Polska nasza Ojczyzna


Scenariusz zajęć zintegrowanych  dla klasy II

Zajęcia z udziałem zaproszonych gości - lekcja koleżeńska przeprowadzona w 2006 r.

Temat dnia: Polska nasza Ojczyzna

Zajęcia zintegrowane z uwzględnieniem edukacji polonistycznej, środowiskowej, matematycznej, plastycznej i muzycznej.

Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów o naszej Ojczyźnie i symbolach narodowych w oparciu o ilustracje i  treść wierszy „Polska”, „Polska kraina”, „Co to jest Polska”. Zapoznanie z „Legendą o Białym Orle”.

Utrwalenie pisowni wielką literą.

Praca z mapą - odszukiwanie głównych miast, rzek i gór na mapie Polski.

Ćwiczenia w liczeniu w zakresie poznanych działań matematycznych. Rozwiązywanie zadań tekstowych.

Kolorowanie scenek ilustrujących treść legendy.

 

 0x01 graphic

 

0x01 graphic

 

0x08 graphic
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cele operacyjne

Uczeń pozna i zrozumie:

-        treść wierszy tematycznie związanych z naszą Ojczyzną,

-        znaczenie wybranych zwrotów i określeń z wierszy,

-        piękno mowy polskiej w wybranych fragmentach wiersza,

-        potrzebę budzenia zainteresowania naszą Ojczyzną,

-        treść „Legendy o Białym Orle”,

Uczeń zapamięta:

-        znaczenie słów Polska, Ojczyzna, kraj ojczysty

Uczeń potrafi:

-        wymienić symbole narodowe,

-        wysłuchać i przeczytać treść legendy ze zrozumieniem,

-        wskazać bohaterów opowiadania,

-        odpowiadać na pytania całymi zdaniami,

-        recytować wiersze z  uwzględnieniem artykulacji głosowej,

-        aktywnie uczestniczyć podczas zbiorowego śpiewania piosenki „Nasza Ojczyzna”

-        podać właściwe odpowiedzi do krzyżówki,

-        przyporządkować zgromadzone wyrazy do poszczególnych części mowy

-        ułożyć zdania z rozsypani wyrazowej,

-        uzupełnić tekst z lukami i uzasadnić pisownię wybranych wyrazów,

-        wskazać na mapie Polski cztery kierunki świata,

-        wskazać na mapie wybrane miasta Polski,

-        wymienić postaci słynnych Polaków z których jesteśmy dumni,

-        wykonać pracę plastyczną na zadany temat starannie i dokładnie,

-        poprawnie liczyć w zakresie poznanych działań matematycznych

Formy pracy:

indywidualna, zbiorowa, grupowa,

Metody:

pogadanka, pokaz, praca z tekstem, rozmowa kierowana, prezentacja, plastyczna działalność uczniów,

 

Środki dydaktyczne:

 

ilustracje o Ojczyźnie, rozsypanki wyrazowe, tekst z lukami,  nagranie piosenek „Nasza Ojczyzna”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" krzyżówka, słownik wyrazowy, obrazki do kolorowania, wybrane symbole narodowe, karta pracy, nagranie CD z prezentacją komputerową legendy,  treść legendy dla każdego ucznia, kolorowanka obrazkowa związana z treścią legendy, Mapa Polski, albumy i przewodniki.

 

Przebieg zajęcia:

 

  1. Czynności organizacyjno - porządkowe. Przygotowanie potrzebnych do zajęć materiałów, pomocy dydaktycznych. Zachęcenie uczniów do czynnego udziału w zajęciach.

  2. Zainteresowanie tematyką - wprowadzenie do zajęć. Wysłuchanie piosenki „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna". Wygłoszenie przez wybranych uczniów wierszy o naszej Ojczyźnie

 

Polska kraina - R. Przymus

 

Polska- to taka kraina,

która się w sercu zaczyna.

Potem jest w myślach- blisko,

w pięknej ziemi nad Wisłą

Jej ścieżkami chodzimy.

Budujemy, bronimy.

Polska, Ojczyzna...

Kraina, która się w sercu zaczyna.

 

Co to jest Polska?- Cz. Janczarski

 

Co to jest Polska?

spytał Jaś w przedszkolu i w szkole.

Polska to - wieś i las,

i zboże w polu.

I szosa, którą pędzi

do szkoły autobus., i samolot, co leci

wysoko nad Tobą.

Polska - to miasto, strumień i rzeka,

i komin fabryczny co dymi z daleka,

a nawet obłoki,

gdy nad nami mkną.

Polska to jest także

Twój rodzinny dom.

A przedszkole i szkoła?

Tak-i przedszkole i szkoła,

i róża w ogrodzie,

i książka na stole.

 

Polska - D. E. Sobiesiak

 

Polska to piękne ogrody

i nasze rzeki pełne wody.

 

Polska to nasze morze,

to łąki w pięknym kolorze.

 

Polska to jeszcze lasy zielone,

a gdzieniegdzie chaty bielone.

 

Polska to nasza rodzinna tradycja,

A w radio i telewizji polska audycja.

 

Polska to wspaniały stary Kraków,

i Pomorze słynące z rybaków.

 

Polska to wysokie góry,

których szczyty sięgają pod chmury.

 

Polska to czarny kamień ze Śląska,

i wszędzie gdzie jesteś... to Polska.

 

 

 

 

-        Po zakończeniu recytacji wierszy uczniowie przypinają ilustracje w widocznym miejscu.

  1. Rozmowa kierowana nauczyciela z uczniami. Odwołanie się do wysłuchanych wierszy.

-        Jak nazywa się nasz kraj?

-        Jakie znacie symbole polskości?

-        Co tworzy naszą Ojczyznę?

-        Jakie „wielkie” postacie związane są z naszym krajem?

-        Czego oczekują, pragną wszystkie dzieci  i dorośli?

-        W jaki sposób dzieci od najmłodszych lat mogą wspierać swoją Ojczyznę?

  1. Ułożenie zdań z rozsypani wyrazowej na tablicy

  Polska        to          taka          kraina,       która           się             w            sercu             zaczyna. 

 

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

  Swoim              postępowaniem             i           nauką           będziemy       wspierać              naszą          Ojczyznę.           

 -        Zwrócenie uwagi na treść ułożonych zdań

  1. Rozwiązanie krzyżówki i odczytanie hasła

-        Nauczyciel czyta zagadki a zadaniem uczniów jest podać właściwą odpowiedź i zapisać na tablicy

-        Zwrócenie uwagi na pisownię wielką literą

-        Praca z mapą, wskazanie miast, rzek, gór

-         

 

1

 

 

 

 P

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 O

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 L

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 S

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 K

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 A

 

 

 

 

 

 

 

1)      Polskie miasto pod Tatrami  ZAKOPANE

2)      Zabytkowe miasto w pobliżu naszej miejscowości SANDOMIERZ

3)      Miasto z kopalnią i muzeum soli WIELICZKA

4)      Najdłuższa rzeka w Polsce WISŁA

5)      Miasto legendy o smoku KRAKÓW

6)      Najwyższe nasze góry TATRY

 

  1. Grupowanie wyrazów na tablicy według części mowy.

-        Przypomnienie wiadomości o rzeczowniku, czasowniku i przymiotniku.

 

 

rzeczowniki

 

czasowniki

 

przymiotniki

Polska

 

zaprasza

 

piękna

Ojczyzna

 

wita

 

nasza

Polak

 

pracuje

 

gościnny

Wisła

 

płynie

 

głęboka

 

  1. Poznanie Legendy o Białym Orle

-        Zapoznanie uczniów z  pojęciem „ legenda”na podstawie treści wiersza

Legenda   Helena Ogilba

Legenda

Opowiada o czymś

Co podobno zdarzyło się dawno,

O czym należało pamiętać…

I pamiętano.

 

Opowieść przodków dalekich

Dziad przekazywał wnukowi,

A wnuk swoim wnukom.

Niepisana, nie znająca druku

Szła legenda przez wieki.

Pamięta minione dzieje.

Jest podobna do bajki,

Ale bajką nie jest.

-        Prezentacja komputerowa treści legendy.

-        Głośne czytanie tekstu legendy przez wybranych uczniów.

-        Analiza treści poparta pytaniami.

o       Jakie imiona nosili trzej bracia?

o       W jakich kierunkach udali się w swojej wędrówce?

o       Kto według legendy był założycielem Gniezna?

o       Odszukanie fragmentu legendy czym jest dla Polski znak Orła Białego.

  

  1. Podanie przez nauczyciela wiadomości o Gnieźnie na podstawie przygotowanej notatki informacyjnej (załącznik)

  2. Uzupełnienie zdań na tablicy opisujących godło Polski z wykorzystaniem podanych wyrażeń

  Orzeł Biały  ,   godłem  ,   prawą stronę  ,   złote  ,   rozpostarte  ,   złotą koronę   

Godłem Polski jest......................................................na czerwonym tle.

Orzeł zwrócony jest w............................................ i ma..........................................skrzydła.

Na głowie ma ............................................... . Jego dziób i szpony są ................................ .

Wizerunek Orła Białego jest ..................................naszej Ojczyzny.

  1. Indywidualna praca uczniów

-        Uzupełnienie karty pracy związanej z przerabianą tematyką (załącznik)

-        Sprawdzenie przez nauczyciela poprawności wykonania poszczególnych zadań

  1. Plastyczna działalność uczniów

-        Każdy uczeń ma przygotowaną jedną z siedmiu scenek treści legendy;

-        Zadaniem uczniów będzie pokolorować obrazek z dużą dokładnością i starannością;

-        Wybór najciekawszych prac i utworzenie ilustrowanych wydarzeń legendy;

-        Opowiadanie treści legendy.

  1. Zakończenie dnia aktywności uczniów

-        Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów

  1. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Nasza Ojczyzna” z ilustrowaną prezentacją treści

Nagranie na CD - „Śpiewaj razem z nami”

  1. Zadanie pracy domowej

Przepisz do zeszytu fragment legendy przedstawiający czym jest dla Polaków znak Orła Białego.

KARTA PRACY

.......................................................................................

Imię i Nazwisko

 

1.      Ponumeruj tytuły według kolejności wydarzeń w legendzie

 

 

Trudne rozstanie braci             

 

 

 

 

 

Wędrówka Lecha, Czecha i Rusa       

 

 

 

 

 

Odpoczynek drużyny Lecha               

 

 

 

 

 

Decyzja o budowie osady

 

 

 

 

 

Widok pięknego orła

 

 

 

 

 

Powstanie Gniezna

 

 

 

 

 

Orzeł Biały godłem Polski

 

 

 

2.      Czy znasz tych Polaków? Uzupełnij zdania.

Jego nauka głosi głęboką wiarę, dobroć i pokój na świecie -

......................................................................................................................................................

Nasz wielki kompozytor i pianista - ............................................................................................

Znany astronom polski -...............................................................................................................

 

3.      Uzupełnij wyrazy

W ...olsce jest dużo pięknych miast. W czasie wakacji Tomek pojechał do ...rakowa. Monika zwiedzi ... arszawę, naszą stolicę. Do ... rocławia  pojadą Jacek i Marek. Kasia spędzi dwa tygodnie w ...dańsku u cioci.

Wielką literą piszemy nazwy .....................................

 

4.      Wypisz z mapy nazwy miast w porządku alfabetycznym .....................................................................

0x08 graphic
..............................................................................................

..............................................................................................

 


 

5.      Rozwiąż zadanie

Ela przebywała w Krakowie 14 dni, Jacek w Zakopanem 16 dni a Marysia nad Bałtykiem 8 dni. Ile dni trwał wypoczynek wszystkich dzieci?

........................................................................................................................

Odp.: ...............................................................................................................

 

6.      Rozwiąż zadanie

Kasia gromadziła widokówki z różnych miast. Na pierwszej półce ustawiła 26 widokówek, na drugiej o 14 widokówek więcej niż na pierwszej. Ile widokówek zgromadziła Kasia razem?

........................................................................................................................

Odp.: ...............................................................................................................

 

 

7.      Oblicz wyniki działań i dobierz właściwą literę według wzoru.

20 - O,            40 - c,             100 - y,           70 - z,                         30 - a,             80 - n,             50 - j

100-80=

80-30 =

20+20 =

50+20 =

60+40 =

100-30 =

90-10=

70-40=

20

 

 

 

 

 

 

 

O

 

 

 

 

 

 

 

 


