krawiec 743[01] z2 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Monika Mosionek
Mirosława Szewczyk

Modelowanie form odzieży zgodnie z projektem
plastycznym
743[01].Z2.03

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jadwiga Płuska
mgr Janina Szeliga Szafrańska




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Monika Mosionek
mgr Mirosława Szewczyk




Konsultacja:
mgr Ewa Figura

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[01].Z2.03
„Modelowanie form zgodnie z projektem plastycznym” zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu krawiec.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Zasady modelowania wtórnego odzieży okrywającej dolną część ciała

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Zasady modelowania wtórnego odzieży okrywającej górną część ciała

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Modelowanie odzieży męskiej sportowej

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Modelowanie wtórne form odzieży roboczej

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Modelowanie bielizny damskiej

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Modelowanie wtórne odzieży dla różnych grup wiekowych

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

5.7. Zasady modelowania przestrzennego

24

5.7.1. Ćwiczenia

24

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

26

7. Literatura

41

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie krawiec 743 [01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-

-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.














Schemat układu jednostek modułowych

743[01].Z2

Formy odzieży

743[01].Z2.04

Modelowanie form odzieży dla figur

nietypowych

743[01].Z2.03

Modelowanie form odzieży zgodnie

z projektem plastycznym

743[01].Z2.02

Konstruowanie i modelowanie form

podstawowych wyrobów odzieżowych

743[01].Z2.01

Wykonywanie pomiarów krawieckich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

posługiwać się terminologią z zakresu konstrukcji i modelowania form odzieży,

scharakteryzować rodzaje modelowania form odzieży,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
wymaganiami ergonomii,

dobrać materiały, narzędzia oraz przybory kreślarskie i rysunkowe,

określić położenie podstawowych punktów pomiarowych ciała ludzkiego,

posługiwać się przyrządami pomiarowymi,

posłużyć się wymiarami z tabel pomiarów antropometrycznych,

zapisać pomiary antropometryczne,

wykonać pomiary krawieckie,

porównać wyniki pomiarów krawieckich z tabelami pomiarów antropometrycznych,

wykonać pomiary niezbędne do wykonania konstrukcji i modelowania podstawowych
form odzieży,

wykonać konstrukcję form spódnicy podstawowej,

wykonać standard konstrukcji spodni damskich, męskich i dziecięcych,

wykreślić konstrukcyjnie formy bluzki podstawowej,

wykreślić konstrukcyjnie formę rękawa podstawowego,

wykreślić konstrukcyjnie formy koszuli męskiej,

wykreślić konstrukcyjnie formy kołnierza do bluzki i koszuli męskiej

wykreślić konstrukcyjnie formy kamizelki damskiej i męskiej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy do modelowania form odzieży zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz wymaganiami
ergonomii,

zastosować zasady modelowania konstrukcyjnego i wtórnego,

odczytać projekt plastyczny modelu odzieżowego,

dobrać materiały, narzędzia i przybory do wykreślania konstrukcji modelowania form
odzieży,

wykonać konstrukcję i modelowanie wtórne spódnic dla różnych fasonów,

zastosować zasady modelowania wtórnego spodni z jednoczesnym ustaleniem dodatku
konstrukcyjnego dla różnych fasonów,

wykonać modelowanie wtórne bluzek,

zastosować zasady modelowania wtórnego kamizelek,

wykonać modelowanie wtórne odzieży o charakterze sportowym,

wykonać modelowanie wtórne odzieży roboczej,

wykonać konstrukcję i modelowanie bielizny,

wykonać konstrukcję i modelowanie wtórne odzieży dziecięcej i młodzieżowej,

wykonać modelowanie przestrzenne bluzki damskiej,

wymodelować formy podstawowych wyrobów odzieżowych zgodnie z projektem
plastycznym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ………………………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Krawiec 743[01]

Moduł:

Formy odzieży 743[01].Z2

Jednostka modułowa:

Modelowanie form odzieży zgodnie z projektem
plastycznym 743[01].Z2.03

Temat: Przenoszenie zaszewki piersiowej.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przenoszenia zaszewki piersiowej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy do modelowania odzieży zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz wymaganiami
ergonomii,

odczytać projekt plastyczny,

prawidłowo wykreślić linie modelowe,

prawidłowo wykreślić zaszewkę piersiową.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

zespołowa.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

grafoskop,

foliogramy,

plansze,

projekty plastyczne.


Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie listy obecności.
2. Podanie tematu i uświadomienie uczniom celu lekcji.
3. Nawiązanie do tematu – nauczyciel zadaje pytania

Jakie są różnice miedzy formą przodu i tyłu bluzki?

Jak nazywają się linie konturowe form przodu i tyłu bluzki?

Do czego służy zaszewka piersiowa?

W którym miejscu umieszczona jest zaszewka piersiowa na konstrukcji?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. Realizacja tematu

Przedstawienie kierunków przenoszenia zaszewki piersiowej (foliogram).

Omówienie zasad przenoszenia zaszewki piersiowej w bluzce damskiej (ustalenie
kolejności czynności i zapisanie na tablicy).

Wykonanie przez uczniów ćwiczenia w zeszytach – przeniesienie zaszewki
piersiowej
do linii boku.

Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia.

Podział klasy na cztery grupy i przydzielenie każdej z nich zadania polegającego
na przenoszeniu zaszewki piersiowej w kierunku:
• Linii podkroju szyi I grupa,
• Linii barku II grupa,
• Linii talii III grupa,
• Linii podkroju pachy IV grupa.

Każdy członek zespołu wykonuje ćwiczenie indywidualnie.

Po wykonaniu ćwiczenia członkowie grup wymieniają się spostrzeżeniami w obrębie
grupy. Wspólnie przygotowują prezentację.

Prezentacja wykonanego ćwiczenia przez każdą grupę.


Zakończenie zajęć

Nauczyciel zadaje pytania.

Nauczycie ocenia ćwiczenia.

Uczniowie porządkują salę.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Uczniowie po zakończonych zajęciach wypełniają karty ewaluacyjne.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………………………………
Modułowy program nauczania:

Krawiec 743[01]

Moduł:

Formy odzieży 743[01].Z2

Jednostka modułowa:

Modelowanie form odzieży zgodnie z projektem
plastycznym 743[01].Z2.03

Temat: Modelowanie wtórne sukienek dziewczęcych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności modelowania wtórnego sukieneczek dziewczęcych

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko do modelowania odzieży.

odczytać projekt plastyczny wyrobu odzieżowego.

dobrać materiały, narzędzia i przybory do sporządzania form odzieży.

nanieść linie modelowe na formy podstawowe zgodnie z projektem plastycznym.

wykonać modelowanie wtórne sukieneczek dziewczęcych.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz,

ćwiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa.


Czas:
6 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

projekty plastyczne sukieneczek,

plansze z etapami modelowania sukieneczek dziewczęcych,

plansze do prezentacji prac uczniów.


Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie listy obecności, podział na zespoły.
2. Podanie tematu i uświadomienie uczniom celu lekcji.
3. Przypomnienie zagadnień dotyczących modelowania wtórnego, których znajomość jest

niezbędna do realizacji tematu zajęć:

metody modelowania,

kolejność czynności podczas wykonywania modelowania wtórnego,

rodzaje rękawów oraz sposób ich modelowania,

sposoby modelowania kołnierzy leżących.

4. Podzielenie klasy na trzy grupy (losowo), wybranie liderów każdego zespołu.
5. Rozdanie projektów plastycznych sukieneczek.
6. Sformułowanie treści ćwiczenia do wykonania.

Na podstawie projektu plastycznego sukieneczek, zaproponuj swój opis modelu, ustal
kolejność czynności przy modelowaniu, zmodeluj poszczególne elementy sukienki.

7. Praca w zespołach.
8. Prezentacja wykonanych zadań przez liderów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Zakończenie zajęć

Nauczyciel zadaje pytania.

Nauczyciel ocenia ćwiczenia.

Uczniowie porządkują salę.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną dotyczącą zakończonych zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Zasady

modelowania

wtórnego

odzieży

okrywającej

dolną część ciała

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj konstrukcję klina do spódnicy z sześciu klinów dla reprezentantki figury

typu B.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) z tabeli wymiarów odczytać i wypisać wymiary potrzebne do narysowania konstrukcji

klina,

2) wypisać wszystkie odcinki konstrukcyjne,
3) obliczyć odcinki konstrukcyjne,
4) wykreślić konstrukcję klina spódnicy z sześciu klinów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

tabele wymiarów,

papier do wykreślania konstrukcji, przybory kreślarskie,

plansza z konstrukcją klina spódnicy.

Ćwiczenie 2

Na podstawie projektu plastycznego spódnicy z karczkiem i fałdami w przodzie wykonaj

modelowanie przodu i tyłu spódnicy w dwóch etapach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

Etap I
1) odbić i wyciąć dwie formy przodu i tyłu spódnicy,
2) w przodzie wyznaczyć linię karczka oraz linię fałd,
3) w tyle wyznaczyć linię potrzebną na rozkloszowanie spódnicy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Etap II
Przód
1) odciąć karczek, zamknąć zaszewkę dopasowującą, aż do linii dolnej karczka,
2) dół spódnicy rozciąć od dołu i rozstawić na szerokość fałd (8,0 cm),
3) przykleić karczek spódnicy pamiętając, aby środek karczka ułożyć wzdłuż linii pionowej,
4) niżej przykleić dół spódnicy, środek również wzdłuż linii pionowej,
5) dodać na fałdę, równolegle do środka dolnej części spódnicy,
6) wykreślić zewnętrzne linie konturowe karczka i dołu spódnicy.
Tył
1) rozciąć od dołu i rozstawić zamykając zaszewkę dopasowującą,
2) przykleić tył spódnicy wzdłuż linii pionowej,
3) wykreślić zewnętrzne linie formy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

projekt plastyczny spódnicy,

dwie formy przodu i tyłu spódnicy podstawowej,

papier kolorowy, przybory kreślarskie, nożyczki, klej, skalówka,

grafoskop,

foliogramy.


Ćwiczenie 3

Wykonaj modelowanie przodu i tyłu spodni rozszerzonych od linii kolan dla

reprezentantki sylwetki typu B w dwóch etapach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

Etap I
1) odbić i wyciąć dwie formy przodu i tyłu spodni, zaznaczyć linię kolana i linię środka

nogawki (kantu),

2) w przodzie i w tyle, od linii kolan wyznaczyć linie prostopadłe do dołu.
Etap II
1) przeciąć nogawkę na linii kolan,
2) przeciąć dolną część nogawki po wyznaczonych liniach pionowych,
3) rozstawić elementy dolnej części nogawki o wartość potrzebną na rozkloszowanie,
4) środek nogawki przykleić wzdłuż linii pionowej,
5) wykreślić nowe linie konturowe.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

dwie formy przodu i tyłu spodni podstawowych,

papier kolorowy,

przybory kreślarskie,

nożyczki,

klej,

skalówka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Zasady

modelowania

wtórnego

odzieży

okrywającej

górną część ciała

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie projektu plastycznego bluzki, wykonaj modelowanie przodu i tyłu

w dwóch etapach.






Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

Etap I
1) skopiować i wyciąć dwie formy przodu i tyłu bluzki,
2) w przodzie wyznaczyć linię karczka oraz linię cięć,
3) w tyle wyznaczyć linie potrzebne do zmodelowania zaszewki barkowej.
Etap II
Przód
1) odciąć karczek, przenieść zaszewkę piersiową na linie karczka,
2) przykleić karczek bluzki pamiętając, aby środek karczka ułożyć wzdłuż linii pionowej,
3) niżej przykleić dolną część przodu środek przodu również wzdłuż linii pionowej,
4) do linii środka przodu dodać na zapięcie od 2,0 – 2,5 cm,
5) wykreślić zewnętrzne linie karczka i dołu bluzki.
Tył
1) odciąć karczek,
2) przykleić karczek tyłu pamiętając, aby środek karczka ułożyć wzdłuż linii pionowej,
3) niżej przykleić dolną część tyłu środek wzdłuż linii pionowej,
4) wykreślić zewnętrzne linie formy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

dwie formy przodu i tyłu bluzki podstawowej,

papier kolorowy,

przybory kreślarskie,

nożyczki,

klej,

skalówka,

żurnale.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Na podstawie projektu plastycznego bluzki z ćwiczenia 1 wykonaj modelowanie rękawa.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) odczytać projekt plastyczny modelu bluzki,
2) przygotować formę rękawa podstawowego,
3) wyznaczyć linie modelowe potrzebne do zmodelowania rękawa,
4) zmodelować rekaw zgodnie z projektem plastycznym,
5) wykreślić kontury zmodelowanej formy rękawa.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

forma rękawa podstawowego,

papier kolorowy, przybory kreślarskie, nożyczki, klej, skalówka,

grafoskop,

foliogramy.


Ćwiczenie 3

Na podstawie projektu plastycznego kamizelki wykonaj modelowanie wtórne przodu

i tyłu kamizelki.








Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

Etap I
1) odbić i wyciąć dwie formy przodu i tyłu kamizelki,
2) w przodzie wyznaczyć linię karczka oraz linię cięć,
3) w tyle wyznaczyć linię karczka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Etap II
Przód
1) odciąć karczek, przenieść zaszewkę piersiową na linię karczka,
2) przykleić karczek przodu,
3) niżej przykleić przednią i boczną część kamizelki pamiętając aby środek ułożyć wzdłuż

linii pionowej,

4) obrysować zewnętrzne linie zmodelowanej formy przodu kamizelki.
Tył
1) odciąć karczek i przenieść zaszewkę barkową na linię karczka,
2) przykleić karczek kamizelki pamiętając aby środek karczka ułożyć wzdłuż linii pionowej,
3) niżej przykleić dół kamizelki,
4) obrysować zewnętrzne linie formy tyłu kamizelki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

dwie formy przodu i tyłu kamizelki podstawowej,

papier kolorowy, przybory kreślarskie, nożyczki, klej, skalówka

grafoskop,

foliogramy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Modelowanie odzieży męskiej sportowej

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie projektu plastycznego bluzy, wykonaj modelowanie przodu i tyłu.










Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować formę przodu i tyłu bluzy,
2) wyznaczyć pogłębienie i poszerzenie pach,
3) wykreślić w przodzie i w tyle kształt karczków,
4) wykreślić plisy i formę listewki kieszeniowej,
5) wymodelować formę paska.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

forma przodu i tyłu,

papier kolorowy,

przybory kreślarskie,

nożyczki,

klej,

skalówka.


Ćwiczenie 2

Zmodeluj rękaw dwuczęściowy ze szwami zewnętrznym i wewnętrznym oraz mankiet

do bluzy męskiej z ćwiczenia 1.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować formę rękawa odbitą z konstrukcji,
2) wyznaczyć: zmniejszenie wysokości główki rękawa równe wydłużeniu barków,

pogłębienie podkroju rękawa równe połowie pogłębienia pachy, poszerzenie rękawa
i zwężenie na liniach wewnętrznych, skrócenie rękawa równe szerokości mankietu,

3) wykreślić: nową krzywą główki rękawa, linie wewnętrzne rękawa, linię dołu rękawa,
4) odmierzyć odcinki podkrojów pach przodu i tyłu i przenieść na nową krzywą główki

rękawa (za linii zewnętrznej rękawa powstanie zaszewka),

5) zmodelować mankiet.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

Środki dydaktyczne:

forma podstawowa rękawa,

papier, klej ,nożyczki, przybory kreślarskie,

plansze przedstawiające sposób modelowania rękawa.


Ćwiczenie 3

Wykonaj konstrukcję i modelowanie form kołnierza zastosowanego w bluzie męskiej

przedstawionej na projekcie plastycznym w ćwiczeniu 1.


Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zmierzyć krzywe podkroju szyi tyłu i przodu z formy bluzy,
2) wykreślić krzywą podkroju kołnierza i kształt formy kołnierza według rysunku.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

forma przodu i tyłu bluzy,

projekt plastyczny bluzy,

papier, klej, nożyczki, przybory kreślarskie,

plansze przedstawiające sposób modelowania kołnierza koszulowego.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Modelowanie wtórne form odzieży roboczej

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykreśl konstrukcję całego fartucha gospodarczego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozliczyć odcinki konstrukcyjne,
2) narysować siatkę konstrukcyjną fartucha gospodarczego,
3) wykreślić linie formy konstrukcyjnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

opis konstrukcji z rozliczonymi odcinkami,

przybory kreślarskie, arkusz papieru do wykreślenia konstrukcji, żurnale.


Ćwiczenie 2

Na wykreślonej konstrukcji fartucha gospodarczego zmodeluj fartuch zgodnie

z rysunkiem 32.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) wykreślić formy fartucha o zaokrąglonej linii dołu i bawetu,
2) wykreślić kieszeń,
3) odbić i wyciąć formę zmodelowanego fartucha.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna

Środki dydaktyczne:

konstrukcja fartucha gospodarczego,

przybory kreślarskie, nożyce, arkusz papieru do wykreślenia konstrukcji, żurnale.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Modelowanie bielizny damskiej

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wypisz wymiary potrzebne do narysowania siatki konstrukcyjnej bielizny na górną część

ciała, dla reprezentantki typu figury B: dobierz dodatki konstrukcyjne, a następnie oblicz
długość odcinków konstrukcyjnych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypisać pomiary niezbędne do konstrukcji – bielizna na górną część ciała,
2) rozliczyć odcinki konstrukcyjne.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

tabele wymiarów,

tabela z wielkościami dodatków konstrukcyjnych stosowanych w bieliźnie,

karta pracy.


Ćwiczenie 2

Wykreśl linie formy konstrukcyjnej przodu i tyłu biustonosza i wykonaj modelowanie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) wykreślić linie formy konstrukcyjnej przodu i tyłu biustonosza,
2) wykonać modelowanie form przodu i tyłu biustonosza,
3) wykreślić nowe linie konturowe.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

narysowana siatka konstrukcyjna tyłu i przodu bielizny damskiej na górną część ciała,

plansze z wykonanym modelowaniem konstrukcyjnym biustonosza,

papier do wykreślania konstrukcji, przybory kreślarskie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Modelowanie wtórne odzieży dla różnych grup wiekowych

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie projektu plastycznego sukieneczki dziewczęcej wykonaj modelowanie

przodu i tyłu.


Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować formy przodu i tyłu sukieneczki,
2) wyznaczyć kształt karczka i linie modelowe sukieneczki zgodnie z projektem,
3) odciąć karczek,
4) przykleić karczek wzdłuż linii pionowej,
5) zmodelować dolną część sukieneczki zgodnie z projektem,
6) przykleić dolną część sukieneczki tak by linia środka była również wzdłuż linii pionowej,
7) wykreślić zewnętrzne kontury karczka i dolnej części sukieneczki

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

projekt plastyczny sukieneczki,

papier, klej nożyczki i przybory kreślarskie.


Ćwiczenie 2

Zmodeluj do sukieneczki dziewczęcej rękaw zgodny z projektem plastycznym.

Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować formę podstawową rękawa,
2) wyznaczyć linie modelowe potrzebne do zmodelowania rękawa,
3) rozciąć rękaw po wyznaczonych liniach i zmodelować według projektu,
4) wykreślić zewnętrzne kontury rękawa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

projekt plastyczny sukieneczki z rękawem,

papier, klej nożyczki i przybory kreślarskie.


Ćwiczenie 3

Na podstawie projektu plastycznego bluzki dziewczęcej wykonaj modelowanie przodu

i tyłu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować formy przodu i tyłu bluzki,
2) wyznaczyć linie modelowe bluzki zgodnie z projektem plastycznym,
3) rozciąć formę po wyznaczonych liniach i zmodelować zgodnie z projektem,
4) wykreślić zewnętrzne kontury zmodelowanej formy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

projekt plastyczny bluzki,

papier, klej nożyczki i przybory kreślarskie.


Ćwiczenie 4

Wykonaj modelowanie konstrukcyjne kołnierza półstojącego do bluzki podstawowej

dla dziewcząt II grupy wiekowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zmierzyć krzywą podkroju szyi przodu i tyłu bluzki,
2) wypisać wielkości odcinków konstrukcyjnych,
3) wykreślić konstrukcję kołnierza.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

opis konstrukcji,

plansza z konstrukcją kołnierza,

przybory kreślarskie.


Ćwiczenie 5

Wykonaj modelowanie rękawa i mankietu do bluzki dziewczęcej zgodnie z rysunkiem

49a, b, c.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obliczyć odcinki konstrukcyjne,
2) wykreślić siatkę konstrukcyjną rękawa,
3) wykreślić linie konturowe formy rękawa,
4) zmodelować mankiet.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

opis konstrukcji,

plansza z konstrukcją rękawa jednoczęściowego z mankietem,

przybory kreślarskie.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.7. Zasady modelowania przestrzennego

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj manekin krawiecki do modelowania przestrzennego zgodnie z rysunkiem 50.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyznaczyć linie pionowe – linia środkowa przednia, linia środkowa tylna, linie boczne

przechodzące przez środek pachy, linie uzupełniające przechodzące przez środek łopatek
i środek piersi,

2) wyznaczyć linie poziome – linia obwodu szyi, linie barków, linia obwodu klatki

piersiowej, linia obwodu talii, linia obwodu bioder,

3) przygotować model ręki.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

manekin krawiecki, kolorowa włóczka, szpilki, nożyce.

Ćwiczenie 2

Wykonaj modelowanie przestrzenne bluzki z karczkiem i zakładkami zgodnie

z rysunkiem 51.


Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować manekin do modelowania przestrzennego,
2) wykonać modelowanie zgodnie z projektem plastycznym,
3) zaprezentować efekt swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Środki dydaktyczne:

manekin, kolorowa włóczka, szpilki, nożyczki,

taśma centymetrowa,

tkanina,

papier,

przybory kreślarskie.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Modelowanie form zgodnie

z projektem plastycznym”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 12, 13, 14, 16, 17 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 8, 10, 11, 15, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. d, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b,
12. c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. b, 17. b, 18. c, 19. b, 20. d

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wybrać przybory i narzędzia do
wykreślania konstrukcji i modelowania
odzieży

B

P

a

2

Zastosować zasady modelowania
wtórnego

A

P

a

3

Odczytać rysunek modelowy spódnicy

B

P

b

4

Zastosować metodę modelowania
wtórnego w spódnicy

C

PP

c

5

Rozróżniać odmiany modelowe spodni

B

P

d

6

Wybrać sposób modelowania kołnierza
koszulowego

B

P

a

7

Wyjaśnić sposób modelowania
zaszewki barkowej

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

8

Określić rodzaj kołnierza

C

PP

c

9

Wybrać sposób modelowania rękawa
krótkiego marszczonego na linii
wszycia do pachy

B

P

c

10

Zinterpretować rysunek konstrukcyjny
bielizny damskiej

D

PP

a

11 Zanalizować typy figur

D

PP

b

12

Zinterpretować rysunek modelowy
bluzy

A

P

c

13 Rozróżnić odzież roboczą

B

P

d

14 Dokonać selekcji grup modelowych

B

P

d

15

Zinterpretować rysunek konstrukcyjny
asortymentu odzieży dziecięcej

D

PP

a

16

Wymienić miary potrzebne do
narysowania konstrukcji bluzki
podstawowej

A

P

b

17

Scharakteryzować pojęcie
modelowania przestrzennego

A

P

b

18

Określić miejsce przeniesienia
zaszewki piersiowej

C

PP

c

19 Określić rodzaj rękawa

C

PP

b

20

Zinterpretować sposób modelowania
kamizelki

D

PP

d


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie
zakreśl odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia!



Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do wykreślania konstrukcji odzieży potrzebne są

a) papier, taśma centymetrowa, przybory kreślarskie.
b) nożyczki, papier kolorowy, przybory kreślarskie.
c) cyrkiel, szpilki, bibułka.
d) manekin, włóczka, szpilki.


2. Modelowanie odzieży na płaszczyźnie za pomocą formy konstrukcyjnej to modelowanie

a) wtórne.
b) przestrzenne.
c) konfekcyjne.
d) konstrukcyjne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

3. Na rysunku przedstawiono spódnicę


a) kloszową.
b) dżinsową.
c) portfelową.
d) plisowaną.

4. Na rysunku przedstawiono sposób modelowania spódnicy





a) w kliny.
b) rozkloszowanej.
c) z karczkiem i kontrafałdą na linii środka przodu.
d) z karczkiem i fałdami po bokach.


5. Spodnie wąskie w biodrach, których nogawki rozszerzają się od kolan w dół nazywają się

a) rurki.
b) dzwony.
c) narciary.
d) rybaczki.


6. Na podstawie wykreślonego kąta prostego modeluje się kołnierz

a) koszulowy.
b) wykładany.
c) typu „be-be”.
d) marynarski.


7. Zaszewkę barkową otrzymuje się przez skrócenie

a) długości podkroju szyi.
b) długości ramienia.
c) długości boku.
d) długości podkroju pachy tyłu.


8. Rysunek modelowy przedstawia bluzkę z kołnierzem


a) sportowym.
b) koszulowym.
c) szalowym.
d) marynarskim.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

9. Modelowania rękawa krótkiego marszczonego na linii wszycia do pachy przedstawia

rysunek






a)

b)

c)

d)


10. Rysunek przedstawia sposób modelowania


a) biustonosza.
b) halki.
c) fig damskich.
d) piżamy.


11. Halka damska o wymiarach 164/96/104 wykonana jest na typ figury

a) A.
b) B.
c) C.
d) D.


12. Rysunek przedstawia bluzę męską w stylu

a) klasycznym.
b) awangardowym.
c) sportowym.
d) romantycznym.







13. Do odzieży roboczej zaliczymy

a) skafander.
b) żakiet damski.
c) biustonosz.
d) fartuszek gospodarczy.


14. Do I grupy modelowej zalicza się

a) niemowlęta w wieku do 2 lat.
b) dzieci w wieku od 6 do 11 lat.
c) młodzież w wieku od 11 do 15 lat.
d) dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

15. Rysunek przedstawia sposób modelowania










a) sukieneczki dziewczęcej rozkloszowanej od linii karczka.
b) sukieneczki dziewczęcej marszczonej od linii karczka.
c) bluzki dziewczęcej prostej.
d) sukieneczki dziewczęcej podstawowej.

16. Do narysowania konstrukcji bluzki podstawowej dziewczęcej potrzebne są miary

a) ZUo, ot, obt, ZWo.
b) ZWo, opx, ot, obt, os.
c) ZKo, ou, os, ot, on.
d) ZWo, ot, ZUo, ZKo.


17. Modelowanie przestrzenne polega na

a) wykreślaniu siatki konstrukcyjnej.
b) upinaniu tkaniny na sylwetce lub manekinie.
c) wykreślaniu linii modelowych na formie podstawowej.
d) zdejmowaniu pomiarów z sylwetki i obliczaniu odcinków konstrukcyjnych.


18. Rysunek przedstawia bluzkę w której zaszewka piersiowa została przeniesiona na linię

a) dołu.
b) boku.
c) podkroju szyi.
d) podkroju pachy.


19. Rysunek modelowy przedstawia bluzkę z rękawem

a) długim poszerzonym od linii łokcia.
b) długim poszerzonym dołem.
c) długim marszczonym na linii wszycia do pachy.
d) długim marszczonym na linii wszycia do pachy i na linii dołu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

20. Rysunek przedstawia sposób modelowania

a) bluzki.
b) sukienki.
c) tuniki.
d) kamizelki.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Modelowanie form odzieży zgodnie z projektem plastycznym

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Modelowanie form zgodnie

z projektem plastycznym”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 13, 14, 16, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 8, 11, 12, 15, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. a,5 .d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. a, 10. c, 11. a,
12. d, 13. b, 14. b, 15. a, 16. b, 17. a, 18. a, 19. b, 20. d

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wybrać przybory i narzędzia do
modelowania wtórnego

B

P

b

2

Scharakteryzować pojęcie
modelowania konstrukcyjnego

A

P

d

3

Zinterpretować rysunek modelowy

B

P

a

4

Zastosować metodę modelowania
konstrukcyjnego spódnicy

C

PP

a

5

Zinterpretować sposób modelowania
spodni

B

P

d

6

Wybrać sposób modelowania kołnierza
typu be-be

B

P

c

7

Nazwać miejsca przenoszenia zaszewki
barkowej

A

P

b

8

Określić rodzaj kołnierza

C

PP

a

9

Wybrać sposób modelowania rękawa
długiego rozszerzonego od linii łokcia
do dołu

B

P

a

10 Dokonać selekcji asortymentu odzieży

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

11 Zanalizować typy figur

D

PP

a

12 Zinterpretować rysunek modelowy

C

PP

d

13 Rozróżnić odzież roboczą

B

P

b

14 Dokonać selekcji grup modelowych

B

P

b

15

Zinterpretować rysunek modelowy
asortymentu odzieży dziecięcej

D

PP

a

16

Wymienić miary potrzebne do
narysowania konstrukcji bluzki
dziecięcej podstawowej

A

P

b

17

Wybrać prawidłowy sposób
przygotowania manekina do
modelowania

C

PP

a

18

Określić miejsce przeniesienia
zaszewki piersiowej

C

PP

a

19 Określić rodzaj rękawa

C

PP

b

20 Zdefiniować pojęcie kamizelki

A

P

d

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
9. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
10. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
11. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

12. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie
zakreśl odpowiedź prawidłową.

13. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
14. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

15. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do modelowania wtórnego potrzebne są następujące przybory

a) papier, taśma centymetrowa, przybory kreślarskie.
b) nożyczki, papier kolorowy, przybory kreślarskie, klej, taśma klejąca.
c) cyrkiel, szpilki, bibułka.
d) manekin, włóczka, szpilki.


2. Modelowanie odzieży na płaszczyźnie za pomocą siatki konstrukcyjnej to modelowanie

a) wtórne.
b) przestrzenne.
c) konfekcyjne.
d) konstrukcyjne.


3. Na rysunku przedstawiono spódnicę

a) z karczkiem i kontrafałdą.
b) Z karczkiem i zakładką.
c) portfelową.
d) plisowaną.





4. Na rysunku przedstawiono sposób modelowania spódnicy

a) w kliny.
b) rozkloszowanej.
c) z karczkiem i kontrafałdą na linii środka przodu.

d) z karczkiem i fałdami po bokach.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

5. Rysunek przedstawia sposób modelowania

a) spodni rozszerzonych od linii kolan.
b) spódnico-spodni.

c) szortów.
d) spódnicy.



6. Na podstawie wykroju szyi przodu i tyłu bluzki

modeluje się kołnierz
a) koszulowy.
b) wykładany.
c) typu „be-be”.
d) szalowy.


7. Zaszewkę barkową można przenieść w miejsca formy

a) na linię środka tyłu
b) na linię barku, podkroju szyi, podkroju pachy w cięciu karczka.
c) na linię boku.
d) na linię środka przodu i karczka


8. Rysunek modelowy przedstawia bluzkę z kołnierzem

a) stojącym wykładanym.
b) koszulowym.
c) szalowym.
d) marynarskim.


9. Modelowania rękawa długiego rozszerzonego od linii łokcia dołu przedstawia rysunek




a)

b)

c)

d)


10. Przedstawiony rysunek modelowy odzieży zaliczysz do

a) odzieży okrywającej dolną część ciała.
b) odzieży wierzchniej.
c) bielizny.
d) odzieży sportowej


11. Halka damska o wymiarach 164/92/96 wykonana jest na typ figury

a) A.
b) B

.

c) C.
d) D.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

12. Przedstawiony rysunek modelowy odzieży jest

charakterystyczny dla
a) stylu awangardowego
b) stylu romantycznego
c) stylu klasycznego
d) stylu sportowego

13. Fartuszek gospodarczy zaliczysz do

a) bielizny.
b) odzieży roboczej.
c) odzieży wierzchniej.
d) odzieży sportowej.


14. Do II grupy modelowej zalicza się

a) niemowlęta w wieku do 2 lat.
b) dzieci w wieku od 6 do 11 lat.
c) młodzież w wieku od 11 do 15 lat.
d) dzieci w wieku od 3 do 6 lat.


15. Rysunek modelowy przedstawia

a) sukieneczkę dziewczęcej rozkloszowanej od linii karczka.
b) sukieneczkę dziewczęcej marszczonej od linii karczka.
c) bluzki dziewczęcej prostej.
d) sukieneczki dziewczęcej podstawowej.



16. Do narysowania konstrukcji bluzki podstawowej dziewczęcej potrzebne są miary

a) ZUo, ot, obt, ZWo.
b) ZWo, opx, ot, obt, os.
c) ZKo, ou, os, ot, on.
d) ZWo, ot, ZUo, ZKo.


17. Prawidłowe przygotowanie manekina do modelowania przedstawia rysunek








a

b

c.

d


18. Rysunek przedstawia bluzkę w której zaszewka piersiowa została przeniesiona

a) na linię dołu.
b) na linię pachy
c) na linię szyi
d) na linię boku

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

19. Rysunek modelowy przedstawia bluzkę z rękawem

a) długim poszerzonym od linii dołu
b) długim poszerzonym od linii łokcia.
c) długim marszczonym na linii wszycia do pachy.
d) długim marszczonym na linii wszycia do pachy i na linii dołu.



20. Ubiór bez rękawów będący częścią składową ubioru który nosi się pod marynarką jak

również na bluzce lub sukni nosi nazwę:
a) surdutu.
b) płaszcza.
c) tuniki.
d) kamizelki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Modelowanie form odzieży zgodnie z projektem plastycznym

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

7. LITERATURA


1. Bily-Czopowa M., Mierowska K.: Krój i modelowanie odzieży lekkiej. WSiP,

Warszawa 1995

2. Bily-Czopowa M.: Konstrukcja modelowanie odzieży damskiej lekkiej. WSiP,

Warszawa 1985

3. Cyrankiewicz H.: Konstrukcja i modelowanie odzieży dziecięcej. WSiP, Warszawa 1995
4. Czurkowa M., Ulawska-Bryszewska J.: Rysunek zawodowy dla szkół odzieżowych.

WSiP, Warszawa 1998

5. Lewandowska-Stark E.: Modelowanie form odzieży na dolną część ciała. SOP,

Toruń 1999

6. Lewandowska-Stark E.: Modelowanie form odzieży na górną część ciała. SOP,

Toruń 1999

7. Parafianowicz Z.: Konstrukcja i modelowanie odzieży ciężkiej. WSiP, Warszawa 1995
8. Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1999
9. Piskorska M., Parafianowicz Z.: Modelowanie form odzieży męskiej. SOP, Toruń 1997
10. Piskorska M.: Konstrukcja i modelowanie form bielizny. WSiP, Warszawa 1995
11. Stark E., Tymolewska B.: Modelowanie form odzieży damskiej. SOP, Toruń 2007

12. Trzecińska K.: Konstrukcja i modelowanie odzieży lekkiej. Cz.2. WSiP, Warszawa 1995

