introligator 734[02] z1 02 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Urszula Aobejko
Krzysztof Sońta
Wykonywanie wkładów do opraw introligatorskich
734[02].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
inż. Marzena Bogajczyk
mgr inż. Adam Kanas
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krzysztof Sońta
Konsultacja:
mgr inż. Teresa Jaszczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 734[02].Z1.02
 Wykonywanie wkładów do opraw introligatorskich , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu introligator.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 6
3. Cele kształcenia 7
4. Przykładowe scenariusze zajęć 8
5. Ćwiczenia 14
5.1. Kompletowanie składek i kartek 14
5.1.1. Ćwiczenia 14
5.2. Aączenie składek i kartek we wkład 16
5.2.1. Ćwiczenia 16
5.3. Obróbka wkładu 18
5.3.1. Ćwiczenia 18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 21
7. Literatura 35
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
- literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które
zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:
- materiał nauczania  w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać  czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem;
- pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości;
- dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
techno-dydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował;
- sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie
odpowiedzieć na zamieszczone w nim pytania potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie
określonego zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do
tych zagadnień wrócić, sprawdzając, czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem
niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
w trakcie nauczania. W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od
postawy nauczyciela, sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie
ucznia. Uczeń nie zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie
nabędzie w pełni umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić
wśród uczniów tak zwaną  ciekawość wiedzy . Potwierdzenie przez ucznia opanowania
materiału nauczania rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia
wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową,
powinien zwracać uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe
uzdolnienia manualne, czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów
teoretycznych;
- testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki
osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej
nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano
określoną liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa
uzależniona jest od liczby uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test
według własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby
tak przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze
wykazanie swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
- ćwiczenie,
- pokaz z objaśnieniem,
- przewodniego tekstu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
734[02].Z1
Introligatorstwo przemysłowe
734[02].Z1.01
Wykonywanie operacji jednostkowych
w procesach introligatorskich
734[02].Z1.05
734[02].Z1.02
Wykonywanie opakowań
Wykonywanie wkładów do opraw
introligatorskich
introligatorskich
734[02].Z1.03
734[02].Z 1.06
Wykonywanie okładek do opraw
Wykonywanie galanterii papierniczej
introligatorskich
734[02].Z1.04
Wykonywanie opraw introligatorskich
Schemat układu jednostek modułowych w module
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
 posługiwać się terminologią poligraficzną,
 posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną,
 charakteryzować podstawowe procesy poligraficzne,
 rozróżniać podstawowe techniki drukowania,
 charakteryzować procesy introligatorskie,
 charakteryzować podstawowe rodzaje materiałów poligraficznych,
 rozróżniać i przygotowywać materiały do prac introligatorskich,
 rozróżniać podstawowe maszyny poligraficzne,
 określać budowę oraz zasady działania urządzeń i maszyn introligatorskich,
 wykonywać podstawowe operacje introligatorskie,
 oceniać estetykę i jakość wyrobów poligraficznych,
 eksploatować maszyny i urządzenia introligatorskie,
 gospodarować racjonalnie materiałami, energią i urządzeniami,
 stosować techniki komputerowe w realizacji zadań zawodowych,
 przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
 organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
 komunikować się z uczestnikami procesu pracy,
 korzystać z różnych zródeł informacji,
 udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
 wyjaśnić budowę i zasady działania maszyn do wykonywania wkładów introligatorskich,
 posłużyć się dokumentacją techniczną,
 wyjaśnić zasady projektowania wkładów,
 zaprojektować i wykonać elementy dodatkowe składek,
 dobrać metody kompletowania wkładów,
 zastosować metody ręcznego i maszynowego kompletowania wkładów,
 skontrolować proces kompletowania wkładów,
 scharakteryzować sposoby łączenia składek lub kartek we wkład,
 dobrać metody łączenia składek lub kartek we wkład,
 scharakteryzować maszynowe szycie nićmi i rodzaje ściegów,
 wykonać szycie wkładu na maszynach do szycia nićmi,
 dobrać rodzaje drutu do szycia maszynowego,
 wykonać szycie wkładu na maszynach do szycia drutem,
 dobrać sposoby łączenia klejowego składek lub kartek we wkład,
 wykonać łączenie klejowe,
 scharakteryzować połączenia specjalne stosowane do łączenia wkładów,
 wykonać czynności związane ze specjalnym łączeniem wkładów,
 wykonać łączenie składek nićmi termoplastycznymi,
 wyjaśnić zasady krojenia na urządzeniach jedno i trójnożowych,
 wykonać operacje okrawania wkładów na urządzeniach jedno i trójnożowych,
 scharakteryzować proces kształtowania grzbietu wkładu,
 wykonać operację kształtowania grzbietu wkładu,
 dobrać sposoby wzmacniania grzbietu wkładu,
 wykonać wzmacnianie grzbietu wkładu,
 wykonać prasowanie i kalibrowanie grzbietu wkładu,
 dobrać sposoby zdobienia boków wkładów,
 zastosować zakładki lub inne elementy uzupełniające oprawy,
 obsłużyć maszyny do wykonywania wkładów introligatorskich zgodnie z przepisami
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca ..................................................................
Modułowy program nauczania: Introligator 734 [02]
Moduł: Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie wkładów do opraw 734[02].Z1.02
Temat: Wykonywanie wkładu zszytego nićmi według zadanych parametrów.
Cel ogólny: Umiejętność wykonania wkładów szytych nićmi według zadanych parametrów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 skompletować składki metodą zbierania,
 scharakteryzować proces kontroli kompletowania wkładu,
 określić zakres zastosowania metody kompletowania przez zbieranie,
 scharakteryzować proces zeszytowego szycia nićmi we wkład wieloskładkowy oraz
określić uwarunkowania technologiczne procesu,
 wykonać szycie nićmi,
 zakleić grzbiet,
 wyregulować maszyny,
 zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy przy maszynach.
W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności:
 organizowanie i planowanie zajęć,
 pracy w zespole,
 oceny pracy zespołu.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przewodniego testu,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracujÄ… w grupach 2-osobowych.
Czas: 1 godzina 30 minut.
Åšrodki dydaktyczne:
 zestawy ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego ucznia,
 przykłady wkładów szytych nićmi różnymi metodami,
 foldery maszyn do szyci nićmi,
 stanowisko wyposażone w niciarkę,
 plansze, foliogramy ilustrujące budowę maszyn do szycia nićmi,
 wytwory papiernicze: papier na wyklejki 120 g/m2, składki 16 stronicowe z papieru
offsetowego przymiar liniowy.
Uczestnicy:
- uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Praca domowa
Zaprojektuj i wykonaj wkład formatu A5, 16-kartkowy w ilości 50 sztuk. Wyreguluj
maszyny i urządzenia. Podczas zajęć stosuj zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami
i maszynami.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodÄ… przewodniego tekstu.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzÄ…ce:
1. Jakie znasz rodzaje wkładów?
2. Jakie znasz metody kontroli kompletowania wkładu?
3. Jaka jest zasada projektowania wkładów?
4. Jaka jest zasada działania niciarki?
5. Jaka jest zasada zszywania nićmi?
6. Jakie znasz zasady bezpiecznej pracy przy niciarkach?
7. Jakie znasz rodzaje ściegów?
8. Jakie czynniki wpływają na jakość zszywania?
Faza II. Planowanie
1. Ile należy użyć arkuszy papieru offsetowego formatu A3 do wykonania wkładu
16-kartkowego formatu A5 w nakładzie 50 sztuk?
2. Ile arkuszy papieru formatu A1 o gramaturze 120 g/m2 należy użyć do wykonania
wyklejek do wkładu formatu A5 w liczbie 50 sztuk?
3. Jakie maszyny dobierzesz do wykonania zadania?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują w zespołach, proponują procesy technologiczne wykonania wkładu.
2. Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń do wykonania zadania.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność procesu technologicznego oraz
doboru maszyn i urządzeń.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami.
2. Uczniowie złamują arkusze do odpowiedniego formatu.
3. Uczniowie prasują składki.
4. Uczniowie wykonują składki skompletowane.
5. Uczniowie wykonujÄ… zbieranie.
6. Uczniowie zszywają nićmi komplet składek we wkład.
7. Uczniowie zaklejają grzbiet wkładu.
8. Uczniowie kalibrują wkład.
9. Uczniowie wykonują wkład zgodnie z zaplanowanym przez siebie procesem
technologicznym.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Faza V. Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność zaplanowanych przez siebie
poszczególnych operacji procesu technologicznego. Nauczyciel sprawdza poprawność
wykonanego zadania.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela w poszczególnych etapach procesu technologicznego
uczniowie przystępują do wykonania zadania.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły
im trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie. Wskazuje jakie wystąpiły
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Ankieta dla ucznia:
Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność
zajęć i dokonać ewentualnych zmian.
1. Czy potrafisz dobrać odpowiednie materiały i półprodukty do wykonania wkładu według
zadanych parametrów?
2. Czy potrafisz scharakteryzować operację kontroli kompletowania wkładów?
3. Czy potrafisz wykonać szycie wkładu?
4. Czy potrafisz określić zakres zastosowania zszywania nićmi?
5. Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej?
6. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca ..................................................................................
Modułowy program nauczania: Introligator 734 [02]
Moduł: Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie wkładów do opraw 734[02].Z1.02
Temat: Projektowanie i wykonanie ręczne wkładu z łączeniem klejowym
wachlarzowym według zadanych parametrów.
Cel ogólny: Umiejętność zaprojektowania i wykonania wkładu z łączeniem klejowym
wachlarzowym .
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 dobrać odpowiednie materiały introligatorskie do wykonania wkładu z łączeniem
klejowym wachlarzowym,
 określić zasady łączenia kartek we wkład z łączeniem klejowym wachlarzowym,
 zaprojektować proces zgodnie z założeniami technologicznymi,
 połączyć prawidłowo kartki we wkład,
 scharakteryzować kleje introligatorskie do wykonania łączenia,
 scharakteryzować proces technologiczny wykonania wkładu,
 określić czynniki wpływające na jakość i estetykę wykonania wkładu,
 zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przewodniego tekst,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca samodzielna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 plansze, schematy przedstawiające maszyny i urządzenia do wykonywania wkładów,
 zestaw ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela dla każdego ucznia,
 przykłady wkładów o różnej konstrukcji,
 filmy dydaktyczne, dotyczące procesów wykonywania wkładów introligatorskich w warunkach
przemysłowych,
 papier 80 g/m2, formatu A5,
 klej syntetyczny,
 pędzle, miski,
 prasa introligatorska,
 krajarka jednonożowa,
 przyrzÄ…d pomiarowy.
Uczestnicy:
 uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Praca domowa
Zaprojektuj i wykonaj 2 wkłady kartkowe łączone klejowo wachlarzowo o szerokości
grzbietu 20 mm, formatu A5. Połącz kartki i sprawdz poprawność wykonania wkładu.
Podczas pracy stosuj zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami i maszynami przy których
będziesz pracował.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodÄ… tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzÄ…ce:
1. Jakie znasz rodzaje łączeń kartek we wkład?
2. Jaki jest proces technologiczny ręcznego wykonania wkładu z łączeniem klejowym
wachlarzowym?
3. Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej?
4. W jaki sposób umieszcza się wkład w prasie?
5. Jakie jest zastosowanie kleju syntetycznego?
6. Jak nakłada się klej na grzbiet wkładu?
Faza II. Planowanie
1. Ile należy użyć papieru formatu A5 do wykonania zadania?
2. Jaki klej należy zastosować do łączenia?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują samodzielnie, proponują projekty łączenia wkładu.
2. Uczniowie zastanawiają się nad doborem materiałów, surowców.
3. Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń.
4. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wykonanych projektów oraz
procesów technologicznych.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie wykonują projekty wkładów.
2. Uczniowie dobierają materiały i surowce do wykonania wkładu, zgodnie z projektem.
3. Uczniowie wykonują wkłady, zgodnie z projektem.
4. Uczniowie wykonujÄ… Å‚Ä…czenie klejowe.
5. Uczniowie kontrolują jakość łączenia.
Faza V. Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych projektów i poszczególnych
elementów wkładów. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych operacji.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują wkłady.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych wkładów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły
im trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie. Wskazuje jakie wystąpiły
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Ankieta dla ucznia:
Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność
zajęć i dokonać ewentualnych zmian.
1. Czy potrafisz dobrać odpowiednie surowce do wykonania wkładu z łączeniem klejowym
wachlarzowym według zadanych parametrów?
2. Czy potrafisz określić zasady łączenia kartek we wkład?
4. Czy potrafisz połączyć prawidłowo kartki wachlarzowo?
3. Czy potrafisz określić czynniki wpływające na jakość wykonania wkładu?
4. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5. ĆWICZENIA
5.1. Kompletowanie składek i kartek
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj ręczne kompletowanie wkładu metodą zbierania według załączonego wzoru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy. Należy zwrócić uwagę na zasady kompletowania składek we wkład metodą zbierania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeliczyć składki,
2) ułożyć składki według wzoru,
3) skompletować sposobem przez zbieranie,
4) dokonać oceny poprawności kompletowania,
5) sprasować skompletowany wkład.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie,
- pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
 składki,
 dokumentacja technologiczna,
 prasa introligatorska,
 poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj sposoby kontroli i metody kompletowania wkładów składkowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy. Należy zwrócić uwagę na różne sposoby kontroli kompletowania składek.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić metodę kompletowania wkładów,
2) przyporządkować sposób kontroli do metody kompletowania,
3) odszukać sygnaturę arkusza i znaki grzbietowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie,
- pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
 wkłady skompletowane metodą zbierania i nakładkowania,
 poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wykonaj maszynowe kompletowanie wkładów metodą nakładkowania według załączonego
wzoru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy. Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy,
2) dokonać regulacji podzespołów maszyny kompletującej,
3) rozmieścić prawidłowo składki na samonakładakach według załączonego wzoru,
4) skompletować wkład maszynowo,
5) sprawdzić poprawność kompletowania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie,
- pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
 maszyna kompletujÄ…ca,
 instrukcje: obsługi maszyny, bezpieczeństwa i higieny pracy,
 narzędzia do regulacji maszyny,
 dokumentacja technologiczna,
 składki,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.2. Aączenie składek i kartek we wkład
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zszywanie zeszytowe przez grzbiet wkładu jednoskładkowego 32-kartkowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe wyregulowanie maszyny do szycia drutem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) przygotować maszynę do pracy,
3) ustawić grubość szycia,
4) wykonać zszywanie zeszytowe przez grzbiet wkładu jednoskładkowego,
5) sprawdzić jakość szycia drutem.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie,
 pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
 skompletowane wkłady,
 instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obsługi maszyny,
 narzędzia do regulacji maszyny,
 zszywarka,
 poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj Å‚Ä…czenie klejowe wachlarzowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy. Należy zwrócić uwagę na poprawne wykonanie wachlarza.
Sposób wykonania ćwiczenie
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni klej,
2) komplet kartek umieścić w zaciskach kilkanaście centymetrów od grzbietu,
3) przegiąć grzbiet kartek,
4) nałożyć klej na przegięte kartki,
5) przegiąć grzbiet kartek w drugą stronę,
6) powtórnie nałożyć klej,
7) wyprostować grzbiet.
8) prasowanie wkładu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie,
- pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
 zacisk do papieru,
 klej polioctanowo-winylowy,
 komplet kartek,
 poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj rodzaje ściegów maszynowych.
Na rysunku przedstawiono różne ściegi szycia maszynowego. Zaznacz wkład szyty nićmi
termoplastycznymi.
Rysunek do ćwiczenia 3
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na operacje technologiczne obróbki wkładu szytego nićmi
termoplastycznymi i umiejętność odczytywania schematów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżniać sposoby szycia maszynowego,
2) odszukać schemat szycia nićmi termoplastycznymi,
3) scharakteryzować sposób szycia nićmi termoplastycznymi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie,
- pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
 różne schematy szycia maszynowego,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.3. Obróbka wkładu
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj sposób kształtowania grzbietów wkładów na rysunkach.
Rysunek do ćwiczenia 1
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy. Należy zwrócić uwagę na analizowanie i wyjaśnianie zachodzących zjawisk oraz
umiejętność odczytywania schematów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić sposoby kształtowania grzbietów wkładów,
2) dopasować odpowiednie określenia do rysunków,
3) uzasadnić wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie,
- pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
 rysunki z różnymi kształtami grzbietów,
 poradnik dla ucznia,
 arkusz do ćwiczeń.
Ćwiczenie 2
Wykonaj operację okrawanie wkładów na krajarce trójnożowej według zadanych
parametrów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy. Należy zwrócić uwagę na stosowanie zasad bezpiecznej obsługi krajarki trójnożowej
oraz prawidłowe wyregulowanie maszyny.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcją obsługi
maszyny,
2) wyregulować maszynę,
3) wykonać próbne krojenie,
4) wykonać operację okrawania wkładów,
5) sprawdzić poprawność wykonanej operacji.
Åšrodki dydaktyczne:
 instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obsługi maszyny,
 narzędzia do regulacji maszyny,
 krajarka trójnożowa,
 wkłady.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie,
 pokaz z objaśnieniem.
Ćwiczenie 3
Dokonaj oceny jakości operacji krojenia na krajarce trójnożowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy. Należy zwrócić uwagę na analizowanie i wyjaśnianie zachodzących zjawisk.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy jakości krojenia gotowych produktów lub półproduktów,
2) opisać występujące błędy,
3) określić sposób eliminacji występujących błędów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie,
- pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
 gotowe wkłady lub oprawy okrojone z trzech stron,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Ćwiczenie 4
Rozpoznaj materiały stosowane do wzmocnienia grzbietu wkładu.
Z dostarczonych materiałów dobierz materiał na: kapitałkę, pasek grzbietowy ze
skrzydełkami, pasek grzbietowy bez skrzydełek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy. Należy zwrócić uwagę na umiejętność dobierania materiałów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać materiały zastosowane do wzmocnienia grzbietu,
2) określić nazwy i przeznaczenie,
3) wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie,
- pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
 arkusz do ćwiczeń,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie wkładów do
opraw introligatorskich
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 12-17, 19, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 4, 7, 8, 11, 18 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą poprawną odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
 dobry  za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej jednego z poziomu
ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym dwóch z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. b, 5. c, 6. d, 7. c, 8. d, 9. b, 10. a, 11. b,
12. a, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić metody kompletowania wkładów B P a
Rozpoznać sposoby kontroli kompletowania
2 A P a
wkładów
3 Podać klasyfikację wkładów A P d
4 Dokonać analizy sposobów łączenia składek C PP b
5 Rozróżnić symbole graficzne ściegów B P c
Określić podstawowe zastosowanie materiałów
6 B P d
introligatorskich
Dokonać analizy operacji technologicznej
7 C PP c
kształtowanie grzbietu wkładu
8 Dokonać analizy sposobów łączenia składek C PP d
9 Określić metody kompletowania składek B P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
10 Rozróżnić sposoby łączenia składek we wkład B P a
11 Ocenić zasady projektowania wkładów C PP b
12 Określić kierunek włókien papieru B P a
Scharakteryzować technologię łączenia składek
13 B P b
drutem
14 Dobrać maszyny do zszywania B P a
15 Określić maszyny do okrawania B P c
16 Określić funkcję maszyny zszywarki B P b
17 Określić łączenie klejowe B P a
Określić z jakiego formatu papieru można
18 C PP b
wykonać 16-stronicowy wkład formatu A6
19 Określić zasady przygotowania wkładów B P b
Dobrać maszynę do zmniejszenia grubości
20 C P a
wkładu
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartÄ™ odpowiedzi).
5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze
od niego pracÄ™.
8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Kompletowanie składek może odbywać się
a) maszynowo i ręcznie przez zbieranie i nakładkowanie.
b) maszynowo na klejarkach przez nakładkowanie.
c) maszynowo na laminówkach przez zbieranie.
d) ręcznie w prasach sposobem zbieranie.
2. Znaki ułatwiające kontrolę kompletowania to
a) sygnatura grzbietowa i znaki grzbietowe.
b) znaki grzbietowe i znaki boczne.
c) sygnatura arkusza i znaki boczne.
d) znaki boczne i pagina.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
3. Wkłady dzieli się na
a) bezpośrednie, pośrednie i kartkowe.
b) jednoskładkowe, wieloskładkowe i pośrednie.
c) jednoskładkowe, wieloskładkowe i bezpośrednie.
d) jednoskładkowe, wieloskładkowei kartkowe.
4. Aączenie składek lub kartek we wkład może odbywać się poprzez
a) zszywanie nićmi, zszywanie drutem, łączenie kapitałką.
b) zszywanie nićmi, zszywanie drutem, łączenie klejowe.
c) Å‚Ä…czenie klejowe, zszywanie drutem, Å‚Ä…czenie naklejkÄ….
d) łączenie klejowe, zszywanie nićmi, łączenie paskiem grzbietowym.
5. Na rysunku przedstawiono ścieg
a) przeplatany prosty.
b) łańcuszkowy przesuwany.
c) łańcuszkowy prosty.
d) przeplatany łańcuszkowy.
6. Do wzmocnienia grzbietu wkładu stosuje się
a) wkładkę.
b) wyklejkÄ™.
c) licÄ™.
d) gazÄ™ introligatorskÄ….
7. Operacja zmiany kształtu grzbietu nazywa się
a) kapitałkowaniem.
b) brÄ…zowaniem.
c) oporkowaniem.
d) impregnowaniem.
8. Połączenie kompletu kartek we wkład za pomocą spirali jest sposobem łączenia
a) prostego.
b) klejowego.
c) broszurowego.
d) specjalnego.
9. Kompletowanie składki polega na
a) ułożeniu składek w kolejności.
b) dołączeniu elementów dodatkowych składki.
c) dołączeniu wklejek do kompletu składek.
d) złamywaniu składki podstawowej.
10. Komplet kartek połączony w grzbiecie grzebieniem z tworzywa sztucznego otrzymujemy
w wyniku operacji
a) bindowania.
b) bigowania.
c) zgrzewania.
d) wklejania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
11. Kierunek ułożenia włókien papieru przeznaczonego na wyklejki powinien być,
w stosunku do grzbietu wkładu
a) prostopadły.
b) równoległy.
c) ukośny.
d) dowolny.
12. Podłużny kierunek włókien papieru równoległy do grzbietu wkładu powinien być
zachowany
a) we wszystkich elementach oprawy.
b) tylko w wyklejkach i przyklejkach.
c) tylko w pasku grzbietowym.
d) w okładce.
13. Aączenie drutem składek we wkład charakteryzuje się
a) wysoką wytrzymałością połączenia i wysokim kosztem produkcji.
b) wysoką wytrzymałością połączenia i niskim kosztem produkcji.
c) niską wytrzymałością połączenia i niskim kosztem produkcji.
d) niską wytrzymałością połączenia i wysokim kosztem produkcji.
14. Szycie boczne drutem wykonuje siÄ™ na
a) zszywarkach.
b) bindownicach.
c) niciarkach.
d) perforówkach.
15. Do okrawania wkładów w dużym nakładzie stosuje się
a) nożyce introligatorskie.
b) krajarkę jednonożową.
c) krajarkę trójnożową.
d) krajalnicÄ™ rotacyjnÄ….
16. Zszywarki blokówki służą do szycia wkładów blokowych
a) nićmi.
b) drutem.
c) nićmi termoplastycznymi.
d) merlÄ….
17. Stosuje siÄ™ dwa sposoby Å‚Ä…czenia klejowego
a) wachlarzowe i z frezowaniem.
b) z frezowaniem i jednolite.
c) wachlarzowe i jednolite.
d) jednolite i jednoskładkowe.
18. Jednoskładkowy wkład 16-stronicowy formatu A6 wykonujemy z jednego arkusza
papieru formatu
a) A2.
b) A3.
c) 1/4 A3.
d) 1/8 A4.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
19. Do wykonania 20 nakładek 4-stronicowych formatu A5 niezbędna jest następująca liczba
arkuszy papieru formatu A4
a) 10 sztuk.
b) 20 sztuk.
c) 30 sztuk.
d) 40 sztuk.
20. W celu zmniejszenia grubości wkładu zastosujemy
a) prasÄ™.
b) krajarkÄ™.
c) wykrawarkÄ™.
d) złamywarkę.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko.............................................................................................................................
Wykonywanie wkładów do opraw introligatorskich
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie wkładów do
opraw introligatorskich
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8-11, 13-14, 16-18, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 4, 7, 12,15, 19 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą poprawną odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
 dobry  za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej jednego z poziomu
ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym dwóch z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. d, 4. d, 5. a, 6. b, 7. a, 8. c, 9. a, 10. a, 11. a,
12. c, 13. c, 14. a, 15. a, 16. d, 17. b, 18. b, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić metody łączenia wkładów B P a
2 Zindetyfikować elementy dodatkowe składek A P d
Rozróżnić sposoby łączenia składek i kartek
3 B P d
we wkład
4 Rozpoznać element składki C PP d
Dobrać łączenie za pomocą nici
5 B P a
termoplastycznych
6 Wymienić metody kształtowania grzbietów A P b
Dokonać analizy procesu technologicznego
7 D PP a
wykonywania wkładu
Rozpoznać metody łączenia składek lub kartek
8 A P c
we wkład
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
9 Określić sposoby kształtowania grzbietu wkładu B P a
10 Rozróżnić elementy składki podstawowej B P a
11 Rozróżnić elementy składki podstawowej B P a
Przeanalizować sposoby kształtowania grzbietu
12 C PP c
wkładu
Dobrać odpowiedni sposób kształtowania
13 B P c
grzbietu do wkładu
14 Określić sposoby wzmacniania grzbietu wkładu B P a
15 Dokonać analizy wzmacniana grzbietu wkładu C PP a
Rozpoznać podstawowe elementy do
16 A P d
wzmocnienia
17 Określić na czym polega zaklejenie grzbietu B P b
18 Określić zależność liczby stronic A P b
Określić od czego zależy liczba składek we
19 C PP d
wkładzie
Określić metody łączenia składek lub kartek we
20 B P b
wkład
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
2. jednotygodniowym.
3. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
4. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
5. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartÄ™ odpowiedzi).
6. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
7. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
8. Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze
od niego pracÄ™.
9. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
10. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Aączenie kartek lub składek we wkład odbywa się
a) nićmi, drutem, klejem, metodami specjalnymi.
b) merlÄ…, drutem, klejem, metodami specjalnymi.
c) nićmi, drutem, kapitałką, metodami specjalnymi.
d) nićmi, gazą klejem, metodami specjalnymi.
2. Elementem składki skompletowanej jest
a) kapitałka.
b) zakładka.
c) merla.
d) przyklejka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
3. AÄ…czenie metodami specjalnymi odbywa siÄ™ przy zastosowaniu
a) nici.
b) merli.
c) drutu.
d) nitów.
4. Wklejka jest elementem:
a) oprawy.
b) opakowania.
c) koperty.
d) składki.
5. Zaklejanie grzbietu wkładu przy łączeniu nićmi termoplastycznymi stosowane jest tylko
we wkładach
a) wieloskładkowych.
b) jednoskładkowych.
c) kartkowych.
d) specjalnych.
6. ZaokrÄ…glanie jest operacjÄ…
a) wzmacniania grzbietu.
b) kształtowania grzbietu.
c) zdobienia okładzin.
d) uszlachetniania okładki.
7. Krajarkę trójnożowa stosuje się do
a) okrawania wkładów.
b) oporkowania grzbietów.
c) wzmacniania grzbietów.
d) kalibrowania wkładów.
8. AÄ…czenie wachlarzowe jest sposobem Å‚Ä…czenia
a) drutem.
b) nićmi.
c) klejowego.
d) spiralÄ….
9. Operację kształtowania grzbietu wykonuje się podczas
a) obróbki wkładu.
b) złamywania arkuszy.
c) prasowania składek.
d) wykonywania obwoluty.
10. Nakładka jest elementem nakładanym na
a) składkę podstawową.
b) komplet składek.
c) gotowÄ… oprawÄ™.
d) okładkę twardą.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
11. Wklejka od przyklejki
a) różni się miejscem połączenia ze składką podstawową.
b) różni się formatem elementu.
c) różni się sposobem zamocowania we wkładzie.
d) nie różni się.
12. Zaokrąglanie grzbietów wkładów jest stosowane w celu
a) zwiększenia wytrzymałości wkładek i wklejek.
b) zwiększenia wytrzymałości okładki.
c) zwiększenia stabilności grzbietu wkładu.
d) zwiększenia stabilności okładki.
13. Oporkowanie grzbietu wkładu stosuje się
a) w celu zwiększenia otwieralności oprawy.
b) w celu zwiększenia wytrzymałości wyklejki.
c) w celu zwiększenia wytrzymałości połączenia wkładu z okładką.
d) w celu zaokrąglenia grzbietu wkładu.
14. Wzmacnianie grzbietu wkładu jest wykonywane za pomocą
a) paska ze skrzydełkami.
b) wyklejki.
c) zakładki.
d) paska lamówki.
15. Do wykonania paska grzbietowego ze skrzydełkami używa się
a) gazy introligatorskiej.
b) kartonu.
c) bibuły.
d) papieru powlekanego.
16. Szerokość skrzydełek paska grzbietowego z gazy introligatorskiej wynosi
a) 13÷14.
b) 14÷15.
c) 16÷17.
d) 18÷24.
17. Zaklejanie polega na
a) sklejeniu materiałów na części powierzchni styku.
b) nałożeniu warstwy kleju na grzbiet wkładu.
c) sklejeniu materiałów na całej powierzchni styku.
d) pokryciu warstwą kleju otworów w miejscu perforowania.
18. Liczba stronic w składce podstawowej zależy od
a) formatu składki.
b) liczby złamów.
c) stopnia sprasowania.
d) kąta otwarcia składki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
19. Liczba składek we wkładzie zależy od
a) formatu składki.
b) formatu papieru.
c) stopnia sprasowania.
d) liczby stronic.
20 Za pomocÄ… nici termoplastycznych Å‚Ä…czy siÄ™
a) kartki między sobą.
b) kartki w składce.
c) składki między sobą.
d) wkład z okładką.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..................................................................................
Wykonywanie wkładów do opraw introligatorskich
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
7. LITERATURA
1. Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba
Druku, Warszawa 1999
2. Jakucewicz S., Magdzik S.: Materiałoznawstwo dla szkół poligraficznych. WSiP,
Warszawa 2001
3. Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa1997
4. Jakucewicz S.: Materiały samoprzylepne, Wydawnictwo Ecco Papier, Warszawa 2004
5. Kołak J., Ostrowski J.: Maszyny i urządzenia. Maszynoznawstwo poligraficzne dla
introligatorów. WSiP, Warszawa 1990 wyd. I
6. Magdzik S.: Ćwiczenia laboratoryjne z technologii introligatorstwa przemysłowego.
Oficyna wydawnicza PW, Warszawa 1996
7. Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992
8. Pietruczuk I., Godlewski H., Jędrych W.: Technika i technologia introligatorstwa
przemysłowego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1985
9. Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenia ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2002
10. BN-81/7451-05-11
11. www.mullermartnii.com
12. www.introzap.pl
Czasopisma:
- Poligrafika,
- Poligrafia polska,
- Print Publishing,
- PrzeglÄ…d Papierniczy,
- Opakowania,
- Åšwiat Druku,
- Åšwiat Poligrafii.
Literatura metodyczna:
1. Arends R. I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994
2. Moos J., Koludo A. (red.): Metody aktywizujące z uwzględnieniem technologii
informacyjnej w kształceniu dorosłych. Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli
Centrów Kształcenia Praktycznego  Aódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego, Aódz 2006
3. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji
Kształcenia Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35

