386 grupa roznowiekowa 3

background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

1

III.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ CAŁODZIENNYCH DLA ZESPOŁÓW

I PUNKTÓW PRZEDSZKOLNYCH

Zaproponowane scenariusze zajęć całodziennych przewidziane są na co najmniej 5 godzin
pobytu dziecka w placówce. Jeżeli czas pracy zespołu/ punktu przedszkolnego jest krótszy niż
5 godzin, to realizację scenariusza rozkładamy na 2, 3 części i realizujemy je przez kilka dni.
Pamiętajmy jednak o tym, by zachować stałe punkty dnia, takie jak: powitanie – zebranie się
dzieci i podzielenie wrażeniami na początku dnia, pożegnanie – skupienie pod koniec dnia
poświęcone podsumowaniu zdarzeń całego dnia.

Komentarz do realizacji zajęć w grupach różnowiekowych

1. Scenariusze zawierają propozycje wielu działań (alternatywnych rozwiązań), z których

nauczyciel może wybierać te, które odpowiadają możliwościom i potrzebom dzieci w
różnym wieku.

2. Określając cele operacyjne – przewidywane efekty osiągane przez dzieci – dobrze jest

sformułować je oddzielnie w stosunku do młodszych i starszych dzieci, dla młodszych
dzieci określając węższy zakres zakładanych osiągnięć. W przypadku niektórych celów
możemy też przyjąć założenie, że dojście do nich, w przypadku młodszych dzieci, będzie
wymagało wsparcia ze strony nauczyciela lub starszych kolegów, czy też rozłożenia ich w
czasie.

3. Planując zajęcia pamiętajmy, że starsze dzieci mogą dłużej koncentrować się na zadaniu,

za to potrzebują więcej ruchu i zabawy na świeżym powietrzu, zaś młodsze dzieci
potrzebują więcej czasu na realizację zadań i więcej czasu na zabawę dowolną. Wszystkie
dzieci potrzebują nie tylko zachęty i ukierunkowania aktywności w realizowaniu
postawionego celu, ale także docenienia podejmowanych starań.

4. Musimy też pozwolić dzieciom na rozwijanie indywidualnych zainteresowań.

Pamiętajmy, że bez względu na wiek, zadowolone, szczęśliwe dziecko będzie chętnie
przychodziło do przedszkola i aktywnie brało udział w proponowanych zadaniach.

5. Pamiętajmy również o tym, że w przypadku pracy z grupą różnowiekową w zespołach i

punktach przedszkolnych bardzo ważna jest współpraca i wsparcie ze strony rodziców,
również w trakcie przygotowywania i realizacji zajęć dydaktycznych.

Dodatkowe uwagi dotyczące realizacji zaproponowanych scenariuszy w grupach
żnowiekowych znajdują się również w tekstach samych scenariuszy.

background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

2

CZTERY PORY ROKU W PRZEDSZKOLU: JESIEŃ

Temat:„Jesienią, jesienią sady się rumienią…”tytuł zaczerpnięty z wiersza

M. Konopnickiej.

Cele ogólne: poznanie przez dzieci różnych sposobów wykorzystania jabłka (poznanie
wielozmysłowe.

Cele operacyjne dla dzieci starszych:

Cele operacyjne dla dzieci młodszych:

 dziecko potrafi słuchać opowiadania

nauczyciela,

 używa określeń opisujących własności

obiektu: okrągłe, gładkie, czerwone,
słodkie, twarde, pachnące,

 potrafi różnymi zmysłami poznawać

własności przedmiotu,

 potrafi odczytać etykietę jabłko,
 zna zastosowanie jabłek do produkcji

soku, dżemu, suszu,

 potrafi wykonać sok jabłkowy wg

instrukcji,

 tworzy kompozycję plastyczną z

wykorzystaniem suszu jabłkowego.

 dziecko potrafi słuchać opowiadania

nauczyciela,

 potrafi różnymi zmysłami poznawać

własności przedmiotu,

 rozpoznaje smak jabłka,
 różnicuje sok, dżem, susz jabłkowy,
 pomaga w przygotowaniu soku

jabłkowego,

 tworzy kompozycję plastyczną z

wykorzystaniem suszu jabłkowego.


Metody: słowne, czynne, oglądowe.

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: opowiadanie, jabłka (świeże, suszone), sok z jabłek i dżem, trójkąt
muzyczny, farby, sokowirówka.

Przebieg:

1. Zebranie w kręgu i wspólne śpiewanie piosenki „Dobrze ,że jesteś…”
2. Wysłuchanie krótkiego opowiadania nauczyciela:

Pewnego jesiennego dnia Zosia wybrała się z dziadkiem na działkę. Bardzo lubiła tam
je
ździć. Zawsze mogła zaobserwować coś ciekawego. Widziała np. jak kret kopał swój
kopczyk, widziała te
ż sieć pajęczą rozpostartą między gałęziami krzewu porzeczki. Tym
razem Zosia nie mogła uwierzy
ć własnym oczom. Na działce było niezwykle kolorowo.
Kwitły fioletowo - ró
żowe astry i rude chryzantemy. Niektóre liście gruszy były zupełnie

ż

ółte. Najpiękniejsza była jednak jabłonka, cała obsypana rumianymi jabłkami. Dziadek

powiedział Zosi, że to najsmaczniejsze jabłka na świecie i poprosił, by pomogła mu je

background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

3

zrywać i wkładać do wiklinowego koszyka. Zosia domyśliła się, że powstanie z nich
pyszna marmolada, któr
ą tak lubiła jeść. (tekst własny)

3. Działania polisensoryczne (cała grupa): dotykanie, oglądanie, wąchanie jabłek różnych

gatunków. Dzielenie się swoimi wrażeniami (kolor, faktura skórki, konsystencja, zapach,
kształt, wielkość…). Odczytywanie napisu JABŁKO.

4. Zabawy ruchowe z jabłkiem (cała grupa):

 przekładanie jabłka z ręki do ręki, nad głową (przekraczanie linii środkowej ciała), za

plecami,

 turlanie jabłka w parach (dziecko młodsze jest w parze ze starszym),
 przekazywanie sobie jabłka z rąk do rąk w kręgu, podczas brzmienia dźwięku

instrumentu.

5. Rozmowa na temat możliwości wykorzystania jabłek – prezentacja suszu jabłkowego,

marmolady, soku (cała grupa).

6. Przygotowanie do wykonania soku jabłkowego – praca w zespołach: starsze dzieci

pomagają młodszym:

 umycie jabłek,
 obieranie ze skórki przy pomocy nauczyciela,
 krojenie połówek jabłek na mniejsze cząstki (nauczyciel usuwa gniazda nasienne),
 wkładanie do sokowirówki i wyciskanie soku przy pomocy nauczyciela

,

7. Degustacja soku jabłkowego.
8. Prace plastyczne – dzieci wybierają technikę pracy:

 pieczątki – odciskanie połówek jabłek umaczanych w farbie,
 tworzenie obrazka z wykorzystaniem suszonych krążków jabłek (starsze dzieci

wykorzystują krążki jako element swojego obrazka, np. koła samochodu, okulary,

młodsze dzieci tworzą dowolne kompozycje na kolorowym kartonie).

9. Posiłek.
10. Zabawa w sklep „Sprzedawanie jabłek” – starsze dzieci segregują jabłka wg wielkości i

sprzedają młodszym (małe jabłko za 1 żeton, duże jabłko za 2 żetony).

11. Odpoczynek, słuchanie muzyki, bajek i baśni.

UWAGA: Tego dnia na obiad można podać naleśniki z musem jabłkowym, a na
podwieczorek szarlotk
ę. Jeżeli mamy możliwość możemy wspólnie z dziećmi upiec ciasto, np. :
przy pomocy mamy, która specjalizuje si
ę w pieczeniu ciast.

Realizację tematu można rozpocząć od wyprawy do sadu i zrywania jabłek, które później
b
ędziemy oglądać. Można również zorganizować wyprawę do sklepu, w którym dzieci
wspólnie z nauczycielem zakupi
ą owoce, a następnie przyniosą je do sali i uczynią
przedmiotem zaj
ęć.

background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

4

CZTERY PORY ROKU W PRZEDSZKOLU: ZIMA

Temat: Zimny jak lód i puszysty jak śnieg.

Cel ogólny: poznawanie zmian właściwości śniegu i lodu, w zależności od warunków
otoczenia.

Cele operacyjne dla dzieci starszych

Cele operacyjne dla dzieci młodszych

 dziecko potrafi rozpoznać i nazwać śnieg,

lód,

 kojarzy śnieg i lód z porą roku,
 wie kiedy zmienia się stan skupienia wody,
 potrafi bawić się zgodnie na śniegu,
 potrafi wykonać pracę plastyczną

wykorzystując technikę rysowania świecą.

 dziecko potrafi rozpoznać i

nazwać śnieg, lód,

 potrafi bawić się zgodnie na

ś

niegu,

 potrafi wykonać pracę plastyczną

– wyklejanie watą,

 naśladuje ruchy starszych dzieci w

zabawie.

Metody: czynne, słowne, oglądowe.

Formy :grupowa, zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: śnieg, lód, kostki lodu, farby, świeca, wata, klej, kawałki białych
tkanin, koronki, firanki, folia, kreda, biała kredka.

Przebieg

1. Zawiązanie kręgu – przekazanie przyjacielskiego uścisku dłoni.
2. Eksperymenty ze śniegiem, lodem i watą (cała grupa):

 oglądanie, dotykanie, wąchanie śniegu (umieszczonego w małej misce) oraz kostki

lodu,

 dzielenie się swoimi wrażeniami, wiadomościami, doświadczeniami (jaki jest, gdzie

go można zobaczyć, do czego może się przydać),

 oglądanie i dotykanie waty, porównanie jej ze śniegiem (podobieństwa i różnice),
 odstawienie miski ze śniegiem i miski z kostką lodu, by zaobserwować co się stanie

po pewnym czasie (zjawisko topnienia),

 tworzenie kolorowych kostek lodu – dodanie do wody kilku kropel farby i wstawienie

naczynia z wodą do lodówki (zjawisko zamarzania).

3. Zabawa imitująca: zakładamy ciepłe ubranie. Naśladujemy ruchami jak zakładamy

sweter, spodnie, skarpety, buty na prawą i lewą nogę czapkę na głowę, okręcamy
szalikiem szyję, pomagamy młodszemu koledze założyć kurtkę, zapinamy itd. (starsze
dzieci pomagają młodszym)

background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

5

4. Zabawy w przedszkolnym ogrodzie: lepienie bałwanów w zespołach i porównywanie ich

wielkości, wydeptywanie przez starsze dzieci różnych ścieżek (w określonych kształtach
np.: figur, cyfr) i chodzenie po nich wszystkich dzieci.

5. Posiłek.
6. Odpoczynek, relaks przy muzyce, słuchanie baśni Andersena: „Królowa śniegu” czy

„Dziewczynka z zapałkami”, oglądanie książek o tematyce zimowej (starsze dzieci
opowiadają młodszym i komentują oglądane bajki). Odpoczynek dla dzieci młodszych
może trwać dłużej. W tym czasie starsze dzieci mogą wykonywać następujące zadania:
czytać teksty dotyczące tematu – z podręcznika lub przygotowane przez nauczycielkę,
układać teksty z materiału literowego, rysować np. wzory literopodobne, układać puzzle.
Podejmować takie aktywności, które wymagają ciszy i spokoju, a jednocześnie nie
zakłócają go innym.

7. Praca plastyczna: zimowy obrazek.

Starsze dzieci – malowanie zimowego obrazka świecą na białej kartce i zamalowywanie
jej niebieską farbą, dorysowanie elementów kredą, kredką ,farbą w białym kolorze.
Młodsze dzieci – wykonanie zimowego obrazka, wyklejanie waty i innych białych
materiałów na granatowym tle.
Porządkowanie miejsca pracy. Wykonanie zimowej galerii prac.

8. Zabawa ruchowa „Zamarzanie – topnienie”. Dzieci poruszają się po sali, na hasło

„zimno” zastygają w bezruchu, na hasło „ciepło” osuwają się na podłogę.

9. Oglądanie: stopniałego śniegu i lodu, który był przyniesiony do sali oraz kolorowego lodu

wyjętego z lodówki. Zwrócenie dzieciom uwagi na odwracalność zjawisk (woda-lód-

ś

nieg-woda). Zabawa kostkami lodu: układanie węża, słoneczka, budowanie igloo,

napełnianie przeźroczystych naczyń kostkami lodu. Zwrócenie uwagi na znikanie
kompozycji, topnienie kostek i marznące dłonie (dla starszych dzieci i dla
zainteresowanych młodszych).

10. Zabawy dowolne dzieci. Rozchodzenie się do domu.

Punkty 3,4,7,8 scenariusza możemy modyfikować i powtarzać przez kilka dni. Daje to możliwość
ka
żdemu dziecku włączenia się do wykonania zadania.

background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

6

CZTERY PORY ROKU W PRZEDSZKOLU: WIOSNA

Temat:

W zieleni łąka majowa”.

Cele ogólne: Wykorzystanie w praktycznym działaniu wiedzy dotyczącej łąki.

Cele operacyjne:

Cele operacyjne dla dzieci starszych

Cele operacyjne dla dzieci młodszych

 dziecko potrafi toczyć kulkę w miseczce

i kontrolować to co robi,

 potrafi poruszać się z chustą przy

muzyce – odtwarzać oraz improwizować
ruch, zgodnie z rytmem muzyki,

 zna pojęcie łąki i wykonuje jej makietę z

gotowych i przygotowanych przez siebie
elementów,

 zna pojęcie: nowalijki i potrafi je

stosować, potrafi przy pomocy
nauczyciela przygotować sałatkę,

 potrafi zgodnie współdziałać w grupie.

 dziecko próbuje toczyć kulkę w

miseczce i kontrolować to co robi,

 potrafi poruszać się z chustą przy

muzyce,

 rozpoznaje wybrane elementy

charakterystyczne dla ekosystemu
łąki (trawa, kwiaty, niektóre
owady…),

 uczestniczy we wspólnym

przygotowywaniu sałatki z
nowalijek,

 potrafi realizować wyznaczone mu

zadanie.

Metody: czynne, słowne.

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: miseczka z kuleczką, materiały do wykonania makiety łąki: sztuczna
trawa, kwiaty, zwierzęta, wachlarz, materiały naturalne na tor przeszkód,

słowno-obrazkowy

przepis na sałatkę.

Przebieg:

1. Powitanie w kręgu: przekazywanie sobie po kolei drewnianej miseczki ze szklaną zieloną

kulką. Wprawiamy w ruch kulkę, obserwujemy jak toczy się w misce, do momentu
zatrzymania. Zwracamy uwagę na to by kulka nie wypadała z miseczki. Na końcu
wspólnie ustalamy z czego wykonana jest miska i z czego kulka. Kto ma wątpliwości
ogląda jeszcze raz te przedmioty.

2. Taniec z chustami do muzyki „Cztery pory roku – Wiosna” A. Vivaldiego. Na początku

pokazujemy dzieciom różne ruchy wykonywane zgodnie z rytmem muzycznym, a później
pozwalamy na ekspresję własną.

background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

7

3. Z różnych przygotowanych materiałów wykonujemy makietę łąki z rosnącymi tam

kwiatami, żyjącymi zwierzętami i owadami. Np.: w sztuczną trawę wkładamy różne
kwiaty, zioła, umieszczamy naczynie z wodą jako staw, instalujemy różne zwierzęta -
mysz, jaszczurkę, węża, żabę, kreta, mrówki, żuczki, koniki polne, ptaki, owady, osy,
motyle, słowika, szpaka, bociana. Wśród pomocy możemy umieścić jakiś element
fałszywy, aby pobudzić aktywność i rozmowę na temat ekosystemu łąki.

4. Zabawa ruchowa: spacer po łące. Bieg w miejscu – przybiegamy na łąkę, stajemy na

palcach – rozglądamy się. Chodzimy i przykucamy – zrywamy kwiaty, układamy bukiet.
Kładziemy się na plecach, zamykamy oczy – odpoczynek na trawie. Słuchamy śpiewu
ptaków (nagranie), szumu strumyka, powiewów wiatru, dotykamy podłogę rękami,
nogami, głowami itd. Czujemy na twarzy ciepłe promyki słońca, zasypiamy. Budzi nas
powiew wiatru na twarzy (wiaterek wytwarzany przez wachlarz). Śpiew piosenki: „W
zieleni łąka majowa”.

5. Zabawa i ruch na świeżym powietrzu.
6. Obiad i odpoczynek po obiedzie, czytanie bajek np.: „Gąsienica”.
7. Wiosenny tor przeszkód, zabawy ruchowe zaplanowane przez nauczyciela na świeżym

powietrzu. Przykładowy: bieg po trawie slalomem między słupkami, skok przez stos
patyczków, przejście stopkami po piaszczystej (żwirowej )ścieżce z wiklinowym
koszykiem na głowie – dla starszych dzieci, rzut kamykiem do kręgu ułożonego z
patyków, przejście po przewróconym pniu drzewa lub desce (z asekuracją dla młodszych
dzieci).

8. Powrót do przedszkola.
9. Przygotowanie sałatki z nowalijek: sałata, ogórek, pomidor, szczypiorek, dodatków:

ś

mietana, majonez, olej, sól, pieprz, wg przepisu słowno-obrazkowego. Dzieci myją,

osuszają, kroją warzywa, wrzucają do misek, dodają przyprawy i mieszają. Powstają
różne wersje sałatek. Porządkowanie miejsca pracy.

Zakres zadań dla dzieci młodszych może być mniejszy, a zadania mniej skomplikowane.
Starsze dzieci mogą czytać przepis na sałatkę, a młodsze wybierać produkty, młodsze
mogą kroić miękkie warzywa, a starsze bardziej twarde i wrzucać je do miski itd.

10. Nakrywanie do stołu i spożywanie sałatek. Dzieci degustują, oceniają smak i określają

swoje upodobania.

11. Zabawy dowolne dzieci w sali i/lub na świeżym powietrzu.






background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

8

CZTERY PORY ROKU W PRZEDSZKOLU: LATO

Temat: śółte jak słońce.

Cele ogólny: wyzwalanie twórczej aktywności inspirowanej żółtym kolorem.

Cele operacyjne:

Cele operacyjne dla dzieci starszych

Cele operacyjne dla dzieci młodszych

 dzieci znają i potrafią używać nazwę:

kolor żółty,

 rozpoznają w otoczeniu przedmioty

w żółtym kolorze,

 potrafią podać nazwy przedmiotów,

które zwykle są żółte,

 rozpoznają wzrokowo i dotykowo

zróżnicowane materiały,

 potrafią rozpoznać po smaku cytrynę,

kukurydzę i paprykę,

 dzieci potrafią współpracować w

zespole,

 potrafią wybrać rodzaj zadania do

samodzielnego wykonania.

 dzieci rozpoznają żółty kolor

w otoczeniu bliższym i dalszym,

 wskazują w sali żółte przedmioty,
 rozpoznają wzrokowo i dotykowo

zróżnicowane materiały,

 próbują dokonać wyboru zadania

do samodzielnego wykonania.

Metody: czynne, słowne.

Formy: indywidualna, zespołowa, grupowa.

Środki dydaktyczne: żółte koło, żółte spinacze, materiały plastyczne.

Przebieg:

1. Powitanie. Zebranie się w kręgu i przesłanie sobie, po kolei, promiennego uśmiechu.
2. Utworzenie słoneczka poprzez dopinanie żółtych spinaczy do żółtego krążka

(uczestniczy cała grupa). Każde dziecko przypina spinacz i podaje dalej krążek.
Dziecko, które przypięło ostatni spinacz odkłada słoneczko na środek, aby wszyscy
mogli je podziwiać.

3. Z czym nam się kojarzy żółty kolor? Zamknijcie oczy i przypomnijcie sobie co

widzieliście w żółtym kolorze. Każde dziecko, po kolei, kończy wypowiedź: żółty

background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

9

jak…………………, (słońce, cytryna, kurczak, kaczka, mlecz, banan, tulipan, żonkil,
jesienny liść, kaczeńce, jaskry, melon, piłka, kukurydza, papryka, itd.).

4. Rozglądamy się i szukamy u siebie lub u kolegi coś żółtego, a potem w sali każdy

odnajduje coś w żółtym kolorze.

5. Zabawy ruchowe: wykonujemy kroki jak kaczka, kucamy i dziobiemy jak kurczak ,

skaczemy jak piłeczka. Prosimy, by dzieci ułożyły się na podłodze w kręgu, tworząc
słońce.

6. śółty obraz – praca w zespołach różnowiekowych. Wykorzystując różnorodne

materiały plastyczne dzieci wykonują pracę w różnych odcieniach żółci, na każdej
kartce dużego kartonu narysowane jest żółte koło, jako inspiracja.

7. Ekspozycja prac w sali i wzajemne podziwianie ich.
8. Wyjście na dwór w poszukiwaniu żółtego koloru, np. na łąkę czy do ogrodu, do parku,

albo na spacer po osiedlu czy na plac zabaw - może uda się zebrać żółty bukiet.

9. Obiad
10. Odpoczynek po obiedzie. śółta bajka – opowiadanie nauczyciela: Za siedmioma
górami, za siedmioma morzami była
śółta Kraina, gdzie żyli ludzie, którzy bardzo
cenili sobie wszystko to co było w
żółtym kolorze. Niezwykle lubili jak przyświecało im
gor
ące słońce, które ogrzewało złocisty piasek, którym wysypane były drogi w ich
Krainie. Dzi
ęki słońcu pięknie rosły żółte słoneczniki, tulipany i żonkile. Ulubioną
potraw
ą mieszkańców była żółta papryka faszerowana kukurydzą, kawałkami melona,
żółtkami i sokiem z cytryny itd.
Po wysłuchani bajki proponujemy dzieciom wybrane, opisane poniżej zadania.

11. Układamy żółty bukiet z naturalnych kwiatów i/lub papierowych.
12. Degustacja cytryny i wąchanie olejku cytrynowego.
13. Zabawa, dzieci same dokonują wyboru, np. przy zaaranżowanych stanowiskach:

 nawlekanie żółtych korali,
 rysowanie żółtą kredką, lepienie z żółtej plasteliny, malowanie farbą,
 budowanie z żółtych klocków,
 wykonanie techniką origami kurczaka, wg podanego wzoru.

14. Wykonanie letniego lampionu:

 oklejanie słoiczka kawałkami porwanej bibułki w kolorach lata – zadanie dla 3, 4,

5-latków.

 wycinanie z żółtego kartonu wzoru kwiatów, motyli, słońca, przyklejenie kalki

technicznej i lekkie cieniowanie jej kolorami lata podklejenie kalką i złożenie
kartonu, lampion gotowy – zadanie dla 5, 6-latków.

Ostatnie zadanie mogą dzieci wykonywać przez kilka dni, swoim tempie i w dowolnie
wybranym czasie.

background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

10

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI


Temat
: Plastyczne spotkanie z okazji Dnia Matki.


Cele:

 wspólna zabawa mam i dzieci,
 lepsze wzajemne poznanie się mam,
 współdziałanie w sytuacji zadaniowej mam i dzieci,
 wspólne działania plastyczne mam z dziećmi inspirowane opowiadaniem „Jesteś

wodą”,

 wdrażanie do porządkowania sali po wspólnej zabawie.


Metody
: pedagogiki zabawy i analogii personalnej.


Pomoce
: spadochron, kolorowe kartony, kredki-pastele, farby, podarunki dla mam : laurki i
obrazki łąki wykonane na tackach, nagranie ze spokojną muzyką, opowiadanie: B. Ferrero
„Jak Bóg stworzył mamę” – tekst opowiadania zamieszczony zastał w załączniku do
scenariuszy.


Przebieg
:

1. Przygotowanie wizytówek z imieniem, w kształcie serduszek.
2. Powitanie: prezentacja na pierwszą literę swojego imienia. Jestem Lidka, przyjechałam z

Libii, lubię lody i leniuchować. Osoba przedstawiająca się trzyma serduszko, które
później przekazuje dalej. Dzieci mogą wygłosić skróconą wersję prezentacji, wg swoich
możliwości.

3. Zabawy integrujące ze spadochronem:

 rytmiczne falowanie czaszą spadochronu trzymanego przez wszystkich uczestników,
 podnoszenie i opadanie spadochronu, przebiegają pod nim wywołane osoby,
 odbijanie balonika czaszą spadochronu, staramy się aby nie upadł na ziemię.

4. Zgadywanka dla mam: rozpoznaj swoje dziecko po wyciągniętej dłoni.
5. Taniec woogies-boogi.
6. Wysłuchanie opowiadania: „Jesteś wodą”. Dzieci siedzą na kolanach mam. Dzisiaj

spróbujemy wczuć się w coś dobrze wam znanego, w wodę. Proszę więc, zamknijcie oczy,
rozlu
źnijcie się i posłuchajcie. Wyobraźcie sobie ogromne góry. W tych górach znajduje
si
ę malutki strumyczek, który płynie po kamieniach. Wy jesteście takim bystrym
strumykiem płyn
ącym w dół. Po drodze spotykacie inne małe strumyczki, jest was coraz
wi
ęcej i więcej, wasze wody łączą się i tworzycie rzekę. Płyniecie już spokojnie, dostojnie.
Unosicie na swoich falach kawałki drewna, łódki i
żaglówki. Zajmujecie coraz więcej
miejsca od brzegu do brzegu. Czasem wiatr was gna szybko, a czasem płyniecie wolno.

background image

Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grupą zróżnicowaną wiekowo- porady praktyczne


Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów

przedszkolnych

CODN, PRKZSO, 2008

11

Zawsze jednak dopływacie do morza. Tam łączycie się z innymi rzekami i jesteście potężni
jak nigdy dot
ąd. I tak odbyliśmy drogę, od źródeł w górach do ujścia w morzu. Spróbujcie
teraz namalowa
ć siebie jako wodę, tak jak siebie widzieliście i czuliście. Możecie także
namalowa
ć to co widzieliście będąc płynącą wodą.

7. Malowanie na jednym kartonie, wspólna praca mamy i dziecka, urządzenie wystawki

prac. Malowaniu towarzyszy spokojna muzyka.

8. Ponowne zebranie w kręgu i wysłuchanie opowiadania: „Jak Bóg stworzył mamę”.
9. Obdarowanie mam przygotowanymi wcześniej prezentami. Pożegnanie.

