introligator 734[02] z1 05 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Krzysztof Sońta
Wykonywanie opakowań introligatorskich
734[02].Z1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Bogusława Radolińska
mgr inż. Mirosław Kościelniak
Opracowanie redakcyjne:
inż. Krzysztof Sońta
Konsultacja:
inż. Urszula Aobejko
mgr inż. Teresa Jaszczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 734[02]Z1.05
 Wykonywanie opakowań introligatorskich , zawartego w modułowym programie dla
zawodu introligator.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 13
5.1. Opakowania  torby 13
5.1.1. Ćwiczenia 13
5.2. Opakowania  pudełka 18
5.2.1. Ćwiczenia 18
5.3. Wykrawanie 23
5.3.1. Ćwiczenia 23
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 26
7. Literatura 38
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
 ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
734[02].Z1
Introligatorstwo przemysłowe
734[02].Z1.01
Wykonywanie operacji jednostkowych w
procesach introligatorskich
734[02].Z1.02
734[02].Z1.05
Wykonywanie wkładów do opraw
Wykonywanie opakowań
introligatorskich
introligatorskich
734[02].Z1.03
Wykonywanie okładek do opraw 734[02].Z 1.06
introligatorskich Wykonywanie galanterii papierniczej
734[02].Z1.04
Wykonywanie opraw introligatorskich
Schemat układu jednostek modułowych w module
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
 posługiwać się terminologią poligraficzną,
 posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną,
 charakteryzować podstawowe procesy poligraficzne,
 rozróżniać podstawowe techniki drukowania,
 charakteryzować procesy introligatorskie,
 charakteryzować podstawowe rodzaje materiałów poligraficznych,
 rozróżniać i przygotowywać materiały do prac introligatorskich,
 rozróżniać podstawowe maszyny poligraficzne,
 określać budowę oraz zasady działania urządzeń i maszyn introligatorskich,
 wykonywać podstawowe operacje introligatorskie,
 oceniać estetykę i jakość wyrobów poligraficznych,
 eksploatować maszyny i urządzenia introligatorskie,
 przestrzegać i wdrażać normy dotyczące zapewnienia jakości produkcji i wyrobów
introligatorskich,
 korzystać z różnych zródeł informacji,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
 określić rodzaje opakowań introligatorskich,
 scharakteryzować metody wykonywania opakowań introligatorskich,
 dobrać materiały stosowane do wykonywania opakowań introligatorskich,
 wykonać projekt opakowania introligatorskiego,
 zaplanować proces wykonywania druków opakowaniowych luznych i łączonych,
 rozróżnić rodzaje toreb introligatorskich,
 dobrać maszyny i urządzenia do wykonywania toreb,
 wykonać torby papierowe ozdobne i reklamowe,
 rozróżnić rodzaje pudełek introligatorskich,
 zaprojektować różne rodzaje pudełek introligatorskich,
 dobrać materiały na pudełka,
 dobrać metody łączenia elementów pudełek,
 dobrać maszyny i urządzenia do wykonywania pudełek,
 dobrać i zastosować sposoby zdobienia pudełek,
 wykonać pudełka introligatorskie,
 dobrać sposoby pakowania i ekspediowania opakowań introligatorskich,
 dobrać środki ochrony indywidualnej obowiązujące na stanowisku pracy,
 zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska podczas wykonywania opakowań introligatorskich.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca .................................................................................
Modułowy program nauczania: Introligator 734 [02]
Moduł: Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie opakowań introligatorskich 734[02].Z1.05
Temat: Wykonywanie pudełka z klapką według zadanych parametrów.
Cel ogólny: Wykonanie pudełka z klapką według zadanych parametrów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 zaprojektować pudełko,
 scharakteryzować materiały do wykonywania pudełek,
 określić zakres zastosowania pudełek,
 scharakteryzować proces wykonywania pudełek,
 wykonać wykrój pudełka,
 określić czynniki wpływające na jakość wykrawania,
 wykonać pudełko,
 wyregulować maszynę,
 zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy przy maszynach.
W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności:
 organizowanie i planowanie zajęć,
 pracy w zespole,
 oceny pracy zespołu.
Metody nauczania uczenia się:
 metoda tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne:
 uczniowie pracują w grupach 2 3 osobowych.
Czas: 1 godzina 30 minut.
Środki dydaktyczne:
 zestawy ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego ucznia,
 przykłady pudełek wykonanych różnymi metodami,
 foldery maszyn do wykonywania pudełek,
 stanowisko wyposażone w maszynę do wykrawania, krajarkę jednonożową,
 plansze, foliogramy ilustrujące budowę urządzeń do wykonywania pudełek,
 wytwory papiernicze: tektura o gramaturze 300 g/m2 formatu A1,
 przymiar liniowy.
Uczestnicy:
 uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Praca domowa
Zaprojektuj i wykonaj pudełko z klapką, z tektury o gramaturze 300 g/m2 do
zapakowania 100 wizytówek. Wyreguluj maszyny i urządzenia. Podczas zajęć stosuj zasady
bezpiecznej pracy z urządzeniami i maszynami.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie znasz konstrukcje pudełek?
2. Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej?
3. Jaka jest zasada działania maszyny do wykrawania?
4. Jakie znasz zasady bezpiecznej pracy przy maszynach do wykrawania?
5. Jakie znasz rodzaje materiałów na pudełka?
6. Jakie znasz rodzaje wykrojników?
7. Jakie czynniki wpływają na jakość opakowania?
Faza II. Planowanie
1. Ile należy użyć arkuszy tektury o gramaturze 300 g/m2 do wykonania pudełka?
2. Jaki rodzaj wykrojnika zastosujesz do zadania?
3. Jakie maszyny dobierzesz do wykonania zadania?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują w zespołach, proponują procesy technologiczne wykonania pudełka.
2. Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń do wykonania zadania.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność procesu technologicznego oraz doboru
maszyn i urządzeń.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami.
2. Uczniowie dokonują pomiaru produktu do zapakowania.
3. Uczniowie wykonują projekt pudełka.
4. Uczniowie dobierają wykrojnik.
5. Uczniowie przygotowują maszynę do wykrawania.
6. Uczniowie wykrawają pudełko zgodnie z zaplanowanym przez siebie procesem
technologicznym.
7. Uczniowie składają pudełko i pakują produkt.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Faza V. Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność zaplanowanych przez siebie
poszczególnych operacji procesu technologicznego. Nauczyciel sprawdza poprawność
wykonanego zadania.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela w poszczególnych etapach procesu technologicznego
uczniowie przystępują do wykonania zadania.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły
im trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie. Wskazuje jakie wystąpiły
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
Zakończenie zajęć:
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Ankieta dla ucznia:
Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć
i dokonać ewentualnych zmian.
1. Czy potrafisz dobrać odpowiednie materiały do wykonania pudełka według zadanych
parametrów?
2. Czy potrafisz scharakteryzować operację wykrawania?
3. Czy potrafisz wykonać projekt pudełka?
4. Czy potrafisz określić zakres zastosowania wykrojników?
5. Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej?
6. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ........................................................
Modułowy program nauczania: Introligator 734 [02]
Moduł: Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie opakowań introligatorskich 734[02].Z1.05
Temat: Wykonywanie pudełka z wieczkiem według zadanych parametrów.
Cel ogólny: Wykonanie pudełka z wieczkiem według zadanych parametrów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 zaprojektować pudełko,
 scharakteryzować materiały do wykonywania pudełek,
 określić zakres zastosowania pudełek,
 scharakteryzować proces wykonywania pudełek,
 wykonać wykrój pudełka,
 określić czynniki wpływające na jakość wykrawania,
 wykonać pudełko,
 wyregulować maszyny,
 zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy przy maszynach.
W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności:
 organizowanie i planowanie zajęć,
 pracy w zespole,
 oceny pracy zespołu.
Metody nauczania uczenia się:
 metoda tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne:
 uczniowie pracują w grupach 2 3 osobowych.
Czas: 1 godzina 30 minut.
Środki dydaktyczne:
 zestawy ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego ucznia,
 przykłady pudełek wykonanych różnymi metodami,
 foldery maszyn do wykonywania pudełek,
 stanowisko wyposażone w maszynę do wykrawania, krajarkę jednonożową,
 plansze, foliogramy ilustrujące budowę urządzeń do wykonywania pudełek,
 wytwory papiernicze: tektura falista formatu B1,
 przymiar liniowy.
Uczestnicy:
 uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora.
Praca domowa
Zaprojektuj i wykonaj pudełko z wieczkiem z tektury falistej do zapakowania 5 ryz
papieru kserograficznego A4. Wyreguluj maszyny i urządzenia. Podczas zajęć stosuj zasady
bezpiecznej pracy z urządzeniami i maszynami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie znasz konstrukcje pudełek?
2. Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej?
3. Jaka jest zasada działania maszyny do wykrawania?
4. Jakie znasz zasady bezpiecznej pracy przy maszynach do wykrawania?
5. Jakie znasz rodzaje materiałów na pudełka?
6. Jakie znasz rodzaje wykrojników?
7. Jakie czynniki wpływają na jakość opakowania?
Faza II. Planowanie
1. Ile należy użyć arkuszy tektury falistej do wykonania pudełka?
2. Jaki rodzaj wykrojnika zastosujesz do zadania?
3. Jakie maszyny dobierzesz do wykonania zadania?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują w zespołach, proponują procesy technologiczne wykonania pudełka.
2. Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń do wykonania zadania.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność procesu technologicznego oraz doboru
maszyn i urządzeń.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami.
2. Uczniowie dokonują pomiaru produktu do zapakowania.
3. Uczniowie wykonują projekt pudełka.
4. Uczniowie dobierają wykrojnik.
5. Uczniowie przygotowują maszynę do wykrawania.
6. Uczniowie wykrawają pudełko zgodnie z zaplanowanym przez siebie procesem
technologicznym.
7. Uczniowie zszywają pudełko i pakują produkt.
Faza V. Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność zaplanowanych przez siebie
poszczególnych operacji procesu technologicznego. Nauczyciel sprawdza poprawność
wykonanego zadania.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela w poszczególnych etapach procesu technologicznego
uczniowie przystępują do wykonania zadania.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły
im trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie. Wskazuje jakie wystąpiły
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
Zakończenie zajęć:
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Ankieta dla ucznia:
Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć
i dokonać ewentualnych zmian.
1. Czy potrafisz dobrać odpowiednie materiały do wykonania pudełka według zadanych
parametrów?
2. Czy potrafisz scharakteryzować operację wykrawania?
3. Czy potrafisz scharakteryzować operację zszywania?
4. Czy potrafisz wykonać projekt pudełka?
5. Czy potrafisz określić zakres zastosowania wykrojników?
6. Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej?
7. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Opakowania  torby
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj torbę klockową wg załączonego wzoru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na zasady wykrawania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zwymiarować wzór torby,
2) dobrać odpowiedni wykrojnik,
3) dobrać materiał na torbę,
4) przygotować maszynę,
5) wykonać wykrawanie,
6) skleić torbę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 wzór torby,
 dokumentacja technologiczna,
 maszyna wykrawająca,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj metody projektowania toreb płaskich. Wykonaj projekt torby wg parametrów
podanych przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na różne metody projektowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić metodę projektowania,
2) przyporządkować rodzaje toreb,
3) wykonać projekt torby.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 torby,
 dokumentacja technologiczna,
 maszyna wykrawająca,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Ćwiczenie 3
Wykonaj torbę fałdową według załączonego wzoru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zwymiarować wzór torby,
2) dobrać odpowiedni wykrojnik,
3) dobrać materiał na torbę,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy,
5) przygotować maszynę,
6) wykonać wykrawanie,
7) skleić torbę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 wzór torby,
 dokumentacja technologiczna,
 maszyna wykrawająca,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Ćwiczenie 4
Rozpoznaj przedstawione torby i określ ich zastosowanie.
1 2 3
4 5
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić rodzaje toreb,
2) przyporządkować właściwą nazwę do torby,
3) uzasadnić wybór,
4) określić zakres zastosowania.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 przykłady toreb,
 przybory do pisania,
 arkusz ćwiczeń,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Ćwiczenie 5
Do przedstawionych produktów dobierz torby.
1 2 3
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić rodzaje toreb,
2) przyporządkować właściwą torbę do produktu,
3) dobrać torby do produktu,
4) uzasadnić wybór,
5) zapisać w arkuszu ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 arkusz ćwiczeń,
 przybory do pisania,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.2. Opakowania  pudełka
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj pudełka z klapką wg załączonych wzorów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na zasady projektowania i wykrawania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zwymiarować wzór pudełka,
2) dobrać odpowiedni wykrojnik,
3) dobrać materiał na pudełka,
4) przygotować maszynę,
5) wykonać wykrawanie,
6) skleić pudełko.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 wzór pudełka,
 dokumentacja technologiczna,
 maszyna wykrawająca,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj typy pudełek z wieczkiem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na różne metody projektowania i wykrawania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić metodę projektowania,
2) przyporządkować rodzaje pudełek do rysunków,
3) wykonać projekt pudełka.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 wzór pudełka,
 dokumentacja technologiczna,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Ćwiczenie 3
Wykonaj pudełko przeciągane według załączonego wzoru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zwymiarować wzór pudełka,
2) dobrać odpowiedni wykrojnik,
3) dobrać materiał na pudełko,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy,
5) przygotować maszynę,
6) wykonać wykrawanie,
7) złożyć pudełko.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 wzór pudełka,
 dokumentacja technologiczna,
 maszyna wykrawająca,
 poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Rozpoznaj przedstawione materiały do produkcji opakowań i określ ich zastosowanie.
1 2 3
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
3 4
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić rodzaje materiałów,
2) przyporządkować właściwą nazwę do wzorów,
3) uzasadnić wybór,
4) zapisać zakres zastosowania.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 przykłady kartonów,
 przybory do pisania,
 arkusz ćwiczeń,
 poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Do przedstawionych pudełek dobierz odpowiedni materiał.
1
2 3
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić rodzaje materiałów na pudełka,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
2) przyporządkować właściwy materiał do przedstawionego pudełka,
3) dobrać materiał na pudełka,
4) uzasadnić wybór,
5) zapisać w arkuszu ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 arkusz ćwiczeń,
 przybory do pisania,
 poradnik dla ucznia,
 wzory pudełek.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5.3. Wykrawanie
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj wykrojniki i dobierz do załączonych produktów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na różne metody.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przyporządkować rodzaje produktów do wykrojników,
2) wykonać wzrokową ocenę jakości wykroju produktu.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 wzór pudełka,
 dokumentacja technologiczna,
 wykrojnik,
 poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj ocenę wysokości noży wykrojników i dobierz do nich odpowiednie materiały.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać wzrokową ocenę wykrojników,
2) odczytać parametry noży z wykrojnika,
3) przyporządkować materiały.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 wzory materiałów,
 dokumentacja technologiczna,
 wykrojniki,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Ćwiczenie 3
Korzystając z projektów pudełek wykonaj rysunki wykrojnika płytowego.
1 2 3
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
- rozróżnić rodzaje wykrojników,
- narysować właściwy wykrojnik do konstrukcji pudełka,
- rozróżniać konstrukcje pudełek,
- uzasadnić wybór,
- zapisać w arkuszu ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 arkusz ćwiczeń,
 przybory do pisania,
 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Dobierz noże do wykrawania materiałów twardych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić rodzaje noży,
2) przyporządkować właściwą tekturę,
3) rozróżniać noże przegniatające,
4) uzasadnić wybór,
5) zapisać w arkuszu ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- arkusz ćwiczeń,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie opakowań
introligatorskich
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
 zadania 4, 7, 10, 11, 13, 18 są z poziomu ponadpodstawowego,
- zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą poprawną odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
 dobry  za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. c, 5. d, 6. c, 7. b, 8. c, 9. c, 10. a, 11. a,
12. a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. c, 17. a, 18. a, 19. c, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić budowę opakowań introligatorskich B P b
2 Rozróżnić projekty opakowań A P a
3 Wybrać odpowiednią operację introligatorską B P c
4 Wybrać odpowiednia maszynę lub urządzenie C PP c
5 Rozróżnić rodzaje toreb B P d
Określić podstawowe zastosowanie wykrojników
6 B P c
introligatorskich
Zaplanować procesy wykonywania druków
7 C PP b
opakowaniowych luznych i łączonych
Dostosować sposób wykonania do rodzaju
8 A P c
pudełka
9 Rozpoznać wykrojniki introligatorskie A P c
10 Dokonać analizy procesu wykonania opakowań C PP a
Dobrać materiały stosowane do wykonywania
11 C PP a
opakowań introligatorskich
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
12 Scharakteryzować budowę wykrojnika płytowego B P a
13 Dobrać sposoby łączenia elementów pudełek C PP b
Wybrać sposób wykonania pudełek
14 B P b
jednowieczkowych
15 Określić materiały na pudełka B P a
Rozróżnić zastosowanie różnych rodzajów tektur
16 B P c
falistych
17 Określić funkcje opakowań B P a
18 Dokonać analizy procesu wykonywania toreb C PP a
Określić rolę pomocniczych elementów
19 B P c
wykrojnika
20 Określić rolę kanalików w procesie wykrawania A P c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze
od niego pracę.
8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Torbami, które nie mają fałd, są torby
a) krzyżowe.
b) płaskie.
c) fałdowe.
d) klockowe.
2. Wskaż projekt pudełka nieskładanego z wieczkiem częściowo zachodzącym
3. Wykonywanie opakowań wiąże się z procesem
a) zbierania.
b) bindowania.
c) wykrawania.
d) prasowania.
4. Proces wykrawania wykonuje się na
a) krajarce.
b) przegniatarce.
c) wykrawarce.
d) zszywarce.
5. Torby nieposiadające fałd bocznych tylko uformowane dno to
a) klockowe.
b) fałdowe.
c) płaskie.
d) krzyżowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
6. Wykrojniki introligatorskie stosujemy do
a) zgrzewania.
b) zszywania.
c) wykrawania.
d) wklejania.
7. Proces wykonania opakowania tekturowego wymaga
a) wykrawania, zgrzewania.
b) wykrawania, zszywania.
c) wykrawania, zbierania.
d) wykrawania, nakładkowania.
8. Pudełka, które zszywa się narożnikowo drutem, to pudełka
a) przeciągane.
b) klapkowe.
c) otwarte.
d) wieczkowe.
9. Do wykonywania opakowań z tektury falistej stosuje się wykrojniki
a) przelotowe.
b) kowalskie.
c) płytowe.
d) wiertłowe.
10. Proces wykonania opakowania przebiega wg kolejności
a) wymiarowanie, projektowanie, wykrawanie, sklejanie.
b) sklejanie, projektowanie, wykrawanie, wymiarowanie.
c) wymiarowanie, projektowanie, sklejanie, wykrawanie.
d) projektowanie, sklejanie, wykrawanie, wymiarowanie.
11. Do wykonywania pudełek zbiorczych służy
a) tektura.
b) pleksi.
c) płótno.
d) folia.
12. Z jakich elementów składa się wykrojnik płytowy
a) sklejka, noże tnące, noże przegniatające, noże perforujące.
b) sklejka, kasety, noże przegniatające, noże perforujące.
c) sklejka, noże tnące, noże przegniatające, klejowniki.
d) sklejka, noże tnące, głowice, noże perforujące.
13. Elementy pudełka tekturowego można łączyć przez
a) zgrzewanie.
b) zszywanie drutem.
c) zszywanie nićmi.
d) bigowanie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
14. Wykonywanie pudełek jednowieczkowych wymaga zastosowania
a) trzech elementów.
b) dwóch elementów.
c) pięciu elementów.
d) czterech elementów.
15. Pudełka przeciągane wykonuje się z
a) tektury falistej.
b) folii.
c) papieru.
d) papieru samoprzylepnego.
16. Opakowanie do ładunku powyżej 150 kg, wykonuje się z tektury falistej
a) trzywarstwowej.
b) pięciowarstwowej.
c) siedmiowarstwowej.
d) dwuwarstwowej.
17. Pudełka kartonowe wykorzystuje się do
a) pakowania wyrobu.
b) oprawy zeszytowej.
c) produkcji palet.
d) przechowywania paliw płynnych.
18. Torby płaskie papierowe wykonuje się przez
a) wykrawanie, złamywanie, klejenie.
b) klejenie, wycinanie, złamywanie.
c) zszywanie, przegniatanie, zbieranie.
d) zszywanie, zgrzewanie, przegniatanie.
19. Wypychacze gumowe w wykrojniku służą do
a) wypychania noży.
b) wypychania sklejki.
c) wypychania wykroju.
d) wypychania gumy.
20. W procesie wykrawania kanaliki służą do
a) doprowadzeniu oleju do maszyny.
b) doprowadzeniu oleju do noży tnących.
c) wykonania podkładu formowego.
d) odprowadzeniu powietrza.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko.............................................................................................................................
Wykonywanie opakowań introligatorskich
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedzi Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie opakowań
introligatorskich
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 2, 5, 11 są z poziomu ponadpodstawowego,
- pozostałe są z poziomu podstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą poprawną odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
 dobry  za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej jednego z poziomu
ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym dwóch z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. c, 5. d, 6. b, 7. d, 8. c, 9. a, 10. a, 11. c,
12. c, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. c, 18. c, 19. c, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Rozróżnić miejsce mocowania noży B P b
Dobrać noże o odpowiedniej wytrzymałości
2 C PP c
ostrzy
Określić parametry noży w wykrojnikach
3 A P b
płytowych
Zidentyfikować kształt ostrza noża
4 A P c
introligatorskiego
5 Zastosować zamienne elementy wykrojnika C PP d
6 Rozróżnić budowę wykrojników B P b
Określić przydatność kartonu pod względem
7 B P d
budowy
8 Zidentyfikować przeznaczenie kartonów A P c
9 Dokonać analizy budowy tektury falistej B P a
10 Rozróżnić parametry techniczne tektury falistej B P a
Scharakteryzować parametry techniczne
11 C PP c
opakowań
12 Wymienić rodzaje opakowań A P c
13 Rozróżnić rodzaje opakowań B P a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Zidentyfikować parametry techniczne materiałów
14 A P d
użytych do produkcji opakowań
15 Zidentyfikować rodzaje opakowań A P a
Wymienić rodzaje atestów przyznawanych
16 wyprodukowanym kartonom w czasie ich A P c
produkcji
17 Rozróżnić zastosowanie maszyn B P c
Zidentyfikować dodatkowe zastosowanie maszyn
17 A P c
typograficznych
19 Wyjaśnić rolę podkładu formowego wykrojnika B P c
20 Określić zasady bhp A P c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze
od niego pracę.
8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Noże w wykrojniku płytowym (mostkowym) zamocowane są w
a) płycie aluminiowej.
b) sklejce wielowarstwowej.
c) płycie stalowej.
d) płycie polimerowej.
2. Noże wykrawające, charakteryzujące się dużą wytrzymałością ostrzy to
a) noże miękkie.
b) noże o średniej twardości.
c) noże twarde.
d) noże bardzo miękkie.
3. Nóż przegniatający o grubości 0,71 mm zakończony jest równym promieniem R i wynosi
a) 0,71 mm.
b) 0,355 mm.
c) 1,42 mm.
d) 0,175 mm.
4. Noże perforujące posiadają przekrój ostrza
a) niesymetryczny.
b) podwójnie sfazowany.
c) symetryczny.
d) mieszany symetryczno-niesymetryczny.
5. Nożem perforującym możemy zastąpić
a) nóż tnący o ostrzu symetrycznym.
b) nóż tnący o ostrzu niesymetrycznym.
c) nóż tnący, podwójnie sfazowany.
d) nóż przegniatający.
6. Wykrojnik przelotowy różni się od wykrojnika płytowego
a) wielkością.
b) materiałem użytym do jego wykonania.
c) sposobem konserwowania.
d) ciężarem.
7. Karton dwuwarstwowy składający się z warstwy celulozowej i spodniej  makulaturowej
nadaje się do
a) uszlachetniania.
b) bezpośredniego pakowania żywności.
c) produkcji luksusowego opakowania.
d) produkcji opakowań o mniejszych wymogach jakościowych.
8. Do produkcji luksusowych opakowań najodpowiedniejszy jest
a) karton dwuwarstwowy  składający się z warstwy celulozowej i makulaturowej.
b) karton trzywarstwowy  składający się z dwóch warstw celulozy i warstwy ścieru.
c) karton dwuwarstwowy, dwustronnie powlekany o dwukrotnie powlekanym
wierzchem.
d) karton dwuwarstwowy z jednokrotnie powlekanym wierzchem.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
9. Tektura pięciowarstwowa posiada
a) dwie pofalowane warstwy.
b) trzy pofalowane warstwy.
c) cztery pofalowane warstwy.
d) pięć pofalowane warstwy.
10. Największą sztywność posiada tektura z falą
a) A.
b) B.
c) E.
d) G.
11. Dobre właściwości amortyzacyjne posiadają
a) torby z dnem krzyżowym.
b) torby z dnem klockowym.
c) pudełka z tektury falistej.
d) pudełko z kartonu o gramaturze 420 g/m2.
12. Najprostsze opakowania wykonane z papieru to
a) teczka.
b) klaser.
c) torba.
d) pudełko.
13. Torba klockowa od torby fałdowej różni się
a) dnem.
b) fałdami.
c) gramaturą papieru.
d) sposobem klejenia.
14. Pudełko charakteryzujące się największą sztywnością powinno być wykonane z kartonu
o gramaturze
a) 200 g/m2.
b) 250 g/m2.
c) 300 g/m2.
d) 400 g/m2.
15. Najwięcej miejsca w czasie transportu zajmuje
a) pudełko otwarte zszyte narożnikowo drutem.
b) pudełko klapkowe składane.
c) pudełko szufladkowe składane.
d) pudełko otwarte sklejone składane.
16. Surowiec wykorzystywany do produkcji opakowań mających bezpośredni kontakt
z żywnością powinien posiadać
a) atest PZU.
b) atest PZPN.
c) atest PZH.
d) atest PZM.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
17. Do otrzymania wykroju służą
a) maszyny sitodrukowe.
b) maszyny rotograwiurowe.
c) maszyny wykrawające.
d) maszyny fleksograficzne.
18. Po pewnej modyfikacji do wykrawania nadają się
a) automaty tokarskie.
b) tamponiarki.
c) maszyny typograficzne.
d) szlifierki.
19. Przy wykrawaniu jako podkład formowy stosuje się
a) formę drukową.
b) formę kopiową.
c) kanaliki.
d) wypychacze gumowe.
20. Uczeń powinien
a) przeczytać przepisy bhp.
b) znać przepisy bhp.
c) znać i przestrzegać przepisy bhp.
d) zapoznać się z przepisami bhp.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..................................................................................
Wykonywanie opakowań introligatorskich
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
7. LITERATURA
1. Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba
Druku, Warszawa 1999
2. Jakucewicz S., Magdzik S.: Materiałoznawstwo dla szkół poligraficznych. WSiP,
Warszawa 2001
3. Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa1997
4. Jakucewicz S.: Kartony wielowarstwowe. Ecco Ceza, Warszawa 1996
5. Jakucewicz S.: Papier w poligrafii. Inicjał, Warszawa 2005
6. Krajowy standard kwalifikacji zawodowych dla zawodu Introligator poligraficzny
734502. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2007
7. Magdzik S.: Ćwiczenia laboratoryjne z technologii introligatorstwa przemysłowego.
Oficyna wydawnicza PW, Warszawa 1996
8. Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992
9. Pietruczuk I., Godlewski H., Jędrych W.: Technika i technologia introligatorstwa
przemysłowego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1985
10. Stachowicz S.: Technologia opraw i opakowań, Insytut Poligrafii, Warszawa 2000
11. Szreder W. L., Nilinienko S. F.: Upakowaka iz kartona, Kiev 2004
Czasopisma:
 Poligrafika,
 Świat druku,
 Świat Poligrafii,
 Przegląd papierniczy.
Literatura metodyczna:
1. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38

