Prehistoria początki ludzkości Konspekt klasa I gim Historia

Historia


Konspekt

Klasa I



Temat: Prehistoria- początki ludzkości.



Główne zagadnienia lekcji:



  1. Cele lekcji:



  1. Ogólne:



  1. Dokonanie podziału i czasu trwania epoki kamienia łupanego.

  2. Zapoznanie ucznia z ewolucją gatunku ludzkiego: od australopiteka do homo sapiens sapiens.

  3. Przybliżenie okresu ekspansji człowieka współczesnego na cały glob.

  4. Przedstawienie życia ludzi pierwotnych w okresie paleolitu.







  1. Operacyjne:

Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:

  1. Dokonać podziału i określić czas trwania prahistorii.

  2. Przedstawić ewolucję hominidów.

  3. Określić w jakim czasie i gdzie miała miejsce ekspansja ludzi pierwotnych.

  4. Przedstawić jak wyglądało życie w okresie paleolitu.



  1. Metody dydaktyczne

  1. Pogadanka

  2. Praca pod kierunkiem

  3. Burza mózgów



  1. Środki dydaktyczne:

- Podręcznik do klasy I gimnazjum: Bliżej historii, K. Kowalewski, I. Kąkolewski, A. Plumińska- Mieloch, WSiP, Warszawa, 2009

- Ilustrowana encyklopedia dla dzieci, Simons Adams, Świat Książki, Warszawa, 1996- ksero



  1. Przebieg lekcji:



  1. Czynności porządkowe:

  1. Przywitanie praktykanta z uczniami

  2. Sprawdzanie obecności.



  1. Praktykant podaje temat lekcji: „Prehistoria- początki ludzkości”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.

  2. Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja oraz prosi jednego z uczniów by rozdał materiały pomocnicze całej klasie.

  3. Kolejno przechodzi do przypomnienia od kiedy do kiedy datuje się okres prahistorii. Pyta uczniów czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak dzieli się epoka kamienia łupanego. Otrzymując odpowiedź zapisuje ją na tablicy.

  4. Następnie zadaje pytanie: Czy spotkaliście się z pojęciem hominida? Jeżeli nie otrzymuje odpowiedzi prosi by uczniowie zajrzeli do podręcznika w celu znalezienia definicji podanego słowa. Zadaje także inne pytanie: Czym jest ewolucja? Po otrzymaniu odpowiedzi prosi by któryś z uczniów przeczytał definicję zawartą w podręczniku.

  5. Praktykant zadaje kolejne pytanie: Czym my ludzie współcześni różnimy się od małp? W ten sposób rozpoczyna burzę mózgów. Możliwe odpowiedzi: przeciwstawny kciuk, mózg ludzki jest większy, u człowieka dłuższe nogi, krótkie ręce, panowanie nad popędami, uczucia, zdolność wytwarzania narzędzi.

  6. Kolejno wyjaśnia gdzie jako pierwsi pojawiły się istoty człekokształtne i co sprawiło, że zmienili postawę z poziomej na pionową.

  7. Następnej części lekcji praktykant prosi by uczniowie spojrzeli na rozdane im ksera. Prosi by zwrócili uwagę na ewolucję hominidów oraz by ktoś w kolejności przedstawionej na obrazku przeczytał jak owa ewolucja wyglądała.

  8. W dalszej kolejności prosi o zrobienie w zeszycie tabelki:

WIDOK WYPEŁNIONEJ TABELKI!

Hominid

Okres występowania

Charakterystyka

Australopitek/ Lucy

Ok. 4,5 mln- 2,5 mln lat p.n.e.

Zbieractwo, spędzanie większej ilości czasu na drzewach

Homo habilis

Ok. 2,5 mln- 1,5 mln lat p.n.e.

Zręczność, wyrób prostych narzędzi z kamienia, budowa prostych schronień, ogień, mowa

Homo erectus

Ok. 1,5 mln- 400 tys. lat p.n.e

Wyprostowana postawa ciała, wyrób skomplikowanych narzędzi, proste okrycia

Człowiek neandertalski

Ok. 400 tys.- 30 tys. lat p.ne.

Tworzenie rzeźb, odzież ze skóry, chowanie zmarłych

Homo sapiens

Ok. 135 tys lat. p.n.e.-


  1. Następnie prosi jednego z uczniów o rozdanie dodatkowych materiałów pomocniczych. Kolejno uczniowie czytają podany tekst i po jego przeczytaniu wraz z praktykantem uzupełniają tabelkę.

  2. W dalszym toku lekcji praktykant tłumaczy w jakim okresie czasu Homo Sapiens dotarł do wybranych kontynentów z Afryki: Azja Płd.- Wschodnia 80 tys., Australia 60 tys., Europa 50 tys., z Azji do Ameryki Płn. ok. 15 tys. oraz z Ameryki Płn. do Ameryki Płd. 10 tys. lat temu.

  3. Na koniec lekcji praktykant zadaje zadanie domowe: Jak w okresie paleolitu chowano zmarłych?

