czynności,
9) dokonać samooceny wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

zbiór igieł, nici,

plansze obrazujące budowę igły, schemat nawlekania nici,

maszyna szyjąca, wkrętak, oliwiarka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Stosowanie połączeń klejonych w cholewce

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj czynność ręcznego zawijania brzegu elementu. Ze zgromadzonych próbek

klejów wybierz klej do zawijania ręcznego, korzystając z instrukcji stosowania dołączonych
do próbek. Uzasadnij wybór.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zaprezentować próbki ręcznego zawijania. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na staranność i dokładność
zawijania oraz poprawność doboru kleju. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się
w klasie dyskusja.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy, sprawdzić stan techniczny narzędzi,
3) wybrać klej do wykonania czynności zawijania, ustalić kolejność czynności,
4) przygotować element do zawijania,
5) nanieść klej zgodnie z instrukcją,
6) zawinąć brzeg elementu, zaklepać po zawijaniu,
7) uzasadnić pisemnie wybór kleju,
8) dokonać samooceny wykonanej pracy,
9) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

pokaz z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

plansze obrazujące wykonanie czynności zawijania, zawinięte próbki, wycięte elementy
do zwijania, próbki klejów z instrukcjami stosowania,

nakłuwak, młotek,

artykuły piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Ustal czynności (technologię klejenia) występujące przy ręcznym naklejaniu

międzypodszewki na przyszwę. Dobierz klej i omów i uzasadnij sposób jego nakładania.
Naklej międzypodszewkę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia, zaprezentować próbki elementów z naklejonymi
międzypodszewkami. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie przez
każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na staranność i dokładność naklejania
międzypodszewki oraz prawidłowość ustalenia czynności technologicznych. Po prezentacji
ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustalić kolejność czynności, dobrać klej,
4) nakleić międzypodszewkę,
5) opisać sposób nakładania kleju,
6) dokonać samooceny wykonania ćwiczenia,
7) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

wycięte elementy międzypodszewki i przyszwy, próbki klejów z instrukcjami
stosowania, plansze obrazujące sposób naklejania międzypodszewek,

pędzel,

artykuły piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Odszukaj w Internecie informacje na temat klejów stosowanych w obuwnictwie. Wybierz

te informacje, które dotyczą klejów mogących znaleźć zastosowanie w łączeniu elementów
cholewki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie przez każdego ucznia lub w zespołach dwuosobowych. Należy zwrócić uwagę
na dokładność wyszukiwania informacji. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się
w klasie dyskusja.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) odszukać w Internecie wiadomości dotyczące klejów stosowanych w obuwnictwie,
3) wybrać informacje dotyczące treści ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

4) skopiować wiadomości związane z treścią ćwiczenia,
5) dokonać samooceny wykonanej pracy,
6) zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

komputer z możliwością dostępu do Internetu,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Łączenie elementów cholewki za pomocą zgrzewania

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wybierz spośród próbek materiałów stosowanych na wierzchy i podszewki

zgromadzonych przez nauczyciela dwie próbki materiałów, które można bezpośrednio
połączyć metodą zgrzewania oraz dwie próbki, których nie da się połączyć w sposób
bezpośredni. Uzasadnij wybór.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pokazać różne próbki zgrzewanych materiałów. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być
wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na dokładność
wyboru próbek materiałów. Po prezentacji wykonanych ćwiczeń w klasie powinna wywiązać
się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wybrać po dwie próbki materiałów zgodnie z poleceniem,
4) uzasadnić wybór,
5) dokonać samooceny wykonanej pracy,
6) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów stosowanych na wierzchy i podszewki,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wybierz spośród znanych rodzajów szwów zgrzewanych te, które można zastosować do

połączenia zapiętka z podszewką obłożyny oraz połączenia noska z przyszwą. Uzasadnij
wybór.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Pokazać
różne próbki szwów zgrzewanych. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na staranność i dokładność

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

doboru szwów zgrzewanych. Po prezentacji wykonanych ćwiczeń w klasie powinna
wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dokonać analizy znanych rodzajów szwów zgrzewanych,
4) dobrać rodzaje szwów do połączeń podanych w poleceniu,
5) uzasadnić pisemnie wybór,
6) dokonać samooceny wykonanej pracy,
7) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

próbki połączeń zgrzewanych wykonanych za pomocą różnych szwów, plansze
obrazujące różne rodzaje szwów zgrzewanych,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj czynność zgrzewania za pomocą prądów wielkiej częstotliwości zapiętka

z podszewką obłożyny, korzystając z parku maszynowego pracowni. W przypadku, gdy
pracownia nie dysponuje zgrzewarką ćwiczenie wykonaj w zakładzie obuwniczym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

zgrzewania za pomocą prądów wielkiej częstotliwości, pokazać przykłady połączeń
elementów podszewki. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania z poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez
każdego ucznia lub w zespołach dwuosobowych. Należy zwrócić uwagę na staranność
i dokładność wykonania procesu zgrzewania. Po prezentacji wykonanych ćwiczeń w klasie
powinna wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) sprawdzić stan techniczny zgrzewarki, ustawić odpowiednie parametry procesu

zgrzewania w zależności od użytych materiałów (w przypadku trudności należy poprosić
nauczyciela o pomoc),

4) sprawdzić stan techniczny i prawidłowość doboru elektrod do zgrzewania,
5) wykonać czynność zgrzewania,
6) ocenić wykonaną pracę,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pokaz z objaśnieniem,

pokaz z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

zgrzewarka,

układ elektrod,

schemat procesu zgrzewania,

plansze obrazujące szwy zgrzewane,

elementy połączone metodą zgrzewania,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wybierz wśród zgromadzonych próbek szwów zgrzewanych i szwów powstałych za

pomocą szycia te, których konstrukcje są do siebie najbardziej podobne. Uzasadnij wybór.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pokazać szwy zgrzewane i wykonane za pomocą szycia podobne do siebie i te, które się
różnią. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania
z poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego
ucznia. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia. Po prezentacji
wykonanych ćwiczeń w klasie powinna wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje
nauczyciel.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dokonać analizy szwów zgrzewanych i szwów powstałych za pomocą szycia,
4) wybrać szwy o podobnych konstrukcjach,
5) uzasadnić pisemnie wybór,
6) dokonać samooceny wykonanej pracy,
7) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

próbki połączeń wykonanych za pomocą różnych szwów zgrzewanych i szwów
powstałych za pomocą szycia,

plansze obrazujące różne rodzaje szwów zgrzewanych i powstałych za pomocą szycia,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4.

Stosowanie

łączników

sztywnych

w

połączeniach

konstrukcyjnych i ozdobnych


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wybierz wśród zbioru łączników sztywnych te, które pełnią wyłącznie funkcję ozdobną

i pokaż ewentualne miejsca zastosowania ich w cholewce otrzymanej od nauczyciela.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania z poradnika
dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy
zwrócić uwagę na dokładność doboru łączników. Po prezentacji wykonanego ćwiczenia
w klasie powinna wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ze zbioru łączników wybrać te, które pełnią wyłącznie funkcję ozdobną,
4) wskazać miejsca zastosowania ich w cholewce otrzymanej od nauczyciela,
5) dokonać samooceny wykonanej pracy,
6) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

uszyte cholewki, zbiór łączników sztywnych,

plansze obrazujące dopuszczalne miejsca montażu łączników w cholewce,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj czynność nitowania cholewki otrzymanej od nauczyciela, korzystając

z urządzeń i narzędzi znajdujących się w pracowni. W przypadku, gdy pracownia nie
dysponuje nitownicą ćwiczenie wykonaj w zakładzie obuwniczym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pokazać czynność nitowania. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania z poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na staranność i dokładność
wykonania czynności. Po prezentacji wykonanego ćwiczenia w klasie powinna wywiązać się
dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) sprawdzić stan techniczny nitownicy,
4) dobrać nity uwzględniając ich wielkość i kolorystykę,
5) wykonać czynność nitowania,
6) dokonać samooceny wykonanej pracy,
7) zaprezentować wykonaną pracę.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

komplet nitów w różnych kolorach i wielkościach,

nitownica, instrukcja obsługi nitownicy,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Odszukaj w Internecie informacje na temat łączników sztywnych stosowanych

w obuwnictwie. Wybierz te informacje, które dotyczą łączników mogących znaleźć
zastosowanie w łączeniu elementów cholewki lub pełniących funkcję ozdobną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Uczeń
powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania z poradnika dla
ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy
zwrócić uwagę na dokładność wyszukiwania. Po prezentacji ćwiczeń w klasie powinna
wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) odszukać w Internecie wiadomości dotyczące łączników sztywnych stosowanych

w obuwnictwie,

3) wybrać informacje dotyczące treści ćwiczenia,
4) skopiować wiadomości związane z treścią ćwiczenia,
5) dokonać samooceny wykonanej pracy,
6) zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

komputer z możliwością dostępu do Internetu,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Łączenie elementów wierzchu
obuwia”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. d, 6. c 7. b, 8. c, 9. d, 10. b, 11. d,
12. b, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. c, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyjaśnić pojęcie ściegu

A

P

b

2

Określić ułożenie elementów przy tworzeniu ściegu
zygzakowego

B

P

c

3

Wymienić części igły

A

P

b

4

Wyjaśnić zastosowanie rowków znajdujących się
na trzonie igły

B

P

b

5

Wyjaśnić sposób regulacji naprężenia nici dolnej

B

P

d

6

Opisać zjawisko kohezji

A

P

c

7

Wyjaśnić zjawisko lepkości

B

P

b

8

Zdefiniować pojęcie „masa klejowa”

A

P

c

9

Wyjaśnić pojęcie „technologia klejenia”

B

P

d

10 Podzielić połączenia klejowe

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

11 Wyjaśnić zjawisko zgrzewania pojemnościowego

B

P

d

12 Zdefiniować pojęcie „dipola elektrycznego”

A

P

b

13 Nazwać zakresy prądów wielkiej częstotliwości

dopuszczalne do stosowania w obuwnictwie

A

P

a

14 Wyjaśnić sposób łączenia elementów za pomocą

nitów

B

P

d

15 Zanalizować zasadę tworzenia ściegu zwartego

D

PP

a

16 Zastosować szew obszywany

C

PP

c

17 Zastosować odpowiedni profil ostrza igły

C

PP

d

18 Dobrać nić do grubości igły

C

PP

a

19 Ocenić od czego zależy ilość ciepła wytwarzanego

w dielektryku

D

PP

c

20 Dobrać rodzaj szwu

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru:

1÷14 z poziomu podstawowego i 15÷20 z poziomu ponadpodstawowego (te mogą

przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe).

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
7. są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz

ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

8. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Odległość powstała w wyniku dwóch kolejnych nakłuć materiału przez igłę nazywana jest

a) szwem.
b) ściegiem.
c) połączeniem.
d) wykończeniem.


2. Ścieg zygzakowy łączy

a) dwa elementy ułożone stronami zewnętrznymi do siebie.
b) dwa elementy ułożone stronami wewnętrznymi do siebie.
c) dwa elementy ułożone na styk.
d) dwa elementy nie stykające się.

3. Igła składa się z trzech podstawowych części:

a) trzpienia, kolby, ostrza.
b) kolby, trzonu, ostrza.
c) główki, trzonu, ostrza.
d) główki, kolby, ostrza.


4. Rowki umieszczone na trzonie igły

a) ułatwiają przekłuwanie materiału, a rowek długi decyduje o grubości nici.
b) chronią nić w czasie szycia przed przetarciem, a rowek krótki dodatkowo umożliwia

tworzenie pętli nici górnej.

c) chronią nić w czasie szycia przed przetarciem, a rowek długi dodatkowo umożliwia

tworzenie pętli nici dolnej.

d) decydują o rodzaju zastosowanego ściegu.


5. Naprężenie nici dolnej reguluje się

a) w mechanizmie przyciągacza nici.
b) w mechanizmie igielnicy za pomocą pokrętła.
c) na talerzykowym naprężaczu za pomocą nakrętki.
d) wkrętem na bębenku.


6. Wzajemne oddziaływanie cząsteczek we wnętrzu błony klejowej określane jest jako

a) klejenie.
b) przyleganie.
c) kohezja.
d) adhezja.


7. Klej o zbyt dużej lepkości

a) łatwo wnika w głąb materiału.
b) nie wnika w głąb materiału.
c) tworzy ciągłą powierzchnię warstwy klejowej.
d) łatwo zwilża materiał.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

8. Masa klejowa jest to

a) masa kleju użytego do klejenia.
b) mieszanina różnych klejów przygotowana w zależności od klejonych materiałów.
c) mieszanina kleju i substancji pomocniczych przygotowana bezpośrednio przed

klejeniem.

d) masa substancji klejowych użytych do klejenia.


9. Zespół czynności składający się na uzyskanie połączenia dwu lub kilku elementów za

pomocą kleju określany jest jako
a) specyfika klejenia.
b) sposób klejenia.
c) rodzaj klejenia.
d) technologia klejenia.


10. W produkcji obuwia połączenia klejowe można podzielić na

a) podstawowe i uzupełniające.
b) podstawowe i pomocnicze.
c) własne i uzupełniające.
d) pośrednie i pomocnicze.


11. Łączenie elementów prądami wielkiej częstotliwości nazywane jest

a) polaryzacją.
b) elektrozgrzewaniem.
c) łączeniem elektrycznym.
d) zgrzewaniem pojemnościowym.


12. Dipol elektryczny jest to

a) układ dwóch ładunków o różnej wartości i o przeciwnych znakach.
b) układ dwóch ładunków o jednakowej wartości i o przeciwnych znakach.
c) układ dwóch ładunków o jednakowej wartości i o takich samych znakach.
d) układ dwóch ładunków o różnej wartości i o jednakowych znakach.

13. Zakresy prądów wielkiej częstotliwości dopuszczalne do stosowania w przemyśle

obuwniczym noszą nazwę zakresów
a) przemysłowych.
b) technicznych.
c) obuwniczych.
d) zgrzewalnych.

14. Połączenie elementów za pomocą nitów możliwe jest tylko wtedy, gdy łącznik

a) jest prawidłowo zaostrzony.
b) przechodzi przez jedną z łączonych warstw.
c) łączy elementy skórzane.
d) przechodzi przez wszystkie warstwy łączonych elementów.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

15. Przy prawidłowo wykonanym ściegu zwartym

a) pętla nici górnej z pętlą nici dolnej krzyżują się w środku zszywanych materiałów.
b) pętla nici górnej z pętlą nici dolnej krzyżują się na dolnej stronie zszywanych

materiałów.

c) pętla nici górnej z pętlą nici dolnej krzyżują się na górnej stronie zszywanych

materiałów.

d) pętla nici górnej z pętlą nici dolnej nie krzyżują się w czasie szycia.


16. Szew obszywany przeznaczony jest do połączenia

a) noska z przyszwą.
b) tylnika z obłożyną.
c) wierzchu cholewki z podszewką.
d) zapiętka z podszewka obłożyny.


17. Profil okrągły ostrza igły przeznaczony jest do łączenia elementów

a) skórzanych szwem zszywanym.
b) grubszych skór, np. juchtów.
c) elementów skórzanych, z wyjątkiem szycia szwem zszywanym.
d) z tkanin i tworzyw skóropodobnych i naszywania lamówki francuskiej.


18. Nić jest prawidłowo dobrana do grubości, gdy

a) wypełni całkowicie rowek długi i da się przez niego przeciągać.
b) jest luźno ułożona w rowku długim.
c) nie mieści się w rowku długim.
d) nie wypełnia otworu w szytym materiale.


19. Szybkość ogrzewania się materiału i ilość wytwarzanego ciepła w dielektryku zależy od

a) niezmienności znaków na okładzinach kondensatora.
b) ilości ciepła w otoczeniu kondensatora.
c) częstotliwości zmian znaków ładunków na okładzinach kondensatora.
d) rodzaju generatora.


20. Do łączenia zapiętka z podszewką obłożyny metodą zgrzewania najlepiej jest zastosować

szew
a) płaski czołowy wzmocniony.
b) płaski czołowy.
c) na zakładkę.
d) płaski tępy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................


Łączenie elementów wierzchu obuwia


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2

Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej „Łączenie
elementów wierzchu obuwia”

Treść zadania

Przygotuj maszynę do szycia, dokonaj regulacji naprężenia nici, połącz tylne krawędzie

obłożyn szwem zszywanym.

Instrukcja dla nauczyciela

W czasie badania osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych

przewidzianych w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania
testowego typu „próba pracy”. Zadanie jest tak dobrane aby pozwoliło sprawdzić poziom
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego przygotowania maszyny do
szycia oraz wykonania łączenia obłożyn w części pięty.

Uczniowie powinni wykonywać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności praktycznych
i dokonania analizy wykonanych ćwiczeń.

Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie

zadania zgodnie z dokumentacją technologiczną. Należy zapewnić uczniowi warunki do
samodzielnego opracowania poszczególnych etapów wykonania zadania:

zorganizowania stanowiska pracy,

przygotowania maszyny do szycia,

regulacji naprężenia nici górnej i dolnej,

połączenia tylnych brzegów obłożyn szwem zszywanym.

Uczeń powinien mieć udostępnione:

stanowisko pracy do wykonania zadania, potrzebne narzędzia i urządzenia,

maszynę szyjącą, nici, igły,

komplet obłożyn,

dokumentację technologiczną dotyczącą wykonania czynności,

instrukcję obsługi maszyny szyjącej,

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien:

zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy, narzędzi i urządzeń,

przygotować maszynę, instrukcję obsługi i dokumentację technologiczną,

przygotować komplet obłożyn (wycięte, ścienione),

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,

kontrolować na bieżąco pracę uczniów,

dokonać oceny wykonanej pracy.


Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:

przygotować stanowisko pracy do wykonania zadania, sprawdzić sprawność maszyny,

umocować igłę w igielnicy,

nawlec nitkę górną,

umieścić szpuleczkę z nicią dolną w bębenku,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

umieścić bębenek w maszynie,

wykonać regulację naprężenia nici dolnej i górnej,

wykonać próbkę szycia,

połączyć obłożyny w części pięty zgodnie z dokumentacją technologiczną,

uporządkować stanowisko pracy po wykonanej czynności,

zaprezentować wykonaną pracę,

omówić sposób wykonania zadania,

przedstawić wykonaną pracę do oceny.


Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonywana przez ucznia

Punkty

do

uzyskania

Punkty

przyznane

1.

Przygotowanie stanowiska pracy, kontrola maszyny

15

2.

Przygotowanie maszyny do szycia

20

3.

Regulacja naprężenia nici dolnej i górnej

20

4.

Połączenie obłożyn w części pięty

25

5.

Uporządkowanie stanowiska pracy

5

6.

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania

15

Razem

100


Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne

Ocena

Liczba uzyskanych punktów

niedostateczny

0 ÷ 48

dopuszczający

49 ÷ 60

dostateczny

61 ÷ 73

dobry

74 ÷ 88

bardzo dobry

89 ÷100

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7.

LITERATURA


1. Borzeszkowski A., Borzeszkowski W., Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe część I WSiP,

Warszawa 1979

2. Christ J.W.: Obuwnictwo. WPLIS, Warszawa 1965
3. Grabkowski M.: Obuwnictwo, Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992
4. Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia t I, Politechnika Radomska, Radom 2000
5. Grabkowski M.: Technologia obuwia. Ćwiczenia laboratoryjne. Wyższej Szkoły

Inżynierskiej w Radomiu, Radom 1982

6. Liszka R., Rerutkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, Warszawa 1996


Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000

Czasopisma fachowe:
– Przegląd Skórzany (wydania archiwalne),
– Katalogi mody i żurnale,
– Świat Butów (wydania archiwalne i numery bieżące).

Normy:
PN-69/P-84502 „Wyroby szyte. Ściegi. Nazwy i oznaczenia”

PN-69/P-84501 „Wyroby szyte. Szwy. Nazwy i oznaczenia”

Strona Internetowa
– http.//WWW.bochemia.com.pl/
– http.//WWW.metaloplast.com.pl/

