opiekunka dziecieca 513[01] z2 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ




Anna Baranowska
Agnieszka Szyszko - Perłowska





Pielęgnowanie dziecka chorego
513 [01].Z2.03







Poradnik dla nauczyciela














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Alicja Pasemko
mgr Maria Żukowska



Opracowanie redakcyjne:
mgr Anna Baranowska



Konsultacja:
mgr Zenon W. Pietkiewicz




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 513[01].Z2.03

Pielęgnowanie dziecka chorego, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
opiekunka dziecięca.
























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Wybrane choroby wieku dziecięcego

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Pielęgnowanie dziecka chorego.

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7. Literatura

38









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekunka dziecięca 513[01].

W poradniku zamieszczono:

wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed przystąpieniem do nauki tej
pracy z poradnikiem,

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć i w ramach samokształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia,

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

wykładu problemowego,

pogadanki,

dyskusji dydaktycznej,

metody przypadków,

metody projektów,

pokazu,

ćwiczeń.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy w grupach 6 – 8 osobowych.

Szczególną

uwagę

należy

zwrócić

na

dokładność

wykonywania

zabiegów

pielęgnacyjnych, organizację pracy oraz zapewnienie dziecku bezpieczeństwa.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, można posłużyć się
zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych, zawierającymi różnego rodzaju
zadania.

W tym rozdziale podano również:

propozycje norm wymagań,

plany testów w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi,

instrukcje dla nauczyciela,

instrukcje dla ucznia,

zestawy zadań testowych,

karty odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






























Schemat układu jednostek modułowych












513[01].Z2

Pielęgnacja dziecka

513[01].Z2.01

Organizowanie opieki nad

dzieckiem w placówkach

opiekuńczo – wychowawczych

513[01].Z2.02

Pielęgnowanie dziecka zdrowego

513[01].Z2.03

Pielęgnowanie dziecka chorego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wymienić odrębności w funkcjonowaniu poszczególnych układów i narządów
charakterystyczne dla dziecka,

dokonywać

pomiarów

podstawowych

parametrów

życiowych

świadczących

o funkcjonowaniu organizmu dziecka i określić prawidłowe wartości,

umieć dokonywać interpretacji wyników dokonywanych pomiarów,

oceniać rozwój psychomotoryczny dziecka zdrowego w zależności od wieku,

wykonywać czynności związane z zaspokajaniem potrzeb biologicznych dziecka
zdrowego,

zaspokaja potrzeby psychospołeczne dziecka zdrowego,

wykonywać czynności pielęgnacyjne w stosunku do zdrowego dziecka,

stosować działania profilaktyczne wobec zdrowego dziecka,

stosować działania promujące zdrowie wobec zdrowego dziecka.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować schorzenia wieku dziecięcego,

określić rolę mechanizmów obronnych i adaptacyjnych organizmu dziecka,

ocenić wpływ choroby na stan psychiczny i rozwój dziecka,

wykonać czynności pielęgnacyjne dziecka ze schorzeniami poszczególnych układów
i narządów,

wykonać czynności pielęgnacyjne dziecka zgodnie z obowiązującymi zasadami,

zorganizować czas wolny dzieciom przewlekle chorym i unieruchomionym w łóżku,

nawiązać współpracę w zespole w zakresie terapii i rehabilitacji dziecka chorego,

zastosować działania profilaktyczne i promujące zdrowie w odniesieniu do dzieci
i środowiska wychowawczego,

zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Opiekunka dziecięca 513[01]

Moduł: Pielęgnacja dziecka 513[01].Z2
Jednostka modułowa: Pielęgnowanie dziecka chorego 513[01].Z2.03

Temat: Żywienie dzieci z alergią


Cel ogólny:
Kształtowanie umiejętności planowania posiłków dzieciom z alergią pokarmową.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wymienić produkty słabo i silnie alergizujące,

rozszerzyć dietę niemowlęciu zgodnie z zasadami wprowadzania nowych pokarmów,

wyjaśnić jakie działanie i postępowanie może chronić dziecko przed alergią,

ułożyć jadłospis dziecku z alergią pokarmową.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład problemowy,

ćwiczenia,

dyskusja dydaktyczna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas:
120 minut

Środki dydaktyczne:

tabele kaloryczności produktów spożywczych,

tabele zapotrzebowania energetycznego dziecka w wieku od 0 do 4 lat,

tabela produktów spożywczych o silnych i słabych właściwościach alergizujących,

kartka,

długopis,

zeszyt,

Przebieg zajęć:

FAZA WSTĘPNA
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

FAZA WŁAŚCIWA
1. Wykład na temat produktów alergizujących z uwzględnieniem zasad profilaktyki.
2. Uczniowie w 3 - 4 osobowych zespołach opracowują przykładowe jadłospisy dzienne dla

niemowląt z alergią pokarmową na mleko:
Przykładowo:

Grupa a: dla niemowląt od 0 do 1 r. ż.

Grupa b: dla dzieci od 1 do 2 r. ż.
Grupa c: dla dzieci od 2 do 3 r. ż.

3. Ze wskazanego rozdziału materiału nauczania wypisują w zeszycie przedmiotowym

przykładowe produkty żywieniowe proponowane przez dietetyków dla dzieci
alergicznych w określonym wieku sumując ich kaloryczność.

4. Porównują sumę kaloryczności poszczególnych posiłków w ciągu dnia z dobowym

zapotrzebowaniem energetycznym dziecka w danym wieku i właściwościami
alergizującymi kolejnych pokarmów.

5. Dokonują zapisu swoich propozycji w zeszycie.
6. Nauczyciel konsultuje poprawność obliczeń kalorycznych i właściwości alergizujących

produktów.

7. Wybrana osoba z zespołu prezentuje wynik pracy grupy przed klasą.
8. Dyskusja dotycząca poniższych problemów:

Zastanowić się w grupach, poszukując informacji w materiale rozdziału 6 jakie
postępowanie i działanie opiekunki może uchronić dziecko przed alergią.

Zaproponować przykłady diety eliminującej produkty o silnych właściwościach
alergizujących

z

uwzględnieniem

konieczności

kompensacji

niedoborów

pokarmowych i przeciwdziałaniu zaburzeniom rozwoju pod wpływem alergii.

Przedyskutować w klasie jak zwiększać różnorodność posiłków z przestrzeganiem
uczuleń na alergeny.

9. Sformułować zasady dotyczące ilości, częstotliwości i sposobów wprowadzania tych

produktów (obserwowania objawów).


FAZA KOŃCZĄCA
1. Uczniowie dokonują analizy tego, czego nauczyli się podczas wykonywania zadań,

z literatury i podczas dyskusji.

2. Nauczyciel dokonuje oceny stopnia zrozumienia przez uczniów zagadnień z zakresu

żywienia dzieci alergicznych.

Praca domowa

Na podstawie zdobytych informacji o alergii pokarmowej spróbuj zaplanować jadłospis

dziecku dwuletniemu z alergią pokarmową na białko i gluten.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach

ankietowanie ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytej wiedzy
i umiejętności.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Opiekunka dziecięca 513[01]

Moduł: Pielęgnacja dziecka 513[01].Z2.
Jednostka modułowa: Pielęgnowanie dziecka chorego 513[01].Z2.03

Temat: Pielęgnacja dziecka z chorobą przewlekłą.


Cel ogólny
: Kształtowanie umiejętności pielęgnowania dziecka z chorobą przewlekłą na

przykładzie atopowego zapalenia skóry.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

przedstawić jednostkę chorobową – azs,

wyodrębnić problemy pielęgnacyjne,

zaplanować działania pielęgnacyjne dla dziecka z azs.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przypadków,

metoda ćwiczeń,

dyskusja dydaktyczna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa,

indywidualna.


Czas:

135 min.


Środki dydaktyczne:

kartka z opisem przypadku dla każdej z grup,

zeszyt,

długopis.


Przebieg zajęć:

FAZA WSTĘPNA
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.

FAZA WŁAŚCIWA
Ćwiczenia umożliwiające uczniom zapoznanie się ze sposobem opracowywania planu opieki
dla dziecka przewlekle chorego na podstawie przypadku.
1. Uczniowie w grupach odczytują opis przypadku.
2. Opis przypadku:

Kasia ma obecnie 2,5 roku jest jedynaczką. Jest na diecie hipoalergicznej, bezmlecznej,
bezglutenowej, ponieważ od 1 roku życia ma rozpoznaną skazę białkową. Dziewczynka
ma psa i kota w domu.
Dziewczynka trafiła do szpitala z rozległymi zmianami na całym ciele. Skóra jest
wysuszona. Na całym ciele zmiany są bardzo nasilone, skóra jest zaczerwieniona,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

złuszczająca się. Zmiany nasilone są na głowie w zgięciach i fałdach skórnych.
Występuję świąd, który nasila się podczas snu, po spoceniu się co powoduje, że dziecko
jest niespokojne, budzi się. Dziewczynka ma katar, spierzchnięte usta. Występują
alergiczne objawy ze strony spojówek (zaczerwienienie, pieczenie, świąd). Dziewczynka
ma dobry apetyt jednak po spożyciu pokarmów mlecznych typu masło, czekolada,
owoców na przykład banan występują zaostrzenia choroby, szczególnie swędzenie skóry.
Często występują zaparcia. Dziecko jest apatyczne.

3. Uczniowie w zespołach, wzorując się na przykładzie z materiału nauczania wyodrębniają

problemy pielęgnacyjne dla dziecka z azs i w zeszycie zapisują objawy.

4. Uczniowie opracowują działania pielęgnacyjne adekwatnie do wysuniętych wcześniej

problemów pielęgnacyjnych.

5. Wydelegowani uczniowie prezentują pracę zespołu na arkuszu szarego papieru.
6. Dyskusja w klasie na temat zastosowanych zabiegów pielęgnacyjnych i okazywania

przez opiekunkę wsparcia emocjonalnego cierpiącemu dziecku.


FAZA KOŃCZĄCA
1. Uczniowie dokonują analizy opanowanych umiejętności podczas ćwiczeń.
2. Uczniowie wskazują na swoje trudności, emocje i poczucie odpowiedzialności za ulżenie

w cierpieniu chorego dziecka.

3. Nauczyciel omawia wyróżniające się strategie opieki zaproponowane przez uczniów.

Praca domowa

Polecenie przygotowania się uczniów do następnych zajęć.
Odszukaj w literaturze, Internecie informacje na temat rodzajów zapalenia płuc oraz

opieki nad dzieckiem z zapaleniem płuc.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Wybrane choroby wieku rozwojowego

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opracowywanie arkusza obserwacji dziecka chorego ze schorzeniem układu

pokarmowego, oddechowego i moczowego w warunkach szpitalnych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zostać członkiem 4 – 5 osobowej grupy, a każda z grup zajmie się oddzielnym układem:

pokarmowym, oddechowym i moczowym,

2) zapoznać się z informacjami dotyczącymi schorzeń układu pokarmowego, oddechowego

i moczowego u dzieci oraz sposobem wykonania arkusza obserwacji,

3) zaprojektować arkusz obserwacji w chorobach układu pokarmowego, oddechowego

i moczowego w warunkach szpitalnych,

4) pamiętać, że pacjent powinien być obserwowany w zakresie trzech sfer: biologicznej,

psychicznej i społecznej,

5) zaprezentować propozycję arkusza pozostałym grupom i nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

kartka, folie z przygotowaną tabelą do prowadzenia obserwacji,

długopis, mazaki,

grafoskop, ekran.


Ćwiczenie 2

Wykonanie

inhalacji/nebulizacji

rocznemu

dziecku

w

warunkach

naturalnych

(np. w szpitalu).

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania inhalacji,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować dziecko do zabiegu,
4) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
5) wykonać czynności krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładne połączenie

kolejnych części sprzętu ze sobą, precyzyjne odmierzenie dawki zleconego leku, dokładne
przyleganie maski do twarzy,

6) uporządkować zestaw po wykonanym zabiegu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

miska nerkowata, chusteczki papierowe (lignina) i pojemnik na odpady, podkład
płócienny, rękawiczki jednorazowego użytku, lek do inhalacji, inhalator dyszowy,
nebulizator bądź inhalator ultradźwiękowy, jednorazowa maska bądź ustnik.


Ćwiczenie 3

Projektowanie w formie zabawy ćwiczeń oddechowych dziecku w wieku trzech lat ze

schorzeniami układu oddechowego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat ćwiczeń oddechowych,
2) zapoznaj się z możliwościami psychomotorycznymi dziecka w wieku trzech lat,
3) zaplanuj ćwiczenia,
4) ustal przy użyciu jakich pomocy zrealizujesz zadanie,
5) przedstaw projekt nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

– atlasy z przedstawionymi ćwiczeniami oddechowymi,
– kartka i długopis,
– folie, mazaki,
– grafoskop.

Ćwiczenie 4

Przygotowanie zestawu dla dziecka wymiotującego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami jak przygotować zestaw dla dziecka wymiotującego oraz jak

zachować się wobec niego,

2) przygotować potrzebne sprzęty do skompletowania zestawu,
3) przedstawić nauczycielowi,
4) uporządkować zestaw.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

lignina,

miska nerkowata lub inna na wymiociny,

kubek z wodą,

gaziki,

szpatułka,

Rumianek, Septosan, Boraks z Gliceryną.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2.

Pielęgnowanie dziecka chorego


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Układanie jadłospis dla rocznego dziecka z alergią pokarmową na białko mleka krowiego

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat alergii oraz planowania diety,
2) zapoznać się z zapotrzebowaniem energetycznym dla rocznego dziecka,
3) zapoznać się z rozłożeniem zapotrzebowania energetycznego na każdy posiłek,
4) napisać jadłospis na cały dzień dla rocznego dziecka z alergią na białko, w rozłożeniu na

kolejne posiłki,

5) zwrócić uwagę na różnorodność posiłków,
6) przedstawić jadłospis.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

kartka, długopis,

tabele zapotrzebowania energetycznego dziecka,

foliogramy z przedstawionymi najbardziej alergizującymi produktami,

folie, mazaki,

ekran, rzutnik multimedialny,

komputer, dyskietki.


Ćwiczenie 2

Przygotuj kąpiel dla niemowlęcia półrocznego z atopowym zapaleniem skóry.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z pojęciem atopii oraz sposobem przygotowania kąpieli dziecku z AZS,
2) zapoznać się zasadami wykonywania kąpieli niemowlęcia,
3) zastosować zlecony przez lekarza lek do kąpieli,
4) zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dziecka podczas kąpieli (stosowane środki

są tłuste).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda ćwiczeń.

Środki dydaktyczne:

fantom niemowlęcia,

wanna,

zestaw do wykonania kąpieli niemowlęcia ( patrz: Pielęgnowanie dziecka zdrowego),

zlecony środek do kąpieli.


Ćwiczenie 3

Zaprojektuj trzy różne zabawy rocznemu dziecku przewlekle choremu pozostającemu

w łóżku.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat organizowania zabawy w sytuacji dziecka chorego,
2) zapoznać się z możliwościami psychomotorycznymi rocznego dziecka
3) wziąć pod uwagę, że dziecko pozostaje w łóżku, szybko się męczy,
4) podjąć decyzję, jakie sprzęty dodatkowe chcesz zastosować,
5) przedstawić nauczycielowi projekt zaprojektowanych zabaw,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

kartka, długopis

folie, mazaki.

Ćwiczenie 4

Na podstawie opisu przypadku zaplanuj opiekę nad dzieckiem z atopowym zapaleniem

skóry.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zostać członkiem 4 – 5 osobowej grupy,
2) zapoznać się z Materiałem nauczania pkt.4.2.1,
3) zapoznać się z jednostką chorobową – atopowe zapalenie skóry,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

4) zapoznać się z opisem przypadku,
5) zaplanować swój sposób działania w stosunku do konkretnego przypadku, wzorując się

na podanym w materiale nauczania przykładzie,

6) wymienić problemy pielęgnacyjne,
7) adekwatnie do problemów zaproponować działania celem zmniejszenia dolegliwości,
8) zaprezentować plan pielęgnacji.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przypadków.

Środki dydaktyczne:

kartka , długopis,

kartki z wydrukowanym przypadkiem lub foliogram, lub projekcja na rzutniku
multimedialnym,

folie,

komputer, dyskietki,

opis przypadku.

Kasia ma obecnie 2,5 roku, jest jedynaczką. Jest na diecie hipoalergicznej, bezmlecznej,

bezglutenowej, ponieważ od 1 roku życia ma rozpoznaną skazę białkową. Dziewczynka ma
psa i kota w domu. Dziewczynka trafiła do szpitala z rozległymi zmianami na całym ciele.
Skóra jest wysuszona. Na całym ciele zmiany są bardzo nasilone, skóra jest zaczerwieniona,
złuszczająca się. Zmiany nasilone są na głowie w zgięciach i fałdach. Występuję świąd, który
nasila się podczas snu, po spoceniu się co powoduje, że dziecko jest niespokojne, budzi się.
Dziewczynka ma katar, spierzchnięte usta. Występują alergiczne objawy ze strony spojówek
(obrzęknięte, podkrążone, ropiejące, popękane naczynia krwionośne). Dziewczynka ma dobry
apetyt jednak po spożyciu pokarmów mlecznych typu masło, czekolada, owoców na przykład
banan występują zaostrzenia choroby, szczególnie swędzenie skóry. Często występują
zaparcia. Dziecko jest nerwowe ze względu na występujący świąd. Drapie się, jest płaczliwa,
rozkapryszona, na zabiegi reaguje płaczem. Najlepiej czuje się przy matce. Nie chce być
w szpitalu.

Ćwiczenie 5

Na podstawie opisu przypadku zaplanuj opiekę nad dzieckiem z zapaleniem płuc.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zostać członkiem 4 – 5 osobowej grupy,
2) zapoznać się z Materiałem nauczania pkt.4.2.1,
3) zapoznać się z jednostką chorobową – zapalenie płuc,
4) zapoznać się z opisem przypadku,
5) zaplanować swój sposób działania w stosunku do konkretnego przypadku, wzorując się

na przykładzie podanym w materiale nauczania,

6) wymienić problemy pielęgnacyjne,
7) adekwatnie do problemów zaproponować działania celem zmniejszenia dolegliwości,
8) zaprezentować plan pielęgnacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przypadków.

Środki dydaktyczne:

kartka , długopis,

kartki z wydrukowanym przypadkiem lub foliogram, lub projekcja na rzutniku
multimedialnym,

folie, dyskietki,

opis przypadku.


Piotruś jest półrocznym dzieckiem został przyjęty na oddział z wysoką gorączką powyżej

39°C, potami oraz wilgotnym kaszlem, z wypiekami i zaczerwienionymi obrzękniętymi
spojówkami. Dziecko rozdrażnione, apatyczne, płaczliwe. Matka relacjonuje, że kilkakrotnie
w ciągu dnia wymiotowało. Ma obniżone łaknienie oraz trudności w pobieraniu pokarmu
przez smoczek z butelki z uwagi na obecną w drogach oddechowych wydzielinę. Zaplanuj
jakie podejmiesz działania?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

Pielęgnowanie dziecka

chorego”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1 - 14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15 - 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź do zadań uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1. Zdefiniuj pojęcie: inhalacja.

A

P

Metoda lecznicza
polegająca na
wdychaniu pary
wodnej, gazów lub
leków do układu
oddechowego.

2.

Określić cele ćwiczeń
oddechowych.

B

P

-

wzmacnianie mięśni

oddechowych,

-

zwiększanie

ruchomości klatki
piersiowej,

-

rozciąganie mięsni

piersiowych,

-

ćwiczenie

przedłużonego
wydechu.

3.

Wskazać objawy towarzyszące
schorzeniom układu
pokarmowego.

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

4.

Określić, na czym polega
kontrola obrzęków u dzieci
z chorobami układu moczowego.

B

P

a

5.

Wymienić najczęstsze choroby
zakaźne wieku dziecięcego.

B

P

-

odra,

-

ospa wietrzna,

-

różyczka,

-

świnka.

6.

Określić, czym są szczepionki
inaktywowane.

A

P

Szczepionki
przygotowane
z drobnoustrojów
zabitych.

7.

Wymienić fizyczne czynniki
teratogenne.

B

P

Energia promienista,
duże wahania
temperatury
i ciśnienia
atmosferycznego
(w granicach nie
spotykanych
w naturze), wibracje
oraz fale ultrakrótkie
o dużym natężeniu.

8.

Określić cel diagnostyki
prenatalnej.

A

P

Jak najwcześniejsze
wykrycie
u płodu wrodzonych
wad genetycznych.

9.

Wymienić wirusy stanowiące
zagrożenie dla kobiety ciężarnej.

B

P

Wirus różyczki,
grypy, zapalenia
wątroby, nagminnego
zapalenia ślinianek,
cytomegalii,
poliomyelitis.

10. Zdefiniować pojęcie: zarażenie.

A

P

Przeniesienie
czynnika
chorobotwórczego
z osoby zakażonej na
osobę wrażliwą.

11.

Wymienić elementy za
pośrednictwem, których może
dojść do zakażenia.

B

P

Żywność, woda,
powietrze, przedmioty
lub przez bezpośredni
kontakt z chorym
nosicielem.

12.

Określić definicję dziecka
chorego.

B

P

Dziecko, u którego
wystąpiła reakcja
organizmu na
zadziałanie czynnika
chorobotwórczego,
wyrażająca się
zaburzeniem
współdziałania
narządów i tkanek,
prowadząca do zmian
czynnościowych
i organicznych ustroju
uniemożliwiająca
dziecku realizowanie
potrzeb i radzenie
sobie ze
środowiskiem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

prowadząca do zmian
czynnościowych
i organicznych ustroju
uniemożliwiająca
dziecku realizowanie
potrzeb i radzenie
sobie ze
środowiskiem.

13.

Wymienić potrzeby dziecka,
których realizacja jest utrudniona
przez hospitalizację.

B

P

Więź emocjonalna
z najbliższymi
a szczególnie z matką,
bezpieczeństwo,
aktywność poznawcza
i ruchowa.

14.

Określić elementy, jakimi należy
kierować się w doborze i
przebiegu zabaw z dzieckiem
chorym.

B

P

Wiek,
zainteresowania,
aktualny stan zdrowia,
zalecenia lekarza
i pielęgniarki.

15.

Zaplanować działania
pielęgnacyjne w stosunku do
dziecka z wilgotnym kaszlem i
odksztuszaniem wydzieliny

PP

-

ułatwienie
odksztuszania:
prowadzenie
gimnastyki
oddechowej, częste
pojenie, inhalacje,
drenaż ułożeniowy,

-

zapewnienie ligniny
do odksztuszania
lub jednorazowych
chusteczek,

-

obserwacja
charakteru
odksztuszanej
wydzieliny.

-

pouczenie aby
dziecko zasłaniało
się w czasie kaszlu
i nie połykało
wydzieliny,

-

jeśli dziecko potrafi
– płukanie jamy
ustnej środkami
antyseptycznymi
np. Tantum Verde.

16.

Określić, jakie czynności należy
wykonać pielęgnując roczne
niemowlę z nieżytem nosa w
określonych warunkach.

C

PP

-

należy utrzymać
optymalną
temperaturę w
pomieszczeniu ok.
20-24°C, czyli nie
podkręcać
kaloryferów na
maksymalne
ogrzewanie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

kaloryferów na
maksymalne
ogrzewanie,

-

zadbać o
wilgotność
powietrza
domowymi
sposobami bądź
zastosować
nawilżacz
powietrza,

-

zastosować
półwysokie
ułożenie,

-

delikatnie
oczyszczać nos po
wcześniejszym
zakropleniu 0,9%
NaCl.

17.

Określić sposób przygotowania
trzyletniego dziecka do zabiegu
inhalacji.

C

PP

-

należy oczyścić
nos dziecku,

-

zdjąć ewentualnie
okulary,

-

nie podawać
dziecku posiłków
bezpośrednio przed
inhalacją,

-

pouczyć o sposobie
oddychania w
czasie inhalacji
(głębokie wdechy
przez usta a na
szczycie wdechu
na krótko
zatrzymanie
oddechu),

-

dziecko układamy
w pozycji siedzącej
wyprostowanej lub
leżącej w zależ-
ności,

-

należy pamiętać
o zabezpieczeniu
włosów i odzieży
dziecka,

-

do 30 min. po
inhalacji dziecko
nie powinno
przebywać na
zimnym powietrzu,
głośno rozmawiać,
spożywać
posiłków.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

głośno rozmawiać,
spożywać
posiłków.

18.

Wymienić czynności higieniczne,
jakich należy nauczyć dziecko z
chorobą układu moczowego.

C

PP

-

konieczna jest
bardzo staranna
higiena osobista
chorego,
polegająca na
dwukrotnym
podmywaniu
krocza (rano i
wieczorem) ciepłą,
bieżącą wodą
i mydłem,

-

na prawidłowym
wycieraniu lub
podmyciu krocza
po oddaniu stolca
(od przodu do tyłu)

-

oraz codziennej
zmianie bielizny.

19.

Wskazać zasady, jakie
obowiązują przy wykonywaniu
kąpieli leczniczej u dziecka z
atopowym zapaleniem skóry.

C

PP

Kąpiel powinna trwać
minimum 10 minut,
w niezbyt gorącej
wodzie, niewskazane
są gwałtowne zmiany
temperatury, nie
należy też używać
dodatkowo mydła
zwykłego, które
drażni skórę; po
kąpieli wycierać
delikatnie przez
dotyk, miękkim
ręcznikiem.

20.

Zaproponować właściwe
ćwiczenia wzmacniające mięśnie
oddechowe u trzylatka

PP

-

kwiaty zwiędły -
przysiad podparty,
wdech nosem i
powolny wyprost
do stania; kwiaty
rosną
i rozwijają się po
deszczu - wydech –
dzieci ponownie
przechodzą do
przysiadu
podpartego,

-

jamniczek: klęk
podparty, dłonie
skierowane do
siebie, zginanie
ramion w łokciach
i dotykanie brodą
krążka; wdech przy
prostowaniu
ramion, wydech
przy uginaniu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

siebie, zginanie
ramion w łokciach
i dotykanie brodą
krążka; wdech przy
prostowaniu
ramion, wydech
przy uginaniu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z kryteriami punktowania

i oceniania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi.
6. Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.
9. Sprawdź prace. Nanieś punkty na kartę odpowiedzi.
10. Wykonaj analizę statystyczną i opisową wyników sprawdzianu oraz analizę logiczną

i statystyczną zestawu zadań.

11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących problemów omawianych podczas realizacji całego

modułu.

-

Zadania: 3, 4, są zadaniami wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa;

-

Zadania 1, 2, 5-20, są zadaniami otwartymi i należy udzielić krótkiej odpowiedzi.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedzi,

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 14 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.

Powodzenia !

Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Zdefiniuj pojęcie: inhalacja.

2. Określ cele ćwiczeń oddechowych.

3. Rodzaje dolegliwości występujące w schorzeniach układu pokarmowego to:

a) biegunka, kaszel, zmniejszenie łaknienia,
b) wymioty, biegunka, ból, zmniejszenie łaknienia,
c) ból, parcie na mocz,
d) aleganie wydzieliny, biegunka, ból, zmniejszenie łaknienia.


4. Kontrola obrzęków w schorzeniach układu moczowego polega na regularnym

wykonywaniu:
a) pomiarów masy ciała, pomiarów obwodu brzucha, prowadzeniu bilansu płynów,
b) mierzenie wzrostu, prowadzeniu bilansu płynów,
c) prowadzeniu bilansu płynów, prowadzenie dokumentacji,
d) pytaniu dziecka o wielkość obrzęków, prowadzeniu bilansu płynów.

5. Wymień najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego.

6. Opisz szczepionki inaktywowane.

7. Wymień czynniki teratogenne fizyczne.

8. Określ zadania diagnostyki prenatalnej.

9. Wymień wirusy niebezpieczne dla kobiety ciężarnej.

10. Zdefiniuj pojęcie: zarażenie.

11. Wymień elementy za pośrednictwem, których może dojść do zakażenia.

12. Określ najczęściej występujące objawy u chorego dziecka.

13. Wymień podstawowe potrzeby dziecka, których zaspokojenie jest utrudnione w trakcie

hospitalizacji.


14. Wymień, jakimi elementami należy się kierować w doborze rodzaju i przebiegu zabawy

z chorym dzieckiem.


15. Zaplanuj działania wobec trzyletniego dziecka z wilgotnym kaszlem oraz

z odksztuszaniem wydzieliny.


16. Określ czynności pielęgnacyjne, jakie zaplanujesz u rocznego dziecka z nieżytem nosa.

(Jest pora zimowa. Rodzina mieszka w bloku z ogrzewaniem centralnym).


17. Przedstaw sposób przygotowania trzyletniego dziecka do zabiegu inhalacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

18. Wymień czynności z zakresu codziennej higieny jakich należy nauczyć dziecko

z chorobą układu moczowego.


19. Wymień zasady jakich należy przestrzegać przygotowując kąpiel dziecku z atopowym

zapaleniem skóry.


20. Zaplanuj ćwiczenia oddechowe wzmacniające mięśnie oddechowe w formie zabawy

dziecku trzyletniemu ze schorzeniem układu oddechowego?











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Pielęgnowanie dziecka chorego

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub pełne odpowiedzi.

Nr

zadania

Odpowiedzi

Punkty

1.



2.



3.

a

b

c

d


4.

a

b

c

d


5.



6.



7.



8.



9.




10.




11.




12.


13.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

14.





15.





16.





17.





18.




19.




20.




Razem:

















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

:

Pielęgnowanie dziecka

chorego.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1 - 14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15 - 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź do zadań uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.


Wymienić zabiegi stosowane w
chorobach układu
oddechowego.

B

P

-

inhalacje,

-

drenaż złożeniowy,

-

wspomaganie wydechu,

-

oklepywanie.

2.

Wymienić czynniki zakaźne
wywołujące choroby.

B

P

-

wirusy,

-

riketsje,

-

bakterie,

-

grzyby,

-

pierwotniaki,

-

robaki pasożytnicze.

3.

Zdefiniować szczepionki
atenuowane.

A

P

Są to szczepionki
przygotowane z żywych,
osłabionych szczepów
drobnoustrojów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

4. Zdefiniować wady rozwojowe.

B

P

Jest to każda
nieprawidłowość
(anomalia) rozwoju
morfologicznego,
niezależnie od
etiopatogenezy, czasu jej
powstania lub wykrycia
(prenatalnie, po urodzeniu
lub później). Nie zawsze
więc jest rozpoznawana
bezpośrednio po urodzeniu.

5.

Określić, co nazywamy
teratogenem.

B

P

Teratogeny są to czynniki
środowiskowe należą do
nich czynniki biologiczne,
chemiczne i fizyczne.

6.

Wskazać najniebezpieczniejsze
teratogeny chemiczne.

B

P

Do szczególnie
niebezpiecznych należą: leki
cytostatyczne, hormony,
antybiotyki, leki
uspokajające, leki nasenne,
leki przeciwbólowe

7.

Wymienić teratogeny
biologiczne.

A

P

Wirusy, bakterie i
pierwotniaki.

8.

Określić cel poradnictwa
genetycznego.

B

P

Jej celem jest udzielanie
konsultowanym informacji o
ryzyku wystąpienia choroby
genetycznej w rodzinie. Jest
to działalność prowadzona
głównie w poradniach
genetycznych.

9. Zdefiniować pojęcie: zakażenie.

A

P

Zakażeniem nazywamy
wniknięcie i rozwój
biologicznego czynnika cho-
robotwórczego w żywym
organizmie.

10.

Wymienić przykłady
destrukcyjnego wpływu braku
miłości i opieki matki na
dziecko.

B

P

Choroba sieroca lub choroba
szpitalna.

11.

Wskazać produkty o
najsilniejszym działaniu
alergizującym.

B

P

a

12.

Zdefiniować pojęcie alergia
pokarmowa.

A

P

Nieprawidłowa reakcja
odpornościowa organizmu na
składniki zawarte w
pożywieniu, uwarunkowana
przez mechanizmy
immunologiczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

13.

Wskazać środki zalecane do
kąpieli dziecka z AZS.

B

P

c

14.

Określić uczucia towarzyszące
choremu dziecku.

B

P

Lęk, ból i ograniczona
aktywność.

15.

Opisać zalecane działania w
przypadku 2-miesięcznego
dziecka z nieżytem nosa w
określonych warunkach
lokalowych.

D

PP

-

należy utrzymać
optymalną temperaturę w
pomieszczeniu ok. 20-
24°C, czyli nie podkręcać
kaloryferów na
maksymalne ogrzewanie,

-

zadbać o wilgotność
powietrza domowymi
sposobami bądź
zastosować nawilżacz
powietrza,

-

zastosować półwysokie
ułożenie,

-

delikatnie oczyszczać nos
po wcześniejszym
zakropleniu 0,9% NaCl.

16

Przedstawić propozycje
ćwiczeń mających na celu
wydłużenie wydech u dwulatka.

C

PP

Zabawa w zdmuchiwanie
watki, liści czy innych
lekkich przedmiotów ze
stolika dziecięcego.

17

Wskazać szkodliwość
nieprawidłowych zachowań
kobiety w okresie ciąży.

C

PP

Należy poinformować
matkę o niekorzystnym
wpływie niedoborów w
diecie szczególnie: białka,
żelaza, wapnia i witamin
B, C, D oraz palenia
tytoniu na rozwój płodu.
Szczególną wrażliwość
wykazuje płód właśnie w
trzech pierwszych
miesiącach, kiedy to na
skutek działających
czynników teratogennych
może dojść do powstania
wad wrodzonych u płodu.

18

Wymienić produkty, jakich
należy unikać w rozszerzaniu
diety dzieci alergicznych.

C

PP

Mięso: cielęce, wołowe,

ryby; owoce: cytrusy,
banany, truskawki, poziomki;
pomidory; miód, kakao,
zboża glutenowe, mleko:
krowie, kozie; jaja,
szczególnie białko

19

Omówić działania, jakie należy
podjąć w przypadku dziecka, u
którego wystąpiły wymioty.

D

PP

-

ograniczyć przyczynę
wymiotów ( słodkie
zapachy, tłuste
pożywienie)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

pożywienie)

-

zaproponować głębokie,
powolne oddechy

-

szybko uporządkować
sprzęt
i wymiociny

-

zaproponować dziecku
pokarmy w małych
ilościach, płynne w
temperaturze pokojowej

-

wypłukać jamę ustną,

-

przebrać w razie potrzeby

20

Dobrać odpowiednie zabawki
dla dziecka w wieku 11
miesięcy.

C

PP

-

grzechotki i piszczki

-

manipulacyjne- duże
klocki do ustawiania w
piramidki, przedmioty do
wkładania jedno w drugie

-

do rzucania piłeczki

-

do gryzienia gumowe
kółeczka
i gryzaczki

-

do poznawania
przedmiotów
i ich własności misie, lalki

-

książeczki, kolorowe
obrazki

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z kryteriami punktowania

i oceniania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi.
6. Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.
9. Sprawdź prace. Nanieś punkty na kartę odpowiedzi.
10. Wykonaj analizę statystyczną i opisową wyników sprawdzianu oraz analizę logiczną

i statystyczną zestawu zadań.

11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących problemów omawianych podczas realizacji całego

modułu.

-

Zadania: 11, 13 są zadaniami wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa;

-

Zadania 1- 10, 12, 14-20 są zadaniami otwartymi i należy udzielić krótkiej
odpowiedzi.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

-

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

-

w zadaniu z luką uzupełnij brakującą treść,

-

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedzi.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 14 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZADANIA TESTOWE


1. Wymień zabiegi fizykoterapeutyczne i pielęgnacyjne stosowane w chorobach układu

oddechowego.


2. Wymień czynniki zakaźne mogące wywoływać choroby zakażne.

3. Zdefiniuj pojecie: szczepionki atenuowane.

4. Wyjaśnij co to jest wada wrodzona.

5. Określ co to są teratogeny.

6. Do czynników chemicznych teratogennych zaliczamy zanieczyszczenie środowiska

naturalnego oraz przyjmowanie w ciąży leków. Wymień szczególnie niebezpieczne.


7. Wymień czynniki teratogenne biologiczne mogące wywołać zakażenia płodu w czasie

ciąży.


8. Wymień cele poradnictwa genetycznego.

9. Zdefiniuj pojęcie: zakażenie.

10. Wymień przykłady destrukcyjnego wpływu długotrwałego braku miłości i opieki

acierzyńskiej podczas hospitalizacji dziecka.


11. Do produktów o najsilniejszych właściwościach alergizujących należą:

a) mleko krowie, ryby, owoce cytrusowe,
b) jaja kurze orzechy ziemne i laskowe, jabłka,
c) poziomki, kukurydza
d) czekolada, marchew.

12. Wyjaśnij pojęcie: alergia pokarmowa.

13. W atopowym zapaleniu skóry należy zastosować kapeli z zawartością:

a) krochmalu,
b) rumianku,
c) emolientów,
d) nadmanganianu potasu.

14. Scharakteryzuj jakich uczuć doświadcza dziecko w różnym stopniu we wszystkich

prawie chorobach.


15. Zaplanuj główne czynności u dwumiesięcznego niemowlęcia z nieżytem nosa.(Jest pora

zimowa. Rodzina mieszka w bloku z ogrzewaniem centralnym).


16. Zaproponuj ćwiczenie oddechowe dwulatkowi, aby ćwiczył przedłużony wydech.

17. Udziel wskazówek w pierwszym miesiącu ciąży, która nie dba o swoje zdrowie i pali

papierosy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

18. Matka półrocznego, alergicznego dziecka chce rozpocząć rozszerzanie diety. Wskaż

jakich produktów silnie alergizujących musi unikać.


19. Wskaż jakie działania należy podjąć u rocznego dziecka z zapaleniem płuc u którego

występują wymioty.


20. Opisz jaki zabawki są najodpowiedniejsze dla chorego przewlekle niemowlęcia

w wieku 11 miesięcy.









































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Pielęgnowanie dziecka chorego

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub pełne odpowiedzi

Nr

zadania

Odpowiedzi

Punkty

1.

2.

3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.

a

b

c

d

12.


13.

a

b

c

d

14.



15.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

16.



17.



18.



19.



20.



Razem:













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1. Bartoszewicz A.: Komunikowanie się z dzieckiem [w:] Komunikowanie interpersonalne

w pielęgniarstwie, red. Kwiatkowska A., Krajewska – Kułak E., Czabała C., Panek
W. Wyd. Czelej. Lublin, 2003

2. Brett D.: Bajki, które leczą. GWP. Gdańsk 2002
3. Cunningham C.: Dzieci z zespołem Downa. WsiP. Warszawa 1992
4. FanellaE. S., Adamson J. H, Hull D.: Pielęgnowanie chorych dzieci. PZWL. Warszawa 1990
5. Goebel W., Glockler M.: W trosce o dziecko. Wydawnictwo Genesis. Gdynia 1996
6. Gołucki Z., Jan Łańcucki: Farmakoterapia chorób skóry. Leki zewnętrzne. PZWL.

Warszawa 1993

7. Góralczyk E.: Choroba dziecka w twoim życiu. Centrum Metodyczne Pomocy

Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Warszawa 1996

8. Hertl M., Hrtl R.: Chore dziecko. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 1995
9. Jankowiak B., Bartoszewicz A.: Komunikowanie się w obrębie zespołu terapeutycznego

[w:] Komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie. Kwiatkowska A., Krajewska –
Kułak E., Czabała C., Panek W. (red.). Wyd. Czelej. Lublin, 2003

10. Kwiatkowska A., Krajewska –Kułak, Panek W.(red): Komunikowanie interpersonalne

w pielęgniarstwie. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2003.

11. LewerH., Robertson L.: Opieka nad dzieckiem. PZWL. Warszawa 1990
12. Miklaszewska M., Wąsik F. (red.): Dermatologia pediatryczna. Wydawnictwo Volumed.

Wrocław 1999

13. Owczarek S. : Atlas ćwiczeń korekcyjnych. WsiP. Warszawa 1998
14. Pilecka W. Przewlekła choroba somatyczna w życiu i rozwoju dziecka. Wydawnictwo

Uniwersytetu Jagielońskiego. Kraków 2002

15. Rakowska – Róziewicz D. (red.): Wybrane standardy i procedury w pielęgniarstwie

pediatrycznym. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2001

16. Socha J., Rojek U.: Żywienie dzieci zdrowych i chorych. PZWL. Warszawa 1995
17. Szajner- Milart I., Papierkowski A.: Choroby wieku rozwojowego. Wydawnictwo

lekarskie PZWL.Warszawa 1997

18. Walczak M. : Zarys pediatrii. PZWL. Warszawa 1991
19. Widomska-Czekajska T, Górajek –Józwik J.: Przewodnik encyklopedyczny dla

pielęgniarek. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 1996

20. Zgrychowa I.: Chore dziecko chce się bawić. WSiP . Warszawa 1987

Czasopisma:

Alergia pokarmowa zapobieganie i leczenie. Porady dala rodziców. Firmy Nutricia

Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Przewodnik dla rodziców firmy Stiefel

Zagórecka E., Piotrowska - Jastrzębska J., Kaczmarski M., Eliasiewicz E.: Alergia
pokarmowa a karmienie piersią- wybrane aspekty. Nowa Klinika. 2001, 9


Adresy internetowe aktualne na dzień 30 maja 2006:

www.merso.org/ kabakulak.htm

www.eDziecko.pl

Korzon M.: Najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego. www.zdrowie.med.pl

www.cdphe.state.co.us

www.merso.org/ kabakulak.htm

www.wsse.krakow.

