Lubimy zabawy na śniegu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5- I 6-LETNICH

18-01-2013


Opracowała mgr Joanna Olendzka


Temat zajęć: Lubimy zabawy na śniegu

Cel ogólny:

- rozwijanie wzajemnych kontaktów; opanowanie lęków i emocji

- rozwijanie sprawności manualnej


Cele szczegółowe:

Dziecko:

- podaje imię rozpoczynające się podaną głoską

- porusza się zgodnie z rytmem muzyki

- poprawnie wykonuje ćwiczenia

- rysuje kredą wg własnego pomysłu



Metody:

  1. czynne - zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń

  2. słowne – rozmowa, polecenie

  3. oglądowe – pokaz,



Formy pracy:

Zbiorowa, indywidualna, grupowa


Środki dydaktyczne:

Czarne kartki (17), kreda (17), płyta z muzyką, piłka, butelki z kolorowa wodą


Przebieg

  1. Powitanie w kręgu rymowanką:

Hu hu ha, hu hu ha

Nasza zima zła.

My się zimy nie boimy

Razem bawić się lubimy.


  1. Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem V. Sherborne.


Dzieci przebierają się w stroje gimnastyczne i ustawiają się w kole na dywanie


  1. Część wstępna:

Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała i pozwalające zdobyć pewność

siebie oraz poczucie bezpieczeństwa.

1. ,,Hartuj ciało”- rozgrzewka przy piosence; dzieci naśladują czynności, o których mowa w piosence

2. W siadzie skulnym: dzieci kręcą się dookoła własnej osi w jedna i w druga stronę.

3. Podobne ćwiczenia wykonują leżąc na brzuchu – obracają się za pomocą rąk

dookoła własnej osi w obie strony

4. Dzieci siedząc na podłodze, pokazują swoje części ciała: głowa, tułów, biodra,

ramiona, brzuch, plecy, szyję, a następnie części twarzy po jednej i po drugiej stronie;

oczy, uszy, policzki, pośrodku twarzy – nos, usta, broda.

5. W siadzie skulnym: dziecko kołysze się najpierw wolno, później coraz śmielej.

6. Ćwiczenie parami: jedno z dzieci klęczy podpierając się rękoma – „koci grzbiet”,

drugie obchodzi go na czworakach dookoła, prześlizguje się pod nim, przeskakuje go.

Powtórzyć 3x.


II. Część główna – ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą; opanowanie lęku i emocji.

1.Para dzieci leży na plecach naprzeciw siebie, ich stopy dotykają się; wykonują na

przemian przepychanie się stopami – wspólny rowerek.

2.Jedno z dzieci leży na plecach, drugie chwyta je za ręce idąc tyłem ciągnie dziecko.

3.Kołysanie w pozycji siedzącej; jedno dziecko tworzy „fotelik” dla drugiego dziecka,

obejmuje je i łagodnie kołysze na boki

4.Prowadzenie ślepca - jedno z dzieci zamyka oczy , drugie bierze je za rękę i

prowadzi w różne strony.

5.Dziecko zwija się w kłębek, robi „paczkę”, a drugie usiłuje rozwiązać tą paczkę.

6.Para dzieci siedzi tyłem; dotykając się plecami do siebie próbują wstać, a następnie usiąść

7.Jedno dziecko z pary staje w rozkroku, drugie przechodzi pod jego nogami na hasło Hop! i staje z drugiej strony (4 razy i zmiana)


III. Część końcowa – ćwiczenia rozluźniająco – relaksujące;


1. Dzieci stają naprzeciw siebie, trzymają się za ręce – wykonują wspólne wdechy,

podskakują na jednej i drugiej nodze, wreszcie robią wspólne przysiady. Na

zakończenie wzajemnie wysłuchują pracy swoich serc.

2.Masażyk- dzieci siedzą w rzędzie plecami do siebie; nauczyciel czyta tekst, dzieci wykonują masażyk na plecach dziecka siedzącego przed nim

Rano zaczął padać śnieg. (Dzieci delikatnie pukają wszystkimi palcami obu dłoni w plecy kolegów). Płatki śniegu były delikatne i leciutkie. (Przedszkolaki pukają w plecy kolegów jak najdelikatniej). Wkrótce napadało tyle śniegu, że tata musiał odgarnąć go sprzed domu. Rozgarniał śnieg na boki – w lewo i w prawo, w lewo i w prawo, w lewo i w prawo... (Dzieci „rozgarniają śnieg” obiema dłońmi). Zosia i Olek z radością wybiegli przed dom. (Przedszkolaki „biegają” palcami wskazującym i środkowym obu dłoni). Zaczęły udeptywać śnieg, żeby zrobić ślizgawkę. (Dzieci lekko oklepują plecy kolegów płaskimi dłońmi). „Jutro rano będziemy się ślizgać!” – powiedział Olek – a teraz chodźmy do domu odpocząć”. Zosia i Olek wrócili do domu, położyli się i zasnęli. Śniła im się piękna zima! (Przedszkolaki kładą się na podłodze i przez krótką chwilkę pozostają bez ruchu).

Zmiana ubrań


  1. Zimą można…- zabawa słowna w kończenie zdania


Dzieci zgromadzone na dywanie. Nauczyciel podaje dzieciom kolejno piłkę; dziecko, które trzyma piłkę podaje swoje zakończenie zdania


  1. Zabawy na śniegu- praca plastyczna; malowanie białą kredą na czarnej kartce zabaw na śniegu.

Po wykonaniu prac każde dziecko prezentuje i omawia swoją innym dzieciom


  1. Kto się z nami bawi? – nauczyciel podaje głoskę i prosi dzieci o podanie imienia rozpoczynającego się daną głoską


  1. Kolorowy śnieg - Zabawy na podwórku- malowanie kolorową wodą na śniegu

