Kształtujemy sprawność motoryczną na torze przeszkód


SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
DLA KLASY II GIMNAZJUM
Zadanie główne: Kształtujemy sprawność motoryczną na torze przeszkód.
Cele wiodące w zakresie:
Umiejętności: Pokonywanie przeszkód za pomocą różnych form ruchu (chód równoważny,
bieg, skok, wspinanie, czworakowanie).
Doskonalenie skoku kucznego przez 4 części skrzyni.
Motoryczności: Rozwój siły różnych grup mięśniowych.
Doskonalenie i rozwijanie szybkości, zwinności, skoczności i wytrzymałości.
Wiadomości: Tętno przed wysiłkiem, w czasie wysiłku i po wysiłku.
Wpływ aktywności ruchowej na zdrowie człowieka.
Działań wychowawczych: Motywacja do świadomego uczestnictwa w kształtowaniu
sprawności fizycznej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zmierzy tętno metodą palpacyjną,
- zrozumie przyczyny zmian w rytmie pracy serca,
- wyjaśni, jaki wpływ na zdrowie ma aktywność ruchowa,
- bezpiecznie pokona gimnastyczny tor przeszkód stosując rożne formy ruchu,
- rozwinie zdolności siłowe, szybkościowe i koordynacyjne,
- prawidłowo wykona przeskok kuczny przez 4 części skrzyni.
Metody:
Realizacji zadań ruchowych:
" zabawowa klasyczna
" zadaniowa ścisła
Przekazu informacji:
" opis
" pogadanka
" wykonywanie czynności ruchowych
Wychowania:
" instruowanie
" wyrażanie aprobaty
Forma zajęć: strumieniowa (tor przeszkód)
Sprzęt i przybory: ławeczki, skrzynia, płotki lekkoatletyczne, drabinki, materace, stojaki,
piłka, stoper.
Środki dydaktyczne: plansza z definicją zdrowia (wg WHO), hasło  Zdrowotne aspekty
aktywności ruchowej , karteczki dla uczniów z opisem wpływu ruchu na poszczególne narządy
i układy w organizmie człowieka.
2
PRZEBIEG LEKCJI
Uwagi
Tok lekcji Treść i przebieg ćwiczeń Metody organizacyjne
(dozowanie)
1.Zorganizo- 1.Zbiórka.
wanie grupy
i sprawdzenie 2.Sprawdzenie obecności
gotowości do i przygotowania do zajęć.
zajęć. U. próbują
zredagować
2.Nastawienie 1.Podanie zadań lekcji. Pogadanka definicję zdrowia.
uczniów do Pogadanka nt. definicji zdrowia oraz N. podsumowując
aktywnego udziału znaczenia ruchu dla organizmu człowieka. zawiesza planszę
w lekcji. 2. Podanie informacji nt. pomiaru tętna. Opis z definicją WHO.
3. Pomiar tętna metodą palpacyjną. U-mierzą puls
w czasie 10s.
3. Zabawa  Dogoń pierwszego . Zabawo- 2 min.
ożywiająca Trucht dookoła sali, na sygnał ostatnia wa -
uczennica z rzędu biegnie do przodu klasyczna
sprintem i ustawia się na początku
kolumny.
4. Ćw. ramion Krążenie RR w przód, w tył w truchcie. Zada- 30 s
niowa
5. Ćw. nóg Wieloskoki wzdłuż sali. -ścisła 30 s
6. Ćw. tułowia w Krążenia tułowia w różnych 15 s
pł. złożonej płaszczyznach w pozycji wysokiej.
7. Ćw. szyi W postawie wysokiej skłon głowy w 8 razy
lewą, prawą stronę.
8. Ćw. tułowia w W siadzie o prostych nogach, skłon 4 razy
pł. strzałkowej. w przód z oparciem rąk o podłoże.
9. Ćw. mm. Z siadu na ławeczce o nogach ugiętych, 6razy
grzbietu i brzucha opad T w tył i powrót do siadu, RR w Ćw.
pozycji  skrzydełka . Współćwiczący profilaktyczne
przytrzymuje za stopy- zmiana ról. -ściąganie łopatek
10.Ćw. ,,Taczki - jeden z U wykonuje na początku 2 razy
w podporze ławki podpór leżąc przodem w rozkroku.
Współćwiczący ujmuje go za nogi i
przeprowadza na koniec ławki.
11.Ćw. Postawa zasadnicza przed ławką, wejście 6 razy
skocznościowe przodem na ławkę, zeskok w przód do
półprzysiadu.
lekcji
Cz
ęść
I Cz
ęść
wst
ę
pna  15 min.
3
1.Przygotowanie Przygotowanie pomocy (przyrządy,
zadań. przybory) do poszczególnych ćwiczeń
(zadań) na torze przeszkód.
2. I stacja Start z pozycji leżąc przodem. Zada-
niowa-
3. II stacja Trzy materace-skoki z materaca na ścisła
materac z odbicia jednonóż
4. III stacja Aaweczka gimnastyczna, odwrócona -
chód równoważny z omijaniem przeszkód
(piłek).
5. IV stacja Skrzynia  skok kuczny przez 4 części Asekuracja
skrzyni. nauczyciela
6. V stacja Aaweczka gimnastyczna zaczepiona
o szczebel drabinki na wysokości 1m 
wejście po ławce na drabinkę, przejście
bokiem przez dwie drabinki i zeskok
w bok.
7. VI stacja Bieg od drabinki do materaca i przewrót
w przód ponad przeszkodą - piłką lekarską.
8. VII stacja Płotki lekkoatletyczne  przejście pod
płotkami na czworakach lub pełzaniem.
.
9. VIII stacja Aaweczka wzdłuż - przeskoki zawrotne.
10. IX stacja Piłka do siatkówki - rzuty o ścianę
i chwyty (5 razy).
11. X stacja Marsz do mety w podporze tyłem Uczniowie
pokonują tor
Pomiar tętna (po trzykrotnym pokonaniu trzykrotnie.
toru)
II Cz
ęść
główna  20 min
4
1. Uspokojenie 1. Losowanie karteczek z opisem wpływu Każda uczennica
organizmu ruchu na poszczególne narządy. ma inną
informację.
2. Leżenie przodem- ciche odczytywanie
wylosowanych informacji, a następnie N. uzupełnia
głośne przekazanie ich pozostałym wypowiedzi,
uczennicom. wyjaśnia
niezrozumiałe
3. Leżenie tyłem o nogach ugiętych w pojęcia.
stawach kolanowych  wznos RR w górę
wdech nosem, opust RR - wydech ustami.
1. Po trzykrotnym pokonaniu toru,
2. Czynności losowanie karteczek z opisem wpływu
organizacyjno- ruchu na poszczególne narządy.
porządkowe.
Omówienie lekcji. 2. Leżenie przodem- ciche odczytywanie
wylosowanych informacji, a następnie
głośne przekazanie ich pozostałym
uczennicom.
3. Leżenie tyłem o nogach ugiętych w
stawach kolanowych  wznos RR w górę 4 razy
wdech nosem, opust RR - wydech ustami.
4.Pomiar tętna (+5 do +15 tętna
początkowego). U. próbują
uzasadnić
5.Sprzątanie przyrządów i przyborów. dlaczego tętno
znów jest niższe.
6. Ocena uczniów, podsumowanie lekcji.
7. Pożegnanie
Załączniki:
1. Napis dużego formatu
DEFINICJA ZDROWIA WG WHO:
ZDROWIE to nie tylko niewystępowanie
choroby lub niedomagania, ale stan pełnej
sprawności fizycznej, psychicznej
i społecznej.
III Cz
ęść
ko
ń
cowa - 8 min
5
2. Karteczki z napisami do odczytywania przez uczniów:
ZDROWOTNE EFEKTY AKTYWNOŚCI
RUCHOWEJ
MÓZG
" Poprawa ukrwienia.
" Poprawa procesów koncentracji, uwagi i funkcji intelektualnych.
PRZEWÓD POKARMOWY
" Lepsze trawienie.
" Normalizacja apetytu...
" Mniej problemów z zaparciem.
KOŚCI
" Elastyczniejsze
" Mniej podatne na odwapnienie.
" Bardziej odporne na złamania.
MIŚNIE
" Lepsza wytrzymałość i większa siła..
" Możliwość dłuższej pracy bez zmęczenia.
" Prawidłowy stan napięcia - lepsza, sprężysta sylwetka.
KREW
" Dostarcza więcej tlenu do tkanek.
" Lepsza eliminacja zbędnych produktów przemiany materii.
" Poprawa składu lipidów- mniej  złego , więcej  dobrego cholesterolu.
" Lepsza regulacja poziomu cukru we krwi.
SERCE
" Wytrenowane serce przy tym samym wysiłku mniej się męczy i...
" ...pracuje bardziej ekonomiczne.
" Wytrenowane serce ma znacznie większe możliwości rezerwowe.
NACZYNIA KRWIONOŚNE I LIMFATYCZNE
" Poprawa krążenia krwi i limfy.
" Przeciwdziałanie powstaniu zmian miażdżycowych.
" Normalizacja ciśnienia krwi.
6
PAUCA
" Lepsze wykorzystanie pojemności płuc.
" Wzmocnienie mięśni oddechowych.
" Sprawniejsze oczyszczanie oskrzeli.
SYSTEM NERWOWY
" Lepsza koordynacja ruchowa.
" Szybszy refleks.
SKÓRA
" Lepsze ukrwienie
" Opóznienie procesów starzenia skóry.
" Młodszy wygląd.
TKANKA TAUSZCZOWA
" Długotrwały, umiarkowany wysiłek fizyczny sprzyja pozbyciu się nadmiaru tkanki
tłuszczowej.
STAWY
" Większy zakres ruchów.
" Większa odporność na urazy.
PSYCHIKA
" Poprawa obrazu własnego JA.
" Satysfakcja z własnej sprawności.
" Odwaga i optymizm.
" Chęć do czynu.
Aatwiejsze radzenie sobie ze stresem.
Literatura:
Kołodziejowie M.,J.: Wybrane lekcje wychowania fizycznego. FOSZE  Rzeszów 1999.
Gomułka S., Rewerski W.(red.): Encyklopedia zdrowia. PWN  Warszawa 1992.
Opracowała mgr Barbara Knop

