Konspekt Systematyczny podział organimzów kl 3


Konspekt lekcji biologii dla klasy III gimnazjum.
Temat: Systematyczny podział organizmów.
CELE DYDAKTYCZNE
1. Wiadomości:
Uczeń zna:
" pojęcie i zadania systematyki
" system podziału sztuczny i naturalny
" jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin
" ró\nice w systematyce roślin i zwierząt
" pojęcie gatunku
" zasady podwójnego nazewnictwa
" osiągnięcia Karola Linneusza
" pięć królestw organizmów i ich krótkie charakterystyki
2. Umiejętności:
Uczeń potrafi:
" omówić pojęcie i zadania systematyki
" opisać systemy podziału sztucznego i naturalnego
" wykazać ró\nice w systemach podziału sztucznym i naturalnym
" wymienić jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin
" wykazać ró\nice w systematyce roślin i zwierząt
" na podstawie tablic przedstawić systematykę wybranego gatunku
" wyjaśnić pojęcie gatunku
" wyjaśnić zasady podwójnego nazewnictwa
" wymienić osiągnięcia Linneusza
" wymienić pięć królestw organizmów
" scharakteryzować pięć królestw organizmów.
3. Postawy:
" umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy
" odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
4. Strategie:
" asocjacyjna
" organizacyjna
5. Metody:
" burza mózgów
" pogadanka
" elementy wykładu
6. Formy pracy:
" zbiorowa, indywidualna
7. Środki dydaktyczne: tablice, tablica, kreda, kartki z hasłami, podręcznik  Biologia
III. Barbary Klimuszko
PRZEBIEG LEKCJI:
I. FAZA WSTPNA (10 min):
1. Nauczyciel sprawdza listę obecności.
2. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie informacji z ostatniej lekcji (na
ocenę). Nauczyciel zadaje uczniowi następujące pytania i polecenia:
" Co to jest komórka prokariotyczna?
" Porównaj komórkę bakterii z komórką roślinną.
" Jaką funkcję w komórce pełni aparat Golgiego?
" Jaką funkcję w komórce pełni jądro komórkowe?
" Jaka struktura odpowiada za oddychanie komórkowe?
" *Co to jest retikulum endoplazmatyczne i jaką pełni funkcję?
3. Nauczyciel ocenia odpowiedz ucznia, po czym zapisuje temat lekcji na tablicy:
Podział systematyczny organizmów.
II. FAZA REALIZACYJNA (30 min):
4. Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło systematyka. Nauczyciel zadaje pytanie: Czym
zajmuje się systematyka? Uczniowie metodą burzy mózgów odpowiadają na pytanie.
Wynikiem  burzy mózgów ma być powstały schemat na tablicy:
SYSTEMATYKA
OPIS NAZYWANIE PODZIAA
ORGANIZMÓW ORGANIZMÓW ORGANIZMÓW
5. Nauczyciel opowiada uczniom krótką historię nauki, jaką jest systematyka. W swojej
wypowiedzi nauczyciel przedstawia uczniom sztuczny i naturalny podział
organizmów. Nauczyciel rysuje schemat na tablicy. Uczniowie przepisują schemat do
zeszytu:
PODZIAA SYSTEMATYCZNY
SZTUCZNY NATURALNY
(opracowany przez
Linneusza oparty na pokrewieństwie
w XVIII wieku) pomiędzy organizmami
oparty na wyglądzie
zewnętrznym
6. Nauczyciel przedstawia uczniom jednostki klasyfikacji biologicznej na podstawie
tablicy. Uczniowie przepisują całą tabelę. Nauczyciel w swojej wypowiedzi tłumaczy
pojęcie gatunku biologicznego.
7. Nauczyciel omawia s uczniami podwójne nazewnictwo. Wyjaśnia równie\, w jakim
celu stosuje się nazwy łacińskie.
Equisetum arvense L. 1753
Nazwa rodzajowa Nazwa gatunkowa Autor opisu Data publikacji
8. Uczniowie otrzymują od nauczyciela zadanie. Uczniowie wykonują ćwiczeniu w
oparciu o tablice i wykład nauczyciela.
__________________________________________________________________________________________
Uzupełnij tabelę, wpisując podane jednostki klasyfikacji biologicznej.
gatunek, rząd, rodzaj, typ królestwo, klasa
Jednostki Przykład
Jednostki klasyfikacji Przykład
klasyfikacji
zwierzęta
rośliny
strunowce
gromada rośliny telomowe
gromada ssaki
dwuliścienne
zajęczaki
rząd strączkowce
rodzina zającowate
rodzina motylkowate
zając
koniczyna
zając szarak
koniczyna łąkowa
___________________________________________________________________________
9. Nauczyciel sprawdza wspólnie z uczniami zadanie.
10. Nauczyciel poleca uczniom, by wymienili pięć królestw organizmów. Nauczyciel
zapisuje schemat na tablicy:
ŚWIAT śYWYCH ORGANIZMÓW
PROTSITA GRZYBY ZWIERZTA
ROŚLINY BAKTERIE
III. FAZA PODSUMOWUJCA (5 min):
1. Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie czterech kryteriów, według którego
dokonano podziału organizmów na pięć królestw.
2. ZADANIE DOMOWE: 1) Korzystając z dostępnych zródeł informacji, napisz krótką
notatkę na temat osiągnięć naukowych Karola Linneusza 2) Scharakteryzuj wszystkie
królestwa uwzględniając następujące kryteria: liczba komórek, obecność jądra
komórkowego, obecność chloroplastów, obecność ściany kom, sposób od\ywiania.

