Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 32
klasa 2
Blok tematyczny: Ciekawostki, zjawiska, odkrycia, wynalazki
Temat: Polski astronom
I. Cele
• Ćwiczenia w porównywaniu wielkości.
• Utrwalanie stosunków przestrzennych „najbliżej, najdalej”.
• Ćwiczenia w pamięciowym mnożeniu i dzieleniu liczb w zakresie 30.
• Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych.
• Rozwijanie logicznego myślenia.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 7.5 i 7 „Uczeń podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia; sprawdza wyniki dzielenia za pomocą mnożenia; rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.8
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Symulator planetarny”
8 krążków z kartonu o różnej wielkości z nazwami planet
III. Przebieg zajęć
1. Porównywanie wielkości planet
Nauczyciel przyczepia magnesami na tablicy krążki w rozsypce. Dzieci układają krążki w kolejności od najmniejszego do największego. Następnie odwracają każdy krążek i czytają nazwy planet. Porównują, która planeta jest największa, a która najmniejsza. Porównują wielkość Ziemi w stosunku do innych planet Układu Słonecznego.
2. Gra/plansza interaktywna „Symulator planetarny”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina Wielkiego Astronoma (5)
→ Symulator planetarny (3)
1
Elżbieta Bowdur
Opis interaktywności
Gra „Symulator planetarny” polegająca na ułożeniu planet według kolejności - od najbliższej Słońca do najdalej położonej od Słońca.
Omówienie gry
Ciekawa gra, rozwijająca wyobraźnię dziecka, polegająca na ułożeniu planet według kolejności - od najbliższej Słońca do najdalej położonej od Słońca za pomocą specjalnego mechanizmu.
Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i za pomocą klawiszy ze strzałkami góra –
dół przesuwa mechanizm w pionie. Gdy ustawi mechanizm przy wybranej nazwie planty, wciska spację. Wówczas kostka z nazwą planety zostaje przeniesiona na górne miejsce.
Należy zasugerować dzieciom, aby rozpoczęły od planety, która jest położona najbliżej Słońca, gdyż w efekcie zostanie przesunięta na spód.
O każdej planecie można usłyszeć krótką informację.
Dzieci mogą posłużyć się ilustracją w podręczniku na str.29.
3. Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30 – podręcznik cz.8 ćw.1, str.32
4. Rozwiązywanie zadań tekstowych – podręcznik cz.8, ćw.2 i 5, str.32 i 33
5. Mnożenie i dzielenie w zakresie 30 „drzewka” – podręcznik cz.8, ćw.3, str.32
6. Zadanie z hasłem. Mnożenie i dzielenie w zakresie 30 – podręcznik cz.8, ćw.4, str.33
2