Konspekt
DATA: 18.03.2003
TEMAT: Jak rozmawiać, gdy mamy różne poglądy?
CELE:
Ćwiczenie umiejętności rozróżniania komunikatów bezpośrednich i pośrednich.
Ćwiczenie umiejętności wyrażania własnych uczuć.
Nauka konstruktywnego prowadzenia dialogu w sytuacji konfliktowej.
METODY:
Praca indywidualna z tekstem - książka „Wędrując ku dorosłości”, red. T. Król.
Pogadanka.
Mini wykład nauczyciela.
Praca w grupach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plansze obrazujące reakcję na komunikat bezpośredni i pośredni (G. Węglarczyk „Scenariusze zajęć z wychowania do życia w rodzinie dla gimnazjum”).
Tabela do wypełnienia (jw.).
PROWADZĄCY: Aleksandra Siemieńska.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Uczeń pracuje z tekstem „Wędrując ku dorosłości” i analizuje przykładowe dialogi.
W porównywanych dialogach, na zasadzie pogadanki, uczniowie określają dominujące typy wypowiedzi.
Nauczyciel wykłada charakterystykę komunikatów bezpośrednich i pośrednich, podaje schemat wypowiedzi - komunikatu bezpośredniego (czuję się..., ponieważ..., i chciałabym...,.).
Uczniowie w grupach pracują nad zastępowaniem komunikatów pośrednich, podanych jako reakcja w sytuacji konfliktowej, przez komunikaty bezpośrednie
Zakończenie - nauczyciel podsumowuje dzisiejszy temat.
KONSPEKT
DATA: 25.03.2003
TEMAT: Autorytet - co to takiego?
CELE:
Wyjaśnienie uczniom pojęcia autorytet.
Zrozumienie przez uczniów znaczenia autorytetów w życiu człowieka.
Próba określenia współczesnych autorytetów młodzieży.
METODY:
Pogadanka
Praca w grupach
Dyskusja
Praca z zeszytem ćwiczeń
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
definicja autorytetu
tablica
kreda
zeszyt ćwiczeń
PROWADZĄCY: Aleksandra Siemieńska
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Nauczyciel demonstruje plakat z definicją autorytetu i prosi uczniów o wypowiedzi, jak rozumieją tę definicję.
Uczniowie rozwiązują ćwiczenie z zeszytu ćwiczeń.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i prosi, aby przeprowadzili dyskusję na temat: Kto jest dla mnie autorytetem?, następnie każdy uczeń podaje osobę którą uważa za autorytet dla siebie, nauczyciel zapisuje odpowiedzi na tablicy.
Uczniowie dzielą wymienione osoby na bliskie uczniom i znane z działalności publicznej.
Następnie nauczyciel prosi uczniów by zastanowili się, jakie cechy wymienionych wcześniej osób sprawiły, że uznali je za autorytet. Cechy te zapisuje na tablicy pod hasłem „Co buduje autorytet?”
Na zakończenie nauczyciel w swobodnej dyskusji wyjaśnia uczniom, jaką rolę w życiu człowieka pełni autorytet. Kończy lekcję życzeniem, by każdy uczeń znalazł w życiu osobę, która będzie dla niego autorytetem życiowym.
KONSPEKT
DATA:23.01.2003
TEMAT: Koleżeństwo i przyjaźń.
CELE:
Poznanie pojęć koleżeństwo, przyjaźń i rozpoznawanie różnic między nimi
Kształtowanie postawy otwartości
Kształtowanie zrozumienia drugiego człowieka
METODY:
Drama
Burza mózgów
Praca w grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kartki papieru
mazaki
gazety
PROWADZĄCY: Aleksandra Siemieńska
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Kolega i przyjaciel. Każdy uczeń na dwóch kartkach pisze kim według niego jest kolega, a kim przyjaciel. Następnie wieszają na tablicy. Odczytują je i wykazują różnice pomiędzy kolegą a przyjacielem.
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy, każda otrzymuje zadanie napisania ogłoszeni do gazety: Szukam przyjaciela...” lub ”Szukam kolegi..”. Po napisaniu grupy prezentują j, a na koniec wszyscy wybierają jedno ogłoszenie.
Uczniowie reklamują siebie jako „super kolegę” lub „super przyjaciela”
Na dużym arkuszu papiery uczniowie wyklejają, rysują „Najlepszego przyjaciela”.
W parach każdy losuje sytuację i musi ją przedstawić. Grupa ocenia czy zachowali się jak koledzy czy jak przyjaciele, czy może jak osoby obojętne sobie.
Na zakończenie tworzymy definicję koleżeństwa i przyjaźni.
KONSPEKT
DATA:18.09.2002
TEMAT: Wprowadzenie do tematyki alkoholizmu.
CELE:
Zdobycie podstawowej wiedzy na temat alkoholizmu, określenie powodów picia alkoholu
Zapoznanie ze sposobami zapobiegania alkoholizmowi, integracja grupy
Kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia, dokonywania właściwych wyborów, zdobycie odwagi wypowiadania się na forum grupy
Zadbanie o atmosferę życzliwości, poczucie bezpieczeństwa
METODY:
Krzyżówka
Burza mózgów
Wykład
Ćwiczenia
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
krzyżówka
mazaki
arkusz papieru
butelka wycięta z papieru
PROWADZĄCY: Aleksandra Siemieńska
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wychowawca wita wychowanków. Aby dowiedzieć się w jakich są dzisiaj nastrojach (i rozluźnić atmosferę) pyta ich: jak się czują?. Zapoznaje ich z celami programu profilaktyki i wprowadza w problem uzależnień. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę wprowadzającą do tematyki alkoholizmu. Kto pierwszy poda hasło?
Wychowawca wprowadza podstawową wiedzę na temat alkoholizmu(rodzaje, ich działanie na organizm)
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda grupa otrzymuje butelkę wyciętą z papieru. Na polecenie nauczyciela uczniowie wypisują na niej przyczyny sięgania po alkohol. Po wykonaniu ćwiczenia każda grupa prezentuje swoją pracę.
Burza mózgów. Nauczyciel zadaje pytanie: w jaki sposób można zapobiegać alkoholizmowi?. Na tablicy zapisuje odpowiedzi proponowane przez uczniów.
Reporter. Uczniowie chodzą po klasie i rozmawiają ze sobą zadając pytania(odpowiedzi zapisują na kartkach):
Czy piwo to też alkohol, czy może uzależnić?
Co myślisz o ludziach, którzy piją?
Czy i jak można im pomóc?
Każdy uczeń stara się zebrać informacje od jak największej liczby uczestników.
Następnie wszyscy siadają w kręgu i każdy odczytuje odpowiedzi na pytania.
Na koniec wychowawca prosi , aby każdy dokończył zdanie: „Dzisiaj dowiedziałem się, że...”
KONSPEKT
DATA: 23.01.2003
TEMAT: Utrwalenie wiadomości z zakresu orientacji szkolnej i zawodowej.
CELE:
Zdobycie wiadomości dotyczące różnych zawodów i związane z nimi predyspozycji, czynników, które należy uwzględnić wybierając zawód
Umiejętności pozwalające ocenić własne zdolności, zainteresowania, cechy charakteru i potrzeby rynku pracy oraz wybrać odpowiedni kierunek kształcenia.
METODY:
Praca w grupach
Pogadanka.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kartki z zawodami
czyste kartki
mazaki.
PROWADZĄCY: Aleksandra Siemieńska
PRZEBIEG LEKCJI:
Wprowadzenie- przypomnienie wiadomości, określenie przebiegu lekcji
Praca w grupach. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każda z grup otrzymuje do opracowania jeden zawód. Ich zadaniem jest określenie jakimi zainteresowaniami, umiejętnościami, cechami charakteru, predyspozycjami zdrowotnymi powiniena dysponować osoba wybierająca dany zawód. Następnie budują ścieżkę kształcenia i dokształcania w danym zawodzie. Określają miejsca zatrudnienia.
Po ukończeniu pracy lider każdej grupy przedstawia pracę swojego zespołu. Pozostałe grupy i nauczyciel uzupełniają informacje.
Podsumowanie i zakończenie zajęć.
KONSPEKT
DATA: 10.06.2003
TEMAT: Pierwsza miłość.
CELE:
Przypomnienie różnic między miłością a zakochaniem
Uświadomienie uczniom wieloznaczności pojęcia „miłość”
Poznanie wzajemnych oczekiwań dziewcząt i chłopców wobec siebie
Pełniejsze rozumienie przez uczniów własnych uczuć i przeżyć.
METODY:
pogadanka
praca w grupach
praca z tekstem
autorefleksja.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Książka „Wędrując ku dorosłości”
Ćwiczenia.
PROWADZĄCY: Aleksandra Siemieńska
PRZEBIEG LEKCJI:
Pogadanka. Nauczyciel odwołując się do przeprowadzonych wcześniej zajęć wspólnie z uczniami przypomina różnice między zakochaniem a miłością. Przypomina również symbole graficzne zakochania i miłości i ich wymowę.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy składające się z osób jednej płci; każda otrzymuje ćwiczenie i polecenie do przedyskutowania problemu. Po ok.10 minutach przedstawiciele grup czytają swoje wypowiedzi. Nauczyciel prosi o zwrócenie uwagi na zbieżność lub rozbieżność w oczekiwaniach dziewcząt i chłopców.
Nauczyciel prosi, by uczniowie w grupach zapoznali się z fragmentem książki, która opisuje rodzaje miłości. Następnie pyta o refleksję: Jakiego rodzaju jest miłość przeżywana przez nastolatków tzw. pierwsza miłość? Zwraca uwagę na różnice w przeżywaniu miłości pomiędzy dziewczyną a chłopcem w okresie dojrzewania.
Zakończeniem lekcji jest krótka autorefleksja uczniów na temat miłości, jaką chcieliby przeżyć. Rozdając kartki z pytaniem: Jaką miłość chciałbyś spotkać w życiu, nauczyciel prosi o szczerą odpowiedź.