optyk mechanik 731[04] z2 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Teresa Piotrowska






Mocowanie elementów optycznych 731[04].Z2.02







Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji

Państwowy Instytut Badawczy

Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
inż. Zbigniew Łuniewski
mgr inż. Ewa Zajączkowska



Opracowanie redakcyjne:
inż. Teresa Piotrowska



Konsultacja:
dr inż. Anna Kordowicz-Sot










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[04].Z2.02
„Mocowanie elementów optycznych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu optyk-mechanik.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

6

3.

Cele kształcenia

7

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

8

5.

Ćwiczenia

12

5.1.

Mocowanie elementów optycznych okrągłych

12

5.1.1.

Ć

wiczenia

12

5.2.

Mocowanie elementów optycznych o różnym kształcie

15

5.2.1.

Ć

wiczenia

15

5.3.

Mocowanie elementów optycznych płaskich

17

5.3.1.

Ć

wiczenia

17

5.4.

Sprawdzanie i mycie zamocowanych elementów optycznych

20

5.4.1.

Ć

wiczenia

20

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7.

Literatura

39



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie optyk-mechanik. W poradniku
zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ć

wiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne

możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.

Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń nie
zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić
proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich
umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne),

projektów,

przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5































Schemat układu jednostek modułowych

731[04].Z2.01

Wykonywanie montażu zespołów

mechanicznych sprzętu optycznego

731[04].Z2.02

Mocowanie elementów

optycznych

731[04].Z2

Montaż i justowanie urządzeń

optycznych

731[04].Z2.03

Wykonywanie montażu i justowanie

zespołów sprzętu optycznego

731[04].Z2.04

Wykonywanie montażu końcowego

i justowanie kompletnego sprzętu

optycznego

731[04].Z2.05

Wykonywanie montażu i justowanie

sprzętu optoelektronicznego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

stosować jednostki układu SI,

przeliczać jednostki,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki,

posługiwać się pojęciami z charakteryzowania elementów optycznych, dobierania
przyrządów optycznych, wykonywanie elementów optycznych,

czytać szkice i rysunki wykonawcze,

obsługiwać komputer,

współpracować w grupie.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

sklasyfikować sposoby mocowania elementów optycznych okrągłych,

sklasyfikować sposoby mocowania elementów optycznych o różnym kształcie,

dobrać sposoby mocowania elementów optycznych,

dobrać uszczelnienia do mocowania,

dobrać narzędzia i przyrządy do mocowania elementów optycznych,

dobrać i zastosować przyrządy kontrolno-pomiarowe do montażu,

zorganizować stanowisko pracy do mocowania elementów optycznych,

zawalcować soczewki,

wkleić i zatopić soczewki,

uszczelnić elementy optyczne,

zamocować pryzmaty o różnym kształcie,

sprawdzić naprężenia w zmontowanych zespołach,

zamocować płytki ogniskowe,

zamocować elementy o różnym kształcie,

odczytać dokumentację techniczną i montażową,

zachować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska przy mocowaniu elementów optycznych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Optyk-mechanik 731[04]

Moduł:

Montaż i justowanie zespołów optycznych 731[04].Z2

Jednostka modułowa:

Mocowanie elementów optycznych 731[04].Z2.02


Temat: Zamocować soczewki w oprawach za pomocą pierścieni gwintowanych.

Cel ogólny: Mocowanie soczewek.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozróżnić mocowania soczewek,

dobrać narzędzia do mocowania,

zamocować soczewki za pomocą pierścieni gwintowanych,

oczyścić soczewki po montażu.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:

−−−−

współpraca w grupie,

−−−−

poszukiwanie specjalistycznych informacji w ogólnodostępnych źródłach informacji.


Metody nauczania–uczenia się:

miniwykład,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas:

1 godzina dydaktyczna.


Środki dydaktyczne:

stanowisko do mocowania soczewek w oprawach,

komplet narzędzi do mocowania soczewek,

materiały i narzędzia do czyszczenia elementów optycznych,

lupy 3

x

i 6

x

,

mieszanka spirytusowo-eterowa,

soczewki do mocowania,

oprawy do mocowania soczewek,

pierścienie gwintowane wewnętrzne i zewnętrzne.

Przebieg zajęć:
1.

Wprowadzenie.

2.

Uświadomienie celów zajęć.

3.

Plan zajęć:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

A. Omówienie zasad mocowania soczewek w oprawach:

wstęp – nauczyciel omawia budowę opraw z pierścieniom gwintowanym
zewnętrznym i wewnętrznym, demonstruje rzeczywiste oprawy, omawia zasady
montażu soczewek w oprawach z pierścieniem gwintowanym,

uczniowie zapoznają się z budową opraw.

B. Zamocowanie soczewek w oprawach:

wstęp – nauczyciel demonstruje zamocowanie soczewek w oprawach
z pierścieniem gwintowanym zewnętrznym i wewnętrznym,

uczniowie otrzymują oprawy, pierścienie i soczewki do samodzielnego montażu,

uczniowie pracując samodzielnie montują otrzymane soczewki w oprawach,
czyszczą soczewki po montażu, sprawdzają wykonany montaż,

uczniowie dyskutując porównują wykonane elementy i sporządzają notatkę
z ćwiczenia.

4.

Podsumowanie zajęć.

nauczyciel zwraca uwagę na czyszczenie elementów optycznych,

uczniowie podczas dyskusji wypracowują wnioski dotyczące wykonanego zadania.

Zakończenie zajęć

Uczniowie porządkują stanowiska pracy.


Praca domowa

Uczniowie mają odszukać w literaturze inne metody mocowania soczewek.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Nauczyciel na podstawie obserwacji aktywności uczniów, poprawności wykonania

zadania oraz wypowiedzi uczniów podczas podsumowania zajęć, uzyskuje informacje i może
ocenić, czy cele zajęć zostały zrealizowane.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Optyk-mechanik 731[04]

Moduł:

Montaż i justowanie elementów optycznych 731[04].Z2

Jednostka modułowa:

Mocowanie elementów optycznych 731[04].Z2.02

Temat: Klasyfikacja sposobów mocowania elementów optycznych o różnych kształtach

zewnętrznych.

Cel ogólny: Klasyfikowanie sposobów mocowania elementów optycznych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

sklasyfikować mocowanie elementów optycznych okrągłych,

sklasyfikować mocowanie pryzmatów,

sklasyfikować mocowanie płytek,

scharakteryzować zasady mocowania elementów optycznych o różnych kształtach.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:

−−−−

współpraca w grupie,

−−−−

poszukiwanie specjalistycznych informacji w ogólnodostępnych źródłach informacji.


Metody nauczania–uczenia się:

miniwykład,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia,

dyskusja dydaktyczna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w 2-3 osobowych zespołach.


Czas:

1 godzina dydaktyczna.


Środki dydaktyczne:

komplet opraw do mocowania różnych elementów optycznych,

elementy optyczne do mocowania o różnych kształtach.

Przebieg zajęć:
1.

Wprowadzenie.

2.

Uświadomienie celów zajęć.

3.

Plan zajęć:

A. Klasyfikowanie opraw do mocowania elementów optycznych:

wstęp – nauczyciel omawia budowę opraw do mocowania elementów optycznych,
klasyfikuje oprawy, demonstruje poszczególne oprawy,

uczniowie w grupach klasyfikują otrzymane oprawy,

uczniowie sporządzają notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia i dyskutując
porównują otrzymane wyniki.

4. Podsumowanie zajęć:

nauczyciel zwraca uwagę na różnice między poszczególnymi grupami opraw,

uczniowie podczas dyskusji wypracowują wnioski dotyczące sposobów mocowania
elementów optycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zakończenie zajęć

Uczniowie porządkują stanowiska pracy.

Praca domowa

Uczniowie mają opracować notatkę dotycząca klasyfikacji wszystkich opraw do

mocowania elementów optycznych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Nauczyciel na podstawie obserwacji aktywności uczniów, poprawności wykonania

zadania oraz wypowiedzi uczniów podczas podsumowania zajęć, uzyskuje informacje i może
ocenić, czy cele zajęć zostały zrealizowane.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA


5.1. Mocowanie elementów optycznych

okrągłych


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zamocuj soczewkę dodatnią za pomocą pierścienia dociskowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiednich
pierścieni mocujących.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sposobów mocowania
elementów optycznych,

2)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi do wykonania
mocowania elementów optycznych,

3)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przyrządów pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych,

4)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące mycia elementów
optycznych,

5)

zorganizować stanowisko do montażu,

6)

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do mocowania soczewki,

7)

skompletować potrzebny sprzęt do mycia elementów optycznych,

8)

przygotować elementy do montażu,

9)

zamocować soczewkę w oprawie,

10)

sprawdzić zmontowany zespół,

11)

umyć zmontowany zespół,

12)

zanotować spostrzeżenia z przeprowadzonego montażu.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunek mocowania soczewki,

karta technologiczna wykonania montażu soczewki w oprawie,

komplet narzędzi do mocowania soczewki,

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montażu soczewki,

komplet sprzętu do mycia elementów optycznych,

soczewka dodatnia,

oprawa soczewki z pierścieniem dociskowym.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Zawalcuj soczewkę dodatnią w oprawie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe centrowanie soczewek
i stosowanie przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zawalcowywania soczewki
w oprawie,

2)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi do zawalcowania
soczewki w oprawie,

3)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przyrządów pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych,

4)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące mycia elementów
optycznych,

5)

zorganizować stanowisko do montażu,

6)

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do zawalcowywania
soczewki,

7)

skompletować potrzebny sprzęt do mycia elementów optycznych,

8)

przygotować elementy do montażu (soczewkę i oprawę),

9)

zawalcować soczewkę w oprawie,

10)

sprawdzić zmontowany zespół,

11)

umyć zmontowany zespół,

12)

zanotować spostrzeżenia z przeprowadzonego montażu.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

rysunek mocowania soczewki,

karta technologiczna wykonania montażu soczewki w oprawie,

komplet narzędzi do mocowania soczewki,

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montażu soczewki,

komplet sprzętu do mycia elementów optycznych,

soczewka dodatnia,

oprawa soczewki.

Ćwiczenie 3

Wklej soczewkę płasko wypukłą w oprawę.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na zastosowanie prawidłowego kleju
i stosowanie przepisów bhp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące wklejania soczewki
w oprawę,

2)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi do wklejania
soczewki w oprawę,

3)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przyrządów pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych,

4)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące mycia elementów
optycznych,

5)

zorganizować stanowisko do montażu,

6)

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do wklejania soczewki,

7)

skompletować potrzebny sprzęt do mycia elementów optycznych,

8)

przygotować elementy do montażu (soczewkę i oprawę),

9)

przygotować klej zgodnie z kartą technologiczną,

10)

wkleić soczewkę w oprawę,

11)

sprawdzić zmontowany zespół,

12)

umyć zmontowany zespół,

13)

zanotować spostrzeżenia z przeprowadzonego montażu.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunek mocowania soczewki,

karta technologiczna wykonania wklejania soczewki w oprawę,

komplet narzędzi do mocowania soczewki,

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montażu soczewki,

komplet sprzętu do mycia elementów optycznych,

soczewka płaskowypukła,

oprawa soczewki,

klej.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2.

Mocowanie elementów optycznych o różnym kształcie


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zamocuj pryzmat prostokątny z dwoma odbiciami w korpusie lornetki pryzmatycznej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie pryzmatów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sposobów mocowania
pryzmatów,

2)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi do mocowania
pryzmatów,

3)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przyrządów pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych,

4)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące mycia elementów
optycznych,

5)

zorganizować stanowisko do montażu,

6)

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do mocowania pryzmatów,

7)

skompletować potrzebny sprzęt do mycia elementów optycznych,

8)

przygotować elementy do montażu,

9)

zamocować pryzmat w oprawie zgodnie z kartą technologiczną,

10)

sprawdzić zmontowany zespół,

11)

umyć zmontowany zespół,

12)

zanotować spostrzeżenia z przeprowadzonego montażu.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunek mocowania pryzmatu,

karta

technologiczna

wykonania

mocowania pryzmatu w korpusie lornetki

pryzmatycznej,

komplet narzędzi do mocowania pryzmatów,

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montażu pryzmatów,

komplet sprzętu do mycia elementów optycznych,

pryzmat prostokątny równoramienny z dwoma odbiciami,

korpus lornetki pryzmatycznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Zamocuj pryzmat prostokątny z jednym odbiciem w obudowie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie pryzmatu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sposobów mocowania
pryzmatów,

2)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi do mocowania
pryzmatów,

3)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przyrządów pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych,

4)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące mycia elementów
optycznych,

5)

zorganizować stanowisko do montażu,

6)

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do mocowania pryzmatów,

7)

skompletować potrzebny sprzęt do mycia elementów optycznych,

8)

przygotować elementy do montażu,

9)

zamocować pryzmat w oprawie zgodnie z kartą technologiczną,

10)

sprawdzić zmontowany zespół,

11)

umyć zmontowany zespół,

12)

zanotować spostrzeżenia z przeprowadzonego montażu.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunek mocowania pryzmatu,

karta technologiczna wykonania mocowania pryzmatu w obudowie,

komplet narzędzi do mocowania pryzmatów,

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montażu pryzmatów,

komplet sprzętu do mycia elementów optycznych,

pryzmaty prostokątne równoramienny z jednym odbiciem do montażu,

obudowy pryzmatów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Mocowanie elementów optycznych płaskich


5.3.1.

Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz sposób mocowania, narzędzia i przyrządów kontrolno-pomiarowych do montażu

do wskazanych elementów optycznych o różnym kształcie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór przyrządów
kontrolno-pomiarowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sposobów mocowania
elementów optycznych,

2)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi do wykonania
mocowania elementów optycznych,

3)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przyrządów pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych,

4)

sklasyfikować wskazane elementy według kształtu zewnętrznego,

5)

dobrać sposoby mocowania elementów dla każdej grupy otrzymanych elementów,

6)

dobrać narzędzia do wykonania mocowania w wytypowanych grupach mocowań,

7)

dobrać przyrządy kontrolno-pomiarowe do wykonania wybranych typów mocowań,

8)

zanotować spostrzeżenia z przeprowadzonej klasyfikacji i doboru sposobu mocowania,
wytypowanych narzędzi i wytypowanych przyrządów kontrolno-pomiarowych.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

komplet elementów optycznych o różnych kształtach,

komplet narzędzi potrzebnych do mocowania elementów optycznych,

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych,

arkusz spostrzeżeń.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 2

Zamocuj zwierciadło w obudowie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie zwierciadeł.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sposobów mocowania
elementów płaskich,

2)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi do mocowania
elementów płaskich,

3)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przyrządów pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych,

4)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące mycia elementów
optycznych,

5)

zorganizować stanowisko do montażu,

6)

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do mocowania elementów
płaskich,

7)

przygotować elementy do montażu,

8)

zamocować zwierciadło w oprawie zgodnie z kartą technologiczną,

9)

sprawdzić zmontowany zespół,

10)

zanotować spostrzeżenia z przeprowadzonego montażu.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

rysunek mocowania zwierciadła,

karta technologiczna wykonania mocowania zwierciadła w obudowie,

komplet narzędzi do mocowania zwierciadeł,

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montażu zwierciadeł,

zwierciadła płaskie do montażu,

obudowy pryzmatów.


Ćwiczenie 3

Zamocuj płytkę ochronną w obudowie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie płytki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sposobów mocowania
elementów płaskich,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

2)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi do mocowania
elementów płaskich,

3)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przyrządów pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych,

4)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące mycia elementów
optycznych,

5)

zorganizować stanowisko do montażu,

6)

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do mocowania elementów
płaskich,

7)

przygotować elementy do montażu,

8)

zamocować płytki ochronne w oprawie zgodnie z kartą technologiczną,

9)

sprawdzić zmontowany zespół,

10)

zanotować spostrzeżenia z przeprowadzonego montażu.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

rysunek mocowania płytki ochronnej,

karta technologiczna wykonania mocowania płytki ochronnej w obudowie,

komplet narzędzi do mocowania elementów płaskich,

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montażu płytki ochronnej,

płytki ochronne do montażu,

obudowy pytek ochronnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4.

Sprawdzanie i mycie zamocowanych elementów optycznych


5.4.1.

Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sprawdź naprężenia w otrzymanych zamocowanych elementach optycznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie polaryskopu
i zapisanie obrazów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sprawdzania naprężeń
w elementach optycznych,

2)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy polaryskopu,

3)

zapoznać się z obsługą polaryskopu,

4)

przygotować elementy optyczne do kontroli,

5)

sprawdzić naprężenia w otrzymanych elementach,

6)

zanotować spostrzeżenia z przeprowadzonej kontroli naprężeń.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

komplet elementów optycznych do kontroli naprężeń,

polaryskop,

instrukcja obsługi polaryskopu,

arkusz spostrzeżeń.


Ćwiczenie 2

Umyj wskazane elementy optyczne o różnych kształtach po montażu w obudowę.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór sposobów mycia
elementów optycznych i stosowanie przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące mycia elementów
optycznych po montażu,

2)

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad mycia elementów
o różnych kształtach,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

3)

przygotować płyny do mycia,

4)

przygotować stanowisko do mycia elementów optycznych,

5)

dobrać narzędzia do mycia elementów optycznych,

6)

umyć wskazane elementy optyczne,

7)

zanotować spostrzeżenia z przeprowadzonego mycia elementów optycznych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

komplet elementów optycznych do mycia,

komplet płynów do mycia elementów optycznych,

komplet narzędzi do mycia elementów optycznych,

pojemniki do przechowywania czystych elementów optycznych,

arkusz spostrzeżeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Mocowanie elementów
optycznych”

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 są
z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 2, 3, 10, 11 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. a, 6. b, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. b,
12. a, 13. b , 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. c, 21. b, 22. b, 23. b, 24. a,
25. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

a

2

Rozróżnić sposobów mocowania

C

PP

b

3

Rozróżnić sposobów mocowania

C

PP

c

4

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

c

5

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

a

6

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

b

7

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

8

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

b

9

Scharakteryzować narzędzia do mocowania
elementów optycznych

B

P

c

10 Dobrać przyrządy pomiarowe

C

PP

a

11 Dobrać przyrządy kontrolne

C

PP

b

12 Scharakteryzować pomoc do montażu

B

P

a

13 Scharakteryzować pomoc

B

P

b

14 Sklasyfikować płyny do mycia elementów

optycznych

A

P

c

15 Scharakteryzować materiały pomocnicze

B

P

b

16 Scharakteryzować materiały pomocnicze

B

P

c

17 Scharakteryzować narzędzia pomocnicze

B

P

c

18 Scharakteryzować materiały pomocnicze

B

P

a

19 Scharakteryzować zasady czyszczenia opraw

B

P

b

20 Scharakteryzować zasady czyszczenia opraw

B

P

c

21 Rozróżnić narzędzia do mycia elementów

optycznych

B

P

b

22 Dobrać materiały do mycia

C

P

b

23 Dobrać mocowania

C

P

b

24 Dobrać mocowania

C

P

a

25 Scharakteryzować zamocowania

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 25 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Zadania wymagają stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed
wskazaniem poprawnego wyniku.

7.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

8.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9.

Na rozwiązanie testu masz 50 min.


Powodzenia




ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Soczewki w oprawach możemy mocować za pomocą

a)

zawalcowania.

b)

mostka.

c)

sprężystej beleczki.

d)

wsporników.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

2.

Rysunek przedstawia sposób mocowania soczewki przez

a)

zawalcowanie na zewnątrz oprawy.

b)

zawalcowanie wewnątrz oprawy.

c)

wklejanie.

d)

wtapianie.

3.

Rysunek przedstawia sposób mocowania soczewki

a)

przez zawalcowanie.

b)

pierścieniem gwintowanym.

c)

pierścieniem sprężystym.

d)

przez zatapianie.

4.

Duże elementy możemy mocować przez
a)

docisk pierścieniami gwintowanymi.

b)

zawalcowanie.

c)

docisk membranami.

d)

wklejanie.

5.

Pryzmaty prostokątne z jednym odbiciem mocujemy za pomocą
a)

sprężystej beleczki.

b)

nakładki ze sprężystym chomątkiem.

c)

mocowania wkrętami.

d)

słupków i beleczek.

6.

Pryzmaty prostokątne z dwoma odbiciami mocujemy za pomocą
a)

sprężystej beleczki.

b)

nakładki ze sprężystym chomątkiem.

c)

mocowania wkrętami.

d)

słupków i beleczek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

7.

Pryzmaty dachowe mocujemy za pomocą
a)

dwóch nakładek mocowanych wkrętami do bocznych progów.

b)

sprężystej beleczki której końce wsunięte są pod specjalne wyfrezowania.

c)

mostka złożonego ze słupków i beleczki.

d)

pierścieni sprężystych.

8.

Części płaskie mocujemy za pomocą
a)

wsporników.

b)

pierścieni sprężystych.

c)

beleczek.

d)

pierścieni gwintowanych.

9.

Narzędziami których nie stosujemy do mocowania elementów optycznych są
a)

pęsety.

b)

ssawki.

c)

młotki.

d)

klucze uniwersalne.

10.

Przyrządy pomiarowo-kontrolne które stosujemy do sprawdzania mocowania elementów
optycznych to
a)

lunetka autokolimacyjna.

b)

mikroskop.

c)

kolimator.

d)

lunetka diopryjna.

11.

Do sprawdzania naprężeń w zamocowanych elementach optycznych używamy
a)

polarymetru.

b)

polaryskopu.

c)

interferometru.

d)

aperturometru.

12.

Watę na pałeczkę nawijamy
a)

za pomocą podstawki.

b)

na dłoni.

c)

na bączku.

d)

na kolanie.

13.

Bączek służy do mycia
a)

pryzmatów odbijających.

b)

soczewek.

c)

płytek światłodzielących.

d)

pryzmatów załamujących.

14.

Do czyszczenia elementów optycznych używamy
a)

eteru etylowego do narkozy.

b)

spirytusu etylowego.

c)

mieszanki spirytusowo-eterowej.

d)

benzyny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

15.

Pojemnik w którym przechowujemy płyny do mycia elementów optycznych to
a)

dowolny z korkiem.

b)

ciemny z dotartymi szklanymi korkami.

c)

plastikowy z korkiem.

d)

metalowy z zakrętką.

16.

Skład mieszanki do mycia elementów optycznych to
a)

10% spirytusu i 90% eteru.

b)

20% spirytusu i 80% eteru.

c)

30% spirytusu i 70% eteru.

d)

40% spirytusu i 60% eteru.

17.

Do mycia elementów optycznych nie używamy
a)

pałeczki.

b)

łopatki.

c)

szczoteczki.

d)

pędzelka.


18.

Powierzchnie nieutwardzone zwierciadeł zewnętrznych należy czyścić tylko za pomocą
a)

pędzelka wiewiórczego.

b)

szczoteczki.

c)

łopatki.

d)

pałeczki.

19.

Powierzchnie części metalowych stykających się z elementami optycznymi należy
a)

przemyć benzyną.

b)

przemyć mieszanką spirytusowo-eterową.

c)

przemyć wodą.

d)

przemyć acetonem.

20.

Podczas mycia elementy optyczne należy trzymać za powierzchnie
a)

czynne.

b)

polerowane.

c)

matowe.

d)

z powłokami.

21.

Pokazane urządzenie służy do

a)

nawijania waty na patyczek.

b)

usuwania waty z patyczka.

c)

przechowywania spirytusu.

d)

przechowywania smaru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

22.

Do mycia elementów optycznych używamy
a)

waty wiskozowej.

b)

waty odtłuszczonej.

c)

waty higienicznej.

d)

waty szklanej.

23.

Pokazane elementy służą do mocowania soczewek

a)

za pomocą zawalcowywania.

b)

za pomocą pierścieni gwintowych.

c)

przez zatapianie.

d)

za pomocą klejenia.


24.

Chomątka używamy do mocowania
a)

pryzmatów dachowych.

b)

pryzmatów prostokątnych.

c)

soczewek.

d)

płytek ochronnych.

25.

Zawalcowywanie soczewek łączy się z
a)

ustawieniem równoległości.

b)

centrowaniem.

c)

ustawianiem prostopadłości.

d)

sklejaniem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................

Mocowanie elementów optycznych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

23

a

b

c

d

24

a

b

c

d

25

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Wykonywanie podstawowych
pomiarów warsztatowych

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17,18,19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 są
z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 2, 3, 4, 10, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. a, 6. b, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. b,
12. a, 13. b , 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. c, 21. a, 22. b, 23. b, 24. a,
25. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

a

2

Rozróżnić sposoby mocowania

C

PP

b

3

Rozróżnić sposoby mocowania

C

PP

c

4

Rozróżnić sposoby mocowania

A

PP

c

5

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

a

6

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

b

7

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

c

8

Sklasyfikować sposoby mocowania

A

P

b

9

Scharakteryzować narzędzia do mocowania
elementów optycznych

B

P

c

10 Dobrać przyrządy pomiarowe

C

PP

a

11

Scharakteryzować parametry elementów
optycznych

C

P

b

12 Scharakteryzować pomoce do montażu

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

13 Scharakteryzować pomoce

B

P

b

14

Sklasyfikować płyny do mycia elementów
optycznych

A

P

c

15 Scharakteryzować pomoce

B

P

b

16 Scharakteryzować pomoce

C

P

c

17 Scharakteryzować narzędzia pomocnicze

B

P

c

18 Scharakteryzować pomoce

C

P

a

19 Scharakteryzować zasady czyszczenia opraw

B

P

b

20 Scharakteryzować zasady czyszczenia opraw

B

P

c

21

Rozróżnić narzędzia do mycia elementów
optycznych

B

P

a

22 Dobrać materiały do mycia

C

P

b

23 Dobrać mocowania

C

P

b

24 Dobrać mocowania

C

P

a

25 Scharakteryzować zamocowania

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 25 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.

7.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

8.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9.

Na rozwiązanie testu masz 45 min.



Powodzenia




ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH



1. Do mocowania soczewek w oprawach stosujemy

a)

pierścienie gwintowane.

b)

mostki.

c)

sprężyste beleczki.

d)

wsporniki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

2. Rysunek przedstawia sposób mocowania soczewki przez

a)

zawalcowanie na zewnątrz oprawy.

b)

zawalcowanie wewnątrz oprawy.

c)

wklejanie.

d)

wtapianie.


3. Rysunki przedstawiają sposób mocowania soczewki

a)

przez zawalcowanie.

b)

pierścieniem sprężystym.

c)

pierścieniem gwintowanym.

d)

przez zatapianie.

4. Rysunek przedstawia sposób mocowania dużych elementów przez

a)

docisk pierścieniami gwintowanymi.

b)

zawalcowanie.

c)

zatapianie.

d)

docisk membranami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

5.

Pryzmat prostokątny z jednym odbiciem na rysunku zamocowany jest za pomocą

a)

mostka.

b)

nakładki ze sprężystym chomątkiem.

c)

wkrętów.

d)

słupków i beleczek.


6.

Pryzmat prostokątny z dwoma odbiciami na rysunku zamocowany jest za pomocą

a)

sprężystej beleczki.

b)

nakładki ze sprężystym chomątkiem.

c)

wkrętów.

d)

słupków i beleczek.

7.

Rysunek przedstawia mocowanie pryzmatu

a)

prostokątnego z jednym odbiciem.

b)

prostokątnego z dwoma odbiciami.

c)

dachowego.

d)

załamującego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

8.

Szybki ochronne mocujemy za pomocą
a)

wsporników.

b)

wklejania.

c)

beleczek.

d)

pierścieni gwintowanych.

9.

Do mocowania opraw nie stosujemy
a)

wkrętaków.

b)

ssawek.

c)

kluczy uniwersalnych.

d)

kluczy specjalnych.

10.

Do sprawdzania położenia pryzmatów stosujemy
a)

lunetkę autokolimacyjną.

b)

mikroskop pomiarowy.

c)

lupę Brinella.

d)

lornetkę pryzmatyczną.

11.

Naprężeń nie sprawdzamy w elementach optycznych wykonanych
a)

ze szkła mineralnego.

b)

ze szkła organicznego.

c)

z kryształów.

d)

ze szkła lustrzanego.

12.

Odtłuszczona wata do mycia elementów optycznych powinna być przechowywana
a)

w specjalnych pudełkach z przykryciem.

b)

w torebkach.

c)

luzem.

d)

w puszkach.

13.

Bączek przedstawiony na rysunku służy do mycia


a)

pryzmatów odbijających.

b)

soczewek.

c)

płytek światłodzielących.

d)

pryzmatów załamujących.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

14.

Do czyszczenia elementów optycznych przy montażu nie używamy
a)

eteru etylowego do narkozy.

b)

spirytusu etylowego.

c)

benzyny.

d)

pędzelka z włosia bobrowego.

15.

Do przechowywania płynów do mycia elementów optycznych stosujemy
a)

matowe naczynia szklane.

b)

ciemne naczynia szklane z dotartym korkiem.

c)

plastikowe naczynia.

d)

ciemne naczynia z plastikowym korkiem.

16.

Skład mieszanki do mycia elementów optycznych zależy od
a)

temperatury na zewnątrz.

b)

umiejętności montera.

c)

temperatury w pomieszczeniu.

d)

oświetlenia.

17.

Mycie elementów optycznych obrotowych należy prowadzić
a)

dowolnie.

b)

od brzegu ku środkowi.

c)

od środka ku brzegowi.

d)

ruchami owalnymi.

18.

Elementy nieobrotowe czyścimy za pomocą
a)

specjalnej pałeczki.

b)

patyczka.

c)

ś

ciereczki flanelowej.

d)

szczoteczki.

19.

Powierzchnie części metalowych stykających się z elementami optycznymi należy
przemyć
a)

mieszanką spirytusowo-eterową.

b)

benzyną i osuszyć.

c)

wodą.

d)

acetonem.

20.

Podczas mycia elementy optyczne należy trzymać
a)

w uchwytach centrowniczych.

b)

w palcach.

c)

za pomocą pęsety.

d)

za pomocą kombinerek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

21.

Pokazane urządzenie służy do

a)

nawijania waty na patyczek.

b)

usuwania waty z patyczka.

c)

przechowywania spirytusu.

d)

przechowywania smaru.

22.

Do mycia elementów optycznych nie używamy
a)

waty odtłuszczonej.

b)

szczoteczki.

c)

gruszki.

d)

pałeczki z irchą.

23.

Pokazane rysunki przedstawiają mocowania soczewek

a)

za pomocą zawalcowywania.

b)

przez wklejanie.

c)

przez zatapianie.

d)

za pomocą pierścieni gwintowych.

24.

Wsporniki używamy do mocowania
a)

części płaskich.

b)

pryzmatów prostokątnych.

c)

soczewek.

d)

pryzmatów dachowych.

25.

Zawalcowywanie soczewek przeprowadza się
a)

na frezarce.

b)

na tokarce.

c)

ręcznie.

d)

na centrówce.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................

Mocowanie elementów optycznych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

23

a

b

c

d

24

a

b

c

d

25

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA

1.

Bartkowska J.: Optyka i korekcja wad wzroku. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1996

2.

Hanc T.: Pomiary optyczne. WNT, Warszawa 1964

3.

Hein A., Sidorowicz A., Wagnerowski T.: Oko i okulary. Wydawnictwo Przemysłu
Lekkiego i Spożywczego, Warszawa 1966

4.

Jóźwicki R.: Optyka Instrumentalna. WNT, Warszawa 1970

5.

Krawcow J. A., Orłow J. I.: Optyka geometryczna ośrodków jednorodnych. WNT,
Warszawa 1993

6.

Meyer – Arendt J. R.: Wstęp do optyki. PWN, Warszawa 1977

7.

Nowak J., Zając M.: Optyka – kurs elementarny. Oficyna Wydawnicza Politechniki
Wrocławskiej, Wrocław 1998

8.

Sojecki A.: Optyka. WSiP, Warszawa 1997

9.

Piotrowska T., Szymański J., Lewandowski J.: Skrypty Policealnej Szkoły Optycznej dla
Dorosłych Warszawa


Czasopisma:

Ś

wiat okularów


