kusnierz 743[02] z3 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Mrozek Mieczysław




Organizowanie

procesu

wytwarzania

wyrobów

futrzarskich 743[02].Z3.01



Poradnik dla nauczyciela












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Jadwiga Rudecka
inż. Stanisław Pietryka



Opracowanie redakcyjne:
inż. Mieczysław Mrozek



Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[02].Z3.01
„Organizowanie procesu wytwarzania wyrobów futrzarskich”, zawartego w programie
nauczania dla zawodu kuśnierz.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

12

5.1. Systemy organizacji produkcji stosowane w zakładach kuśnierskich

oraz usługowych pracowniach kuśnierskich

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Organizacja stanowisk pracy w różnych działach produkcyjnych

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Proces technologiczny w produkcyjnych zakładach kuśnierskich

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Dokumentacja produkcyjna w procesie wytwarzania wyrobów

kuśnierskich

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

5.5. Normy zużycia materiałów i sporządzanie kalkulacji cen

24

5.5.1. Ćwiczenia

24

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

29

7.

Literatura

43

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

kuśnierz.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia, potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając, czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.






















Schemat układu jednostek modułowych

743[02].Z3.02

Ocenianie jakości wyrobów

futrzarskich

743[02].Z3

Organizacja produkcji kuśnierskiej

743[02].Z3.01

Organizowanie procesu

wytwarzania wyrobów

futrzarskich

743[02].Z3.04

Prowadzenie działalności

gospodarczej

743[02].Z3.03

Pakowanie, magazynowanie

i transport wyrobów futrzarskich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– rozróżniać rodzaje skór futerkowych i materiałów wykończeniowych stosowanych

podczas wytwarzania wyrobów kuśnierskich,

– odczytywać informacje zawarte w dokumentacji techniczno – technologicznej dotyczącej

wyrobów kuśnierskich,

– wyjaśniać zasady obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w kuśnierstwie,
– stosować podstawowe normy, przepisy i instrukcje dotyczące bezpiecznego

i prawidłowego wykonywania wyrobów kuśnierskich,

– wyjaśniać etapy wytwarzania wyrobów zgodnie z procesem technologicznym,
– konstruować podstawowe formy wyrobów kuśnierskich,
– stosować zasady doboru jakościowego skór futerkowych na wyroby kuśnierskie,
– stosować metody reperacji uszkodzeń skór futerkowych,
– dobierać i stosować odpowiednie dla danego rodzaju skór techniki rozkroju i sposoby ich

łączenia – zszywanie w elementy wyrobu kuśnierskiego,

– charakteryzować wymagania przepisów bhp, ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska

obowiązujących w zakładach kuśnierskich,

– korzystać z różnych źródeł informacji,
– obsługiwać komputer,
– współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa,

scharakteryzować systemy organizacyjne produkcji stosowane w zakładach kuśnierskich
oraz usługowych pracowniach,

scharakteryzować zasady organizacji pracy w zakładach kuśnierskich,

określić typy produkcji,

wyjaśnić zasady organizowania stanowiska pracy w poszczególnych fazach procesu
technologicznego zgodnie z wymaganiami ergonomii,

określić zadania podstawowych działów produkcyjnych,

posłużyć się dokumentacją procesu produkcyjnego,

scharakteryzować dokumentację technologiczną procesu produkcyjnego,

podzielić proces technologiczny na operacje w zestawieniu chronologicznym,

określić składniki kalkulacji ceny wyrobu – koszty bezpośrednie i pośrednie,

scharakteryzować normy zużycia materiałów kalkulacyjno – techniczne i okresowo –
rozliczeniowe,

obliczyć normy kalkulacyjno – techniczne,

sporządzić kalkulację ceny wyrobu na potrzeby rachunku kosztów,

określić wpływ postępu technicznego na jakość i wydajność pracy w zakładach
kuśnierskich,

zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska na stanowiskach
pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Kuśnierz 743[02]

Moduł:

Podstawy zawodu 743[02].Z3

Jednostka modułowa:

Organizowanie

procesu

wytwarzania

wyrobów

futrzarskich 743[02].Z3.01

Temat:

Dokumentacja techniczno – technologiczna (DTT) produkcji.

Cel ogólny: Zapoznanie się z dokumentacją techniczno – technologiczną (DTT) futra

damskiego ze skór króliczych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić znaczenie dokumentacji techniczno – technologicznej (DTT) w procesie
wytwarzania wyrobów futrzarskich,

omówić poszczególne składniki DTT.

wykonać szkice wyrobu, opis ogólny wyrobu, opis obróbki technologicznej,

dokonać analizy pozostałych składników dokumentacji (DTT).


Metody nauczania–uczenia się :

tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych.


Czas:
3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

instrukcje pracy metodą tekstu przewodniego,

opracowane składniki dokumentacji DTT,

plansze i literatura zgodna z tematyką,

przybory do pisania,

pytania przewodzące.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Określenie tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
3. Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów w grupy 2–3-osobowe.

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno

porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów, jak

należy pracować metodą tekstu przewodniego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

FAZA WŁAŚCIWA
Praca metodą tekstu przewodniego.

INFORMACJE
1. Jakie jest znaczenie dokumentacji w procesie wytwarzania wyrobów kuśnierskich?
2. Z jakich dokumentów składa się DTT?
3. Czym można zastąpić rysunek modelowy wyrobu?
4. Co zawiera opis ogólny wyrobu?
5. Jakie wymagania techniczne dotyczą wyrobu kuśnierskiego?
6. Na czym polega opis obróbki technologicznej?
7. Jaką funkcję spełnia tabela wymiarów gotowego wyrobu?
8. W jakim celu opracowuje się układ szablonów ?
9. W jakim celu opracowuje się zestawienie konstrukcyjne części składowych wyrobu?

PLANOWANIE
1. Zaproponuj składniki DTT.
2. Zaproponuj treść (zawartość) poszczególnych składników DTT.
3. Zaproponuj opis ogólny wyrobu.
4. Zaproponuj wymagania techniczne dotyczące wyrobu kuśnierskiego.
5. Zaproponuj opis obróbki technologicznej.
6. Zaproponuj układ szablonów.

USTALENIA
1. Uczniowie zapoznają się i omawiają składniki DTT.
2. Uczniowie opracowują opis ogólny wyrobu.
3. Uczniowie opracowują wymagania techniczne dotyczące zaproponowanego wyrobu.
4. Uczniowie opracowują kolejność wykonywanych czynności podczas wytwarzania

wyrobu.

5. Uczniowie

opracowują

optymalny

układ

szablonów

rozkroju

materiałów

wykończeniowych.


WYKONANIE
1. Uczniowie rysują, opracowują treści poszczególnych składników DTT.
2. Nauczyciel nadzoruje poprawność wykonania.

SPRAWDZANIE
1. Uczniowie w grupach prezentują wykonane prace.
2. Uczniowie wzajemnie uzupełniają informacje dotyczące opracowanych składników DTT.
3. Nauczyciel nadzoruje i uzupełnia wypowiedzi uczniów.

ANALIZA KOŃCOWA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy opracowania sprawiły im

trudności. Nauczyciel proponuje samoocenę pracy w grupach i wyróżnienie najbardziej
aktywnych uczniów. Wyraża swoje opinie i wystawia ocenę za przebieg prac i opracowań.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa
W oparciu o opracowane składniki DTT w grupach – poprzez ich powielenie skompletować
dla każdego egzemplarza dokumentacji.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania
zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Kuśnierz 743[02]

Moduł:

Podstawy zawodu 743[02].Z3

Jednostka modułowa:

Organizowanie

procesu

wytwarzania

wyrobów

futrzarskich 743[02].Z3.01

Temat:

Produkcja miarowa wyrobów kuśnierskich w usługowych pracowniach.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności obsługi klienta w usługowej pracowni kuśnierskiej.

Po zakończeniu zajęć dydaktycznych uczeń powinien umieć:

przyjąć zamówienie od klienta – ustalić cenę usługi,

dokonać pomiaru figury klienta,

uzgodnić fason wyrobu – układ skór, itp.,

przygotować formy wyrobu kuśnierskiego,

przygotować do miary, mierzenie, uszycie i wykończenie wyrobu,

przekazać, zapakować i rozliczyć się z klientem.


Metody nauczania–uczenia się :

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 3– 4-osobowych.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw multimedialny,

foliogramy,

rzutnik do folii,

przybory pomiarowe,

przybory do pisania,

żurnale.


Przebieg zajęć:
1. Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie przedstawiają typy figur ludzkich i sposób

pobierania – dokonywania pomiarów odcinków – konstrukcyjnych potrzebnych do
opracowania formy.

2. Uświadomienie celów lekcji.
3. Nauczyciel omawia sposób ustawieni klienta, dokonywania pomiarów i sposób ich

zapisywania, wykorzystując zestawy multimedialne, foliogramy.

4. Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 3–4-osobowe.
5. Uczniowie w grupach dokonują wzajemnie pomiary i wykonują szkice wyrobu.
6. Uczniowie w zespołach sporządzają notatki – zapis pomiarów i uzgodnień fasonu, układu

skór ich ilości, sposobu wykończenia wyrobu, ustaleniu orientacyjnej ceny za usługę, itp.

7. Każda grupa prezentuje swoje zamówienia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zakończenie zajęć
Nauczyciel wraz z uczniami dokonują oceny wykonanych ćwiczeń. Uczniowie porządkują
stanowiska pracy.

Praca domowa
Dokonać pomiaru członka rodziny, ustalić fason i zakres usługi.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć, ewentualne trudności podczas
realizowania ćwiczeń, dyskusja z uczniami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Systemy organizacji produkcji stosowane w zakładach

kuśnierskich oraz usługowych pracowniach kuśnierskich


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sklasyfikować wskazane przez nauczyciela podmioty gospodarcze ze względu na rodzaj

własności.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy scharakteryzować zależności własności środków produkcji
we współczesnej gospodarce w Polsce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych definicję podmiotu gospodarczego i kryteria jego

podziału,

2) dokonać analizy na podstawie opisu,
3) wymienić podmioty gospodarcze występujące w Twojej okolicy,
4) zapisać krótką ich charakterystykę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Określ zależność struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa od jego wielkości

i zadań.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania, a szczególnie zmiany jakie nastąpiły po restrukturyzacji zakładów
futrzarskich i kuśnierskich.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać

w

materiałach

dydaktycznych

definicję

podziału

grup

komórek

organizacyjnych w przedsiębiorstwie,

2) dokonać analizy na podstawie opisu działu w zależności od potrzeb i zadań,
3) zapisać wyciągnięte wnioski.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Dokonaj analizy potrzeb produkcyjnych wyrobów kuśnierskich w zależności od typu

produkcji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

a szczególnie: uzmysłowić różnice w subtelnych pojęciach: typ produkcji, metoda
wytwarzania oraz system organizacji produkcji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z definicją typu produkcji,
2) dokonać analizy potrzeb i warunków produkcyjnych,
3) zapisać krótką ich charakterystykę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 4

Dokonaj analizy potrzeb produkcyjnych wyrobów kuśnierskich w zależności od metod

wytwarzania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

a szczególnie: uzmysłowić różnice w subtelnych pojęciach: typ produkcji, metoda
wytwarzania oraz system organizacji produkcji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z definicją metod wytwarzania odzieży,
2) dokonać analizy sposobu wytwarzania i ilości pracowników będących do dyspozycji

w zależności od ich kwalifikacji,

3) zapisać krótką ich charakterystykę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 5

Dokonaj analizy definicji systemu organizacji produkcji w wytwarzaniu odzieży

konfekcyjnej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

a szczególnie: uzmysłowić różnice w subtelnych pojęciach: typ produkcji, metoda
wytwarzania oraz system organizacji produkcji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z definicją systemu organizacji produkcji,
2) dokonać analizy, czy wyroby kuśnierskie mogą być w całości produkowane w/g

któregokolwiek systemu,

3) podać zalety i wady poszczególnych systemów,
4) zapisać wyciągnięte wnioski.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

plansze lub fotografie dotyczące sposobów ustawienia stanowisk pracy,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Organizacja

stanowisk

pracy

w

różnych

działach

produkcyjnych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sporządź charakterystykę środków wytwórczych na przykładzie zakładu kuśnierskiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapisać definicję środków wytwórczych,
2) podać przykłady: środków pracy, przedmiotów pracy,
3) zapisać wnioski,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 2

Uszereguj stanowiska pracy w kolejności przebiegu procesu wytwórczego wyrobów

kuśnierskich.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy omówić występujące stanowiska pracy w zakładach
kuśnierskich.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypisać działy lub stanowiska pracy kuśnierza w procesie wytwarzania wyrobu

kuśnierskiego,

2) zapisać wyciągnięte wnioski,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj kwalifikacje wymagane na poszczególnych stanowiskach pracy

kuśnierza.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy omówić predyspozycje zawodowe kuśnierza wymagane na
poszczególnych stanowiskach pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy umiejętności zawodowych, jakimi powinien charakteryzować się

pracownik na danym stanowisku pracy,

2) przedstawić uzasadnienie,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 4

Scharakteryzuj określenie „stanowisko pracy przyjazne dla pracownika”.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy omówić znaczenie kształtowania miejsca pracy, środków
produkcji i otoczenia miejsca pracy w bezpiecznym i wydajnym organizowaniu procesu
wytwórczego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) podać znaczenie pojęć: humanizacja pracy i ergonomia pracy,
2) uświadomić sobie w jakim zakładzie chciałbyś pracować, by być zadowolonym

z warunków pracy,

3) zapisać wnioski,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Proces

technologiczny

w

produkcyjnych

zakładach

kuśnierskich

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj podziału procesu produkcyjnego w zakładach kuśnierskich.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w poradniku dla ucznia definicję procesu produkcyjnego,
2) przeanalizować różnicę sposobów wytwarzania wyrobów kuśnierskich w dużych

zakładach i pracowniach rzemieślniczych,

3) zapisać wnioski,
4) zaprezentować wyniki ćwiczeni

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Przedstaw graficznie podział procesu produkcyjnego w zakładach wytwarzających odzież

ze skór futerkowych.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób

wykonania.

Przedstawić

na

planszach,

foliogramach

schemat

procesu

produkcyjnego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować podział na proces technologiczny i pomocniczy,
2) przedstawić szkic występujących działów produkcyjnych realizujących proces

wytwórczy w zakładzie,

3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

rzutnik do folii.

Ćwiczenie 3

W oparciu o schemat podziału procesu produkcyjnego dokonaj analizy procesu

technologicznego z uwzględnieniem faz technologicznych, operacji technologicznych,
zabiegów, czynności i ruchów roboczych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na przyporządkowanie określeń i klasyfikowanie
ich do podziału procesu technologicznego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy podziału części składowych procesu technologicznego występującego

w procesie wytwórczym wyrobów kuśnierskich,

2) zapisać krótkie objaśnienie podziału,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 4

Dokonaj analizy podziału procesu technologicznego i wskaż stanowiska pracy, gdzie

wymagane są najwyższe kwalifikacje zawodowe.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału materiał nauczania i zwrócić uwagę na wymagania dotyczące kwalifikacji na
poszczególnych stanowiskach pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze schematem podziału procesu technologicznego wytwarzania wyrobu

kuśnierskiego,

2) uświadomić sobie zakres prac i obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy i ich

specyfikację,

3) wskazać stanowiska pracy wymagające odpowiednich predyspozycji do wykonania

czynności technologicznych zapewniających najwyższą jakość pracy,

4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4. Dokumentacja produkcyjna w procesie wytwarzania

wyrobów kuśnierskich


5.4.1 Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ znaczenie dokumentacji procesu produkcyjnego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział

Materiału nauczania. Nauczyciel powinien omówić rolę i znaczenie oraz rodzaje
dokumentacji procesu produkcyjnego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić jakie zadania spełnia dokumentacja procesu produkcyjnego,
2) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Dokonaj podziału dokumentacji procesu produkcyjnego i przedstaw dokumentację ściśle

związaną z wytwarzanym wyrobem kuśnierskim.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy omówić podział dokumentacji stosowanych w dużych
przedsiębiorstwach odzieżowych i określić, które z nich i w jakim stopniu wykorzystywane
są w zakładach kuśnierskich.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją techniczną w przedsiębiorstwach odzieżowych,
2) dokonać analizy dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

W oparciu o analizę dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej przedstaw ogólnie

nazywaną dokumentację w procesie wytwarzania wyrobów kuśnierskich.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy omówić znaczenie poszczególnych składników, a szczególnie
DTT.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy poszczególnych składników obu dokumentacji,
2) omówić przyjętą praktycznie nazwę „dokumentacja techniczno – technologiczna DTT „

jako dokumentację stosowaną w zakładach kuśnierskich,

3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 4

W oparciu o zagadnienia zawarte w poprzednich ćwiczeniach omów, czy we wszystkich

rodzajach zakładów kuśnierskich stosuje się dokumentację procesu produkcyjnego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na treści uzasadnienia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy, czy każdy zakład kuśnierski stosuje pełną dokumentacje techniczną lub

dokumentację techniczno – technologiczną DTT ,czy też innego rodzaju dokumentację.

2) uzasadnić i zrobić krótką notatkę,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 5

W oparciu o otrzymany od nauczyciela rysunek żurnalowy futra wykonaj ogólny opis

składników DTT tego wyrobu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na rodzaj skór użytych do przyjętego wzoru futra.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy rysunku żurnalowego futra i na jego podstawie opracować rysunek

modelowy, dane ogólne wyrobu, szkic rysunku technologicznego i opis obróbki
technologicznej,

2) uzasadnić propozycje wykonania,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

rysunek żurnalowy futra.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.5. Normy zużycia materiałów i sporządzanie kalkulacji cen


5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj kryteria podziału materiałów stosowanych w wyrobach kuśnierskich.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy omówić klasyfikację materiałów stosowanych w wyrobach
kuśnierskich.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) podać definicję materiałów podstawowych i pomocniczych,
2) wymienić przykłady powyższego podziału,
3) opracować krótką notatkę,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 2

Wyjaśnij istotę normowania zużycia materiałów dla potrzeb kalkulacyjnych i okresowo –

rozliczeniowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział

Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na nazewnictwo stosowane w dokumentacji
rozliczeniowej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy podziału materiałów do potrzeb kalkulacyjnych i rozliczeniowych,
2) sporządzić krótką notatkę,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

W oparciu o otrzymane od nauczyciela liczby przedstawiające pobrane wymiary z figury

klienta np.: 170 cm, 96 cm, 104 cm przyporządkuj symboliczny zapis i określ pojęcie „termin
znaczeniowy”.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na symboliczne zapisy odpowiadające
pobieranym wymiarom z figury klienta i kojarzenie, rozszyfrowanie wielkości liczb im
odpowiadające.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać symboliczne określenie wymiarów odcinków konstrukcyjnych odzieży,

odpowiadające tym wielkościom (wz, opx, obt),

2) zapisać symbole i faktyczną nazwę odcinków,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 4

Określ, w jakich sytuacjach, stosuje się następujące terminy związane z normowaniem

zużycia

materiałów:

wielkość

średnioważona, procentówka, norma techniczna

i średnioważona norma techniczna.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę, czy w kuśnierstwie mają zastosowanie powyższe
definicje tych dokumentów.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać opis – definicje tych pojęć,
2) dokonać analizy, czy zawsze te pojęcia bywają stosowane przy ustaleniu norm zużycia

materiałów,

3) zapisać wnioski,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 5

W oparciu o otrzymane dane od nauczyciela ustal teoretyczną normę zużycia skór

króliczych na błam. Wykonaj szkic rozmieszczenia skór w rzędach i szeregach błamu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na szacunkową wartość wielkości wskaźnika
wypadów wewnętrznych, odróżniając rodzaj skór np.: królicza, czy owcza, które przyjmuje
się doświadczalnie w zależności od jakości i wielkości skór. W praktyce doświadczony
kuśnierz przewiduje jeszcze stopień rozciągliwości skór podczas nabijania błamu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać wzór na obliczenie teoretycznej normy zużycia (dotyczy tkanin, skór),
2) obliczyć powierzchnię skóry króliczej i powierzchnię błamu; przyjąć założony wskaźnik

wypadów – ścinków ze skóry króliczej, obliczyć teoretyczną normę zużycia skór,

3) zapisać ustalenia,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

pobrane przez nauczyciela wymiary skór, błamu i przyjęty dla danego rodzaju skór,
wskaźnik wypadów wewnętrznych podawany w %,

kalkulator.

Ćwiczenie 6

Określ zależności mające wpływ na racjonalne ustalenie normy technicznej skór

futerkowych na wyrób kuśnierski.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę przy skórach gorszej jakości, na potrzebę
reperacji uszkodzeń skóry, często brak profilu lub części topograficznych, które mają bardzo
istotny wpływ na końcowe zużycie skór.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie warunki jakościowego doboru skór futerkowych na wyrób,
2) dokonać analizy projektu wyrobu i optymalnego doboru układu skór w wyrobie,
3) zapisać ustalenia,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 7

Wykonaj podział kosztów dla sporządzania kalkulacji ceny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział

Materiału nauczania, a szczególnie fragment dotyczący kalkulacji cen.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy poszczególnych kosztów,
2) ustalić wpływ kosztów na wielkość ceny,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

kalkulator.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Ćwiczenie 8

W oparciu o otrzymane od nauczyciela składniki kosztów oblicz cenę wyrobu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragmenty

rozdziału Materiał nauczania dotyczący kalkulacji cen, składników kosztów, pojęcia zysk,
cena zbytu, cena detaliczna.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) mając dane poszczególnych składników kosztów zaplanować wielkość zysku i ustalić

cenę fabryczną producenta – zbytu,

2) wykonać obliczenia,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

kalkulator.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie procesu
wytwarzania wyrobów futrzarskich ”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są poziomu podstawowego,

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. a, 6. d, 7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. a,
12.
d, 13. a, 14. c, 15. c, 16. d, 17. b, 18. d, 19. b, 20. d.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zdefiniować podmiot gospodarczy

A

P

a

2

Rozpoznać zależność podmiotu gospodarczego od
formy własności

B

P

b

3

Zdefiniować typ produkcji

A

P

a

4

Zdefiniować metodę wytwarzania odzieży

A

P

c

5

Zdefiniować system organizacji produkcji

A

P

a

6

Zdefiniować środki wytwórcze

A

P

d

7

Zdefiniować metody wytwarzania odzieży

A

P

d

8

Nazwać stanowisko pracy kuśnierza, na którym
wymagane są najwyższe kwalifikacje

A

P

c

9

Zdefiniować proces produkcyjny

A

P

b

10 Zdefiniować proces produkcyjny

A

P

b

11 Zdefiniować proces technologiczny

A

P

a

12

Określić rolę i zadania dokumentacji procesu
produkcyjnego

B

P

d

13

Zdefiniować podział dokumentacji procesu
produkcyjnego

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

14 Nazwać składniki DTT

B

P

c

15

Nazwać rodzaje materiałów bezpośrednich
stosowanych w wytwarzaniu wyrobów kuśnierskich

B

P

c

16

Zdefiniować pojęcie teoretyczna norma zużycia
materiałów

A

P

d

17

Scharakteryzować układ skór futerkowych
w wyrobie

C

PP

b

18 Obliczyć zużycie skór na wyrób futrzarski

C

PP

d

19 Dokonać analizy zapisu wielkości odzieży

D

PP

b

20 Obliczyć cenę wyrobu futrzarskiego

C

PP

d


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Podmiotem gospodarczym jest

a) osoba lub jednostka organizacyjna, która prowadzi we własnym imieniu działalność

gospodarczą.

b) miejscowość, budynek, maszyny, wyposażenie zakładu.
c) osoba nadzorująca działalność w określonym zawodzie.
d) bank prowadzący rachunek rozliczeniowy.


2. Przedsiębiorstwa w sektorze publicznym prowadzące działalność gospodarczą to

a) spółdzielnie.
b) przedsiębiorstwa państwowe.
c) zakłady rzemieślnicze.
d) spółki cywilne.


3. Typ produkcji określa

a)

liczbę produkowanych wyrobów tego samego wzoru w określonym czasie i danych
warunkach.

b)

sposób wykonywania wyrobów.

c)

sposób ustawienia stanowisk pracy.

d)

sposób wykonywania wyrobów w danych warunkach.


4. Metody wytwarzania odzieży określają

a) sposób produkcji i stosowane urządzenia.
b) ustawienie maszyn.
c) sposób wykonania wyrobu oraz ilości pracowników go wykonujących.
d) sposób zorganizowania pracy.


4) Systemy organizacji produkcji określają

a)

sposób ustawienia stanowisk pracy i przebiegu produkcji.

b)

system wyprodukowania wyrobu w określonym czasie.

c)

ilość osób zatrudnionych podczas produkcji wyrobów.

d)

przemyślany tok produkowania wyrobów kuśnierskich.

6. Środki wytwórcze określają

a)

środki pracy – budynki, maszyny, urządzenia.

b)

przedmioty pracy – surowce, materiały.

c)

pracę ludzką.

d)

środki pracy, przedmioty pracy, pracę ludzką.

7. W rzemieślniczych zakładach kuśnierskich stosuje się metody wytwarzania odzieży:

a)

taśmową i seryjną.

b)

taśmowo – sekcyjną.

c)

potokową zsynchronizowanymi grupami obróbkowymi.

d)

indywidualna i grupową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

8. Najwyższe kwalifikacje zawodowe kuśnierza wskazane są na stanowiskach

a) dyrektor zakładu.
b) magazynowanie, dobieranie, krojenie.
c) dobieralnia, krojownia, szwalnia, nabijanie.
d) kontrola jakości.

9. Proces produkcyjny określa

a) przetwarzanie surowca, materiału.
b) wszystkie czynności w wyniku których surowiec przekształca się w gotowy wyrób.
c) metody pracy na danym stanowisku.
d) technologię pracy.


10. Proces produkcyjny dzieli się na:

a) dobieranie, krojenie, szycie.
b) proces technologiczny i proces pomocniczy.
c) proces przygotowawczy i obsługowy.
d) bezpośredni i pośredni.

11. Proces technologiczny określa

a) podział czynności podczas wytwarzania wyrobu.
b) przygotowanie dokumentacji technologicznej.
c) składniki techniczno – technologiczne.
d) sposób wykonania operacji technologicznych.

12. Dokumentacja procesu produkcyjnego spełnia zadania

a) instruktażowe.
b) informacyjne.
c) normatywne.
d) instruktażowe, informacyjne i normatywne.


13. Dokumentacja procesu produkcyjnego dzieli się na

a)

techniczną i ekonomiczną.

b)

opisową i rysunkową.

c)

konstrukcyjną i rysunkową.

d)

technologiczną i opisową.

14. W zakładach kuśnierskich stosowana jest uniwersalna robocza dokumentacja techniczno –

technologiczna (DTT), która zawiera:

a)

normy zużycia materiału, kalkulacje kosztów.

b)

typy produkcji, metody wytwarzania wyrobu.

c)

rysunek lub fotografie modelu, rysunki techniczne, opis ogólny wyrobu, wymagania
techniczne,

zestawienie

konstrukcyjne

części

składowych,

opis

obróbki

technologicznej, tabelę wymiarów, szablony i układy szablonów.

d)

podział procesu technologicznego wykonania wyrobu kuśnierskiego.


15. Materiałami bezpośrednimi do wytwarzania wyrobów kuśnierskich są

a)

skóry futerkowe.

b)

skóry futerkowe i podszewka.

c)

wszystkie materiały, których zużycie można wyliczyć.

d)

materiały podstawowe i pomocnicze.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

16. Teoretyczna norma zużycia materiałów określa

a)

procentowy udział poszczególnych materiałów.

b)

powierzchnię szablonów.

c)

długość tkaniny.

d)

sumę powierzchni szablonów powiększoną o wskaźnik wypadów wewnętrznych.

17. Układ skór futerkowych w wyrobie określa

a) ułożenie skór na elementy wyrobu.
b) rozmieszczenie skór na elementy wyrobu, z uwzględnieniem ustalonego sposobu

łączenia.

c) ułożenie skór na elementy wyrobu wg normy zużycia.
d) układ szablonów dla danego wzoru.

18. Dla średnich wymiarów skóry króliczej: długość 25 cm, szerokość 20 cm oraz wymiarów

błamu: długość 110 cm, szerokość dołem i górą po140 cm, norma zużycia skór bez
uwzględnienia ich ciągliwości wynosi
a) 28 sztuk.
b) 29 sztuk.
c) 30 sztuk.
d) 31 sztuk.

19. Zapis: wielkość odzieży 170 / 96 / 104 oznacza

a) wzrost, długość spodni, długość wyrobu.
b) wzrost, objętość klatki piersiowej, objętość bioder.
c) wzrost, objętość klatki piersiowej, objętość pasa.
d) wzrost, objętość klatki piersiowej poniżej piersi, objętość klatki piersiowej przez

piersi.

20. Cena detaliczna – netto kurtki ze skór króliczych o składnikach kosztów wynoszących:

materiały – 400zł, koszty wytworzenia – 400 zł, założony zysk 10%, marża handlowa
10% wynosi

a) 880 zł.
b) 888 zł.
c) 946 zł.
d) 968 zł.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Organizowanie procesu wytwarzania wyrobów futrzarskich

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Test II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie procesu
wytwarzania wyrobów futrzarskich”

Test składa się z 19 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1 ,2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są poziomu podstawowego,

zadania 5, 6, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. a, 4. b, 5. a, 6. d, 7. c, 8. c, 9. c, 10. b, 11. a,
12.
d, 13. b, 14. b, 15. c, 16. c, 17. b, 18. b, 19. b.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zdefiniować systemy organizacji produkcji

A

P

d

2

Zdefiniować typ produkcji

A

P

c

3

Zdefiniować metody wytwarzania wyrobów
kuśnierskich

A

P

a

4

Zdefiniować produkcję miarową

A

P

b

5

Określić metodę wytwarzania wyrobów
w usługowych pracowniach kuśnierskich

C

PP

a

6

Określić zależność wielkości ceny wyrobu od typu
produkcji

C

PP

d

7

Rozróżnić określenia symboliczne składowej
wielkości odzieży

B

P

c

8

Rozróżnić określenia symboliczne składowej
wielkości odzieży

B

P

c

9

Rozróżnić określenia symboliczne składowej
wielkości odzieży

B

P

c

10 Rozróżnić klasyfikację typu figur ludzkich

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

11 Rozróżnić rodzaje oznaczeń wielkości odzieży

B

P

a

12 Rozróżnić rodzaje kosztów

B

P

d

13 Rozróżnić podstawowe pojęcia z prawa pracy

B

P

b

14 Rozróżnić podstawowe pojęcia z zakresu

funkcjonowania gospodarki rynkowej

A

P

b

15 Rozróżnić podstawowe pojęcia z zakresu

prowadzenia działalności gospodarczej

B

P

c

16 Zidentyfikować formy zatrudnienia

B

P

c

17 Rozróżnić pojęcia z prawa podatkowego

B

P

b

18 Rozróżnić stosowane formy opodatkowania

działalności gospodarczej

B

PP

b

19 Wyjaśnić pojęcie „mistrz w zawodzie kuśnierz”

B

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. System organizacji produkcji to

a) własność państwowa.
b) własność prywatna osób fizycznych.
c) dział przygotowania produkcji.
d) uporządkowany i zaplanowany sposób wytwarzania wyrobów i ustawienia

stanowisk pracy.

2. Typ produkcji, to

a) ustawienie maszyn w kolejności procesu produkcyjnego.
b) produkcja zmianowa - jedno, dwu, trzyzmianowa.
c) liczba produkowanych wyrobów tego samego wzoru w określonym czasie

i w danych warunkach.

d) podział procesu technologicznego na operacje i zabiegi.

3. Metoda wytwarzania wyrobów kuśnierskich, to

a) świadomy i konsekwentny sposób wykonania wyrobów przez określoną ilość

pracowników.

b) charakterystyczna produkcja wyrobów przez pracownię rzemieślniczą.
c) masowa produkcja wyrobów kuśnierskich.
d) taśmowa produkcja wyrobów kuśnierskich.

4. Produkcja miarowa odzieży to

a) wykonanie wyrobu na podstawie tabeli antropometrycznych.
b) wykonywanie wyrobu w zakładzie rzemieślniczym na zamówienie.
c) wykonywanie pojedynczych wyrobów do sprzedaży.
d) miarowe, rytmiczne tempo wytwarzania wyrobów.

5. W usługowej pracowni kuśnierskiej najczęściej stosuje się metodę wytwarzania

a) indywidualną.
b) grupową.
c) potokową.
d) wszystkie wyżej wymienione.


6. W procesie wytwarzania wyrobu kuśnierskiego na miarę, cena za usługę będzie

a) bardzo niska.
b) niska.
c) taka jak przy produkcji konfekcyjnej.
d) najwyższa.

7. Dokonując pomiaru figury klienta, zmierzona wielkość wz oznacza

a) wszystko zgodne z figurą normalną.
b) wzorcowy typ figury.
c) wzrost klienta.
d) wszystko zgodne z tabelą wymiarów.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

8. Symboliczny zapis opx, to

a) okresowy przyrost ciała.
b) opis płaszczyzny ciała.
c) obwód klatki piersiowej.
d) obwód połowy mierzonego odcinka.


9. Symboliczny zapis obt, to

a) obliczenia badanego odcinka tułowia.
b) opis pomiaru badanego typu figury.
c) obwód bioder z uwzględnieniem wypukłości brzuch.
d) obwód talii.

10. Typ figury B oznacza sylwetkę

a) bardzo szczupłą.
b) normalną.
c) tęgą.
d) korpulentną.

11. Zapis 170 / 96 / 100 oznacza

a) wielkość odzieży dla kobiet.
b) wymiary błamu.
c) wielkość odzieży dla mężczyzn.
d) optymalne wymiary stołu kuśnierskiego: długość, szerokość, wysokość.

12. Wydatki na: czynsz, energię elektryczną, ogrzewanie, opłaty za: wodę, telefon, składki

ZUS, ubezpieczenie są kosztami

a) wytwarzania.
b) pośrednimi.
c) bezpośrednimi.
d) ogólnymi.

13. Poprzez określenie płacy brutto należy rozumieć kwotę wynagrodzenia pracownika

a) bez podatku dochodowego.
b) określoną w umowie o pracę.
c) obliczoną do wypłaty.
d) pomniejszoną o składki ZUS.


14. Pojęcie popyt określa

a) możliwości produkcji danego wyrobu.
b) zapotrzebowanie społeczne na dany wyrób.
c) zapasy magazynowe określonego wyrobu.
d) planowane ilości produkcji.


15. Pojęcie REGON to

a) rejestr ekspedycji gospodarki ogólnospołecznej i narodowej.
b) rejestr przedsiębiorstw w danej branży.
c) numer rejestracyjny określający zawód - branżę.
d) numer zgłoszenia działalności gospodarczej.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

16. Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi na podstawie

a) umowy - zlecenie.
b) umowy o dzieło
c) umowy o pracę.
d) umowy agencyjnej.

17. Pojęcie NIP oznacza

a) rejestr Niezależnej Instytucji Prywatnej.
b) numer identyfikacji podatkowej.
c) najnowsze informacje podatkowe.
d) Najwyższa Izba Podatkowa.


18. Etola, to

a) rodzaj kurtki.
b) rodzaj mufki.
c) rodzaj peleryny.
d) krzyżówka skóry tchórza z fretką.


19. Określenie ryczałt dla rzemieślnika oznacza

a) ogólną formę opodatkowania.
b) formę opodatkowania ewidencjonującą przychody i określony procent podatku.
c) formę opodatkowania w comiesięcznej stałej wielkości.
d) formę opodatkowania na podstawie książki przychodów i rozchodów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Organizowanie procesu wytwarzania wyrobów futrzarskich

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

7. LITERATURA

1. Burzyński Cz. – praca zbiorowa: Kuśnierstwo. Wydawnictwo Naukowo – Techniczne,
2. Warszawa 1986
3. Kazik R., Krawczyk J.: Technologia Odzieży. WSiP, Warszawa 1996
4. Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. WSiP, Warszawa 1996
5. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kadr.

Fundusz Współpracy, Warszawa 1996

6. Samek P.: – tłumaczenie z języka niemieckiego: Krawiectwo technologia. WSiPS.A
7. Wożniczka B.: Technologia wytwarzania odzieży. Stowarzyszenie Oświatowców

Polskich, Toruń 1995

8. Musiałkiewicz J.: Podstawy przedsiębiorczości. Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa

2007


Czasopisma:
– Odzież

