09 Przygotowanie i organizacja produkcji

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Mariusz Winiarski







Przygotowanie i organizacja produkcji audycji
telewizyjnej 313[07].Z3.03








Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Dariusz Janik
mgr Janusz Kalinowski



Opracowanie redakcyjne:
mgr Mariusz Winiarski



Konsultacja:
mgr inż. Jacek Szydłowski






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 313[07].Z3.03
Przygotowanie i organizacja produkcji audycji telewizyjnej, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

4

3.

Cele kształcenia

5

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

6

5.

Ćwiczenia

10

5.1. Proces produkcji audycji telewizyjnej, warunki nadawania programu

telewizyjnego

10

5.1.1.

Ć

wiczenia

10

5.2. Produkt telewizyjny, przychody z reklam, program stacji telewizyjnej

12

5.1.2. Ćwiczenia

12

5.3. Produkcja programu telewizyjnego

13

5.1.3. Ćwiczenia

13

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

15

7. Literatura

27

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy państwo poradnik, który będzie pomocny w przyswajaniu wiedzy

o przygotowaniu i organizacji produkcji audycji telewizyjnej.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,

cele kształcenia,

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel może skorzystać
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze,

przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.

Wykonując sprawdzian postępów powinieneś dokonać wyboru wszystkich poprawnych

odpowiedzi (pytanie może zawierać jedną, dwie, lub trzy poprawne odpowiedzi, podobnie jak
to jest na egzaminie państwowym). Jeżeli masz trudność ze zrozumieniem tematu lub
ć

wiczenia, to poproś nauczyciela lub instruktora o wyjaśnienie i ewentualnie sprawdzenie,

czy dobrze wykonujesz daną czynność.
















Schemat układu jednostek modułowych

313[07].Z3.01

Zarządzanie programem

telewizyjnym

313[07].Z3.02

Planowanie produkcji

audycji telewizyjnej

313[07].Z3

Organizacja produkcji

telewizyjnej

313[07].Z3.03

Przygotowanie i organizacja

produkcji audycji telewizyjnej

313[07].Z3.04

Prowadzenie dokumentacji

finansowej związanej z produkcją

audycji telewizyjnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

charakteryzować zakres działania, wyposażenie i sytuację rynkową funkcjonujących
przedsiębiorstw w zakresie produkcji telewizyjnej,

charakteryzować strukturę organizacyjną producenta telewizyjnego z wyjaśnieniem jego
działów, wyposażenia i zadań,

wskazywać źródła finansowania produkcji audycji telewizyjnej,

charakteryzować system pracy w produkcji telewizyjnej,

wskazać stanowiska robocze w systemie pracy w telewizji,

definiować pojęcia związane z produkcją i opracowaniem audycji telewizyjnej, jej
i dystrybucją,

definiować pojęcia usługi produkcyjnej, koprodukcji w produkcji telewizyjnej,

opisywać tok produkcji audycji telewizyjnej z uwzględnieniem różnych gatunków

charakteryzować poszczególne etapy realizacji audycji telewizyjnej,

wskazywać ekipę realizacyjną audycji telewizyjną,

charakteryzować pracę poszczególnych członków ekipy realizacyjnej audycji
telewizyjnej,

określać komórki organizacyjne w przedsiębiorstwie telewizyjnym w zakresie produkcji
telewizyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

sklasyfikować format projektu produkcyjnego,

dokonać analizy zamówienia programowego audycji telewizyjnej,

skompletować ekipę zdjęciową do zrealizowania każdego z rodzajów audycji
telewizyjnej,

zorganizować warunki socjalno-bytowe ekipy realizacyjnej,

wskazać i dokonać analizy umowy zawieranej z kontrahentami uczestniczącymi
w produkcji audycji telewizyjnej,

zawrzeć umowy z realizatorami i podwykonawcami,

rozliczyć wypłaty z umów z realizatorami,

monitorować zapotrzebowanie na sprzęt telewizyjny i personel techniczny niezbędny do
produkcji każdej z omawianych audycji telewizyjnych,

przygotować harmonogram prac na każdy etap produkcji i czuwać nad jego realizacją,

skoordynować produkcję audycji telewizyjnej,

kierować zespołem pracowników,

przygotować propozycję oferty dla klienta,

przygotować korespondencję w zakresie produkcji telewizyjnej,

zorganizować produkcję audycji telewizyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 313[07]
Moduł:

313[07].Z3 Organizacja produkcji telewizyjnej

Jednostka modułowa:

313[07].Z3.03 Przygotowanie i organizacja produkcji audycji
telewizyjnej

Temat: Proces produkcji audycji telewizyjnej, warunki nadawania programu telewizyjnego.

Cel ogólny: kształtowanie znajomości warunków nadawania programu telewizyjnego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

−−−−

wymienić uczestników rynku telewizyjnego,

−−−−

wymienić regulacje prawne dotyczące nadawania programu telewizyjnego,

−−−−

określić na czym polega rozpowszechnianie programu telewizyjnego,

−−−−

określić metody rozpowszechniania programu telewizyjnego.


Metody nauczania – uczenia się:

−−−−

pogadanka,

−−−−

praca z tekstem,

−−−−

ć

wiczenie przedmiotowe,

−−−−

dyskusja.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

−−−−

zespołowa.


Czas: 90 min.

Środki dydaktyczne:

−−−−

Poradnik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe

z dostępem do Internetu).

Plan zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć.

3.

Realizacja tematu.

pogadanka,

pytania sprawdzające,

ć

wiczenie.

4.

Podsumowanie zajęć:

ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

ewaluacja zajęć.


Pytania sprawdzające:

1.

Jakich znasz uczestników rynku telewizyjnego?

2.

Jakie znasz fazy działalności na rynku telewizyjnym?

3.

Jakie znasz regulacje prawne dotyczące nadawania programu telewizyjnego?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4.

Jakie znasz warunki nadawania programu telewizyjnego?

5.

Co rozumiesz pod pojęciem rynek telewizyjny?

6.

Co rozumiesz pod pojęciem producent telewizyjny?

7.

Co rozumiesz pod pojęciem producent niezależny?

8.

Co rozumiesz pod pojęciem nadawca telewizyjny?

9.

Co rozumiesz pod pojęciem nadawca publiczny?

10.

Co rozumiesz pod pojęciem nadawca niepubliczny?

11.

Jakie zadanie pełni telewizja niepubliczna?

12.

Co rozumiesz pod pojęciem nadawca społeczny?

13.

Na czym polega rozpowszechnianie programu telewizyjnego?

14.

Jakie znasz metody rozpowszechniania programu telewizyjnego?


Ćwiczenie

Opracuj w formie opisowej definicje poszczególnych pojęć (rynek telewizyjny,

producent telewizyjny, producent niezależny, nadawca telewizyjny, nadawca publiczny,
nadawca niepubliczny, nadawca społeczny). Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji:
Praca zespołowa; uczniowie tworzący zespoły 3-4 osobowe, które tworzą plakaty; wynik

pracy prezentowany jest przez reprezentanta grupy przed zespołem klasowym, po prezentacji
nauczyciel dokonuje podsumowania podkreślając znaczenie wypełniana przedstawionych
obowiązków dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące poszczególnych pojęć,

2)

wpisać w powyższą tabelę definicje poszczególnych pojęć,

3)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.


Nauczyciel:

komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów,

ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 313[07]
Moduł:

313[07].Z3 Organizacja produkcji telewizyjnej

Jednostka modułowa:

313[07].Z3.03 Przygotowanie i organizacja produkcji audycji
telewizyjnej

Temat: Produkt telewizyjny, przychody z reklam, program stacji telewizyjnej.

Cel ogólny: Poznanie produktu telewizyjnego, przychodu z reklam i programu stacji
telewizyjnej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
– wyjaśnić pojęcie program telewizyjny,
– wyjaśnić pojęcie audycja telewizyjna,

wyjaśnić pojęcie ZAIKS,

określić pojęcie reklama,

wyjaśnić pojęcie program stacji telewizyjnej,

określić co wchodzi w skład ramówki,

określić co powinien zawierać konspekt.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:
– organizowanie i planowanie zajęć,
– praca w zespole,
– czytanie ze zrozumieniem,
– ocena pracy zespołów.

Metody nauczania – uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu, pokaz.

Środki dydaktyczne:
Teksty do analizy zawarte w poradniku dla ucznia, rozdział 4.2.– „Produkt telewizyjny,
przychody z reklam, program stacji telewizyjnej” lub ich kopie przygotowane przez
nauczyciela dla każdego zespołu uczniów, instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 4 – 5 osobowych.


Czas trwania: 45 minut

Przebieg zajęć
Faza wstępna –
(5 minut).
1.

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.

2.

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.

3.

Podział grupy na zespoły.


Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego, sporządzanie notatek z udzielaniem odpowiedzi na
podane pytania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Etap I: Informacje
Określenie uczniom źródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań – 2 minuty.

Pytania przewodnie:
1.

Co rozumiesz pod pojęciem program telewizyjny?

2.

Co rozumiesz pod pojęciem program wyspecjalizowany?

3.

Co rozumiesz pod pojęciem audycja telewizyjna?

4.

Co obejmują koszty promocji?

5.

Komu przysługują autorskie prawa majątkowe?

6.

Co rozumiesz pod pojęciem ZAIKS?

7.

Co rozumiesz pod pojęciem reklama?

8.

Jakich audycji nie wolno przerywać reklamami?

9.

Czego nie może reklama?

10.

Czego nadawanie reklamy jest zakazane?

11.

Czego sponsorowanie jest zakazane?

12.

Co rozumiesz pod pojęciem program stacji telewizyjnej?

13.

Co wchodzi w skład ramówki?

14.

Co powinien zawierać konspekt?


Etap II Planowanie
(10 minut).
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań.
Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią pytań.

Etap III Ustalenie odpowiedzi –
(10–12 minut).
Wszyscy uczniowie ustalają i zapisują w zeszytach przedmiotowych odpowiedzi na kolejne
pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi.

Etap IV Prezentacja wykonania przez uczniów zadań i sprawdzanie wyników pracy –
(12 minut). 4 zespoły po 3 minuty.
Przedstawiciele zespołów kolejno prezentują opracowane odpowiedzi. Każdy z 4 zespołów
powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania.

Etap V

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.

Etap VI Analiza końcowa, pokaz – (4 minuty):

uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności,

nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazuje, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości,


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5.

ĆWICZENIA

5.1. Proces produkcji audycji telewizyjnej, warunki nadawania

programu telewizyjnego

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opracuj w formie opisowej fazy działalności na rynku telewizyjnym. Zaprezentuj

wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące faz działalności na rynku
telewizyjnym,

2)

zapoznać się z fazami działalności na rynku telewizyjnym,

3)

opracować w formie opisowej fazy działalności na rynku telewizyjnym,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−−−−

przybory do pisania,

−−−−

notatnik,

−−−−

literatura z rozdziału 7 dotycząca faz działalności na rynku telewizyjnym.


Ćwiczenie 2

Wpisz w poniższą tabele definicje poszczególnych pojęć. Zaprezentuj wykonane

ć

wiczenie.

Pojęcia

Definicje

Rynek telewizyjny


Producent telewizyjny


Producent niezależny


Nadawca telewizyjny


Nadawca publiczny


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Nadawca niepubliczny


Nadawca społeczny


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące poszczególnych pojęć,

2)

wpisać w powyższą tabelę definicje poszczególnych pojęć,

3)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−−−−

przybory do pisania,

−−−−

notatnik,

−−−−

literatura z rozdziału 7 dotycząca proces produkcji audycji telewizyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Produkt telewizyjny, przychody z reklam, program stacji

telewizyjnej

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem małej firmy „Kacper” Studio Filmowe.

Ś

wiadczysz usługi z zakresu: wideofilmowanie (śluby i przyjęcia weselne, I Komunie Święte,

studniówki, realizacja filmów, zdjęć oraz oprawa muzyczna wszelkiego rodzaju innych
imprez okolicznościowych). Sporządź ofertę dla klienta z wyceną realizacji swoich usług.
Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kalkulacji kosztów,

2)

zapoznać się z metodami i sposobem przeprowadzania kalkulacji kosztów,

3)

sporządzić ofertę w postaci tabeli z wyceną realizacji swoich usług,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−−−−

przybory do pisania,

−−−−

notatnik,

−−−−

kalkulator,

−−−−

literatura z rozdziału 7 dotycząca produktu telewizyjnego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.3. Produkcja programu telewizyjnego

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj w formie opisowej koszt produkcji audycji telewizyjnej. Zaprezentuj

wykonane ćwiczenie.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kosztów produkcji audycji
telewizyjnej,

2)

zapoznać się z kosztami produkcji audycji telewizyjnej,

3)

scharakteryzować w formie opisowej koszt produkcji audycji telewizyjnej,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−−−−

przybory do pisania,

−−−−

notatnik,

−−−−

literatura z rozdziału 7 dotycząca kosztów produkcji audycji telewizyjnej.


Ćwiczenie 2

Sporządź kalkulacje kosztów realizacji audycji telewizyjnej. Zaprezentuj wykonane

ć

wiczenie.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kalkulacji kosztów
realizacji audycji telewizyjnej,

2)

zapoznać się z metodami i sposobem przeprowadzania kalkulacji kosztów,

3)

opracować tabelę kalkulacji kosztów realizacji audycji telewizyjnej,

4)

w pierwszej kolumnie wpisać, zaproponowane przez siebie koszty, w drugiej kolumnie –
ich wartość,

5)

obliczyć koszty całkowite,

6)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−−−−

przybory do pisania,

−−−−

notatnik

−−−−

kalkulator,

−−−−

literatura z rozdziału 7 dotycząca kalkulacji kosztów realizacji audycji telewizyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie i organizacja
produkcji audycji telewizyjnej”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19 są poziomu
podstawowego,

zadania od 17, 18, 20 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1 a, 2 c, 3 a, 4 c, 5 c, 6 a, 7 b, 8 a, 9 a, 10 a, 11 a, 12 d, 13 a,

14 b, 15 c, 16 c, 17 a, 18 c, 19 a, 20 a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(uczeń potrafi)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna
odpowiedź

1.

Określić głównych uczestników

podstawowego rynku telewizyjnego

B

P

a

2.

Określić podstawowy potencjał techniczny w

obszarze gospodarki

B

P

c

3.

Określić zadania przedsiębiorstw

telewizyjnych

B

P

a

4.

Określić pojęcie producent telewizyjny

B

P

c

5.

Określić kim mogą być producenci

B

P

c

6.

Określić działalność producenta telewizyjnego

B

P

a

7.

Podać czym dysponują przedsiębiorstwa

telewizyjne

A

P

b

8.

Określić pojęcie nadawca telewizyjny

B

P

a

9.

Podać rodzaje nadawców telewizyjnych

A

P

a

10.

Podać z jakiej mocy ma zagwarantowaną

koncesję na nadawanie programu
telewizyjnego nadawca publiczny

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

11.

Określić pojęcie scenariusz

B

P

a

12.

Podać gdzie udaje się reżyser wpadłszy na

pomysł

A

P

d

13.

Określić kto pisze scenariusz

B

P

a

14.

Podać czas pisania scenariusza

A

P

b

15.

Podać kto steruje pracą ekipy budowlanej

B

P

c

16.

Określić zalecenia działu technicznego

B

P

c

17.

Wyjaśnić pojęcie dział techniczny

C

PP

a

18.

Wyjaśnić pojęcie dział redakcji

C

PP

c

19.

Określić kolejność prac przygotowawczych do

produkcji audycji telewizyjnej

B

P

a

20.

Scharakteryzować koszty obsługi planu

zdjęciowego

C

PP

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

3.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

4.

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.

5.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Sprawdzian składa się z 20 zadań.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.

6.

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa

7.

W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową

8.

Za każdą prawidłową odpowiedź możesz zdobyć 1 punkt

9.

Na uważne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut.

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Głównymi uczestnikami podstawowego rynku telewizyjnego są

a)

nadawcy telewizyjni.

b)

komedianci.

c)

wizażyści.

d)

garderobiane.


2.

Podstawowy potencjał techniczny rynku produkcji telewizyjnej to
a)

sieci kabli.

b)

nadajniki satelitarne.

c)

zestawy montażowe.

d)

regulacje prawne.


3. Przedsiębiorstwa telewizyjne świadczą usługi dla odbiorców, wypełniając zadania

telewizji m.in.
a)

dostarczają informacji.

b)

udostępniają nadajniki satelitarne.

c)

zapewniają finanse.

d)

udostępniają twórczość.


4.

Producent telewizyjny to

a)

podmiotem gospodarczy, który nadaje i rozpowszechnia program telewizyjny
w całości i bez zmian.

b)

pozostałe podmioty gospodarcze, które otrzymały koncesję na nadawanie programu
telewizyjnego od KRRiT.

c)

podmiot gospodarczy (bez względu na formę organizacyjno-prawną), który zajmuje
się organizacją produkcji audycji telewizyjnych lub programu telewizyjnego i/lub
ś

wiadczy usługi na ich rzecz.

d)

podmiot, który zajmuje się tylko nadawaniem.


5.

Producentami mogą być

a)

nadawcy telewizyjni.

b)

wspólnicy.

c)

publiczne zgromadzenia.

d)

niepubliczne zgromadzenia.

6.

Działalność producenta telewizyjnego obejmuje m.in.

a)

pisanie opowiadań.

b)

pisanie dialogów.

c)

pisanie scenariuszy.

d)

organizacja budżetu.


7.

Ważna grupą na rynku telewizyjnym odgrywają przedsiębiorstwa, które dysponują

a)

sprzętem telewizyjnym.

b)

nagraniami akcji.

c)

budżetem.

d)

kostiumami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

8.

Nadawca telewizyjny to

a)

podmiot, który zajmuje się tylko nadawaniem.

b)

jest podmiotem gospodarczym, który nadaje i rozpowszechnia program telewizyjny
w całości i bez zmian.

c)

pozostałe podmioty gospodarcze, które otrzymały koncesję na nadawanie programu
telewizyjnego.

d)

specjalne studia telewizyjne.


9.

Następujące rodzaje nadawców telewizyjnych to

a)

publiczny.

b)

osobowy.

c)

grupowy.

d)

powołany.


10.

Nadawca publiczny ma zagwarantowaną koncesję na nadawanie programu telewizyjnego z

a)

mocy ustawy.

b)

prezydenta danego miasta.

c)

proboszcza parafii.

d)

burmistrza.


11. Scenariusz to

a)

surowiec przeznaczony do sfilmowania.

b)

napisane do czytania.

c)

napisane do recytowania.

d)

napisane do opowiadania.


12. Reżyser z gotowym pomysłem udaję się do

a)

reżysera.

b)

scenografa.

c)

asystenta.

d)

scenarzysty.


13. Kto pisze scenariusz

a)

scenarzysta

b)

operator

c)

asystent

d)

dźwiękowiec


14. Scenariusz jest pisany w czasie

a)

przeszłym.

b)

teraźniejszym.

c)

przyszłym.

d)

tylko i wyłącznie przeszłym.


15. Pracą ekipy budowlanej steruje

a)

reżyser.

b)

scenarzysta.

c)

kierownik budowy dekoracji.

d)

asystent.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

16. Zalecenia działu technicznego to głównie

a)

liczenie sprzętu.

b)

układanie sprzętu.

c)

drobne naprawy urządzeń elektronicznych.

d)

dobranie oświetlenia.


17.

Dział techniczny to

a)

operatorzy kamer.

b)

operatorzy utrzymania porządku.

c)

lektorzy.

d)

researcherzy.


18.

Dział redakcji to

a)

dźwiękowcy.

b)

copywriterzy.

c)

researcherzy.

d)

operatorzy kamer.


19.

Kolejność prac przygotowawczych do produkcji audycji telewizyjnej to

a)

skompletowanie ekipy zdjęciowej i podpisanie z nimi stosowanych umów
określających czas pracy i wynagrodzenie.

b)

skompletowanie kostiumów.

c)

skompletowanie metrażu.

d)

dobranie metrażu.


20. Koszty obsługi planu zdjęciowego to

a)

wynagrodzenia wraz z narzutami.

b)

montażyści.

c)

operatorzy kamer.

d)

nośniki do rejestracji.



















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Przygotowanie i organizacja produkcji audycji telewizyjnej


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Test 2
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie i organizacja
produkcji audycji telewizyjnej”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 19, 20 są poziomu
podstawowego,

zadania od 16, 17, 18 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1 b, 2 a, 3 a, 4 c, 5 c, 6 a, 7 a, 8 b, 9 a, 10 d, 11 a, 12 a, 13 d,

14 a, 15 d, 16 a, 17 b, 18 a, 19 d, 20 a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(uczeń potrafi)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna
odpowiedź

1.

Określić produkcje audycji telewizyjnej

B

P

b

2.

Określić okres montażu i udźwiękowienia

B

P

a

3.

Określić jakim dokumentem jest kosztorys

B

P

a

4.

Określić w jakim celu sporządza się kosztorys

B

P

c

5.

Określić wpływy TVP S.A.

B

P

c

6.

Określić zadania telewizji niepublicznej

B

P

a

7.

Określić pojęcie nadawca niepubliczny

B

P

a

8.

Określić kim jest specyficzny nadawca

telewizyjny

B

P

b

9.

Określić kim jest nadawca społeczny

B

P

a

10.

Podać przychody telewizji niepublicznej

A

P

d

11.

Określić czym jest rozpowszechnianie

programu

B

P

a

12.

Podać za jakim pośrednictwem można

rozpowszechnić program telewizyjny

A

P

a

13.

Określić kolejność wprowadzania programu do

sieci kablowej operatora sieci kablowej

B

P

d

14.

Określić czym jest program telewizyjny

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

15.

Określić pojęcie program wyspecjalizowany

B

P

d

16.

Scharakteryzować zaplecze telewizyjne dla

realizatorów audycji telewizyjnych

C

PP

a

17.

Scharakteryzować jakie koszty składają się na

koszty redakcyjne

C

PP

b

18.

Scharakteryzować obiekt kalkulacyjny

kosztów dla producenta telewizyjnego przy
wytwarzaniu przez niego audycji telewizyjnej

C

PP

a

19.

Określić za co odpowiada kierownik produkcji

B

P

d

20.

Określić co obejmuje harmonogram produkcji

B

P

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

3.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

4.

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.

5.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Sprawdzian składa się z 20 zadań

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.

6.

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa

7.

W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową

8.

Za każdą prawidłową odpowiedź możesz zdobyć 1 punkt

9.

Na uważne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut.

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Produkcja audycji telewizyjnej to
a)

to zespół czynności na którym utrwalany i wyświetlany jest film.

b)

to zespół czynności twórczych, organizacyjnych, ekonomicznych, prawnych
i technicznych, prowadzących do wytworzenia audycji telewizyjnej w postaci kopii
wzorcowej.

c)

gatunek i rodzaj filmu, koszt produkcji, czas i miejsce realizacji, ilość dni
zdjęciowych, wymiar i wersja nośnika, metraż i ekranowy czas trwania, ilość
i lokalizacja miejsc akcji, sposób zapisu dźwięku, wersja językowa, liczebność
aktorów i scen masowych, efekty specjalne, limit zużycia taśmy, inne.

d)

to zespół czynności na których utrwalony i wyświetlona jest audycja telewizyjna.


2.

Okres montażu i udźwiękowienia
a)

zaczyna się od pierwszego dnia po ostatnim dniu zdjęciowym – nawet jeśli
faktycznie jeszcze ekipa zdjęciowa nie została rozwiązana, a kończy się dniem
przeglądu audycji telewizyjnej przez producenta, koproducentów i współinwestorów.

b)

rozpoczyna się następnego dnia po przyjęciu filmu a kończy dniem ostatecznego
skompletowania materiałów wyjściowych filmu.

c)

praca odbywa się na zasadzie podziału zadań i czynności.

d)

odbywa się na życzenie scenarzysty.


3.

Kosztorys jest to dokument
a)

finansowy realizacji określonego zadania.

b)

ź

ródłowy o produkcji.

c)

informacyjny o programie.

d)

określający sponsoring.


4.

Kosztorys sporządza się m.in. w celu

a)

określenia walorów danej inwestycji.

b)

określenia sposobu realizacji przedsięwzięcia.

c)

określenia kosztów (lub ceny) wykonania określonego zadania.

d)

określenia jakości przedsięwzięcia.


5. TVP S.A. ma zagwarantowane ustawowo wpływy z abonamentu, który płaci każdy

posiadacz odbiornika telewizyjnego oraz wpływy z normalnej działalności operacyjnej
z tytułu

a)

ze sprzedaży garderoby.

b)

ze sprzedaży informacji.

c)

z audycji sponsorowanych.

d)

z imprez.


6. Zadaniem telewizji niepublicznej jest

a)

dostarczanie informacji.

b)

tworzenie wizerunku.

c)

nagrania akcji.

d)

ś

wiadczenie usług.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

7.

Nadawca niepubliczny to

a)

potocznie komercyjny, pozostałe podmioty gospodarcze, które otrzymały koncesję
na nadawanie programu telewizyjnego od KRRiT.

b)

specjalny nadawca studia telewizyjnego.

c)

podmiot, który zajmuje się tylko nadawaniem.

d)

podmiot, który zajmuje się tylko rozpowszechnianiem.


8.

Specyficznym nadawcą telewizyjnym jest

a)

inspektorat społeczny.

b)

nadawca społeczny.

c)

reklamodawca.

d)

Sponsor.


9.

Nadawcą społecznym jest nadawca który

a)

nie nadaje reklam lub telesprzedaży oraz sponsorowanych audycji lub innych
sponsorowanych przekazów.

b)

zajmuje się tylko dystrybucja.

c)

zajmuje się tylko nadawaniem.

d)

zajmuje się tylko rozpowszechnianiem.


10.

Telewizje niepubliczne utrzymują się z własnych przychodów. Wyróżniamy przychody
ze sprzedaży

a)

ze sprzedaży satelitów.

b)

ze sprzedaży wizerunku.

c)

ze sprzedaży praw do imprez.

d)

reklam i audycji sponsorowanych.


11.

Rozpowszechnianiem programu jest

a)

bezprzewodowa emisja programu do równoczesnego, powszechnego odbioru
(system powszechnego odbioru).

b)

dostarczanie informacji.

c)

tworzenie wizerunku.

d)

tworzenie dobrego budżetu.


12.

Program telewizyjny można rozpowszechnić za pośrednictwem

a)

sieci kablowych.

b)

ogłoszenia w prasie.

c)

ogłoszenia pisemnego.

d)

nagłośnienia w radio.


13.

Operator sieci kablowej wprowadza program do sieci kablowej w następującej kolejności

a)

radio chrześcijańskie.

b)

gazetę.

c)

ogłoszenia na plakatach.

d)

ogólnokrajowe programy radiofonii i telewizji publicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

14.

Program telewizyjny jest to

a)

uporządkowany zestaw audycji telewizyjnych, reklam i innych przekazów,
regularnie rozpowszechniany pochodzący od jednego nadawcy.

b)

program, w którym nie mniej niż 70% czasu nadawania programu w ciągu miesiąca.

c)

program telewizyjny stanowiący odrębną całość ze względu na treść, formę,
przeznaczenie lub autorstwo programu.

d)

program w całości wyprodukowany we własnym zakresie.


15.

Program wyspecjalizowany to

a)

program trwający 30 minut.

b)

program wyprodukowany we własnym zakresie.

c)

program/audycja do sprzedania.

d)

program, w którym nie mniej niż 70 %;czasu nadawania programu w ciągu miesiąca,
w godzinach 6-23, stanowią audycje i inne przekazy realizujące przyjętą
specjalizację.


16. Studio posiada również pełne zaplecze techniczne dla realizatorów audycji telewizyjnych,

takie jak

a)

toalety.

b)

sauna.

c)

rehabilitacje.

d)

stomatologa.


17.

Na koszty redakcyjne składają się koszty

a)

usługi inne.

b)

nabycia praw autorskich.

c)

koszty reżyserskie.

d)

koszty wykorzystania usług telewizyjnych.


18. Dla producenta telewizyjnego obiektem kalkulacyjnym kosztów jest wytwarzana przez niego

audycja telewizyjna. Jej powstawanie charakteryzują

a)

czas realizacji.

b)

ubezpieczenia.

c)

koszty reżyserskie.

d)

koszty usług redakcyjnych.


19. Kierownik produkcji reprezentuje i działa w imieniu producenta audycji; odpowiada m.in.

za

a)

właściwą współpracę reżysera ze scenografem.

b)

właściwą organizację fonii i światła.

c)

właściwą organizację scenariusza.

d)

skosztorysowanie produkcji audycji w fazie planowania.


20. Harmonogram produkcji obejmuje m.in. takie informacje jak

a)

ilość i terminy dni zdjęciowych.

b)

pracę oświetleniowców.

c)

pracę kamerzystów.

d)

pracę prowadzących audycję.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Przygotowanie i organizacja produkcji audycji telewizyjnej


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

7.

LITERATURA

1.

E. Zajček. Praca i film – system pracy, elementy, relacja, sztuka – tom1, tom 2

2.

J. Lisiecki. FILM i sztuki tradycyjne. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Lublin
2005

3.

K. Damm., B. Kaczorowski. Leksykon PWN –KINO. PWN. Warszawa 2000

4.

O. Schütte. Praca nad scenariuszem. PWN. Warszawa 2005

5.

T. Kingdon. Sztuka reżyserii filmowej. Wojciech Marzec. Warszawa 2007

6.

W. Dąbal & P. Andrzejew. Kompendium terminologii filmowej Oficyna Wydawnicza.
Sadyba 2005

