SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH


1. Temat zajęć: Samobójstwo

2. Miejsce zajęć: sala lekcyjna

3. Wielkość grupy: 29 osób

4. Wiek wychowanków: 21- 23 lata

5. Czas trwania zajęć: 1.5h

6. Cele zajęć;

a) cele operacyjne:

wychowanek wie:

- co to jest życie

- co to jest samobójstwo,

- jakie osoby najczęściej popełniają samobójstwo,

- kiedy po raz pierwszy w historii dopuszczono się tego czynu,

Wychowanek potrafi:

- rozróżniać morderstwo od samobójstwa,

- podać przyczyny i skutki popełniania samobójstwa,

- rozpoznać osobę potrzebującą pomocy i mającą problemy,

- pomóc osobie zagrożonej popełnieniem samobójstwa,

- wyciągnąć wnioski z kruchości psychiki osób młodych i jak ważna jest pomoc im.

b) cele wychowawcze:

- wdrażanie wychowanków do kulturalnego zachowania się w czasie zajęć,

- wdrażanie wychowanków do umiejętności wypowiadania swoich opinii oraz słuchania innych.

7. Metody pracy:

- werbalne ( elementy wykładu, opowiadanie, czytanie artykułów, dyskusja, burza mózgów, wypowiedzi wychowanków ),

- oglądowe ( oglądanie zdjęć, filmu )

- oparte na działaniu ( zadania ze świeczkami ).

8. Formy pracy:

- indywidualna

- grupowa

9. Środki dydaktyczne:

- cytaty na temat samobójstwa

- zdjęcia

- film

- świece różnej grubości i wielkości /cienkie urodzinowe , normalne nowe i wypalone do długości 2 cm, pęknięta świeca ale nie złamana, do podgrzewacza.

- tabele ze statystykami

10. Przebieg zajęć:

a) zajęcia wprowadzające:

- przywitanie się

- przedstawienie się

- zajęcia organizacyjno- porządkowe

b) zajęcia właściwe:

- rozmowa na temat życia i śmierci, co czyni nas szczęśliwym, jak zachowujemy się kiedy dzieje się coś złego, gdy jest nam smutno, źle; jakie czynniki wpływają na nasze szczęście.

- podział uczestników na 4 grupy 7-8 osobowe, 2 grupy analizują dane statystyczne z tabel, 1 wyjaśnia pojęcie samobójstwa,1 wskazuje przyczyny samobójstw.

- grupy przedstawiają wyniki swojej pracy i dyskutują na jej temat,

- krótki wykład na temat historii samobójstw,

- obejrzenie zdjęć przedstawiających samobójstwo w malarstwie, fotografii, filmie,

- Cytat E. Bojanowskiego

"Każda dobra dusza jest jako ta świeca sama się wypala lecz innym przyświeca."

Analiza cytatu i rozmowa na ten temat,

- Zad. 1- Demonstracja długiej cienkiej świecy urodzinowej - i wypalonej normalnej.

Prośba by jeden z uczniów podszedł i spróbował złamać te dwie świece.

Świeca długa cienka łamie się bez problemu, krótka normalna nie.

Komentarz: Ta cienka świeca obrazuje waszą psychikę, jest delikatna łatwo ją zniszczyć i złamać doprowadzić do tego że nie będzie się już nigdy paliła tak jak ta krótka. Ta krótka to życie osoby dorosłej starszej. Ona już wypaliła się na tyle że nie tak łatwo ją zranić. Można ją również zniszczyć ale nie jest to takie jak w przypadku tej długiej cienkiej świecy.

- Zad 2- Demonstracja pękniętej świecy ale nie złamanej i normalnej całej.

Z odległości nie różni się niczym.

Pytanie nauczyciela: Czy te świece są całe? Większość odpowie że tak.

Prośba by jeden z uczniów obejrzał z bliska świece i powiedział czy niczym się nie różnią.

Komentarz: Bardzo często nie zauważamy że ktoś cierpi, jesteśmy zbyt daleko by to dostrzec a nieraz jest tak że ten ktoś nie dopuszcza nas na tyle blisko by to dostrzec - nie mówi nam o swych problemach. Czy jest szansa na to by ta świeca wypaliła się i nie złamała? Co można zrobić?

Odpowiedzi: wzmocnić, umieścić w kloszu, pojemniku, zlepić ogrzewając.

Drugiemu człowiekowi też tak można pomóc ale musi nam powiedzieć że tej pomocy potrzebuje, bo nieraz tego nie widać. Można go wysłuchać, pocieszyć udzielć rady lub skontaktować ze specjalistą..

- Zad. 3- Demonstracja świecy normalnej i tej z podgrzewacza.

Prośba by jeden z uczniów skaleczył paznokciem bok obu świec przy czym nie wolno wyjąć świecy z osłonki metalowej lub szklanej.

Czy łatwo było zrobić kreskę paznokciem na obu świecach?

Komentarz: Ta świeca normalna to ktoś samotny - łatwo go zranić, ta w osłonce jest to ktoś otoczony ciepłem rodziny, przyjaciół, najbliższych nie tak łatwo zrobić mu krzywdę bo ma ochronę. Pamiętajmy o tym by korzystać z tej ochrony, by się do niej odwoływać. To nasi najbliżsi są dla nas wsparciem, na nich możemy liczyć i nieważne jest to że może nie są "gwiazdami" tylko zwykłą aluminiową osłonką najważniejsze że są po to by nie stała się nam krzywda że możemy zawsze na nich liczyć. Musimy pamiętać o tym i w szczególnie trudnych sytuacjach korzystać z ich osłony. Taką osłonką może być dla Was również pedagog, psycholog czy wychowawca.

- prezentacja krótkiego filmu, zadawanie pytań i rozmowa o przedstawionej treści

- przeczytanie listu samobójcy i pozostawienie do samotnego przemyślenia.

c) podsumowanie zajęć:

- wyciągnięcie wniosków na temat życia i śmierci,

- podziękowanie za aktywność i pożegnanie.


