Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 39
klasa 2
Blok tematyczny: Majowe poranki i wieczory
Temat: Zwierzęta leśne
I. Cele
• Utrwalanie nazw zwierząt, które można spotkać w lesie.
• Klasyfikacja zwierząt na ssaki, ptaki, owady, płazy i gady.
• Utrwalanie pisowni wyrazów z „u”, „ó”, „rz” i „ż”.
• Kształcenie umiejętności korzystania z encyklopedii i albumów jako źródeł
informacji.
• Rozwijanie umiejętności tworzenia rymowanek.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy I szkoły podstawowej: Pkt. 1.1.c „Uczeń wyszukuje w tekście potrzebne informacje i w miarę możliwości korzysta ze słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci na I etapie edukacyjnym”, Pkt. 6.4 „Uczeń wymienia zwierzęta i rośliny typowe dla wybranych regionów Polski”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.9
komputer z projektorem
kartoniki z wyrazami: SSAKI, PTAKI, OWADY, PŁAZY i GADY
encyklopedie, albumy, książki, przewodniki o zwierzętach
gra/plansza interaktywna „Wiewiórka”
III. Przebieg zajęć
1. Gromadzenie informacji o zwierzętach leśnych
Nauczyciel rozkłada na kilku stolikach encyklopedie, albumy, książki, przewodniki o zwierzętach. Zaprasza dzieci na wycieczkę, podczas której spotkają różne zwierzęta. Dzieci podchodzą do stolików, oglądają zdjęcia, czytają informacje, wypowiadają się na temat zwierząt leśnych.
2. Klasyfikowanie zwierząt
Nauczyciel umieszcza magnesami na tablicy kartoniki z napisami: SSAKI, PTAKI, OWADY, PŁAZY i GADY. Podczas rozmowy dzieci dopisują nazwy zwierząt pod odpowiednią tabliczką. Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze:
Co różni te zwierzęta?
1
Elżbieta Bowdur
Jakie maja pokrycie ciała?
Jakie mają uszy, kończyny, ogon?
Które zwierzęta ssą mleko matki?
Które zwierzęta latają?
Które zwierzęta poruszają się po lądzie, po wodzie, w powietrzu?
3. Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt leśnych – podręcznik cz.9, ćw.5, str.78
4. Zabawa w słówka - dobieranie rymów do wyrazu
Nauczyciel podaje wyraz, dzieci wymyślają rymy, i wyklaskują rymowany wyraz, np.:
Sowa – głowa, nowa, krowa, zdrowa
Mrówka – główka, makówka, żarówka
Jeż – też, wiesz, zjesz
Motyle – daktyle, badyle, zapylę, mile, na chwilę, uchylę
Zające – na łące, skaczące, kicające
5. Uzupełnianie i pisanie rymowanek o zwierzętach leśnych – podręcznik cz.9, ćw.8, str.79
6. Gra/plansza interaktywna „Wiewiórka”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina słów i słówek (8)
→ Wiewiórka (5)
Opis interaktywności
Gra „Wiewiórka” utrwalająca pisownię wyrazów z trudnością ortograficzną.
Omówienie gry
Uczniowie przyglądają się dziewięciu obrazkom na ekranie. Wybrany uczeń klika dowolny obrazek. Pokazuje się zdanie z brakującą literą. Uczeń przeciąga właściwą literę na wyraz.
Po wypełnieniu wszystkich zdań pojawia się historyjka obrazkowa. Dzieci słuchają i czytają tekst o przygodzie małej wiewiórki.
Na koniec czytają zdanie: „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.
2
Elżbieta Bowdur
7. Klasyfikowanie i pisanie wyrazów z „u” i „ó” – podręcznik cz.9, ćw.10, str.79
3