SCHEMAT SCENARIUSZA ZAJĘĆ TERAPII PEDAGOGICZNEJ dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na podstawie ORTOGRAFFITI

background image

Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, ul. Hutnicza 3, 81-212 Gdynia, (0 58) 679 00 00, 0 800 53 55 53



SCHEMAT SCENARIUSZA ZAJĘĆ TERAPII PEDAGOGICZNEJ

dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych

na podstawie ORTOGRAFFITI



Met r yczk a
Imię i nazwisko nauczyciela

Miejscowość, data

Nauczany przedmiot
Nazwa i adres szkoły

Typ zaj

ęć

:

Poziom nauczania:
Klasa:
Grupa (liczebno

ść

):

I. TEMAT:

II. ZAŁO

ś

ENIA METODYCZNE:

Cele:
Czas pracy:
Pomoce:

III. PRZEBIEG ZAJ

ĘĆ

:

W przebiegu zajęć należy wyróżnić następujące fazy:

Faza organizacyjno-mobilizuj

ą

ca

ćwiczenia relaksacyjne, wyciszające, ale jednocze-

ś

nie mobilizujące do pracy,

Faza intensywnej i efektywnej pracy terapeutycznej

– uwzględnienie wszystkich

rodzajów ćwiczeń,

Faza relaksacyjno-odpr

ęż

aj

ą

ca

relaks po intensywnym wysiłku,

Faza podsumowuj

ą

co-utrwalaj

ą

ca

.

Opisując przebieg zajęć, należy:
– wymienić czynności nauczyciela i ucznia, używając czasowników w formie osobowej (np.

uczniowie wykonują, nauczyciel rozdaje),

– zaplanować i przewidzieć modyfikację ćwiczeń,
– przygotować ćwiczenia dodatkowe, z których można korzystać również na następnych zaję-

ciach.


Zał ożen ia teoret yczn o-p rakt yczn e:
Autor scenariusza każdorazowo powinien uwzględnić następujące rodzaje ćwiczeń:
– ćwiczenia w mówieniu,
– ćwiczenia w czytaniu,
– ćwiczenia w pisaniu,
– ćwiczenia usprawniające funkcje percepcyjno-motoryczne (analizator słuchowy, wzrokowy,

kinestetyczno-ruchowy).




background image

Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, ul. Hutnicza 3, 81-212 Gdynia, (0 58) 679 00 00, 0 800 53 55 53



Uwagi techni czne:
1. Zamiast treści ćwiczeń pochodzących z publikacji związanych z Programem ORTO-

GRAFFITI wystarczy podać numer zadania, stronę, nazwę publikacji oraz odpowiedź z
klucza (dotyczy to wyłącznie zadań z materiałem wyrazowym).

2. Jeżeli korzystacie Państwo z innych publikacji, prosimy o dokładne cytowanie i podanie

ź

ródła. Zamieszczenie bibliografii jest obowiązkowe również wtedy, gdy nie ma bezpo-

ś

rednich cytatów.

3. Fragmenty pochodzące z publikacji niezwiązanych z Programem ORTOGRAFFITI (np.

opracowania teoretyczne, literatura piękna) prosimy umieścić we właściwym miejscu
przebiegu zajęć, a nie w formie dodatkowych załączników.

4. Ustawienia i format strony (dotyczy całego tekstu)

– rodzaj czcionki: Times New Roman

– wielkość czcionki: 12 pkt

– interlinia: półtora wiersza

– marginesy: 2,5 cm

5. W tekście nie należy stosować podkreśleń ani kolorów.

Wzorcowy scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych do pobrania << pobierz scenariusz

