jak rozwijac kreatywnosc u dzieci


Drogi czytelniku!
niniejsza publikacja została zabezpieczona przez rozpowszechnianiem znakami widocznymi
i niewidocznymi, które umożliwiają jednoznaczną identyfikację osoby pobierającej.
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Anna Tulczyłska
Scenariusze zaj´ç
rozwijajÄ…cych
twórczoĘç u uczniów
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
ISBN 978-83-7696-143-9
© Copyright by Dr Josef Raabe Spó"ka Wydawnicza Sp. z o.o., Warszawa 2009
Wszelkie prawa zastrzeŻone.
Wydawca wyraÅ»a zgod´ na kopiowanie fragmentów publikacji do celów edukacyjnych.
Wydawnictwo do"oŻy"o wszelikich starał w prowadzeniu dzia"ał wynikających z wymagał
prawa autorskiego. W przypadku pojawienia si´ wÄ…tpliwoĘci postara si´ je wyjaĘniç.
Wydawca: Dr Josef Raabe Spó"ka Wydawnicza Sp. z o.o.
ul. M"ynarska 8/12
01-194 Warszawa
NIP 526-13-49-514
REGON 011864960
SÄ…d Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie
XII Wydzia" Gospodarczy KRS
KRS 0000118704
WysokoĘç kapita"u zak"adowego 50 000 z"
www.dydaktyczne.info.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
Scenariusze zaj´ç rozwijajÄ…cych
twórczoĘç u uczniów
Anna Tulczyłska
Spis treĘci
1. Zaj´cia 1: TwórczoĘç
2. Zaj´cia 2: Cechy wspólne
3. Zaj´cia 3: RozwiÄ…Å» problem
4. Zaj´cia 4: WieÅ»a
Zaj´cia 1: TwórczoĘç
Pomys" na ciekawe zaj´cia
Rodzaj zaj´ç Zaj´cia rozwijajÄ…ce twórczoĘç u uczniów
Przedzia" wiekowy klasy 1 6
Liczba uczestników
Czas trwania zaj´ç 120 minut
Cele zaj´ç wzajemne poznanie uczestników zaj´ç
integracja grupy
ustalenie norm obowiÄ…zujÄ…cych na zaj´ciach
uĘwiadomienie uczniom znaczenia s"ów: twórczoĘç,
twórcze, twórca, jako g"ównego tematu cyklu zaj´ç
Materia"y pomocnicze kartki papieru
mazaki
 1 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
Przebieg zaj´ç
Krok I: Wprowadzenie
1. Powitaj wszystkich uczestników zaj´ç. Poinformuj, Å»e w czasie kilku najbliÅ»szych
spotkaÅ‚ b´dziecie wspólnie zajmowaç si´ problemem twórczoĘci i b´dziecie
tworzyç.
2. Przedstaw takÅ»e krótko program i cel zaj´ç, które skupiaç si´ b´dÄ… na wzajem-
nym poznaniu wszystkich uczestników, ustaleniu zasad i okreĘleniu tego, czym
jest g"ówny temat zaj´ç, czyli twórczoĘç, tworzenie.
Krok II: Mój znak na powitanie
1. PoproĘ uczestników, aby usiedli w kr´gu i wymyĘlili sobie jakiĘ gest na powitanie,
np. szczególne podanie r´ki, uk"on, mina.
2. Po kilku minutach poproĘ, aby wszyscy powstali i kaŻdy swoim gestem przywita"
si´ ze wszystkimi uczestnikami zaj´ç.
Krok III: Wizytówka
1. Rozdaj uczestnikom kartki i mazaki. PoproĘ, aby przygotowali swoje wizytówki.
Na wizytówce powinno znaleÄ™ç si´ imi´ uczestnika oraz symbol okreĘlajÄ…cy jego
zainteresowania lub najwaÅ»niejszÄ… cech´.
2. Po kilku minutach uczestnicy prezentujÄ… swoje wizytówki. Ch´tne osoby mogÄ…
opowiedzieç o przedstawionych symbolach.
Krok IV: Normy
PoproĘ uczestników, aby zastanowili si´ nad tym, jakie normy powinny obowiÄ…zy-
waç podczas zaj´ç, aby czuli si´ na nich dobrze, bezpiecznie, aby mogli przedstawiaç
1
swoje twórcze pomys"y .
1
Przyk"adowa lista zasad znajduje si´ w za"Ä…czniku 3 artyku"u Rozwijanie kreatywnoĘci u dzieci. Przyk"ady
çwiczeÅ‚ o sygnaturze A 3.7, do"Ä…czonym do niniejszej publikacji.
 2 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
Krok V: Co to jest twórczoĘç?  burza mózgów
1. PoproĘ uczniów, aby wspólnie spróbowali odpowiedzieç na pytanie: Co to jest
twórczoĘç?. Poinformuj, Å»e pracujecie metodÄ… burzy mózgów, a jej podstawowe
zasady to:

podawanie pierwszych skojarzeł związanych z omawianym problemem;

podawanie wszystkich przychodzących do g"owy pomys"ów;

zapisywanie tych pomys"ów na tablicy przez prowadzącego;

nieocenianie pomys"ów swoich i innych osób;

koÅ‚czenie çwiczenia, kiedy koÅ‚czÄ… si´ pomys"y uczestników.
2. Wszystkie pomys"y uczestników zapisuj na tablicy. PodkreĘl najwaŻniejsze cechy
twórczoĘci.
Krok VI: Opowiadanie o krainie Walamburati
1. PoproĘ uczestników, aby wykorzystali teraz swoje twórcze moŻliwoĘci i opowie-
dzieli wspólnie o krainie Walamburati.
2. Rozpocznij zabaw´, podajÄ…c pierwsze zdanie np. Daleko,
daleko stÄ…d, na brzegu b"´kitnego morza znajduje si´ kraina
Walamburati& . Nast´pnie poproĘ, aby kaÅ»dy z uczestników
kolejno doda" swoje zdanie do opowiadania na temat nowej
krainy.
Krok VII: Podsumowanie
Podzi´kuj uczestnikom za udzia" w zaj´ciach, doceÅ‚ ich ciekawe pomys"y i zaproĘ
na kolejne spotkanie.
 3 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
Zaj´cia 2: Cechy wspólne
Pomys" na ciekawe zaj´cia
Rodzaj zaj´ç Zaj´cia rozwijajÄ…ce twórczoĘç u uczniów
Przedzia" wiekowy klasy 1 6
Liczba uczestników
Czas trwania zaj´ç 120 minut
Cele zaj´ç integracja grupy
kszta"towanie umiej´tnoĘci dostrzegania podobieÅ‚stw
i cech wspólnych pomi´dzy znaczÄ…co róŻniÄ…cymi si´
przedmiotami
Materia"y pomocnicze pude"ko
stoper
nazwy przedmiotów (za". 1)
Przebieg zaj´ç
Krok I: Wprowadzenie i powitanie
1. Powitaj uczestników i zaproĘ ich na zaj´cia, podczas których b´dziecie poszuki-
waç powiÄ…zaÅ‚. Takie dostrzeganie cech wspólnych pomi´dzy znaczÄ…co róŻniÄ…cymi
si´ przedmiotami jest jednÄ… z waÅ»niejszych twórczych umiej´tnoĘci.
2. Na poczÄ…tek zaproĘ do zabawy, która pozwoli lepiej si´ poznaç uczestnikom i dostrzec
ich wspólne cechy.
Krok II: Ci, którzy&
1. PoproĘ uczestników, aby stan´li w kr´gu. Jedna osoba podaje jakąĘ kategori´ np.
Ci, którzy lubiÄ… ciasto marchewkowe. Osoby, które utoÅ»samiajÄ… si´ z podanym kry-
terium robiÄ… krok do przodu.
 4 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
2. Nast´pnie kolejna osoba podaje swojÄ… kategori´ i tak dalej. Kiedy pierwsza osoba
dojdzie do Ęrodka kr´gu, uczestnicy wracajÄ… na swoje wyjĘciowe miejsca.
3. ZakoÅ‚cz zabaw´, jeĘli uczniowie zacznÄ… si´ nudziç.
Krok III: G"oĘne i czerwone
1. PoproĘ uczestników, aby usiedli w kr´gu. Osoba rozpoczynajÄ…ca zabaw´ wymie-
nia dowolny przymiotnik, np. czerwone.
2. Osoba siedzÄ…ca po jej prawej stronie podaje przyk"ad przedmiotu w takim kolorze,
np. jab"ko, i dodaje kolejny przymiotnik  czerwone i g"oĘne.
3. Teraz jej sÄ…siad z prawej strony musi podaç przyk"ad
czegoĘ, co posiada wymienione przed chwilą cechy, np.
g"oĘny i czerwony moÅ»e byç motor, i dodaje swój przy-
miotnik  czerwone, g"oĘne i mi´kkie.
4. Gra toczy si´ do momentu, aÅ» lista cech b´dzie tak d"uga,
Å»e nie b´dzie moÅ»na znaleÄ™ç rzeczy spe"niajÄ…cej wszyst-
kie kryteria.
Krok IV: PokaÅ»cie liter´
1. PoproĘ uczestników, aby dobrali si´ w pary.
2. Jedna osoba wymienia w myĘlach kolejno litery alfabetu, a druga
w wybranym przez siebie momencie mówi stop. Wtedy jej part-
ner na g"os podaje liter´ wymienianÄ… jako ostatniÄ….
3. Zadaniem osoby mówiącej stop jest utworzenie ze swojego cia"a
wypowiedzianej w"aĘnie litery.
4. Nast´pnie uczestnicy zabawy zamieniajÄ… si´ rolami.
 5 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
Krok V: Co mają ze sobą wspólnego...?
WaŻne!
Przed rozpocz´ciem zabawy naleÅ»y wyciÄ…ç nazwy przedmiotów z za"Ä…cznika 1
i wrzuciç je do pude"ka.
1. Podziel uczestników na dwie druŻyny.
2. Zawodnik z pierwszej druŻyny podchodzi do pude"ka i wyciąga z niego dwie
kartki z nazwami przedmiotów np. ciastko i ci´Å»arówka.
3. Zawodnicy muszÄ… podaç, jakÄ… wspólnÄ… cech´ majÄ… te przed-
mioty (ci´Å»arówka i ciastko rozpoczynajÄ… si´ na t´ samÄ… liter´).
Na podanie rozwiÄ…zania grupa ma 5 sekund.
4. Za podanie odpowiedzi druŻyna otrzymuje 2 punkty. Po up"ywie 5 sekund zawod-
nik ma prawo do konsultacji z druŻyną, ale wtedy otrzymuje ona tylko 1 punkt.
5. Nast´pnie kartki losuje zawodnik z druÅ»yny przeciwnej.
6. Wygrywa druÅ»yna, która zdob´dzie wi´cej punktów.
Krok VI: Zakołczenie
ZaproĘ uczestników na miejsca, podzi´kuj za udzia" w zaj´ciach i poproĘ, aby kaÅ»dy
z nich dokoÅ‚czy" zdanie: DziĘ najbardziej podoba"o mi si´....
 6 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
Zaj´cia 3: RozwiÄ…Å» problem
Pomys" na ciekawe zaj´cia
Rodzaj zaj´ç Zaj´cia rozwijajÄ…ce twórczoĘç u uczniów
Przedzia" wiekowy klasy 1 6
Liczba uczestników
Czas trwania zaj´ç 120 minut
Cel zaj´ç nauka twórczego rozwiÄ…zywania problemów, poszuki-
wania oryginalnych rozwiązał do róŻnych zadał
Materia"y pomocnicze gazety
taĘma klejąca
kartki (po jednej dla kaŻdego ucznia)
kostki z literkami (np. z gry scrabble) lub karki z literami
woreczek na literki
Przebieg zaj´ç
Krok I: Wprowadzenie i powitanie
1. Powitaj wszystkich uczestników zaj´ç. Poinformuj uczniów, Å»e tematem dzisiej-
szych zaj´ç b´dzie twórcze rozwiÄ…zywanie problemów.
2. PoproĘ, aby na powitanie kaÅ»dy opowiedzia" o tym, jak czuje si´ przed rozpocz´-
ciem zaj´ç, w jakim jest nastroju.
Krok II: Jak rozwiÄ…zaç problem za pomocÄ…...
1. Przedstaw uczestnikom wybrany problem zwiÄ…zany ze szko"Ä…, np. spóęnianie si´
uczniów, Ęciąganie, nienoszenie mundurków, niezmienianie obuwia, zapomina-
nie drugiego Ęniadania.
2. Nast´pnie wylosuj jednÄ… liter´, np.  " i poproĘ ch´tnego ucznia, aby poda" nazw´
przedmiotu zaczynajÄ…cego si´ w"aĘnie na t´ liter´ (np. "yÅ»ka). Zadanie b´dzie
 7 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
polega"o na ustaleniu, jak za pomocÄ… "yÅ»ki rozwiÄ…zaç problem spóęniania si´ ucz-
niów do szko"y.
3. Uczestnicy mają 2 minuty na wymyĘlenie rozwiązania i zapisanie swoich pomys-
"ów na kartkach.
4. Nast´pnie ch´tne osoby prezentujÄ… swoje rozwiÄ…zania.
5. Powtórz procedur´ i wspólnie ustalcie rozwiÄ…zanie kolejnego problemu.
Krok III: PrzejdÄ™ po kamieniach przez rzek´
1. Za pomocÄ… taĘmy klejÄ…cej zaznacz na pod"odze dwa brzegi rzeki (powinna mieç
ona szerokoĘç oko"o 4 merów).
2. Podziel uczestników na dwie druŻyny. KaŻdej druŻynie rozdaj trzy kartki z gazety.
Kartki te b´dÄ… kamieniami.
3. Zadanie kaÅ»dej druÅ»yny b´dzie polega"o na przejĘciu jak najszybciej na drugi
brzeg rzeki, stawiajÄ…c stopy tylko na kamieniach (stronach z gazety).
4. Wygrywa ta druÅ»yna, która jako pierwsza przejdzie na drugÄ… stron´ rzeki. JeĘli
któryĘ z uczestników dotknie pod"ogi, ca"a druŻyna wraca na brzeg, z którego
startowa"a.
Krok IV: Podsumowanie
Podzi´kuj uczestnikom za aktywny udzia" w zaj´ciach. W ramach podsumowania
poproĘ, aby kaÅ»dy z uczestników powiedzia", czego nauczy" si´ podczas zaj´ç.
 8 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
Zaj´cia 4: WieÅ»a
Pomys" na ciekawe zaj´cia
Rodzaj zaj´ç Zaj´cia rozwijajÄ…ce twórczoĘç u uczniów
Przedzia" wiekowy klasy 1 6
Liczba uczestników
Czas trwania zaj´ç 120 minut
Cele zaj´ç twórcze rozwiÄ…zywanie problemów
wspó"praca w grupie
skuteczne komunikowanie si´
Materia"y pomocnicze dwie paczki papierowych talerzyków
paczka s"omek
taĘma klejąca
noŻyczki
miarka
Przebieg zaj´ç
Krok I: Wprowadzenie i powitanie
1. Powitaj uczestników zaj´ç. Poinformuj ich, Å»e podczas dzisiejszego spotkania b´dÄ…
mieli okazj´ zmieniç si´ w budowniczych i sprawdziç swoje umiej´tnoĘci kon-
struowania i planowania.
2. PoproĘ, aby kaŻdy z uczestników powiedzia", co jest dla niego najwaŻniejsze
w pracy w grupie.
Krok II: Budujemy wieÅ»´
1. PoproĘ uczestników, aby ustawili si´ w szeregu zgodnie z datami urodzenia, od
najm"odszej, do najstarszej osoby. Tak ustawiony szereg podziel na dwie równo-
liczne druŻyny.
 9 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
2. Zadaniem druÅ»yn b´dzie zbudowanie wieÅ»y ze s"omek i talerzyków za
pomocÄ… taĘmy klejÄ…cej i noÅ»yczek. Po zbudowaniu wieÅ»a musi staç bez
podparcia przynajmniej przez 30 sekund. Na wykonanie zadania przez-
nacz 45 minut.
3. Po up"ywie czasu przeznaczonego na wykonanie zadania zmierz przygotowane
przez uczestników budowle. Wygrywa ta druÅ»yna, której wieÅ»a b´dzie wyÅ»sza.
WaŻne!
W czasie pracy zespo"ów obserwuj, jak przebiega wspó"praca, jakie role pe"nią
cz"onkowie zespo"ów, jak planują zadania, w jaki sposób rozwiązują ewentualne
nieporozumienia.
Krok III: Podsumowanie
1. PoproĘ uczestników, aby powiedzieli, co sprawi"o im najwi´kszÄ… trudnoĘç pod-
czas wykonywania zadania, jak im si´ wspólnie pracowa"o.
2. Podzi´kuj wszystkim za udzia" w zaj´ciach.
 10 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Za"ącznik 1. Nazwy przedmiotów

"yŻka ksiąŻka komputer
poduszka czo"g ci´Å»arówka
koc kilogram mąki róŻa
jab"ko litr mleka ciastko
dywan but sweter
k"´bek we"ny kartka papieru pi"ka
jajko agrafka deska
szczotka do z´bów szalik marchewka
noŻyczki kulka plasteliny gruszka
ziemniak spodnie drzwi
gwóędę o"ówek bu"ka
wąŻ straŻacki gwizdek bałka mydlana
telewizor skarpetka myd"o
trampolina guma do Żucia termometr
p"yta CD fotografia nasionko fasoli
 11 
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusz zaj´ç rozwijajÄ…cych twórczoĘç u uczniów
Notatki nauczyciela:
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
 12 

