08 Wykonanie przeglądów technicznych i obsługi sezonowej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”






MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Jerzy Filipowski






Wykonanie przeglądów technicznych i obsługi sezonowej
pojazdów 311[22].Z1.08





Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Tadeusz Bąkowski
dr inż. Kazimierz Witosław



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Radosław Kacperczyk


Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Kacperczyk











Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[22].Z1.08,
,,Wykonanie przeglądów technicznych i obsługi sezonowej pojazdów", zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik mechanizacji rolnictwa.














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Terminy i zakresy przeglądów technicznych, obsługi sezonowej oraz zasady

konserwacji pojazdów rolniczych

11

5.1.1.

Ćwiczenia

11

5.2. Przeglądy techniczne pojazdów rolniczych oraz bhp podczas ich

wykonywania

15

5.2.1.

Ćwiczenia

15

5.3. Zasady ekonomicznej eksploatacji pojazdu

18

5.3.1.

Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

20

7. Literatura

32

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych o zasadach wykonywania przeglądów technicznych i obsługi sezonowej.

Poradnik zawiera:

wymagania wstępne – czyli wykaz umiejętności jakie powinieneś opanować przed
przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej,

cele kształcenia – czyli wykaz umiejętności jakie ukształtujesz podczas pracy
z przewodnikiem,

materiał nauczania – czyli wiadomości i umiejętności dotyczące terminu przeglądów
technicznych ich zakresu czynności i zasad ekonomicznej eksploatacji pojazdu,

zestawy pytań sprawdzających, które pomogą sprawdzić stopień opanowania materiału,

sprawdzian postępów,

sprawdzian osiągnięć.

Zajęcia dydaktyczne powinny być prowadzone metodami aktywizującymi. Szczególnie

zalecane są metody poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych
źródeł, stosowania zdobytej wiedzy w praktyce, rozwiązywania problemów w sposób
twórczy, obserwacja, metoda symulacji, metoda tekstu przewodniego, metoda projektu oraz
ćwiczeń praktycznych, próba pracy. Prowadzenie zajęć metodami aktywizującymi wymaga
przygotowania materiałów metodycznych, takich jak: tekst przewodni, instrukcja do metody
projektów, instrukcje do wykonania ćwiczeń, instrukcje stanowiskowe, instrukcje
bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podczas realizacji procesu dydaktycznego należy zwracać uwagę na samokształcenie

z wykorzystaniem materiałów innych niż podręczniki; normy, instrukcje obsługi, poradniki,
i pozatekstowe źródła informacji.

Formy pracy uczniów powinny być różnorodne, począwszy od pracy indywidualnej,

samodzielnej do pracy w małych grupach 3

5 osobowych, oraz na pracy zespołowej.

Pomiar dydaktyczny jest istotnym elementem procesu dydaktycznego. Sprawdzanie

i ocenianie osiągnięć może być przeprowadzane przy pomocy przykładowych testów
zamieszczonych w poradniku. Do testów dołączone zostały również:

instrukcje dla nauczyciela,

instrukcje dla ucznia,

plan testu w formie tabelarycznej,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

311[22].Z1

Eksploatacja pojazdów rolniczych

311[22].Z1.03

Diagnozowanie i naprawa silników spalinowych

311[22].Z1.04

Diagnozowanie i naprawa układów napędowych

w pojazdach rolniczych

311[22].Z1.05

Diagnozowanie i naprawa układów

kierowniczych i hamulcowych

311[22].Z1.06

Diagnozowanie i naprawa układów

elektronicznych w pojazdach i maszynach

311[22].Z1.07

Organizowanie warsztatu obsługi

i naprawy pojazdów

311[22].Z1.08

Wykonywanie przeglądów technicznych

i obsługi sezonowej pojazdów

311[22].Z1.01

Stosowanie przepisów ruchu drogowego

311[22].Z1.02

Kierowanie pojazdem samochodowym









































Schemat układu jednostek modułowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien:

wykonywać podstawowe operacje montażu i demontażu ciągnika,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

posługiwać się wyposażeniem diagnostycznym do badania pojazdów,

posiadać umiejętności nabyte w czasie realizacji programu nauczania modułu
eksploatacja pojazdów rolniczych,

posługiwać się podstawową dokumentacją technologiczną,

posługiwać się katalogami, instrukcjami użytkowania oraz poradnikami,

korzystać z różnych źródeł informacji,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

uzasadnić konieczność wykonywania przeglądów technicznych pojazdów,

określić zakres czynności obsługi technicznej pojazdów z uwzględnieniem
nowoczesnych komputerowych metod diagnostycznych,

określić terminy wykonywania przeglądów technicznych pojazdów rolniczych,

wyjaśnić zasady obsługi sezonowej, konserwacji i przechowywania pojazdów,

obliczyć koszty eksploatacji pojazdu,

wykonać czynności przeglądów technicznych pojazdów rolniczych,

wykonać obsługę sezonową pojazdów rolniczych,

przygotować ciągnik i przyczepę do badań technicznych,

wypełnić dokumentację pracy pojazdu i środków transportu stosowanych w rolnictwie,

zastosować przepisy bhp podczas wykonywania przeglądów technicznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca:

…………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Technik mechanizacji rolnictwa 311[22]

Moduł:

Eksploatacja pojazdów rolniczych 311[22].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie przeglądów technicznych i obsługi

sezonowej pojazdów 311[22].Z1.08

Temat: Zakres i wykonanie przeglądu technicznego P1 ciągnika rolniczego

Cel ogólny: Nauka wykonania przeglądów technicznych ciągników rolniczych

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

rozpoznać zespoły ciągnika rolniczego,

sprawdzić stan techniczny podstawowych zespołów,

wykonać obsługę zespołów ciągnika,

sprawdzić stan paliwa i cieczy chłodzącej,

sprawdzić poziom oleju w silniku,

sprawdzić słuchowo pracę silnika,

sprawdzić działanie odbiorników prądu,

wykonać smarowanie zespołów ciągnika wg tabeli smarowania.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne:

instrukcja do ćwiczenia,

instrukcje obsługi ciągnika rolniczego,

podstawowe narzędzia monterskie,

zestaw pytań prowadzących.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie kolejno, samodzielnie wykonują ćwiczenie.


Czas trwania zajęć:

4 godziny dydaktyczne.


Zadanie dla ucznia
:
Określ zakres i wykonaj czynności przeglądu technicznego P1 ciągnika rolniczego.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia,
3. Wyjaśnienie uczniom zasad bezpiecznej pracy przy wykonaniu ćwiczenia,
4. Ustalenie kolejności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Faza właściwa

Praktyczne wykonanie ćwiczenia.


Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jaki jest zalecany termin wykonania przeglądu P1?
2. Jakie zespoły (układy) ciągnika rolniczego podlegają przeglądowi P1?
3. Jaka jest pierwsza czynność przeglądu P1?
4. Wymień podstawowe czynności przeglądu P1?

Faza II. Planowanie
1. Jakie jest niezbędne wyposażenie stanowiska obsługowego do wykonywania przeglądu

P1?

2. Jakie warunki musza być stworzone, aby przegląd był wykonany zgodnie z zasadami

bhp?

3. Jakie materiały lub części mogą być potrzebne do wykonania przeglądu P1?

Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie czytają instrukcję wykonania ćwiczenia.
2. Uczniowie organizują stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia.
3. Jeżeli przegląd jest wykonywany w miejscu garażowania należy dostarczyć niezbędne

wyposażenie do wykonania przeglądu.


Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie czytają ten fragment instrukcji obsługi pługa, który dotyczy ćwiczenia.
2. Uczniowie dokonują zewnętrznego mycia ciągnika rolniczego.
3. Uczniowie przemieszczają ciągnik na stanowisko obsługowe.
4. Uczniowie sprawdzają ilość paliwa i cieczy chłodzącej.
5. Uczniowie sprawdzają poziom oleju w silniku.
6. Uczniowie sprawdzają zanieczyszczenia i poziom oleju w misce filtra powietrza.
7. Uczniowie sprawdzają szklany osadnik filtra paliwa.
8. Uczniowie sprawdzają i ewentualnie uzupełniają ciśnienie powietrza w kołach.
9. Uczniowie słuchowo oceniają pracę silnika oraz wskazania przyrządów na tablicy

rozdzielczej.

10. Uczniowie sprawdzają czy nie ma przecieków płynów.
11. Uczniowie sprawdzają działanie odbiorników prądu.
12. Uczniowie sprawdzają działanie układu kierowniczego i hamulcowego.
13. Uczniowie wykonują smarowanie wg tabeli smarowania.

Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają ostatecznie stan techniczny ciągnika rolniczego.
2. Uczniowie przekazują ciągnik po przeglądzie obsłudze lub nauczycielowi.

Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca:

…………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Technik mechanizacji rolnictwa 311[22]

Moduł:

Eksploatacja pojazdów rolniczych 311[22].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie przeglądów technicznych i obsługi

sezonowej pojazdów 311[22].Z1.08

Temat: Wykonanie konserwacji przyczepy rolniczej.

Cel ogólny: Nauka wykonania przeglądów technicznych ciągników rolniczych.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

rozpoznać typowe zabiegi konserwacyjne pojazdów rolniczych,

wymienić grupy środków konserwacyjnych,

scharakteryzować zasięgi konserwacyjne,

określić na czym polega konserwacja, smarowanie,

wykonać czynności konserwacji pojazdów rolniczych.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne:

instrukcja do ćwiczenia,

instrukcje obsługi przyczepy rolniczej,

przyczepa rolnicza,

podstawowe narzędzia monterskie,

materiały technologiczne,

zestaw pytań prowadzących.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie w grupach 2–3 osobowych wykonują ćwiczenie.

Czas trwania zajęć:

4 godziny dydaktyczne.

Zadanie dla ucznia:
Przygotuj przyczepę rolniczą do wykonania konserwacji posezonowej i wykonaj czynności
konserwacyjne. Przeprowadź niezbędne naprawy.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad bezpiecznej pracy przy wykonaniu ćwiczenia.
4. Ustalenie kolejności wykonania ćwiczenia.

Faza właściwa

Praktyczne wykonanie ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie są podstawowe zabiegi przeprowadzania konserwacji pojazdów?
2. Jakie są zasady przeprowadzania konserwacji pojazdów?
3. Jaka jest kolejność wykonywania czynności konserwacyjnych?
4. Jakie znasz środki do konserwacji czasowej?

Faza II. Planowanie
1. Jakie jest niezbędne wyposażenie stanowiska do konserwacji maszyn rolniczych?
2. Jakie warunki muszą być stworzone, aby przegląd był wykonany zgodnie z zasadami

bhp?

3. Jakie materiały lub części zamienne mogą być potrzebne do konserwacji maszyn

rolniczych?


Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie czytają instrukcję wykonania ćwiczenia.
2. Uczniowie organizują stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia.
3. Uczniowie zapoznają się z technologią wykonania konserwacji.

Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie czytają ten fragment instrukcji, który dotyczy ćwiczenia.
2. Uczniowie dokonują mycia zewnętrznego przyczepy.
3. Uczniowie po wysuszeniu uzupełniają powłokę lakierniczą.
4. Uczniowie zabezpieczają środkami konserwacji czasowej niemalowane powierzchnie.
5. Uczniowie dokonują wymiany oleju hydraulicznego, a części robocze konserwują

smarem stałym lub środkiem konserwacji czasowej.

6. Uczniowie demontują koła jezdne, myją, suszą, zabezpieczają talkiem i następnie

montują, odciążają a ciśnienie obniżają o 50 %.


Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają ostatecznie jakość wykonanej konserwacji.

Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Terminy i zakresy przeglądów technicznych, obsługi

sezonowej oraz zasady konserwacji pojazdów rolniczych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź roczny harmonogram przeglądów technicznych ciągnika Ursus 3512 po okresie

gwarancyjnym. Dla wymienionego ciągnika zostały zaplanowane do wykonania zadania
produkcyjne w motogodzinach podanych na rysunku. Należy określić dekadę miesiąca,
w której należy wykonać przegląd.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny rozpocząć się krótkim wykładem wprowadzającym. Przed

przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiału nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2–3 osobowe.
W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje prace uczniów i w razie potrzeby udziela
wskazówek. Na zakończenie zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment rozdziału 4.1. Materiał nauczania,
2) odszukać w instrukcji obsługi ciągnika cykl przeglądów,
3) ustalić na wykresie punkty, w których należy wykonać przegląd,
4) sporządzić harmonogram przeglądów,
5) uzasadnić prawidłowość wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

instrukcja obsługi ciągnika rolniczego,

materiały piśmiennicze.

800 mtg

200 mtg

600 mtg

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Sporządź zestawienie czynności przeglądu technicznego P3 ciągnika wraz z niezbędnym

oprzyrządowaniem.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny rozpocząć się krótkim wykładem wprowadzającym. Przed

przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiału nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2–3 osobowe.
W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje prace uczniów i w razie potrzeby udziela
wskazówek. Na zakończenie zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment rozdziału 4.1. Materiał nauczania,
2) odszukać w instrukcji obsługi zakres przeglądu P3,
3) sporządzić zastawienie czynności niezbędnych do wykonania przeglądu technicznego P3,
4) sporządzić wykaz narzędzi i przyrządów do wykonania przeglądu P3,
5) sprawdzić poprawność wykonanych zestawień i wykresów.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

instrukcja obsługi ciągnika rolniczego,

materiały piśmiennicze.


Ćwiczenie 3

Wykonaj przegląd techniczny P1 ciągnika rolniczego Ursus 3512.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny rozpocząć się krótkim wykładem wprowadzającym. Przed

przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiału nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2–3 osobowe.
W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje prace uczniów i w razie potrzeby udziela
wskazówek. Na zakończenie zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment rozdziału 4.1. Materiał nauczania,
2) ustalić zakres przeglądu P1,
3) przeprowadzić przegląd techniczny P1,
4) przekazać ciągnik nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z instruktażem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Środki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy Ursus 3512,

instrukcja obsługi ciągnika rolniczego,

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia,

materiały i narzędzia niezbędne do wykonania przeglądu technicznego ciągnika.


Ćwiczenie 4

Wykonaj obsługę posezonową przyczepy rolniczej.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być przeprowadzone na stanowisku obsługi i przeglądów

technicznych. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
jego zakres i sposób wykonania. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien
udzielać bieżącego instruktażu i zwracać uwagę na bezpieczeństwo pracy. Na zakończenie
zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zapoznać się z instrukcją obsługi przyczepy w zakresie obsługi posezonowej,
4) dobrać narzędzia i materiały konserwacyjne,
5) przygotować przyczepę do obsługi posezonowej,
6) przeprowadzić obsługę posezonową przyczepy rolniczej,
7) ocenić swoją pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz.

Środki dydaktyczne:

przyczepa rolnicza,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

myjka ciśnieniowa,

środki konserwujące,

instrukcja obsługi przyczepy rolniczej.


Ćwiczenie 5

Ciągnik rolniczy dowolnego typu wyłączony będzie z eksploatacji przez okres 60 dni.

Przeprowadź konserwację ciągnika rolniczego.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być przeprowadzone na stanowisku obsługi i przeglądów

technicznych. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
jego zakres i sposób wykonania. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien
udzielać bieżącego instruktażu i zwracać uwagę na bezpieczeństwo pracy. Na zakończenie
zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do konserwacji ciągnika,
3) przeczytać instrukcję obsługi ciągnika rolniczego w zakresie konserwacji,
4) dobrać narzędzia i materiały konserwacyjne,
5) przygotować ciągnik do konserwacji,
6) przeprowadzić konserwację ciągnika,
7) ocenić swoją pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pokaz.

Środki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

myjka ciśnieniowa,

środki konserwujące,

instrukcja obsługi ciągnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Przeglądy techniczne pojazdów rolniczych oraz bhp podczas

ich wykonywania

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

W ramach przeglądu technicznego P5 wykonaj badanie ciśnienia sprężania w silniku

ciągnika rolniczego Ursus 3512 i określ stan techniczny zespołów silnika.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być przeprowadzone na stanowisku obsługi i przeglądów

technicznych. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
jego zakres i sposób wykonania. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien
udzielać bieżącego instruktażu i zwracać uwagę na bezpieczeństwo pracy. Na zakończenie
zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przeczytać instrukcję wykonania pomiaru,
4) przygotować silnik do pomiaru ciśnienia,
5) przeprowadzić pomiar ciśnienia,
6) dokonać analizy wyników,
7) określić stan techniczny zespołów silnika,
8) ocenić swoją pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz.

Środki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy Ursus 3512,

narzędzia monterskie,

próbnik ciśnienia sprężenia,

instrukcja wykonania pomiaru,

arkusz papieru do wykonania notatek.


Ćwiczenie 2

W ramach przeglądu technicznego P4 wykonaj badanie stanu technicznego układu

kierowniczego ciągnika rolniczego typ dowolny, dokonaj pomiaru luzu sumarycznego.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być przeprowadzone na stanowisku obsługi i przeglądów

technicznych. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
jego zakres i sposób wykonania. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien
udzielać bieżącego instruktażu i zwracać uwagę na bezpieczeństwo pracy. Na zakończenie
zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać narzędzia i przyrządy pomiarowe,
4) przygotować ciągnik do wykonania ćwiczenia,
5) przeprowadzić pomiar luzu na drążkach kierowniczych,
6) przeprowadzić pomiar luzu przekładni kierowniczych,
7) określić luz łączny,
8) dokonać porównania z instrukcją fabryczną,
9) ocenić swoją pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz.

Środki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

instrukcja obsługi ciągnika rolniczego,

przyrządy do pomiaru luzu kierowniczego,

narzędzia monterskie i ślusarskie,

instrukcja obsługi przyrządów pomiarowych,

arkusz papieru.


Ćwiczenie 3

W ramach przeglądu P2 dokonaj sprawdzenia i obsługi akumulatora w ciągniku

rolniczym dowolnego typu.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być przeprowadzone na stanowisku obsługi i przeglądów

technicznych. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
jego zakres i sposób wykonania. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien
udzielać bieżącego instruktażu i zwracać uwagę na bezpieczeństwo pracy. Na zakończenie
zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zapoznać się z instrukcją obsługi ciągnika,
4) ustalić czynności obsługowe akumulatora,
5) dokonać sprawdzenia parametrów akumulatora (gęstość elektrolitu, stan naładowania),
6) dokonać obsługi akumulatora,
7) ocenić swoją pracę.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Środki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

instrukcja obsługi ciągnika rolniczego,

przyrządy pomiarowe do wykonania obsługi (areometr, woltomierz),

materiały pomocnicze – woda destylowana.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Zasady ekonomicznej eksploatacji pojazdu

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Oblicz koszty utrzymania ciągnika Ursus 2812 przyjmując, że:

1. cena zakupu ciągnika –75 000 zł,
2. przewidywany okres użytkowania – 20 lat,
3. zużycie paliwa – 3,6 l/mtg,
4. koszt przechowywania stanowi 1,5 % ceny zakupu,
5. koszt ubezpieczenia – 110 zł/rok.

Zakupu dokonano z własnych środków.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny rozpocząć się krótkim wykładem wprowadzającym. Przed

przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiału nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2–3 osobowe.
W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje prace uczniów i w razie potrzeby udziela
wskazówek. Na zakończenie zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania rozdział 4.4 poradnika ucznia,
2) ustalić elementy składowe kosztów utrzymania ciągnika,
3) obliczyć koszty utrzymania ciągnika Ursus 2812,
4) przeprowadzić analizę otrzymanego wyniku,
5) porównać wyniki z innymi grupami uczniów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

poradnik ucznia,

instrukcja obsługi ciągnika rolniczego,

materiały piśmiennicze.


Ćwiczenie 2

Oblicz koszty użytkowania i eksploatacji dla ciągnika Ursus 2812 uwzględniając dane

zawarte w ćwiczeniu nr 1.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny rozpocząć się krótkim wykładem wprowadzającym. Przed

przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiału nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2–3 osobowe.
W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje prace uczniów i w razie potrzeby udziela
wskazówek. Na zakończenie zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania rozdział 4.4 poradnika ucznia,
2) ustalić elementy składowe kosztów użytkowania i eksploatacji ciągnika,
3) obliczyć koszty użytkowania ciągnika Ursus 2812,
4) obliczyć koszty eksploatacji ciągnika Ursus 2812,
5) przeprowadzić analizę otrzymanego wyniku,
6) porównać wyniki z innymi grupami uczniów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

instrukcja obsługi ciągnika rolniczego,

materiały piśmiennicze.


Ćwiczenie 3

Oblicz jednostkowy koszt eksploatacji dla ciągnika Ursus 1224 przyjmując, że cena

zakupu wynosi 168 000 zł. Przewidywany okres użytkowania wynosi 20 lat, roczne
wykorzystanie ciągnika (Wr) – 600 mtg, zużycie paliwa – 11,4 l/mtg.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny rozpocząć się krótkim wykładem wprowadzającym. Przed

przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiału nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2–3 osobowe.
W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje prace uczniów i w razie potrzeby udziela
wskazówek. Na zakończenie zajęć nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania rozdział 4.4 poradnika ucznia,
2) obliczyć koszty utrzymania ciągnika Ursus 1224,
3) obliczyć koszty użytkowania ciągnika,
4) obliczyć koszty eksploatacji ciągnika,
5) obliczyć jednostkowy koszt eksploatacji,
6) przeprowadzić analizę otrzymanego wyniku,
7) porównać wyniki z innymi grupami uczniów.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

taryfikator ubezpieczenia pojazdów,

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia,

materiały i narzędzia niezbędne do wykonania przeglądu technicznego ciągnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonanie przeglądów
technicznych i obsługi sezonowej pojazdów”

Test składa się z zadań jednokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11, 12, 13, 16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania 6, 7, 10, 14, 15, 17 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. b, 6. a 7. c, 8. b, 9. c, 10. b, 11. d,
12. a, 13. d, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. b, 19. d, 20. a

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić jednostkę czasu pracy silnika

B

P

b

2

Określić zadania przeglądu technicznego

B

P

d

3

Wyjaśnić określenie przeglądu P1

B

P

a

4

Określić

zasady

wykonania

przeglądu

gwarancyjnego

B

P

b

5

Rozpoznać fazy przeglądu technicznego

A

P

b

6

Ustalić stan techniczny silnika po jego ostudzeniu

C

PP

a

7

Określić warunki przeprowadzenia regulacji pompy
wtryskowej

B

PP

c

8

Określić zasadę wymiany oleju i filtrów

B

P

b

9

Określić czas sprawdzenia układu kierowniczego

B

P

c

10

Ustalić warunki obsługi sezonowej

C

PP

b

11

Określić zasadę przeprowadzania konserwacji
pojazdów rolniczych

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

12

Rozpoznać

etapy

ochrony

czasowej

przy

konserwacji pojazdów

A

P

a

13

Określić prawidłowe warunki przechowywania
sprzętu

B

P

d

14

Scharakteryzować dokumentację eksploatacyjną

C

PP

a

15

Scharakteryzować rodzaje kosztów eksploatacji
pojazdu

C

PP

b

16

Określić koszty amortyzacji

B

P

a

17

Określić koszty przechowywania pojazdu

B

P

a

18

Scharakteryzować koszty użytkowania pojazdu

C

PP

b

19

Określić wartość kosztów napraw pojazdów

B

P

d

20

Określić jednostkowy koszt eksploatacji

B

P

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 25 min.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Jednostką czasu pracy ciągnika rolniczego jest

a) godzina pracy.
b) motogodzina pracy.
c) dni robocze.
d) godziny pracy agregatu.

2. Podstawowe zadanie przeglądu technicznego ciągnika rolniczego to

a) wykonanie naprawy awaryjnej.
b) dokonanie regulacji silnika.
c) kontrola stanu technicznego zespołów.
d) kontrola, obsługa i regulacja zespołów ciągnika.

3. Przegląd techniczny ciągnika P1 określamy jako

a) obsługę codzienną.
b) obsługę regulacyjną.
c) naprawę drobną.
d) obsługę diagnostyczną.


4. W okresie gwarancji fabrycznej przeglądy techniczne

a) wykonuje się według potrzeb.
b) wykonuje się na odrębnych zasadach.
c) wykonuje się według obowiązującego cyklu przeglądów.
d) nie wykonuje się.


5. Po przyjęciu pojazdu na przegląd techniczny w pierwszej kolejności należy

a) sprawdzenie układu ładowania.
b) mycie zewnętrzne pojazdu.
c) smarowanie wg tabeli smarowania.
d) wymiana oleju.


6. Osłuchanie pracy silnika umożliwia określenie stanu technicznego

a) układu korbowo-tłokowego.
b) układu smarowania.
c) układu zasilania.
d) układu wydechowego.


7. Dokładną regulację pompy wtryskowej ciągnika rolniczego przeprowadza się

a) w czasie pracy silnika.
b) bezpośrednio na ciągniku.
c) na stole probierczym do badania pomp wtryskowych.
d) przy niepracującym silniku ciągnika.


8. W ciągniku rolniczym olej wraz z filtrami w silniku wymienia się w ramach przeglądu

a) P2.
b) P3.
c) P4.
d) P5.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

9. Przegląd układu kierowniczego w ciągniku rolniczym przeprowadza się po

a) 100÷125 mtg.
b) 200÷250 mtg.
c) 400÷500 mtg.
d) 800÷1000 mtg.


10. Obsługę sezonową pojazdów rolniczych wykonuje się gdy

a) stan techniczny pojazdów rolniczych jest niewłaściwy.
b) następuje zmiana warunków klimatycznych.
c) ilość godzin pracy pojazdów rolniczych przekracza normę.
d) następuje zakończenie okresu gwarancyjnego.


11. Do zabiegów konserwacji pojazdów rolniczych nie należy

a) czyszczenie i mycie.
b) wymiana olejów.
c) nakładanie środków ochrony czasowej.
d) diagnostyka silnika.


12. Ochronę czasową możemy przeprowadzić za pomocą

a) konserwacji smarowej.
b) metod galwanotechnicznych.
c) metod galwanicznych.
d) metod diagnostycznych.

13. Pojazdy rolnicze zaleca się przechowywać

a) na parkingach.
b) na utwardzonych placach.
c) w stodołach.
d) w garażach.


14. Brak dokumentacji eksploatacyjnej pojazdów rolniczych

a) powoduje nieracjonalne korzystanie z pojazdów rolniczych.
b) umożliwia racjonalne wykorzystanie pojazdów rolniczych.
c) pozwala na kontrolę pracy pojazdów rolniczych.
d) warunkuje prawidłowy obieg dokumentów księgowych.

15. Na ekonomiczną eksploatację pojazdów rolniczych wpływu nie mają

a) koszty wynagrodzenia obsługi.
b) koszty eksploatacyjne.
c) koszty utrzymania.
d) koszty użytkowania.


16. Na koszty amortyzacji pojazdu rolniczego mają wpływ

a) cena zakupu i przewidywany okres użytkowania.
b) cena zakupu i wartość napraw.
c) koszty eksploatacyjne pojazdów rolniczych.
d) jednostkowe koszty utrzymania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

17. Przechowywanie pojazdów rolniczych stanowią koszty

a) garażowania i konserwacji.
b) garażowania i ubezpieczenia.
c) garażowania i utrzymania.
d) garażowania i amortyzacji.


18. Użytkowanie pojazdów stanowią koszty

a) garażowania, napraw.
b) napraw, paliw i smarów.
c) napraw, konserwacji.
d) napraw, eksploatacji.


19. Przyjmuje się, że całkowity koszt napraw pojazdów rolniczych nie może przekroczyć

a) 50% ceny zakupu.
b) 60% ceny zakupu.
c) 70% ceny zakupu.
d) 90% ceny zakupu.


20. Na jednostkowy koszt eksploatacji pojazdu rolniczego ma wpływ

a) przewidywana liczba godzin pracy pojazdu w roku.
b) ilość sprzętu w gospodarstwie.
c) stan techniczny maszyn współpracujących.
d) ilość pojazdów rolniczych w gospodarstwie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko: ...............................................................................

Wykonanie przeglądów technicznych i obsługi sezonowej pojazdów

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonanie przeglądów
technicznych i obsługi sezonowej pojazdów”

Test składa się z zadań jednokrotnego wyboru, z których:

zadania 1,2,3,4,5,6,9,10,11,12,13,15,16,17,18,19 są poziomu podstawowego,

zadania 7,8,14,20 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. c, 5. d, 6. c 7. d, 8. d, 9. d, 10. a, 11. c,
12. b, 13. a, 14. c, 15. a, 16. d, 17. c, 18. b, 19. d, 20. d

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić zadania przeglądu technicznego

B

P

b

2

Określić ilość przeglądów w cyklu

B

P

a

3

Określić dopuszczalną odchyłkę czasową przy
wykonywaniu przeglądu technicznego

B

P

b

4

Rozpoznać zakres przeglądu technicznego

A

P

c

5

Określić miejsce wykonywania przeglądu

B

P

d

6

Określić

wymiary

stanowiska

przeglądów

technicznych

B

P

c

7

Dobrać

wyposażenie

stanowiska

przeglądów

technicznych

D

PP

d

8

Ustalić fazy wykonywania przeglądu technicznego

C

PP

d

9

Określić warunki prawidłowego przeprowadzania
pomiaru ciśnienia

B

P

d

10

Określić stan techniczny sprzęgła

B

P

a

11

Określić ciśnienie początku wtrysku wtryskiwacza

B

P

c

12

Określić kolejność wykonania czynności przeglądu
technicznego

B

P

b

13

Określić zalecenia obsługi sezonowej

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

14

Ustalić etapy procesu technologicznego zabiegów
konserwacyjnych

C

PP

c

15

Określić warunki doboru środków konserwacyjnych

B

P

a

16

Określić rodzaje kosztów utrzymania

B

P

d

17

Określić rodzaje kosztów użytkowania

B

P

c

18

Określić wartość zużywanych olejów i smarów

B

P

b

19

Określić wartość kosztów przechowywania

B

P

d

20

Analizować koszty eksploatacji pojazdów

C

PP

d

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku. Tylko wskazanie odpowiedzi nawet poprawnej bez uzasadnienia,
nie będzie uznane.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Terminowe wykonanie przeglądu technicznego pojazdu przyczynia się do

a) zwiększenia kosztów eksploatacji pojazdu.
b) obniżenia kosztów eksploatacji pojazdu.
c) zwiększenia kosztów napraw.
d) skrócenia okresu użytkowania.

2. Cykl przeglądów technicznych pojazdów obejmuje

a) pięć przeglądów.
b) cztery przeglądy.
c) trzy przeglądy.
d) dwa przeglądy.

3. Od obowiązującej częstotliwości przeglądów technicznych dopuszczalne są odchyłki

czasowe w granicach

a)

±

5%.

b)

±

10%.

c)

±

20%.

d)

±

15%.

4. Szczegółowy zakres przeglądu technicznego zamieszczony jest

a) w karcie gwarancyjnej.
b) w załączniku do faktury.
c) w instrukcji obsługi nowego pojazdu.
d) w ulotce reklamowej.

5. Stanowisko do przeglądów technicznych pojazdów powinno być zlokalizowane

a) w garażu.
b) na placu przed budynkiem.
c) na stanowisku konserwacji pojazdów.
d) na hali warsztatowej.

6. Zalecany wymiary stanowiska przeglądów technicznych wynoszą

a) 5 m x 8 m.
b) 6 m x 9 m.
c) 6 m x 7,5 m.
d) 5 m x 7 m.

7. Na stanowisku przeglądów technicznych pojazdów powinno być

a) wyposażenie warsztatowe stałe, przyrządy do wykonywania przeglądów,

dokumentacja technologiczna.

b) wyposażenie warsztatowe stałe, dokumentacja technologiczna.
c) zestawienie narzędzi i przyrządów do wykonywania przeglądów.
d) zestawienie narzędzi i przyrządów do wykonywania przeglądów oraz wyposażenie

warsztatowe stałe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

8. Proces technologiczny przeglądu technicznego obejmuje

a) przyjęcie i przygotowanie pojazdu.
b) określenie stanu technicznego pojazdu i zlokalizowanie przyczyn niesprawności.
c) wykonanie czynności objętych zakresem przeglądu.
d) przyjęcie i przygotowanie pojazdu, określenie stanu technicznego pojazdu

i zlokalizowanie przyczyn niesprawności, wykonanie czynności objętych zakresem
przeglądu.

9. Prawidłowy pomiar ciśnienia sprężania w silniku wysokoprężnym, nie wymaga

a) wyregulowania luzów zaworowych.
b) zagrzania silnika do temperatury 60 –70

o

C.

c) wymontowania filtra paliwa.
d) sprawnego kompletu wtryskiwaczy.

10. W przypadku niesprawności sprzęgła pojazdu określenie stanu technicznego można

przeprowadzić

a) w czasie próby drogowej.
b) po częściowym demontażu.
c) po całkowitym demontażu.
d) po ocenie pracy innych zespołów pojazdu.

11. Przy sprawdzaniu stanu technicznego wtryskiwaczy ciśnienie początku wtrysku

powinno wynosić

a) 14,6 MPa.
b) 15,6 MPa.
c) 16,6 MPa.
d) 17,6 MPa.

12. W czasie okresowego technicznego przeglądu pojazdu

a) przeprowadza się uzupełnianie ubytków lakieru nadwozia.
b) dokonuje się sprawdzenia jego stanu technicznego.
c) przeprowadza się naprawę główną silnika.
d) dokonuje się uzupełnienia paliwa.

13. Szczegółowe zalecenia obsługi sezonowej pojazdów

a) są zawarte w instrukcji obsługi pojazdów.
b) są ustalane w warsztacie naprawczym.
c) ustala użytkownik.
d) ustala sprzedawca pojazdów.

14. Do zabiegów konserwacyjnych zalicza się

a) diagnostykę silnika.
b) przeglądy okresowe.
c) powlekanie powierzchni środków ochrony czasowej.
d) naprawę ogumienia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

15. Na dobór środków konserwacyjnych i ochrony czasowej pojazdów największy wpływ

ma

a) sposób przechowywania pojazdów rolniczych.
b) wiek pojazdu.
c) warunki eksploatacji.
d) rodzaj dokonanej naprawy.

16. Koszty utrzymania pojazdu rolniczego nie obejmują

a) amortyzacji.
b) przechowywania i konserwacji.
c) ubezpieczenia.
d) paliwa.

17. Koszty użytkowania pojazdu rolniczego nie obejmują

a) kosztów napraw.
b) kosztów paliwa i smarów.
c) kosztów uzyskania kredytu.
d) kosztów materiałów pomocniczych zużytych przy użytkowaniu.

18. Przyjmuje się, że wartość zużytych olejów i smarów wynosi dla ciągników rolniczych

a) 2% zużytego paliwa.
b) 4% zużytego paliwa.
c) 5% zużytego paliwa.
d) 6% zużytego paliwa.

19. Przyjmuje się, że koszty przechowywania pojazdów rolniczych (garażowanie

i konserwacja) kształtują się na poziomie

a) 20 % ceny zakupu.
b) 10 % ceny zakupu.
c) 5 % ceny zakupu.
d) 1 - 2 % ceny zakupu.

20. Koszty eksploatacji pojazdów rolniczych nie obejmują

a) kosztów utrzymania.
b) kosztów ubezpieczenia od zdarzeń losowych.
c) kosztów napraw.
d) kosztów ubezpieczenia domowników.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko: ...............................................................................

Wykonanie przeglądów technicznych i obsługi sezonowej pojazdów

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. LITERATURA

1. Bocheński C.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. Podstawy. WSiP, Warszawa 1997
2. Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa, WSiP, Warszawa 1996
3. Bryś J: Mechanizacja rolnictwa Ćwiczenia Format AB Warszawa 1998
4. Ćwiczenia praktyczne z mechanizacji rolnictwa, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2006
5. Gródecki A., Lorenc W.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. T 2. PWRiL,

Warszawa 1988

6. Dąbrowski S. i Kozłowska D.: Maszyny i ciągniki rolnicze. PWRiL, Warszawa 1981
7. Hołubowicz Z., Lorenc W., Żak S.: Naprawa maszyn rolniczych. PWRiL, Warszawa

1984

8. Kozłowska D.: Podstawy techniki. Hortpress sp. z o.o., Warszawa 2001
9. Kozłowska D.: Mechanizacja rolnictwa cz I. Hortpress sp. z o.o., Warszawa 1996
10. Kuczewski J., MajewskiZ.: Eksploatacja maszyn rolniczych. WSiP, Warszawa 1999
11. Kuczewski J., MajewskiZ.: Podstawy eksploatacji maszyn rolniczych. WSiP, Warszawa

1998

12. Lorenc W.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. T 1. PWRiL, Warszawa 1985
13. Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1999
14. Mechanizacja rolnictwa. TI. PWRiL, Warszawa 1986
15. Muzalewski A: Koszty eksploatacji maszyn JBMER Warszawa 2005
16. Ocioszyński J.: Elektrotechnika i elektronika pojazdów samochodowych. WSiP,

Warszawa 1996

17. Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1999
18. Otmianowski T., Pilecki T., Wronkowski J.: Technologia i organizacja napraw. Część I.

WAR, Lublin 1979

19. Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 2006
20. Skrobacki A: Pojazdy rolnicze – WSiP S.A Warszawa 1999
21. Uzdowski M., Bramek K., Garczyński K.,: Eksploatacja techniczna i naprawa. WKiŁ

Warszawa 2003

22. Waszkiewicz Cz.: Maszyny i urządzenia rolnicze. WSiP, Warszawa 1998

Literatura metodyczna

1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000

